Jump to content
FAS Goran
obelix

Kolika vam je potrošnja goriva?

Recommended Posts

Instrumenti u kolima nisu merilo tačnosti, zato su svi ozbiljniji auto časopisi imali ranije tzv. peti točak a sad GPS merne instrumente (koji se naravno baždare) sa kojima su precizno merili perfomanse vozila.

Tahografi se baždare jednom godišnje (baš zbog odstupanja u toku rada) i u sertifikatu se unosi i dim. pneum. i njegov obim. Toliko o ovoj priči.

Iako mislim da ovde nije mesto ovakvom pitanju i raspravi, ali pitaću te da nas sve razuveriš.

Koliko bi obrtaja pisalo na tvom cajgeru u puntu, kada bi vozio 120km/h? A onda pogledaj onu tvoju tabelu i dodaj još jedno 400-500 obrtaja na te svoje obrtaje i kazi koja je vrednost tacnija? Tvoja ili tabelarna???

Pre neki dan sam seo u benzinca Calibru i sa 3.000 obrtaja sam vozio 120km/h u 5. stepenu prenosa. Tako da prostom matematikom mozes videti da dizelašu u 6. stepenu u popunosti odgovara 2.000 obrtaja pri 120km/h. Uostalom, ja sam priložio svoj video i sliku, kao potvrdu o tome (evo opet slike). Priloži i ti svoju sliku da to nije tako! Nema tu mnogo priče. Kad već pričaš o tim ozbiljnim auto časopisima i raznim načinima njihovog merenja, onda priloži i te slike kako bi svi to videli i razbili svoje nedoumice.

12070008.jpg

http://s16.postimage...75/12070008.jpg

Edited by mica

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mico čitaj, sve je napisano. Na mom cajgeru u puntu bi pisalo 0 (nula) jer ga i nemam.

Vezano za mog Stila račun se slaže (i za svaki auto za koji sam računao). Cajger (u mom Stilu) laže pri 150 oko 5-6 km (gledano po GPS-u i po računu). Cajgeri lažu tj nepokazuju tačne vrednosti. Tahograf se može lepo naštelovati da voziš 120 a on pokazuje 80 (toliko i zapisuje) a PREĐENU kilometražu ne smanjuje. Tako da brzinomeru ne treba previše verovati.

Matematika je čudo i njoj verujem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa kakve to ima veze sta cajgeri pokazuju? Na SVIM autima kilometar sat pokazuje 3-7% vise a na 80 % auta je ta vrednost 5-7%! To je tako napravljeno fabricki i toga se drze svi proizvodjaci. Problem odnosno malo neslaganje se javlja posto isti auto ovisno o motoru dolazi sa 15,16 i 17" felgama i bez obzira na nizu gumu postoje odstupanja. Samim time mora postojati i odstupanje i kod potpuno nove i jako istrosene gume.

Zapeli ste i prepucavate se oko onoga sta cajgeri pokazuju, pa ni instrument za obrtaje nije tacan. Nemam pojma koliko ali sigurno ne sluzi za ovakve usporedbe.

Od svih auta koje sam do sada imao a bilo ih je dosta sto duze a sto krace niti jedan mi sa seriskim gumama i felgama nije pokazivao manje odstupanje od 5 % Naravno u poredjenju sa nekoliko GPSa sto smatram da je otprilike tacno.

Zadnji auti koji su se duuuze zadrzali kod mene pa sam ih mogao proveriti. Alfa 155 5% vise, Mk 1 7% vise i ovaj poslednji GP 7% vise pokazuje na Kmh satu od GPSa. Na GPu jos imam orginalne gume 175\ 65\15" a taj auto se oprema i sa 185\65\15' gumama i tada ne pokazuje toliku razliku.

Posto je ovo tema o potrosnji goriva pa da kazem zadnje rezultate potvrdjene i metodom od cepa do cepa pri cemu se je bord pokazao izuzetno tacan!?!

Put na more kroz Bosnu sa dosta losih puteva zbog obilaznica jer se neki rekonstruisu. Put od 520 km sam presao sa pros. potrosnjom od 3,9 l i brzinom od 59 Km\h sto smatram da je za GP izvanredan rezultat! :unworthy::thumbsup::clap:

Kada sam se vracao nazad isao sam 17 Km po tucaniku u katastrofalnom stanju gde niti jednom nisam mogao ici brze od 20 Km\h a i dosta sam se i vozio po lokalnim brdima u Crnoj Gori i obilasku plaza tako da je celi put zavrsio sa 1152 Km 4,5 L goriva na 100 Km i prosecnom brzinom od samo 47 Km\h :thumbsup:

S obzirom na divljanje po krivinama i kvalitet puta smatram da je izvanredan rezultat :clap:

Usporedbe radi prosle godine sam isao u Hrvatsku i celo vreme autoputem pri brzini 140-160 Km|h prosek mi je bio cak 7,5 litara :thumbdown: :thumbdown: :thumbdown: dok sam u povratku malo isao sporije do 150 Km\h i prosek mi je pao na 6,5 l :thumbdown:

Eto koliko malo i puno moze trositi 1.3 MJET!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Doblo 1,9JTD od Svajcarske do Srbije, brzina od 130-150 sa nepunih 6 litara ED. 70lit = 1250km. Pun stvari i nas troje,

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jooj,di je moj lepi Bravo??Marea 1.6 lubenicare me ubedaci.Po gradu 11 a na otvorenom 9.Ide guzata azdaja nema zbora,al ne daje toliko koliko je davao Bravo 1.2... :thumbdown:

Share this post


Link to post
Share on other sites

700 km 40l i jos nisam potrosio svih 40l.... za sad 5.7l/100km prosecna brzina 65 km/h

Share this post


Link to post
Share on other sites

700 km 40l i jos nisam potrosio svih 40l.... za sad 5.7l/100km prosecna brzina 65 km/h

kako bre na unu znaš prosečnu brzinu? Da ti nije celo vreme uključen GPS? Ili imaš neke gusarske instrumente :D

To ti je onda otvoren put sve, da li sam u pravu.

