Jump to content
FAS Goran
obelix

Kolika vam je potrošnja goriva?

Recommended Posts

Meni se sad potrošnja ustatlia na 4,9-5l. A kada se malo više vozim po gradu ide do 5,5l kombinovane. Sam grad ne smem da merim :laughing: Što se potrošnje tiče prezadovljan sam. Nije da ga pritiskam, ali mogla bi mnogo niža potrošnja da bude kada bih prestao da se igram sa menjačem i prestao namerno da usporavam da bih video kako vuče :laughing: :laughing:

Share this post


Link to post
Share on other sites

5l dizela i 9l plina nisu relevantni podaci,posebno za taj model automobila. 1.2 motor je meni umeo da trosi i 6l plina na 100km kombinovane voznje(brc),pa cak i da izadje i na 7l, opet prednost dajem plinu u toj varijanti. Malo off-a ali nema veze.

Sent from my Fiat Bravo using LPG

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iskreno ne znam koliko tačno troši plina. Ovih 9l sam čuo od nekoliko ljudi koji prilično štedljivo voze. Nikad nisam probao Punta na plin da bih mogao da kažem realan podatak. Sa druge strane, ne mora ni dizel da bude tačno na 5l. Na primer moj može ako se ekstremno štedljivo vozi i malo ispod 4. Sa druge strane može i preko 8l :laughing: Ja mu računam nekih 4,9-5l jer se bord najviše oko te potrošnje vrti.

Bez obzira na cene goriva i svu ovu priču, moj predlog čoveku je da proba benzin i plin i vidi šta mu najviše leži od ta tri. Prešao sam sa 2 benzinca oko 50 000km za 2 godine, nije baš da ni u kola na plin nisam sedao i sad oko 1000km sa dizelom i mnogo mi više odgovara. Nema više onog pritiskanja kola. Da bih postigao malu potrošnju ne moram da vozim kao baba, lepše vuče i manje se cima. Famozno trešenje jtd-a mi takođe uopšte ne smeta kada vidim šta pruža pored toga

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa to ti je to za taj JTD. Tu si negde oko mog 5-godisnjeg proseka sa njim, skoro sam bas racunao.

S tim sto ja u ritmu neke bas ekonomicne voznje za testiranje minimalne potrosnje mogu da vozim maksimalno 20 minuta. Jednostavno je motor takav da te prosto zove da ga bar malo razvuces. Jeb.s par kila goriva za zadovoljstvo.

Neki minimumi na otvorenom koje sam zapamtio su 4,4l do Perucca i nazad (apsolutni min) i tacno 4,63l do Dubrovnika i nazad (preko Cemernog), pisao sam vec. Kada krenem negde magistralom, sa gazenjem je oko 5l.

Sto se tice kombinovane voznje (otprilike pola-pola), vrti se malo ispod ili oko 6l. A cisto po BG je od 7 do 7,5l okvirno (s tim sto je to vrlo varijabilno, znas i sam).

Eto cisto da imas i moj reper za ovih 5 godina, posto vidim da si ga skoro uzeo. Uvek mereno od cepa do cepa.

Samo ga dobro odrzavaj i uzivaj :thumbup: .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prešao sam 32.000 km

Potrošnja mi je 6,5 litara plina na 100 kilometara, mereno milion puta raznim metodama, a potrošnja benzina mi je bila 5 litara u proseku...

Znači 320 puta sam prešao po 100 km i plaćao 74 dinara x 6,5l, da ne bude zabune, 320 x (74 x 6,5) = 153.920 dinara u plinu

sad ne znam koja je cena bezolovnog, neka bude 160 din, a mislim i da je koji dinar više

Znači na benzin bi bilo 320 x (160 x 5) = 256.000

Konačan ishod: 256.000 - 153.920 = 102.080 dinara

Prosta matematika, mada ne znam koliko taj 1.9d troši u proseku ED-a, meni je auto trošio 5l bezolovnog... Znam da 1.3 mjet može da troši oko 4l u proseku, a ide drastično bolje nego moj auto sa plinom, probao sam na semaforima u više navrata kada stanem iza Punto m-jeta, razvučem ja i drugom do 60km/h, ali mi opet beži, mada opet za tu razliku u snazi ne bih plaćao 150 dinara više na svakih 100km...

