Jump to content
FAS Goran
obelix

Kolika vam je potrošnja goriva?

Recommended Posts

5l na 120 nema teorije. :-) To ni multijet ne postiže.

Pitanje koji je prosek brzina stvarno bio u dužem periodu, to je jedino relevantno. Ja tipujem da na 120 troši 7-8 1,2 benzinac.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To je to.

Samo da se podvuče da neke niske potrošnje aktuelnih kola nisu nešto neverovatno. Recimo do starih mašina, motor Jugića 45, 903ccm (derivat iz originalnog fiatovog 850 sport) je vrlo štedljiv i živahan motor bio. Vozio sam ga 7-8 godina, svaki put do mora, čak računao proseke u komadu ja mislim pune 3 godine. Do poslednje NIS pumpe na granici sa Crnom Gorom, gde sam uvek dosipao gorivo, nikad nisam uspeo da sipam više od 15 litara (mislim da je 320km), znači nepunih 5l. Nikad ga nisam štedeo na tim dužim putovanjima, jugić je bio spušten, sa fino sređenim vešanjem, gasnim amortizerima, distancerima itd, pa sam uglavnom terorisao saputnike i sam auto. Čisto da neko ne pomisli da sam te proseke pravio vozeći kao baba, što nije tačno.

Godišnji proseci su bili oko 7 litara na 100km, pri čemu je preko 90% gradska vožnja. Doduše, onda nisu bile ovakve gužve, tako da se i to mora uzeti u obzir. Vožen je uglavnom na bezolovni benzin, jer sam ukapirao jednim slučajnim sipanjem da radi mnogo bolje. Negativnih posledica nije bilo.

Sa druge strane, generaciju moderniji motor od 55ice, jači i savremeniji, ali žedniji i drastično manje elastičan sa niskih obrtaja. Nudili su mi dobru 55icu da doplatim i vozim, ali posle probne vožnje sam odlučio da nastavim da vozim moj krš, jer je između semafora bio bar 2x brži.

Celu pričicu sam napisao da iz nekog drugog ugla sagledate savremene mašine. Pitam se koliko bi taj 903ccm motorčić trošio sa nekim super sofisticiranim ubrizgavanjem goriva umesto karburatora - to bi bio zanimljiv eksperiment.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja se opet iznendio...moj Stilo 1.6 spustio na 9.1 :w00t: Ne znam samo dokle će. Nikada nije manje pisalo, al' opet...nikada ni ja nisam vozio na oko 2.500 obrtaja. :whistle:

Mislim da nema gde da još spusti po gradu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad je parkiran ne trosi benzin.

I ja sam gazio juga 903 ccm uzeo remontovan motor iz DMB uradio 1 servis i palis na more. Potrosnja maks 5 litara.Poznato je da su ti motori jako zivahni i imali su kratke prve dve a 3 i 4 kao u mecke rastegljive maksimalno. Treca od 20 - 110 i cetvrta 40 - 130 Imao sam i peglicu 650 ccm 3,9 :unworthy: do italije i po Jadranskoj magistrali a terao sam je do 100-ke sa dva putnika. Naravno u katalogu pise drugacije. Imao sam 55-cu trosi koliko sipas nema nikakve logike neki put 10 pa 8 pa 12 itd. Sada ovaj punto 1.2 8v trosi do 7 u gradu i zadovoljan sam znam tacno kada treba da se masim za dzep i na Boban pumpu.

Steta sto te motore ne mozemo da prikacimo na ovu tehnologiju ubrizgavanja i kompova. ma kakva Kia ( 3.2 L) trosili bi i manje od nje

Edited by amladenbk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije bas 5 nego 5,4 ajde.ali opet kazem nisam ge spustao ispod 140 od bubanj potoka do ulaza u jagodinu.evo sada sam isao I do nisa dole pa kada ga opet napunim javljam potrosnju.vozio sam jednim delom 160 auto ide perfektno.oko motora nigde ni kapi ulja nicega nigde neflisuje.jedino sam imao problem sa zadnjim diskovima malo su stariji nisu menjani od kada je kupljen auto to je sigurno pa mi je upalo parce medju pakne pa sam morao da rasklapam da malo skinem tu rdju.pa me interesuje koje diskove da stavim na zadnje tockove.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A jesi gledao da li ti je potrosio ulja. Ne sumnjam u potrosnju benzina ali malo si ga cepao na duzoj relaciji pa proveri ipak ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni je punto uvek srknuo malo ulja kad sam ga vostio autoputem..

