Jump to content
FAS Goran
obelix

Kolika vam je potrošnja goriva?

Recommended Posts

Ljudi, iznenađen sam kako taj relativno težak 500L lepo ide sa tim 1.3 motorićem. Nije to mnogo jak motor, i mislio sam da će biti dobar samo u Puntu jer je on lagan pa mu ne treba mnogo jak motor... Međutim, čitam ovde a i čujem od par prijatelja, da 500L ide jako lepo sa 1300 kubika. Sada padam malo u dilemu, da nisam možda preterao što sam uzeo 1.9 motor, i da možda ne ispaštamo što se tiče potrošnje i ćale i ja, pošto i on ima 1.9 mtj, ali u Cromi ?

Okej, taj 1.3 verovatno ne može da izvuče 195km/h kao što ćaletova Croma i moja Alfa rade, ali, da li je odnos dobijene brzine i potrožnje isplativ ? Da li je uredu da imam 9l/100km sa Cromom zbog samo 40km/h veće brzine u odnosu na neki 500L sa 1.3 motorom i 3l manjom potrošnjom na 100km autoputem ?

 

1,3mjet u 500L-u ide fino samo kad se pusti nizbrdo. U leru.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nisam bas razumeo post, hoces da kazes da je ovo prosecna potrosnja od Sarajeva do Mostara i nazad? Sta kaze cep?Poznajem taj put, ima tu i prilicno brda (preko Ivan sedla, kod Jablanice)...Iskreno, ja sam Stila na otvorenom spustao najmanje na 4,4 l/100 km, cisto radi probe. Ali ni u ludilu ne bih stalno tako penzionerski vozio, 1.9 je kupljen za drugaciji nacin eksploatacije :) ...
To je projecna potrosnja za trip od cca 250km na toj relaciji. Nevjerovatno ali istinito. Sto je interesantno, uopste nije penzionerska voznja ali je cesta bila potpuno otvorena bez velikog broja vozila. Cetvrta odnosno peta pri toj i vecoj brzini je na 2k ili 2.5k obrtaja. Inace, i meni je do sad najmanje sto sam uspio 4.3

 

 


@FIAT driver ko je radio mapu? Jel toliko trošio i bez čipa? Ja nikad nisam uspeo da vidim nešto mnogo ispod 4 litre, mislim da moj ni ne može na 90km/h manje od 3,6-3,9 trenutno da troši

Ne znam ni ja, samo da je radjena u Italiji. Kupio sam ga cipovanog pa ne znam kako je bez ali potvrdjeno trosi manje nego fabricki od 115KS. Inace, mapa je oko 140KS (uzimam Audi 2.0TDI i slicne konjaze pa tako zakljucujem, nisam radio dyno test)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ FIAT driver,
Sviđa mi se ideja o čipovanju, rado bih uradio to radi smanjenja potrošnje, ali se slabo razumem i malo se zentam da ne za*ebem motor pošto to ipak nije ono što je fabrika propisala i napravila.. Tako da, ako neko ima neku informaciju o tome gde bi se to moglo uraditi kvalitetno, cene, utiske, ili nešto slično, bilo bi lepo da podeli to ovde sa nama.  :turned: 

 

Bogisha aka crveno volanče , evo ti ovde sa testova potrošnje / ima par baš 1.3 MJ http://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?showtopic=52601&page=4

 

Aha, pogledao sam sad.  :smoke: Ali nema 1.9 mtj nigde..

 

 

@Bogisha ima i 1.9 mrcina svojih čari, pogotovu kada preskoči neki 520d ili x3 sa malom kubikažom   :laughing: Mada opet je do vozača sve to. Moj stil vožnje je takav da jtd ni malo ne gazim  i šaltam ga uvek na 2200-2500 obrtaja sa manje od pola gasa dok npr Astri dušu vadim jer ne može da ide kao Stilo, a brzina mi je manje-više ista na oba autmobila kao i ubrzanja, samo što se jedan baš muči, a drugi uživa  :) Isto tako mislim da ne bi mom stilu vožnje ležao 1.3mjet jer često krstarim autoputem 130+ pri čemu bi se mali 1.3 ipak pomučio, pogotovu ako nema šest brzina.