Edited by SikterBre

Share this post


Link to post
Share on other sites

Onda ok, nismo se razumeli :laughing: Ja sam računao razliku na gas/d2 kolika bi bila jer većina ljudi ovog Punta dizel bez trubine vozi na D2. Što se tiče poređenja na semaforima ja sam totalno batalio to. Sinoć vozim uporedo sa s4, šaltam lagano na 2000 obrtaja kola,a ovaj lik sa s4 priča telefonom i ostavljam po 100m do 80 na sat i posle me on ostavi jer debelo prelazi ograničenje :laughing: . U povratku kući sam isto vozio, skoro da jedva dodirujem gas i pored mene neki indijanac sa Puntom 1.2, dušu mu vadi da bi me što više ostavio i udalji se u prve tri brzine od mene sigurno za par dužina kola i posle ga stignem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovo je sjajno koliko tebi troši :laughing: Ako se ništa ne promeni ja sam potpuno zadovolja kolima i potrošnjom. Jedino ga malo zeza baš centar grada, ali to i nije realna vožnja gde kreneš u prvoj i staješ posle par metara i tako u krug. Mislim da mi je maskimum bio 9,2 za vreme beer festa od ušća do arene(uz stajanje na semaforu kod Ušća preko 25min :wallbash: ).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tada se kao na traktoru, radnoj mašini i komunalnim vozilima potrošnja meri- litara na sat vremena rada.

Jedno je gradska vožnja, drugo je krkljanac-kolaps i sve tipa kreni i još nisi krenuo stani.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poslednjih par postova je prebačeno iz jedne druge teme, zato sada izgleda malo bez reda sada kada se čita, ali to je posledica kada se ofuje po drugim temama. :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

A ja gledam otkud sad ovi postovi oko Igorovog i mog dok smo diskutovali... Vec sam se istripovao da se nisam dobro otreznio od sinoc dok sam postovao :).

@ivan.ik

A sta je ovo sto vozimo nego traktor iliti radna masina? Razmisljao sam da mu u parametre board-a isprogramiram i dodam upravo tu potrosnju l/h :).

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeste da može da povuče kao Ferguson, ali ima bolju kabinu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A, ime, reci mi zbog manje potrosnje - je l' ti kreces drugom brzinom ili brzinom za oranje kao ja sa mojim traktorom :harhar: (izvinjavam se za off)?

Share this post


Link to post
Share on other sites

On vozi traktor po forumu najvise rekao bih. :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pre par godina uz kupljeno gorivo na jednoj beogradskoj pumpi dobio sam "merac potrosnje goriva". Izuzetno precizno odradjen od tvrdog kartona kruznog oblika i vrlo jednostavan za upotrebu: podesis koliko si goriva sipao i tu cifru pomeras po drugoj skali koja pokazuje kilometre i na posebno otvorenoj "rupici" pojavi se izracunata potrosnja. Mislio sam da je neka jeftina fora ali ispostavilo se da je izuzetno precizan. Mozda bi trebali zajednicki da pisemo onom Alvirovicu da to isto ubaci u Sat plus reviju kao reklamni materijal.btw moj stilo po kompu ovih dana trosi 11,2 l benzina po gradu !!!!! :cry: tako da mi se smesi bus/plus kartica......pozz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo mene sa puta iz Grčke sa svežim podacima!

Vozio sam pun auto, suprugu i dvoje dece (6 i 2 god.), oboje u sedištima za decu.

Vozio sam i sa i bez tempomata i lagano i žestoko.

Prvo da razjasnimo neke stvari: zaboravite priču tipa evo meni na 160km/h troši 5l, na 120km/h 3l po bordu itd. A evo i zašto:

03092012659.jpg 03092012658.jpg

Pojašnjenje: prva slika oko 200km/h potrošnja 2l/100km, druga ista brzina, isti broj obrtaja, samo potrošnja 11l/100km. Kako???? Jednostavno-u prvom slučaju samo podignuta noga sa gasa!

Znači postovanje slika sa trenutnim potrošnjama nije merodavno jer je raspon koji se može prikazati veoma širok, zar ne? A ljudi su skloni da svima dokažu da baš njihovaa mašina sa 120 konja šibicari i troši k'o peglica...pa izaberu samo prvu sliku :)

Elem, da se vratim na putovanje do Potosa na Tasosu i nazad:

Do Tasosa> 860km, Ac5.6l/100km, Average 94km/h

Sa Tasosa sa svraćanjem u Solun>909km Ac6.4, Average 96km/h

Total: 2053,9km Ac 6.2l/100km Average 79km/h (Razlika u km je vožnja u lokalu po Tasosu gde nisam resetovao komp.)

Da ne objašnjavamo uticaj razlike u dužini puta, nadmorske visine, temperature vazduha i asfalta, ja sam ovim podacima zadovoljan.

A da, još nešto: Tempomat je izmišljena stvar, kad se umori noga, ništa bolje nego ga uključiti i auto sam ide. Evo slika i na tu temu:

03092012660.jpg

Pozdrav!

