Jump to content
FAS Goran
obelix

Kolika vam je potrošnja goriva?

Recommended Posts

Dakle, da zaključim, uštedeo si oko 74 dinara na 100km naspram mene i mog nikakvog 1,4 benzinca. To je oko 740din na 1000km ili oko 74000 din na 100,000km. Dakle ti na 100.000km uštediš oko 611 eura na gorivo. Što je fantastičan rezultat, za 10 godina vožnje.

Edited by nikola0406

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zavisi od rezima voznje, moj je vecina gradske voznje, gde trosi oko 6 litara, kreni - stani voznje, kratke relacije, nezagrejan motor... gde nema velike razlike, ali zbog toga, kada krene izvan grada... pogotovo uzbrdo, npr. na Zlatibor, onda se vide prednosti dizela...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fabričke spec. kažu da 1.4 benz troši 3.2lit (8,4l/100) više u gradu od 1.3 mjtd (5,2l/100). Po matematici koju sam ja učio to je 500din na 100km, 50000din na 10hkm,ili 4500 eur na 100hkm! Zanemarljivo!

Edited by vicent

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala na podrsci...pride, retki su oni koji ce za 10 god preci "samo" 100.000 km. Ja racunam na 130-150.000, ali sam malo skromniji i racunam na 2 litre ustede, pa to iznosi oko 3.000 eura, ali ponavljam usteda meni nije glavni razlog.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naravno da potrošnja nije glavni razlog,ali ne mogu da otćutim na dezinformaciju (blago rečeno), da benzinac 1.4 troši samo pola litra više od dizela. A onda ti budeš prozvan za minimalističku potrošnju!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni je prosek 6,2 na 22.000km. Ne znam di vi živite, al kod mene je svuda ravno. To je za 1 litar manje od svetskog rekordera Evrope i Srbije. Da mi sad ne počnete bord laže, ja vam odmah odgovaram više laže pištolj pumpe jer ima interes da laže više od borda.

Edited by nikola0406

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jako čudna matematika 6,2 l benzina - 5,2 euroD = 74 din .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jako čudna matematika 6,2 l benzina - 5,2 euroD = 74 din .

Na 100km to je razlika u ceni. (6,2×131,2din) - (5,2×141,90) = oko 75 din na 100km. Jel ok matiš? Zavisi malo od cene goriva al to je to. S obzirom da je lož ulje sad dosta skuplje od bezolovnog benzinena.

Edited by nikola0406

Share this post


Link to post
Share on other sites

u gradu od 1.3 mjtd (5,2l/100).

Da li iko veruje da 1.3 mjtd u Fiatu 5ooL trosi 5,2l gradske voznje?

ma proizvodi naftu u gradskoj voznji dante sta ti je :-D

Share this post


Link to post
Share on other sites

To su podaci fabrike, i za benz i za dizel. Ako taj 1.4 troši 6,2, u tim uslovima bi 1.3 mjtd trošio manje od 4 lit. E sad "di mi to živimo", je druga priča!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa kako onda podaci iste te fabrike za isti taj mjet motor u 200 kg laksem Grande Puntu koji ima i brzinu vise(6s) kazu da je veca potrosnja od skoro litar?

 

Fiat za potrosnju dizela laze kao ker!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kako da ne :D

 

Fiat Grande Punto 1.3 Multijet 16V 90 6s

 

Capture.jpg


A Stilo jtd trosi 6l po gradu? :D

 

I onda dolaze ljudi u temu o potrosnji i prijavljuju potrosnje u Alfama i Stilu od 9-10l po gradu :whistle:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije ista mapa u pitanju.

Koliko ja znam i obrtni moment im se razlikuje pa zašto onda ne bi i potrošnja?

 

I na jtd-u se meni poklapa potrošnja u decilitar sa fabrikom ili je čak i niža u zavisnosti od ruta.

 

Ne razumem zašto ne bi 1.3mjet mogao da troši 6l prosečno ako tvoj 1.2b troši 7l?