Ima naravno, uhh, kako su nam se pomerali razni mali BMW dvosedi, i X6ice, Q7ice, BMWova serija 500 i 700.... Užitak, nema šta.  :smoke:  :thumbsup: 
Pa, i ja sam se sad navikao da niko ne kreće lepše od mene na semaforu, i da nemam nikakav upitnik u glavi kad krenem u prestizanje... Teško bih sad prešao na nešto slabije.
A ti krstariš 130km/h, zamisli meni koji se smenjujem sa ćaletom i krstarimo u rasponu od 180km/h - 205km/h.  :D 

 

 

Ljudi, iznenađen sam kako taj relativno težak 500L lepo ide sa tim 1.3 motorićem. Nije to mnogo jak motor, i mislio sam da će biti dobar samo u Puntu jer je on lagan pa mu ne treba mnogo jak motor... Međutim, čitam ovde a i čujem od par prijatelja, da 500L ide jako lepo sa 1300 kubika. Sada padam malo u dilemu, da nisam možda preterao što sam uzeo 1.9 motor, i da možda ne ispaštamo što se tiče potrošnje i ćale i ja, pošto i on ima 1.9 mtj, ali u Cromi ?
Okej, taj 1.3 verovatno ne može da izvuče 195km/h kao što ćaletova Croma i moja Alfa rade, ali, da li je odnos dobijene brzine i potrožnje isplativ ? Da li je uredu da imam 9l/100km sa Cromom zbog samo 40km/h veće brzine u odnosu na neki 500L sa 1.3 motorom i 3l manjom potrošnjom na 100km autoputem ?

 

1,3mjet u 500L-u ide fino samo kad se pusti nizbrdo. U leru.

 

Ne mogu a da se ne smejem. :lol:

Edited by Bogisha

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sviđa mi se ideja o čipovanju, rado bih uradio to radi smanjenja potrošnje, ali se slabo razumem i malo se zentam da ne za*ebem motor pošto to ipak nije ono što je fabrika propisala i napravila.. Tako da, ako neko ima neku informaciju o tome gde bi se to moglo uraditi kvalitetno, cene, utiske, ili nešto slično, bilo bi lepo da podeli to ovde sa nama.  :turned:

 

Ne može u temi na kojoj smo, već ovde:

http://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?showtopic=50828

 

:thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vozim jtd 115hp...... ali stacu u odbranu 500l. Lepo jeste imati visak snage i lepo jeste da ide 200 ali gde? Zasto? Kako? Cemu???

Da me ne shvatite pogresno, potegnem i ja po nekad posteno ali rado bih dao mog stila za novog 500l glavu za glavu :lol:

Dao bih i 500€preko! I 1000:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vidi bojane... potrosnja je moj hobi, nije mi bitna cena goriva, vec volim da se takmicim sam sa sobom da vidim koliko mogu malo da trosim.

Ko zeli moze pogledajte sledeci link, deo o potrosnji. Mislim da je ovo jedan od najboljih testova.

http://www.moto.rs/test_fiat_500l_1.3_mjtd_opening_edition_gradska_atrakcija_velikog_potencijala-pc-24818.i

Inace, fabricka potrosnja za 500l 1.3 je 3.7/ 4.2/ 5.0, moja normalna potrosnja je 3.8 - 4.1 / 5.1 / 5.7 - 6.1, dakle nije bolja nego fabricka. Koliko ja znam razlika izmedju vangradske i gradske potrosnje je samo u razlicitim odnosima ubrzanja I kocenja (kako neko zamislja da izgleda voznja kroz neki grad ili izmedju dva grada).

Danas sam oko 19h vracajuci se sa posla na rastojanju od 5.5 km ostvario 3.9 litara kroz NS. Gadjao sam zelena svetla na semaforu, I pretvorio gradsku u vangardsku (a pri tom nikom nisam smetao). Stao sam na celom JEDNOM crvenom svetlu. Probacu sledeci put da ne stanem ni na tom jednom! ...al ne tvrdim da je to realna gradska potrosnja. Ako ima nekoga iz NS ko ima pola sata vremena moze da sedne pored mene, povoza se, I uveri se da je sve sto govorim tacno.

Ako neko vozi konstantnom brzinom trosice manje i od vangradske potrosnje. Na prethodnom linku mozete videti da bi minimalna potrosnja pri konstantnoj brzini od 50 km/h bila oko 2.5 litara, al to ne moze svako, ne moze neko poseban bilo kad, vec moze samo neko poseban ponekad... zato se kaze pod idealnim uslovima. E ja sad hocu da postignem te idealne uslove... to je moj hobi. Ne vozim stalno tako jer nisam opterecen time, vec samo ponekad, kad sam posebno raspolozen. Eto toliko!

.

Ima jedan lep citat, koji mislim da bi ovde lepo stajao:"Samo je nebo granica Flece..." G.J.Livingston

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apsolutni rekord do sada...

