Jump to content
FAS Goran
obelix

Kolika vam je potrošnja goriva?

Recommended Posts

Zar Croma u VI pri 4000 o/min ne ide oko 207 km/h, 120 km/h isto VI pri 2322 o/min.

http://www.fiat-lanc...pic=52991&st=60

Ne znam odakle si iskopao te odnose, ali ocigledno je da nisu tacni. Dole je slika kao primer. Dimenzija guma pri ovom merenju je fabricka, 215/55 R16 tako da mesta gresci nema.

12070008.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sta ste zapeli sa tabelama i papirima? Sednes u auto i gas i prava istina se pokaze, i koliko trosi i koliko obrtaja drzi u kojoj brzini i da lije to uopste auto ili g.. i sl. Sto bi narod reko papir trpi sve :smoke:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Postoji odstupanje brzinomera u odnosu na stvarnu brzinu 2-10% čak i sa potpuno novim gumama.

Ako se brzina po GPSu uzme kako tačnija (iako ni ona nije apsolutno tačna) kod mene je to 3-3.5%.

Edited by kole

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odstupanje sam izmerio na svim automobilima u kojima sam se vozio, bude i do 10%. Izuzetak su komercijalna vozila, koja obično imaju vrlo tačne brzinomere, tj bude baš kao na GPSu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I to imaju namerno odstupanje, verovatno zbog bezbednosnih razloga.

Pogledajte ovaj klip sa digitalnim brzinomerom na Meganu 3. Auto po cajgeru ide tačno 100 km/h, a kad u međuvremenu resetuje BC, on mu onda pokaže prosečnu brzinu cca 96 km/h. Kod mene na Meganu 2, sa analognim cajgerom, pravi grešku sa istom razlikom. S tim što mi na realnih 175 km/h pokazuje 190. Razlika 15 km/h. A procentualno gledano i nema nekog pravila.

Proveravao sam po prenosnim odnosima i po "radar-znakovima" (doduše pri malo manjim brzinama) i gotovo u decimalu se slaže sa podatkom sa BC-a.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sto se tice brzine na cajgeru i GPS-u kod mene se na Bravi sa fabrickim gumama 175/65 R14 poklapaju u kilometar. Da li to ima veze sto je GPS na mobilnom (nokia 5800 navigator) ili ne nemam pojma, samo znam da se poklapaju...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod mene se navigacija u fon-u i cajger ne slazu. Navigacija uvek pokazuje nesto manje.

To se poklapa sa tvrdnjama vecine vozaca da cajgeri uvek pokazuju vise od stvarne brzine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne meri. Kod mene.

Kad god sam ranije nailazio na te spravice koje pokazuju trenutnu brzinu, uvek su pokazivale manje od cajgera.

Na pr. po cajgeru vozim 60, a ta sprava izbaci 55.

Nije neka razlika, ali ipak postoji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znaci, pazi kako vozis :)

Ja kad mislim da vozim nekom brzinom (po cajgeru), u stvari vozim sporije. Dobra fora...Sto se radarske kontrole tice.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam proverio na Megana, Corsu i Bravo, kod svih cajger prikazuje vise nego GPS. Kada predjes 100km/h ta razlika se povecava.

Merio sam sa telefonom i Mio GPS uredjajem, isti je rezultatat.

To i jeste dobra stvar zbog radarske kontrole. :)

Edited by priest77

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pre par dana kumov Megan (2009. valjda) išao Zrenjanin-Pula, izmerio kilometražu i zapamtio. U povratku, isti put potpuno, 6 km više izmerio Megan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svi lažu, tu nema diskusije.

GPS bi trebalo da bude apsolutno tačan, verovatno i tu ima caka. Zavisi od kvaliteta prijemnika i broja satelita. Najveća tačnost (vojni) se postiže sa tri prijemnika i tu je tolerancija u okviru 1m. Što se tiče radara i tu može da bude grešaka. Jedne godine su radili istraživanje i uperili radar u kuću, uređaj pokazvao brzinu 4 km/h. Nije Umka, švabe su bile. :o

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pre par dana kumov Megan (2009. valjda) išao Zrenjanin-Pula, izmerio kilometražu i zapamtio. U povratku, isti put potpuno, 6 km više izmerio Megan

Samo što u suprotnim pravcima petlje, raskrsnice... ne mogu nikad biti iste. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za 215 dodaj 1.5% i proveri.