A Stilo, do Banja Luke i nazad, kroz Republiku srpsku, preko 100km/h gde god se moglo, prestigao sve sto se moglo, proecno oko 5l trosio... Stvarno je extra za duze puteve, ali za grad mi fali moj punto :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Čim su malo veći obrtaji, potrošnja ulja raste. To je jedna od tajni dugotrajnosti dizela i zanemarljive potrošnje ulja. :-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ajmo malo o brzinama, tj o laganju cajgera. Meni na Bravu laže 10% uvek, znači kada idem 110km/h po GPS-u idem 100km/h po satu. Danas sam ga razvukao na Obrenovačkom putu, nešto preko 200 po cajgeru, tj 184 po GPS-u. Moglo je još (auto je malo čipovan, po fabrici Vmax je 187km/h). Imam gume 14", sa 15" laže manje sigurno zato što je ukupan prečnik gume veći. Elem, ovo je vezano i za potrošnju, tj za pređeni put. Kod mene je po satu pređeni put 4% veći nego po GPS, tako da potrošnju pomnožim sa 1.04. Ovo pominjem čisto da se ljudi ne zaluđuju da voze mnogo brz auto, i da im auto troši kao upaljač, neka malo provere GPS-om brzinu i pređeni put.

Evo zadnjih rezultata. Relacija Mirijevo - Železnik. Malo je gužva na izlazu iz Mirijeva na raskrnici sa Milana Rakića, pa dok se spustim na auto put, pa onda je usporen saobraćaj na auto putu zbog radova kod Dušanovca. Vožnja normalna, dok mi svaki dan ne padne noga na gas, pa onda Obrenovačkim 160 na momente, auto putem takođe brže. Jedan odlazak na Zlatibor preko Valjeva i Divčibara, oštra vožnja preko Divčibara (jao kako ljudi dave po serpentinama, ne da sam napravio disajne probleme nekim sporaćima, na uzbrdici naravno, klima radila 75% puta, malo švrćkanje po gradu sa klimom, ukupno prešao 751km, sipao 42l, pa dodajemo 4%, i dobijamo 5.8l na 100km. Sve u svemu zadovoljan sam.

Edited by marko.jovanovic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Srđane, meni nešto nije jasno...

Ako je proizvođač propisao minimalnu potrošnju u idealnim uslovima za nov punto 8v, za vangradsku vožnju 4,8 lit/100 km, sa kvalitetnim inostranim (nekrštenim) gorivom, kako je moguće da tebi sa 16 V troši 5litara?

potr.jpg

Ovde nešto ne štima... :huh:

Fabrička norma za 1,2 16v 80 ks 5,0/6,0/7,6 l /100 km

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije bas 5 nego 5,4 ajde.ali opet kazem nisam ge spustao ispod 140 od bubanj potoka do ulaza u jagodinu.

Na toj deonici ima par uspona, jedan pre Mladenovca gde Puto 1.2 16v ne može 140 ni sa punim gasom sa dva čoveka.

Tako da :no

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma najjači su mi oni što im na primer punto 1.2 8V ne prelazi 6l/100 km u gradu. Stvarno bi voleo da vozim punta po gradu jedno 1000km pa da vidim koliko troši. Večaras sam nagovarao ortaka da se menjamo na nedelju dana, da on meni da svog matiza od 800cc a ja njemu Brava :D Jeste da bi se smorio kao patofnica u vrtiću u tom matizu, ali me baš zanima koliko troši. Ortaka inače to ne zanima, kao i mnogi ovde nije sipao pun rezervoar, tako da ne zna koliko mu auto troši. Samo se bojim da ne radi generalnu posle moje vožnje :D

Edited by marko.jovanovic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kole. Moze moze ja se zaletim sa 160 I preleti taj uspon.ne ozbiljno jako sam zadovoljan autom I potrosnjom.moja prva zelja je bio stilo ali I ovaj punto je odlican

Share this post


Link to post
Share on other sites

i meni ovih 7 litara po gradu je ok kako mi pokazuje racunica pare za busplus odlaze na benzin pa i da dodam neki dinar meni dobro. Iskreno ne vozim brzo pa ni ne ocekujem neku veliku potrosnju ni u gradu a ni na putu.

Kreni ranije stici ces na vreme :smoke:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma najjači su mi oni što im na primer punto 1.2 8V ne prelazi 6l/100 km u gradu. Stvarno bi voleo da vozim punta po gradu jedno 1000km pa da vidim koliko troši. Večaras sam nagovarao ortaka da se menjamo na nedelju dana, da on meni da svog matiza od 800cc a ja njemu Brava :D Jeste da bi se smorio kao patofnica u vrtiću u tom matizu, ali me baš zanima koliko troši. Ortaka inače to ne zanima, kao i mnogi ovde nije sipao pun rezervoar, tako da ne zna koliko mu auto troši. Samo se bojim da ne radi generalnu posle moje vožnje :D