250km trip, prosjecna brzina 64km/h. Tempomat na 90 i otvorena cesta. Napominjem da sam vozio i brze ali i puno sporije (u gradovima) od ove brzine. Sta znaci dobar chip odnosno mapa... Stilo 1.9 JTD, Sarajevo-Mostar-Sarajevo

cxca40000.jpg

Tvrdis da ti je prosek 3.4 l na 100 kilometara na tom putu?

To je domen naucne fantastike!

Okani se borda sa chipovanim autom i napravi usporedbu metodom cep-cep pa ces doci do zanimljivog zakljucka.

Hajde realno razmisli da li takav auto moze tako malo trositi?

Pa da moze i blizu tog rezultata tko bi lud onda ulagao silne pare u razvoj novih i manjih motora sve u cilju sto manje potrosnje?

Dajte budimo ozbiljni potrosnja ispisana na bordu apsolutno ne mora da ima veze sa realnoscu.

3.5 litre na 10 godina starom autu sa 100 i kusur konja teskom preko 1200 kg :laughing:  :laughing:  :laughing:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iako ne treba prosipati bisere pred svinje, ipak cu napisati: "Ne veruj svojim ocima, njihove su mogucnosti ogranicene. Gledaj pomocu razumevanja, istrazi ono sto vec znas, I tada ces shvatiti kako se leti". Onima koji znaju sta su biseri a nisu citali (ili nisu odavno citali) Galeba, evi I linka.

http://lektira.comxa.com/107/713/galeb.htm

P.s. neso, molio bih ta ako moze da se pravis da nisi video ovo neko vreme... da malo vise ljudi vidi link I po mogucnusti procita knjigu.. kulture nikad previse ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Apsolutni rekord do sada...

250km trip, prosjecna brzina 64km/h. Tempomat na 90 i otvorena cesta. Napominjem da sam vozio i brze ali i puno sporije (u gradovima) od ove brzine. Sta znaci dobar chip odnosno mapa... Stilo 1.9 JTD, Sarajevo-Mostar-Sarajevo

cxca40000.jpg

Tvrdis da ti je prosek 3.4 l na 100 kilometara na tom putu?

To je domen naucne fantastike!

Okani se borda sa chipovanim autom i napravi usporedbu metodom cep-cep pa ces doci do zanimljivog zakljucka.

Hajde realno razmisli da li takav auto moze tako malo trositi?

Pa da moze i blizu tog rezultata tko bi lud onda ulagao silne pare u razvoj novih i manjih motora sve u cilju sto manje potrosnje?

Dajte budimo ozbiljni potrosnja ispisana na bordu apsolutno ne mora da ima veze sa realnoscu.

3.5 litre na 10 godina starom autu sa 100 i kusur konja teskom preko 1200 kg :laughing:  :laughing:  :laughing:

 

Nemam potrebe da se pravdam niti da zakuhavam na forumu ili lažem članove sa kojima sam tu 4 godine.

Auto je kod mene 5+ godina i znam kako je održavano i što bi rekli znam ga u dušu.

Nisam jednom provjeravao potrošnju od čepa do čepa i utvrdio da me bord laže do maksimalno 0.4-0.5l/km

Pročitaj gore još jednom šta sam napisao, da su se i uslovi na cesti potrefili kako treba, pa tek onda tvrdi nešto :construction:

I da laže 0.5 opet je potrošnja od 3.9 izvanredna budući da sam do sad ostvarivao (samo) oko 4.3

Edited by FIAT driver

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja cuh "na televizoru" :) neku analizu da uprkos potencijalnom USA napadu, cena moze da varira do dinar po litru...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa što ne rekoste ranije da sipam kad sam već prolazio pored Zmaja  :laughing:

Mislim da je suludo i pokušati da podignu gorivo na 170din preko noći, mada koliko vidim podigla se cena za 3-4 dinara i čak je ponegde i skuplji ed od benzina

Share this post


Link to post
Share on other sites

ne preko noci ali u nekom kracem vremenskom intervalu, a cuo sam od zaposlenog na jednoj nisovoj pumpi, mada po meni to je bas mng jaka cena :D , ali videcemo 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima da se vozi biciklo ko u Nemačkoj npr.  :scooter:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako ikoga interesuje potrošnja plina i benzina na 500L, evo podataka posle pređenih 2757 kilometara. Automobil je kod mene dva meseca i nedelju dana i svega 650km je autoputa i 350km regionalnih puteva, ostalo Beograd (Novi Beograd).