Tvrdim da Croma pri 2.000 o/min ide 120km/h (slika je gore). Koliko god procenata da dodas ili oduzmeš na prečnik točka kako ti pričaš, cajger će i dalje pokazivati da pri 2.000 o/min ide 120km/h, a na drumu će ta brzina biti veća ili manja. Prema tome, nije ti tačna tvrdnja da 120km/h odgovara 2.322 o/min! Ja sam priložio sliku. Priloži i ti svoju. Uveren sam da će još po koji Cromista podržati ovo.

Edited by mica

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pre par dana kumov Megan (2009. valjda) išao Zrenjanin-Pula, izmerio kilometražu i zapamtio. U povratku, isti put potpuno, 6 km više izmerio Megan

kad se vracao gume su bile vise istrosene, razlika u obimu tocka :harhar:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sad za vikend sam napravio 700 km. Prosecna potrosnja po bordu je 19.6 km/l odnosno 5,1/100. Od toga 200 km auto-puta, 400 km magistrale i 100 km lokalnih bosanskih planinskih puteva :)

Odstupanje brzinomera i kod mene postoji. na 100 km/h na brzinomeru, iGo mi pokazuje 96 km/h. Na 170 na brzinomeru, iGo pokazuje 157 km/h. Znaci sa povecanjem brzine raste i odstupanje. Dimenzije guma su fabricke, pritisak kako knjiga kaze. Do 100 km/h je zanemarljiva razlika.

Sada se jtd malo 'ladi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa u fabrici ti cajgeri prolaze neke provere,kontrole treba neko da ih bazdari nebi bar tamo smeli da muvaju nesto a posle 10.god.verovatno postoje neka odstupanja a sto se tice gps trenutnu brzinu sigurno neocitava tacno po meni taj signal tesko da u delicu sekunde odradi tu proveru brzine.Sa 7 kola sam merio od stana do placa 75 km [ - + 0,5 ] sa IGO na androidu i garmin klasicna navigacija 77-78 km.

Share this post


Link to post
Share on other sites

GPS ne očitava trenutnu brzinu već meri koliki si put prešao za par sekundi, pa na osnovu toga proračunava brzinu, tako da se sve promene brzine na uređaju manifestuju sa malim zakašnjenjem.

Ako ideš konstantnom brzinom, to je istovremeno i trenutna pa tako možeš da proveriš svoj brzinomer.

Kao što rekoh i kog GPSa kao i kod svakog uređaja postoji greška ali je ona manja neko na brzinomeru.

Edited by kole

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tvrdim da Croma pri 2.000 o/min ide 120km/h (slika je gore). Koliko god procenata da dodas ili oduzmeš na prečnik točka kako ti pričaš, cajger će i dalje pokazivati da pri 2.000 o/min ide 120km/h, a na drumu će ta brzina biti veća ili manja. Prema tome, nije ti tačna tvrdnja da 120km/h odgovara 2.322 o/min! Ja sam priložio sliku. Priloži i ti svoju. Uveren sam da će još po koji Cromista podržati ovo.

Evo i treći izvor podataka

Croma_tehnicki.jpg

Matematika je tu veoma prosta i precizna. Dve su mogućnosti da su svi oni izneli loše podatke za menjače (http://www.italiaspe...ifications.html, http://www.automobil...croma_2gen.html) ili veliko odstupanje instrumenta (baš zbog toga uvek izvučem dijagrame). Instrumenti u kolima nisu merilo tačnosti, zato su svi ozbiljniji auto časopisi imali ranije tzv. peti točak a sad GPS merne instrumente (koji se naravno baždare) sa kojima su precizno merili perfomanse vozila.

Tahografi se baždare jednom godišnje (baš zbog odstupanja u toku rada) i u sertifikatu se unosi i dim. pneum. i njegov obim. Toliko o ovoj priči.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...