Evo ja vozim sluzbeni po Beogradu. Uglavnom cist grad, skoro nikad ne izadjem iz grada. Nikad nisam uspeo sa Zastavom 10 aka Punto da postignem manju potrosnju od 8 litara po strogo gradskoj voznji. Cim odem van grada to odmah pada, ali cist grad ispod 8 litara ne moze. Uz napomenu oko 8 litara mi trosi i kad vozim po nbg, a na starom delu bije 8.5-9 litara. Posao mi je takav da moram po gradu da se vozim, firma sipa gorivo pa nemam razloga da izmisljam. Zastava 10 je kupljena nova i sad je trenutno na 60k km.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zar Croma u VI pri 4000 o/min ne ide oko 207 km/h, 120 km/h isto VI pri 2322 o/min.

http://www.fiat-lanc...pic=52991&st=60

Nisi u pravu! Vožnjom pri 120km/h nemam ni 2000°/min. Evo upravo gledam svoj video klip gde sam vozio oko 210km/h i gde se vidi da je obrtaljka daleko ispod 4000°/min. Doduse slabije se vidi. (Inače, zadnji broj na obrtaljci je 7000°/min, čisto da se ljudi lakse snađu u pregledu snimka).

E, sad jos samo da provalim kako se postavlja snimak, pa da se svi uvere.

220km/h = 3.600°/min

Ne mogu da postavim jer sam na poslu i imam neke zabrane. Kad dodjem kuci, pa cemo onda.

Edited by mica

Share this post


Link to post
Share on other sites

Potrosnja od 7 litara nije ni mala ni velika ali ja sam zadovoljan. Potrosnja u gradu zavisi i od toga kako vozis.Ako si prvi uvek na semaforu znaci da ga dzibris na startu do 4000 o/min, da li vozis po najvecoj guzvi, da li si nervozan vozac pa ga turiras na semaforu .....Ja na posao na NBG idem evo vec 17-u godinu i napamet znam kako i gde kojom brzinom da vozim da mi se otvaraju semafori. Samo kada nestane struje na semaforima onda se sve poremeti i vidim kako blesimetar na tabli dize potrosnju ali to se desi jednom u tri meseca. Inace poceo sam da merim potrosnju tek kada su otvorili most na adi do tada je bilo besmisleno meriti sipao sam gorivo po broju radnih dana u mesecu tj sipao sam po vremenu provedenom u kolima ( radna nedelja oko 8 h u kolima to znaci negde oko 13L ) :rtfm::wallbash:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zar Croma u VI pri 4000 o/min ne ide oko 207 km/h, 120 km/h isto VI pri 2322 o/min.

http://www.fiat-lanc...pic=52991&st=60

Nisi u pravu! Vožnjom pri 120km/h nemam ni 2000°/min. Evo upravo gledam svoj video klip gde sam vozio oko 210km/h i gde se vidi da je obrtaljka daleko ispod 4000°/min. Doduse slabije se vidi. (Inače, zadnji broj na obrtaljci je 7000°/min, čisto da se ljudi lakse snađu u pregledu snimka).

E, sad jos samo da provalim kako se postavlja snimak, pa da se svi uvere.

220km/h = 3.600°/min

Ne mogu da postavim jer sam na poslu i imam neke zabrane. Kad dodjem kuci, pa cemo onda.

http://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?showtopic=52991&st=60

Prosta matematika x obim gume i dobiješ brzinu pri određenom broju obrtaja ili obrnuto. Tamo imaš prenosne odnose pa možeš da proveriš, sve ostalo su odstupanja ili druge gume. Max za tvoju Cromu kao nov auto (fabrički) 195 km/h, Avto Magazin je testirao 150 KS i nisu mogli preko 204 km/h.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja lepo rekoh da nije ni 10 posto na mom Stilu, a na još novijim automobilima je sigurno još manje. :) Na Alfi pojma nemam, niti vidim neku razliku na bordu niti je osećam u vožnji kada je uključena. Na Stilu se pad performansi oseća malo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prosta matematika x obim gume i dobiješ brzinu pri određenom broju obrtaja ili obrnuto. Tamo imaš prenosne odnose pa možeš da proveriš, sve ostalo su odstupanja ili druge gume. Max za tvoju Cromu kao nov auto (fabrički) 195 km/h, Avto Magazin je testirao 150 KS i nisu mogli preko 204 km/h.

Evo ga i obecani snimak.... Na samom snimku obrtaji se slabije vide, ali ako pažljivo stopiras snimak u pogodnom trenutku videces da su obrtaji ispod 3500 pri brzini od malo ispod 210km/h. U nastavku filma se ne vidi, ali brzina je isla do 220km/h. Gume su standardne za Cromu 215/55 R16. Pozdrav!

Edited by mica

Share this post


Link to post
Share on other sites

Glas razuma na 0:15 ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...