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Ivan73 Koliko si ga gazio sjajna je potrošnja :laughing: Ali verovatno tempomat izvlači prosek jer ne može nikad noga da bude toliko mirna koliko i kompjuter. Zbog toga ja i razmišljam da Stilu ugradim čim dođem do nekih para jer imam dosta otvorenog puta gde mi je konstanta brzina.

Što se trenutne potrošnje tiče ja je ni ne gledam jer nije realna. Kao što Ivan kaže ide od 2l do 25l kod mene pri potpuno istim brzinama. Evo npr na 60km/h se vrti oko 3,5-4,4 sa mirnom nogom. Kada pustim gas 2l, kada nabijem do 15, preko toga neće :laughing: . Zbog toga sam i batalio gledanje trenutne jer zaista nema svrhe. Sad samo proverim prosečnu i kreće se od 4,7 do 5l uz ne baš mirnu nogu, ali 70% otvoren put. Verujem da će moći i ispod ovog kad se malo nauživam u ovom obrtnom momentu :laughing: :laughing:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam izgasio tempomat na autoputu, jer sam skontao da manje trošim. Provereno imam superlaku nogu, ali nisam verovao u priče kamiondžija da tempomat troši zapravo malo više.

Ima i logike, ja popuštam malo gas na uzbrdicama i prilagođavam brzinu potrošnji (gledao sam da ne prelazi 6, a brzina oko 160km/h). Tempomat to ne zna, nije svestan ni uzbrdice ni promena uslova na putu, on samo drži zadatu brzinu pa kud puklo.

Slažem se da je koristan da se protegne noga i u zonama ograničenja.

Prekosutra se vraćamo sa Atosa, pa ćemo da vidimo kako stoje stvari. Do ovde je prosek bio 86km/h i potrošnja 5.2 po bordu, sa ukupno pređenih 800 i kusur km. Imam i fotografisan bord sa tačnim ciframa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nidžo jel to 159 ili Stilo? Realno mnogo znači 6.brzina na autoputu. Za mog je realno najmanja potrošnja oko 80-90km/h gde se vrti ispod 4l trenutna, preko toga sve raste,a u 6. brzini koliko sam video najmanje troše na 110-130km/h tako da je ta brzina zaista sjajna za duža putovanja. A i nedostaje malo na jtd-u zbog obrtaja jer ne znam koliko mu je mučenje, ali napravio sam neku mentalnu blokadu da se nikad ne vozi preko 3000rpm duže :laughing:

Gorane jel to sa Stilom?

Edited by igor0511

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo na klocnama ili dizalici.

Igore normalno je da potrošnja raste sa porastom brzine, puno energije se potroši na savladavanje otpora vazduha.

Tako recimo ovi mali potrošači čim izađu iz grada i poteraju većom brzinom postaju ozbiljni potrošači.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To za male potrošače sam video i grdno se razočarao :laughing: Famozni Megane 1.5dci koji navodno troši ispod 4l tu potrošnju postiže vožnjom u 5. na 60-80km/h. Kada sam ga probao na putu gde se skoro svaki dan vozim išao je lagano preko 5l, a hoće i preko 6l da ide pri ne tako velikim brzinama. Sa druge strane Stila slušam svaki dan na autoputu kod Arene na oko 90-110km/h i ne mogu ni da čujem motor,a potrošnja 1l manja nego Meganu :laughing:

To je ujedno i moj najjaći argument kada me neko pita zašto Stilo. Pregršt obrtnog momenta tako da i sa 20% pritiskanjem gasa ide jako fino i uvek sam zainteresovan da se provozam uporedo sa vozačima tih "upaljača" mojim tempom pa da vidimo čiji bord manje pokazuje. Jedino me lako zeznu ovi sa 6 brzina :wallbash:

Share this post


Link to post
Share on other sites

159.

Stilo koliko je ekonomičan u gradu i magistrali, toliko je loš na autoputu. Alfa obrnuto, skoro isto troši na 60 i 160, razlike su smešne, a po gradu se radujem kada vidim ispod 10.

Share this post


Link to post
Share on other sites
od marko.jovanovic on 19 July 2012 - 23:07 u Opšte teme o Fiat-Lancia modelima

Ajmo malo o brzinama, tj o laganju cajgera. Meni na Bravu laže 10% uvek, znači kada idem 110km/h po GPS-u idem 100km/h po satu. Danas sam ga razvukao na Obrenovačkom putu, nešto preko 200 po cajgeru, tj 184 po GPS-u. Moglo je još (auto je malo čipovan, po fabrici Vmax je 187km/h). Imam gume 14", sa 15" laže manje sigurno zato što je ukupan prečnik gume veći. Elem, ovo je vezano i za potrošnju, tj za pređeni put. Kod mene je po satu pređeni put 4% veći nego po GPS, tako da potrošnju pomnožim sa 1.04. Ovo pominjem čisto da se ljudi ne zaluđuju da voze mnogo brz auto, i da im auto troši kao upaljač, neka malo provere GPS-om brzinu i pređeni put.