 

Uzmi u obzir da aerodinamika u gradu ne igra apsolutno nikakvu ulogu.

Edited by igor0511

Share this post


Link to post
Share on other sites

I ja zaista mislim da ljudi preteruju, a opet...svestan sam da postoje razlike, cak i nelogicne.

 

Meni recimo Stilo karavan JTD 115 trosi 6.5 do 7.5, grad sa klimom i to cale koji ni ne cuje motor pa ga vozi na 2500-3000 ko od sale.

Grande Punto 1.9 mjtd 130, sa klimom, sa umerenom voznjom u gradu, do 2000-2500 i par izleta na pravcu (ali bas izleta skoro do maks), prethodnih 200km mi je bio prosek 8.16. Takodje provereno metodom cep-cep i bord je tacan.

Ja vozim prilicno kratke relacije, kuca, posao, grad, ne stigne da se zagreje auto, tek ventilator upali kad stanem i eventualno da bih mogao na 7.5 da ga spustim gradske sa klimom na tim relacijama.

 

Kako nekome 1.3 koji je opterecen trosi 4-5l u gradu, to zaista ne znam.

Znam neke da im Kia Ceed (nova) 1.6 trosi 6.7 u gradu, ali kad naidjem na njih tokom voznje, vidim koji je to tempo i blejanje po putu.

I meni subotom kad uhvatim zeleni talas spusti potrosnju. Da svaki put kad stajem ugasim auto i tu bi mi potrosnja pala, jer prosecna brzina mi bude oko 21km/h na bordu, nekad cak i manje. Cim imam malo vise voznje sa radnom temperaturom i normalnom brzinom, potrosnja padne. Sad sam isao u Temerin, i mogu i ja da ga spustim na 4-5 litara, ali to nije bas realna potrosnja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa kako onda podaci iste te fabrike za isti taj mjet motor u 200 kg laksem Grande Puntu koji ima i brzinu vise(6s) kazu da je veca potrosnja od skoro litar?

 

Fiat za potrosnju dizela laze kao ker!

 

Ma u pravu si. Fiat umanjuje potrošnju za dizele a za benzince je povećava! Aj malo ozbiljnosti,ja sam postavio fabričke podatke,a pojedinci pričaju kafanske priče. Naravno da postoji razlika u stlu vožnje,uslovima vožnje i sl. Najbolji pokazatelj je da dva auta (dizel i benz),prelaze isti put,imaju iste uslove i tada će sve biti naučno potvrđeno. Drugar i ja, iz Ćuprije (tamo kupio Punta JTD),prosečna brzina 121kmh,uglavnom 130-140 sa par izleta do max. spida (on oko 180,ja oko 200 po km satu),kad smo dopunili rezervoare,njegov 6 lit,moj 5lit. U svakom slučaju gradska potrošnja mi se kreće 5,6-5,9 lit, Ibarska 4lit, a auto put na 120km 4.2-4.3l.

Remap ima priličnog uticaja,kao i opšte stanje auta. Osim toga,Punto je tek nešto teži od 1000kg,samim tim je i logično da manje troši u odnosu na Sila,Brava,Alfu i sl.

Edited by vicent

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rekoh prosecna na 15.000 km je 5.2l. Vise od polovine je gradska, ali tu ima i vangradske i autoputa.

Ovoga puta nisam spominjao koliko trosi u gradu, ali to zavisi od mnogo faktora, ali najvise od godisnjeg doba i zagrejanosti motora. Ako je motor zagrejan i nema guzvi moze da bude od oko 4 do 4.5 bez obzira na godisnje doba. Preko leta zbog toga sto se brzo zagreva trosi litru vise, a zimi oko 2 vise tj. oko 6,5.

Ako ima velikih guzvi dodajte jos jednu litru. Kako merim sta je velika guzva, a kako ne - ako je prosecna brzina oko 20- 25, onda nije guzva, a ako je 15- 20 km/h onda je guzva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma u pravu si. Fiat umanjuje potrošnju za dizele a za benzince je povećava! Aj malo ozbiljnosti,ja sam postavio fabričke podatke,a pojedinci pričaju kafanske priče.