Edited by marko.jovanovic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja moju potrosnju jos nisam merio,znam samo da je matori otisao na more i nazad NS-HN-NS s punim rezervoarom,sto je po meni super,jos ni klimu nije gasio.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja se opet iznendio...moj Stilo 1.6 spustio na 9.1 :w00t:

...Mislim da nema gde da još spusti po gradu...

Pogledah juče, kad ono 8.9 :o Nisam izlazio iz grada...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeeeeeste, 8,96 :lol:

Meni trosi 4L.

Share this post


Link to post
Share on other sites

^^^ Meni toliko ispari dok stoji parkiran... :smoke:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa da, kad izadjem u zatvoreno, naraste do 7L. :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Okruglo 6 zasad, blizu 900km smo prešli sa ovim rezervoarom. Bord predviđa još nešto malo manje od 300... Vožnja više otvorena nego gradska, izbegavam da prelazim mostove u poslednje vreme. Doduše danas sam otišao do Mirijeva da uplatim avans za ajbah. :-) :-) :-) Izmrcvario lamelu bezveze kroz one lavirinte jer ne primaju uplate na račun...

Share this post


Link to post
Share on other sites

evo i ja da se javim:

potro_nja.jpg

ovo je slikano po dolasku na more. Kao što se vidi prosek je 5.00 za taj put od 508.6km plus klima koja je radila dosta. Onaj prosek od 6.3 je za ovaj put plus isključivo gradska vožnja u Subotici gde ne može ni da se dostigne ograničenje...pre polaska je ta cifra bila 6.9 a evo sada kada sam se vratio je 6,1.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja presao 650 km komp pokazuje 23 km za 1 litar ili potrosnju od 5.0 na 100 km prosecna brzina oko 100-ke bez klime . Skuplje mi ispale putarine nego izdatak za benzin.Po sipanju do cepa i izlasku na autoput komp pokazao autonomija 1210 km.

Slike potrosnje postavljam kad se vratim sa mora ako ne zaboravim da slikam :D.

Edited by amladenbk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Juce dosao sa mora, bio u Budvi malo. Isli nas cetvoro audijem 2,5tdi. Auto je nenormalno bio pun stvari, bukvalno su svi sem vozaca imali i u nogama po manju torbu. Auto je trosio nekih 6,5l d2, dva puta je punjen do kraja! Ka moru smo isli nocu bez klime, nije bilo ni guzve, a u povratku smo putovali po danu, svracali i na Ostrog, bila je mala guzva u putu, a klima je radila bukvalno ceo put. Jeste da nije Italijan ali ovo je za svaku pohvalu.. :unworthy:

Taj auto u gradu neprelazi 9l.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iskreno voleo bi da vidim taj stil voznje gde taj motor ne prelazi 9 u gradu, ako se ne varam u pitanju je V6 motor isti kao u pasatu?

Ako je tako mom drugaru u gradu taj auto tuce i po 14 litara, prosli auto od drugog drugara bmw 525 je isto tako nesto po gradu trosio. I jedan i drugi trose malo na otvorenom, ali u gradu nisu imali teorije da trose toliko malo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja i ti izgleda da imamo zajednickog prijatelja, i ovaj moj vozi ili 525tds ili audi A6 2,5tdi :laughing: . Na more smo isli starim a6 2,5tdi redni petak. Ima ga odavno, cuva ga. A a6 2,5tdi v6 quattro tip tronik smo prodali dva dana pred more, taj je trosio kod nas do 12l u gradu a na otvorenom nesto malo bas. A bmw 525tds e39 od kada smo mu stavili 17" trosio je po gradu i 14l, a na otvorenom oko 8l. Zato i hvalim ovog matorog.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pricate o razlicitim gradovima. Treba tim motorima 2.000 i preko proci kroz BG u spicu, pa izracunati potrosnju... :)

Ali to ne sad kad su svi Beogradjani otisli kuci :) , vec kad prodju odmori.

Edited by Hardvet

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da isto je E39 sa istim motorom u pitanju samo sto ovaj drugi nije Audi nego Passat b5.5, ali Hardvet je u pravu ovde je u pitanju Beograd sa okolinom. Tacnije sve sto je rekao je u pravu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da i ja predstavim potrosnju:

Lancia Y 1.2 60ks po gradu nikad ispod 7,nema sanse,to kada nema guzve i sl,inace 7,5-8l.

Sto se tice plina,nikada manje od 9 ali nikada vise od 10,5,cisto gradske voznje.

Na auto putu ili magistrali je druga prica,benzin stvarno ide na 5,5 a plin na oko 7...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...