Evo zadnjih rezultata. Relacija Mirijevo - Železnik. Malo je gužva na izlazu iz Mirijeva na raskrnici sa Milana Rakića, pa dok se spustim na auto put, pa onda je usporen saobraćaj na auto putu zbog radova kod Dušanovca. Vožnja normalna, dok mi svaki dan ne padne noga na gas, pa onda Obrenovačkim 160 na momente, auto putem takođe brže. Jedan odlazak na Zlatibor preko Valjeva i Divčibara, oštra vožnja preko Divčibara (jao kako ljudi dave po serpentinama, ne da sam napravio disajne probleme nekim sporaćima, na uzbrdici naravno, klima radila 75% puta, malo švrćkanje po gradu sa klimom, ukupno prešao 751km, sipao 42l, pa dodajemo 4%, i dobijamo 5.8l na 100km. Sve u svemu zadovoljan sam.

Evo malog update, ista relacija Mirijevo - Železnik - Mirijevo i švrćkanje po gradu bez neke gužve preko leta, trudim se da vozim lagano dok se ne smorim, i sa jednim odlazkom na ZLatibor, do Zlatibora i nazad celo vreme je radila klima, i sa jebenim zastojima kada idem na posao (treba izaći iz Mirijeva i na auto putu kada se vraćam sa posla (kada sam budala pa sam par puta krenuo auto putem umesto kroz grad) - 5,6l/100km.

Da budem iskren nisam mnogo verovao u to da se čipovanjem povećava snaga i smanjuje potrošnja, ali sam se uverio. Pa auto mi troši litar manje nego prošle godine u ovo vreme, a ide bolje, i da, imam mapu koja dimi kao lokomotiva kada se patorsira gas :D

Mislim da sam realan, ne zavaram sebe i druge, uvek sipam pun rezervoar (kako kada, recimo od 42 do 50l), i dodajem i 4% na laganje pređene kilometraže. Inače, samo se nasmejem kada ljudi mere potrošnju ili ocenjuju preko toga koliko se kazaljka za količinu goriva pomerila :lol: ili kada ne znaju koliko su prešli i koliko su sipali, ali eto, punto 1.2 im troši 6l/100km po Beogradu.

I naravno, kada krenu da mi prosipaju priču o trenutnoj potrošnji, to je tek nebuloza.

To za male potrošače sam video i grdno se razočarao :laughing: Famozni Megane 1.5dci koji navodno troši ispod 4l tu potrošnju postiže vožnjom u 5. na 60-80km/h. Kada sam ga probao na putu gde se skoro svaki dan vozim išao je lagano preko 5l, a hoće i preko 6l da ide pri ne tako velikim brzinama. Sa druge strane Stila slušam svaki dan na autoputu kod Arene na oko 90-110km/h i ne mogu ni da čujem motor,a potrošnja 1l manja nego Meganu :laughing:

To je ujedno i moj najjaći argument kada me neko pita zašto Stilo. Pregršt obrtnog momenta tako da i sa 20% pritiskanjem gasa ide jako fino i uvek sam zainteresovan da se provozam uporedo sa vozačima tih "upaljača" mojim tempom pa da vidimo čiji bord manje pokazuje. Jedino me lako zeznu ovi sa 6 brzina :wallbash:

Čipuj to da jebe snažno pa da vidiš kako će da se provedu ti sa 6 brzina :D Mislim na potezanje, naravno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@nidza predpostavio sam da je 6 brzina čim je tako mala potrošnja :laughing: Za Stila si potpuno u pravu. Ne verujem da nijedan auto troši na magistrali mnogo manje od njega i tu je i najzahvalniji za vožnju jer lepo povlači i motor savršeno radi. Preko 120 potrošnja dosta raste, ali me to iskreno ni ne brine mnogo jer otprilike godišnje imam 5% vožnja autoputem, a ostalo mi je Batajnički deo Novosadskog i uglavnom oko Arene gde retko pređem 100.

@marko.jovanovic Za sad sam toliko zadovoljan kako poteže(prešao sa Astre 1.4 90ks na Stila) da zaista nema potrebe za čipom. Za godinu-dve kada auto bude zaista u savršenom stanju i kada stignu kačketić,kesnoni i možda folija jer skuplja prašinu kao Kirbi :laughing: mogao bi čip da dođe na red, ali neka safe mapa koja bi maksimalno štedela turbinu i kvačilo, čisto da mu bar malo spusti 0-100 ispod 10 sekundi :laughing:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...