Jump to content
FAS Goran
obelix

Kolika vam je potrošnja goriva?

Recommended Posts

Nakon dužeg vremena i uglavnom vožnje službenim autom došao je red da se i privatnim pređe neka veća kilometraža.

 

Uglavnom prešao 970 km za 2 dana, Punto 1.3 mjet, troje u autu i dva kofera. Na autoputu 125 - 130 km/h (cca 350 km), ostalo sve magistrala i standarndo 50-80-100 km/h zavisi gde i kad moze da se ubrza/uspori. Po boardu prosečna brzina 68 km/h, prosečna potrošnja 3.9L jedino nisam stigao čep metodom da izmerim ali po nasutom gorivu i gruboj računici potrosnja je 4.12L na 100 km.

 

Klima skoro da i nije bila uključena jer sam uglavnom kasno uveče i rano ujutru vozio, stajanja u mestu je bilo zbog radova oko sat vremena. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, Axic said:

gruboj računici potrosnja je 4.12L na 100 km.

Molim ja tebe, te molim, da mi rekneš koja je to fina metoda ako ova sa dve dec. nije. :D

Edited by Mijailović P.

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 hours ago, Mijailović P. said:

Molim ja tebe, te molim, da mi rekneš koja je to fina metoda ako ova sa dve dec. nije. :D

Ma sipao seckano, bilo goriva pa dopunio 2.000, pa posle nasuo 3.000 pa jos 2.000 kad sam zavrsio i jos ima preko četvrtine. :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 9/12/2022 at 4:05 PM, Mijailović P. said:

@Branislav

Kakav bre uspon na B. Potok za mašinu od 150 konjića.

Pa ja na plinu uzlećem levom trakom, doduše sa manjim teretom.

Ne sme da štucne!

Jedino se nađe neki Pug 206 ili slični da moram na kočnicu i u nižu brzinu.

Ni klimu ne oseća 1.4. ;)

Uf ne znam bas klima i 400 kila zive vage u autu, ja bi rekao da moj oseca poprilicno i da mu nije bas drago dok ga tako mucim. Ne kazem da ne ide ali nije isto kao kad je prazan. 
Ali najbitnije je sto sam ja ocekivao tih 12-13l plina, tako da me nije mogao iznenaditi. 

Edited by Branislav

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 9/11/2022 at 11:42 AM, totti said:

Eh, sad... Kako da 1.4 atmo spuštaju drugom brzinom niz Bubanj potok? Ne ide to baš tako emoji2.png

Sent from my SM-G770F using Tapatalk
 

Moj 1.4 MA mora do vrha da izađe šestom. Ako me slučajno neko uguši pa da moram u nižu, ja se vratim pa ponovo. Bord promenim na nešto drugo da ne gledam potrošnju. :D

Kad pominjete tu vožnju na leru, ja sam za vreme obuke vožnje u jednom trenutku lerao kamion nekih par metara kroz raskrsnicu (polagao sam za C), i instruktor mi je rekao da se za to pada vozački automatski i da slučajno više to ne ponovim :D

A to sa leranjem sam naučio od "predaka" za vreme sankcija, kada se niz Zlatibor vozilo čak i sa ugašenim motorom, jer karburatorski motori troše i pri motornom kočenju, za razliku od CR motora.  Štednja je bila tolika da se i Raketin harmonika autobus lerao na nizbrdicama bez motora.... jezivo. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
18 hours ago, stex_pb said:

A to sa leranjem sam naučio od "predaka" za vreme sankcija, kada se niz Zlatibor vozilo čak i sa ugašenim motorom, jer karburatorski motori troše i pri motornom kočenju, za razliku od CR motora.  Štednja je bila tolika da se i Raketin harmonika autobus lerao na nizbrdicama bez motora.... jezivo. :D

To je pravi ler, ja iako sam relativno mlad tj. 81. godište sećam se gašenja kola, yugo nije imao servo volan pa si mogao, a kočnice imaš dok ne stvrdnu skroz pa ga malo kresneš.... jes' ludilo bilo al kad kupiš flašu benzina ko te pita... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam još mlađi pa se sećam. Mi smo imali bubu koja nije imala ni servo kočenje pa nije bilo problema sa leranjem :D A rezervoar se prespoji na flašu, da bi video tačno koliko može da se pređe sa litar ipo.