Plina potrošeno 267,57l što je koštalo 19327din (72,4din/l prosečno) i benzina od 98 oktana je potrošeno 37,78l što je koštalo 6453din (170,8din/l).

Sveukupno je potrošeno 25780din i ako bismo to podelili sa prosečnom cenom benzina ili dizela od 150din to bi bilo 172 litara goriva.

Iz jednačine dolazimo do ekvivalenta potrošnje od 6,24 ltara na 100km, što i nije neki impresivan rezultat (moj ćale bi to postigao bez problema na benzincu  :no ).

Valjda mi je dobar račun dobar  :question:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Puno je to benzina. Ispada da 15 od 100km predjes na benzinu (pretpostavljeno: 9l potrosnja). Ili mozda imas puno kratkih relacija?

Onda ti preracunato trosi 11,41l kad bi samo na plin radio (9.7l na 85 od 100km).

 

Mozda da zamolis da ti podese da se, ako je auto vec zagrejan, pali odmah na plin!? Mana toga je sto onda benzinske dizne jako malo rade, pa zapeknu. Barem se meni to desilo posle 16.000km. Ciscenje benzinskih dizni: 4.000din. Kazu da se to sprecava tako sto povremeno vozis na benzin.

 

Obrni, okreni. Mozda za plin potrosnja i nije tako strasna. Moja zena je nabijala i 10,5l plina. A jos 1.2.

To za benzin vidi sta ces. Ako sam dobro racunao, meni je nesto trosio oko 0.3l na 100km sa tim da se pali na plin ako je motor vec topao. Plina prosecno 8,52

Ne znam... vidi... raspitaj se malo ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@JLZ Oštro oko, nema šta.

Nekih 4 do 5 dana je vožen samo na benzin jer mi je plinski uređaj bio u kvaru, zaboravih da napišem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

Apsolutni rekord do sada...

250km trip, prosjecna brzina 64km/h. Tempomat na 90 i otvorena cesta. Napominjem da sam vozio i brze ali i puno sporije (u gradovima) od ove brzine. Sta znaci dobar chip odnosno mapa... Stilo 1.9 JTD, Sarajevo-Mostar-Sarajevo

cxca40000.jpg

Tvrdis da ti je prosek 3.4 l na 100 kilometara na tom putu?

To je domen naucne fantastike!

Okani se borda sa chipovanim autom i napravi usporedbu metodom cep-cep pa ces doci do zanimljivog zakljucka.

Hajde realno razmisli da li takav auto moze tako malo trositi?

Pa da moze i blizu tog rezultata tko bi lud onda ulagao silne pare u razvoj novih i manjih motora sve u cilju sto manje potrosnje?

Dajte budimo ozbiljni potrosnja ispisana na bordu apsolutno ne mora da ima veze sa realnoscu.

3.5 litre na 10 godina starom autu sa 100 i kusur konja teskom preko 1200 kg :laughing:  :laughing:  :laughing:

 

Nemam potrebe da se pravdam niti da zakuhavam na forumu ili lažem članove sa kojima sam tu 4 godine.

Auto je kod mene 5+ godina i znam kako je održavano i što bi rekli znam ga u dušu.

Nisam jednom provjeravao potrošnju od čepa do čepa i utvrdio da me bord laže do maksimalno 0.4-0.5l/km

Pročitaj gore još jednom šta sam napisao, da su se i uslovi na cesti potrefili kako treba, pa tek onda tvrdi nešto :construction:

I da laže 0.5 opet je potrošnja od 3.9 izvanredna budući da sam do sad ostvarivao (samo) oko 4.3

 

Lepo kazem razmisli malo. Da nisi ni bio na cesti nego na valjcima potrosio bi bar 4 litre. Mali MJET ll od 85 Ks ili Kijin 1.1 trocilindras sto slove za male potrosace imali bi tesku muku da to postignu. Ako je tvoja tvrdnja barem delimicno istinita onda bi ti u ata-inom 500l  ili nekom drugom malom potrosacu  u takvim uslovima potrosio 2,5 litra na 100 Km zar ne?

Ako sam rekao u autu starom 10 godina nisam rekao da je krs ili u losem stanju nego da je taj motor ooodavno dobio stedljiviju zamenu jer da trosi makar priblizno malo kao kod tebe onda bi svi Fiati imali taj motor jer bi u laksoj karoseriji jos manje trosio.

Moj auto je u vrhunskom stanju i uz tempomat potrosnju ne mogu na otvorenom spustiti ispod 4 litre NIKAKO! Mogao bih ali militi po autoputu i ne silaziti sa njega dakle nikako realan nacin voznje, 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...