 

I ja sam postavio fabricke podatke.Isti motor 1.3 mjet.Auto laksi 200 kg,ima brzinu vise i u svim rezimima vise trosi.

 

I nisam rekao da dodaje za benzince :D  vec mislim da je,procentualno,stvarna od deklarisane potrosnje,za benzince mnogo bliza istini nego za dizele.

Narocito kad govorimo o gradskoj voznji.

Za potrosnju na otvorenom uglavnom je tacna i za jedne i za druge.

 

Nije ista mapa u pitanju.

Koliko ja znam i obrtni moment im se razlikuje pa zašto onda ne bi i potrošnja?

 

Pa?

200 kg laksi auto i da vise trosi?Ne isto,ne malo vise,vic skoro litar?

 

Ne razumem zašto ne bi 1.3mjet mogao da troši 6l prosečno ako tvoj 1.2b troši 7l?

 

Gde sam ja reko da 1.3 mjet ne moze da trosi 6 l.?

 

Da li iko veruje da 1.3 mjtd u Fiatu 5ooL trosi 5,2l gradske voznje?

 

Uzmi u obzir da aerodinamika u gradu ne igra apsolutno nikakvu ulogu.

 

A jel ima aerodinamika ulogu na otvorenom?Jel po tebi velika razlika izmedju cigla aerodinamike 5ooL-a i aerodinamike Grande Punta?

Jel uzimamo u obzir da navedeni Grande Punto ima brzinu vise?Jel to igra ulogu?

 

Pa kako onda,po fabrici opet,taj Grande Punto trosi vise od 5ooL-a i na otvorenom?

Edited by Dante Bg

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja sam zadnji put sipao za 1000 dinara i presao sam tacno 150 km,a sipao sam na NISu,145 je bio litar goriva,pa izracunajte kolika je potrosnja

Share this post


Link to post
Share on other sites

I nije mi jasno što se toliko boriš oko toga kada ne voziš ni GP ni 500L.

Mene najiskrenije trenutno zabole za potrošnju oba. Što se mene tiče mogu da troše i 2l i 20 sve dok moj Stilo troši malo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jbm li ga, Danteu smeta svaka potrosnja dizelasa koja je ispod 10l. Javljaju se ljudi sa tolikim potrosnjama tacno je ali ti ljudi imaju nekih problema sa automobilima ili su relacije na po 2-3km. Imao sam i ja Wv kombi 1,6d koji je jedno vreme trosio preko 20l na 100km ali je b.pumpa otisla u q. Inace taj kombi ne prelazi 8l u gradu a ni ispod 7l nece ni na otvorenom :)

Kako ja tebi da objasnim da meni Ducato 2,8jtd tezak 2+t pun sa 16 putnika leti na lepim relacijama trosi ispod 8l? Relacije kakve hoces do 8,5l a auto put 9-9,5l. A sprinter jos veci i tezi sa 20putnika trosi 10-11l!

E to je ono sto je Igor pisao

-prenos

-mapa

-uslovi puta i trebas da znas da vozis.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li zbog toga sto je bio na redovnoj dijagnostici, ili je nesto drugo...Bio danas na relaciji NS-Bač i nazad (oko 120 km), Normalna voznja, nekad malo jaci gas i zaletanje u preticanja...Ne znam sta da mislim sad, kada sam dosao kuci, kazaljka za gorivo se spustila do prve donje crte (a to je valjda 5 litara, ne znam)

 

WP_20150228_003.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa moj sprinter 2.9 122ks 2.2t trosi od 9-17litra... Zavisi od noge a gasu i voznji. Grad bije u zimskim uslovima 10l, sa nekim radom u mestu od 20min kada se ujutru upali ;) a na otvoreno 9-10l. Prenos je mnogo bitan!!

A sluzbeni 2.2 163ks 2.35t trosi od 8.5-9.5 leto zima sa teretom od 2-3t!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...