Moje najstrašnije iskustvo sa leranjem je kada sam prijateljevog citroena hteo da spustim nekih 20metara nizbrdo a da ga ne palim.

Citroen ( ne znam ni koji je) bez motora uopste nema kocnicu, pedala skroz propadne ( ni to ne znam zasto) a kada sam shvatio da sam bez kontrole, posegnuo sam za ručnom. Ali na Citroenu ručna nije bila tamo gde inače treba da bude (već ispod volana sa leve strane strane). U zadnjem trenutku sam uspeo da upalim auto i da povratim kočnicu, na 2 metra od pozide ♥

 

bem ti naopak auto

Edited by stex_pb

Share this post


Link to post
Share on other sites

Taj harmonika autobus primetio sam da ima elektronsku kocnicu ili nesto tako odnosno 3 stepena znaci nema medju odmereno - ili su mu naknadno ugradili ili tako dolazi iz fabrike , uglavnom izgleda kao ugradjena polugica na instrument tabli koju vozac salta na 1,2. i 3. stepen uglavnom verujem da joj ne treba motor da bi obavljala funkciju odnosno verovatno ne gubi kao hidraulicna , e to vam je jedan primer gradskog prevoza u metropoli , kad sam video kako vozac salta kocnicu samo sto se nisam slogirao :D mada mozda je to i normalna parkirna a coveka mrzelo dole da stiska pedalu

Share this post


Link to post
Share on other sites

To se zove retarder kočnica, koja radi tako što upumpava  ulje pod pritiskom direktno na izlazno vratilo sa menjača ka diferencijalu, ne troši se i može da koči beskonačno dugo. Može biti i TELMA. Ona koči elektromagnetom.

Ja pričam o praistorijskom Ikarus autobusu koji u tom trenutku možda nije imao ni nožnu kočnicu, a ne retarder :D


Ta "velika " vozila imaju razne sisteme kočenja ali to nije tema današnje emisije 

Edited by stex_pb

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dosta podseca na tu telma varijantu kao bez hidraulike onako imao ostar prelaz izmedju stepena ;) a rucica onako strci sa instument table, naknadno ubodena i bio krntija najverovatnije jedan od ikarbuseva, amortizeri kao mermer o mermer :D

Edited by nemanja84bg

Share this post


Link to post
Share on other sites

e ovo je prosecna potrosnja kad sam isao do Banjaluke i nazad,Sasvim super potrosnja na snagu auta,za mene.Nisam ga bas nesto terao u velike brzine,do 140 na sat sam vozio na autoputu.

viber_slika_2022-09-28_19-35-01-387.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dokle si to isao autoputem do Banja Luke? Skroz do Okucana, pa preko Gradiske?

Ili si se ono iskljucio dosta ranije, pa magistralom preko Samca, Modrice i Prnjavora?

Pitam cisto posto mi je vrlo mala prosecna brzina od 61 km/h, za toliki procenat autoputa (ili si ga ubio sa nekim teskim lokalom).

 

Ako je ova druga ruta u pitanju, nisi mu jos usao u dusu. Tako da, evo ti domaci, da malo treniras sa MultiAir :P . Maltene ista prosecna brzina od 62 km/h, magistrala kroz naselja+autoput:

 

IMG_20220811_220446_resized_20220812_083409927.jpg.15d87c9003b6e76e5251f4c2ced9f173.thumb.jpg.1cf570c1530f925c34959aab12194965.jpg viber_slika_2022-09-28_19-35-01-387.jpg.61179095771caddd25095c973cac68b4.thumb.jpg.0f8d509f7321805797cf01db19a00850.jpg

 

PS: Zezam se ja malo, naravno. Nemoj ni da pokusavas ovo ako hoces da ostanes citav sa zivcima.

Bas ekstrem, idealni uslovi, nedelja kontrole brzine i noga na vr' gasa. Plus mi board laze 3-4 dl :D .

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Terenski" Jazz Crosstar ( hibrid ).

Prosek potrošnje 4,1 na oko 4.500 km uz prosek brzine od 26 km/h.

Po rečima vlasnika, oko 80% ukupne kilometraže je prešao u gradu, a ostatak van grada.

Ćirko.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

@silenci na 60 na sat u automobilu koji to ni ne oseca ide potrosnja 6 litra? :D kolko li bi cepao na 140 ? ima lep background na ekranu ... ko mercedes :D

Edited by nemanja84bg

Share this post


Link to post
Share on other sites
21 hours ago, Ivan said:

Dokle si to isao autoputem do Banja Luke? Skroz do Okucana, pa preko Gradiske?

Ili si se ono iskljucio dosta ranije, pa magistralom preko Samca, Modrice i Prnjavora?

Pitam cisto posto mi je vrlo mala prosecna brzina od 61 km/h, za toliki procenat autoputa (ili si ga ubio sa nekim teskim lokalom).

 

Ako je ova druga ruta u pitanju, nisi mu jos usao u dusu. Tako da, evo ti domaci, da malo treniras sa MultiAir :P . Maltene ista prosecna brzina od 62 km/h, magistrala kroz naselja+autoput:

 

IMG_20220811_220446_resized_20220812_083409927.jpg.15d87c9003b6e76e5251f4c2ced9f173.thumb.jpg.1cf570c1530f925c34959aab12194965.jpg viber_slika_2022-09-28_19-35-01-387.jpg.61179095771caddd25095c973cac68b4.thumb.jpg.0f8d509f7321805797cf01db19a00850.jpg

 

PS: Zezam se ja malo, naravno. Nemoj ni da pokusavas ovo ako hoces da ostanes citav sa zivcima.

Bas ekstrem, idealni uslovi, nedelja kontrole brzine i noga na vr' gasa. Plus mi board laze 3-4 dl :D .

haaa,isao sam tom drugom rutom,al mislim da je uticalo vozikanje po Banjaluci ,mozda je i zato veca potrosnja od tvoje:D,a ti si dao domaci,svim vozacima sto voze MultiAir motore

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Blesimetar" na mom 500L za poslednjih oko 20 hiljada kilometara ( oko godinu i po dana ), "zapisani" prosek potrošnje 5,2 litre uz prosek brzine od 40 km/h.

500 L blesimetar.jpg

 

Mislim da je kod mene to u naravi oko pola grad - pola van grada.

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 hours ago, nemanja84bg said:

@silenci na 60 na sat u automobilu koji to ni ne oseca ide potrosnja 6 litra? :D kolko li bi cepao na 140 ?

60 km/h proseka je neka normalna voznja magistralom. Sa preticanjima i drzanjem ritma malo preko ogranicenja (u onom najnizem opsegu za kazne :D). 

Autoputem to bude negde oko stotke, npr. sa tim MA motorom sam imao prosek oko 6.5l na 2000 km autoputa, nas cetvoro i pun auto. Nemoj odmah na Sinisu :P, tek treba covek da se ustosi sa benzinjarom :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Ivan hahaha ma daj ,to se zacepe dizne , jos ako ima i dizela kao sekundarnu varijantu onda plus stajanje. Mora to na pun gas tu na displeju da cepa 150 prosek :D , nek mu skine tamo do izduvne grane i otori filter , malo cipuje da vidis kako ima da se rita - odma pada potrosnja :D, svega mi pala potrosnja kad sam eliminisao te nepotrebne komponente. Pa gde da vozimo? sta treba mi stariji penzosi da vozimo teletabis auto sa g, h,sh, znj oznaka? Mora negde da nam daju da kalibrisemo telemetrijske podatke sa table naspram djipiesa , bez kamera molim lepo :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...