Jump to content
FAS Goran
obelix

Kolika vam je potrošnja goriva?

Recommended Posts

'Ajmo malo i matore francuske tehnologije iz prve ruke.

1.6 16v atmosferac (110 KS), u Megane Mk3 Coupe. Poprilican uzorak ciste BG guzve - rezultat 19.5 km/h i okruglo 11l proseka po boardu. U medjuvremenu je krenuo da kuka i za servis :D :

 

131020207374.thumb.jpg.b206fb2dfb968769c10ba3138950e898.jpg 131020207375.thumb.jpg.a85f779e4162c2ab6f3c0bec570b40b9.jpg 131020207373.thumb.jpg.aa3fdfd9317af5bd62e8f4a36eab7d35.jpg

 

Iznenadjujuce lepo povuce sa nizih obrtaja (s obzirom na cca 150 Njutna) - sve ostalo klasika za malolitrazne atmosferce :D :

 

 

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

AR 159 meni omiljeni auto i vecno ce biti, jedino me ta potrosnja odvlaci od kupovine trenutno !! Trenutno sam na 1.4 Hdi motoru i cak i ta potrosnja od 4.5L je solidna za nase uslove i primanja, a mogu mislit na platu od 50 000 dinara potrosnju od 7.5L .. Ludiloo !!

 

Edited by Ivan
Prebaceno

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, Coja97 said:

Meni omiljeni auto i vecno ce biti, jedino me ta potrosnja odvlaci od kupovine trenutno !! Trenutno sam na 1.4 Hdi motoru i cak i ta potrosnja od 4.5L je solidna za nase uslove i primanja, a mogu mislit na platu od 50 000 dinara potrosnju od 7.5L .. Ludiloo !!

 Cist grad (na BG mislim), 9.5L ko 2 i 2, ako ne i preko.

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, Flex said:

4.5l po gradu nece moci pa makar ga u leru vozio.

Pa po Beogradu nisam testirao, al neke otvorene voznje i manji grad kombinovano ide i ispod 4.5L ako povedes racuna malo i ne divljas...A i u spicu u sred Bg sumnjam da bi preso 5.5L 

 

3 hours ago, Ivan BG said:

 Cist grad (na BG mislim), 9.5L ko 2 i 2, ako ne i preko.

To je to, i mislio sam da je ovih 7.5L vise neka kombinovana voznja ( vise otvoreno ) u svakom slucaju jedno 3L vise trosi nego ovaj 1.4 Hdi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po meni je prvo bespredmetno porediti babe i zabe :) , Subcompact i Midzise segment... 1.4 HDi je upaljac, namenjen za male gradske autice, imao sam priliku da pre 15-ak godina vozim nov u 206 (pored vecih sluzbenih Pezoa), pisao sam detaljno.

Na otvorenom je deklarisan na 3.7l i to je (standardno) jedino gde sam priblizno mogao da pridjem fabrickoj potrosnji, normalnom voznjom. Za kombinovanu i gradsku je deklarisano 4.3l i 5.4l i tu naravno (kao i svi proizvodjaci tih godina) lazu solidno. Za kombinovanu se opusteno dodaje po 1-1.5l (ako vec pominjemo BG), a gradska opusteno puca i po 7l, ako su rute po centru.

Uostalom, za bilo sta sto mi je sumnjivo i zelim da proverim iz prakse ljudi - lepo odem na Spritmonitor i proverim iskustva vlasnika. Poklapalo mi se za sve zivo sto sam vozio, samo trazis prosek za taj model i motor, sa najvecim brojem korisnika i to je to otprilike. Evo sta kaze npr. za 206 1.4 HDi 68 KS - gro korisnika se vrti izmedju cca 5 i 5.5l kombinovane - sto se uklapa i u moje iskustvo:

 

Untitled55.thumb.png.c41fd14df049175ab10b84b74e433bce.png

 

1 hour ago, Coja97 said:

Pa po Beogradu nisam testirao

A i u spicu u sred Bg sumnjam da bi preso 5.5L

Mozda graCke voznje ;) . Gradske minimum 1-1.5l na ovu cifru.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prava potrosnja se vidi kad se ide negde, pa se treba istaliti za gorivo, tada padaju u vodu sve potrosnje od 4 i kusur litara na 100km.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni je dovoljan i Spritmonitor - prilicno korisna, realna i tacna stvarcica. Samo pogledas prosek vecine, po cepu.

Nema merenja po boardu, "za crvenu", od paljenja do paljenja lampice, graCke voznje i slicnih metoda...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jtd i mjet 1.9 nisu neke stedise. E46 mi trosi minimum pola litre manje od libre, koja je imala manje ks i bila laksa. Isto cenim da ce e90 u praksi trositi manje  od 159,a opet je jaci i bolje poteze. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
54 minutes ago, Ivan said:
Meni je dovoljan i Spritmonitor - prilicno korisna, realna i tacna stvarcica. Samo pogledas prosek vecine, po cepu.
Nema merenja po boardu, "za crvenu", od paljenja do paljenja lampice, graCke voznje i slicnih metoda...

Pa ni on nije merodavan.
Sad sam gledao za moju Skodu, min 8.5, prosek 10, maks 14.6.
Meni prosek 11.35 na 10.000km.

Oni imaju vise voznje na otvorenom od nas, ali stvarno ne kontam kako 8.5 litara, jedino da voze cesto 80km/h.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zavisi opet od onoga ko unosi, ali se uzme neki prosek sa najvise korisnika i dobije prilicno tacna informacija. Ne uzimam isto ni onoga ko je sipao 5 puta (mozda vozeci samo na otvorenom) i vise nije koristio aplikaciju ili onoga ko je sipao 300 puta (u svim mogucim uslovima). Postoje unete i prosecne brzine, ko vec hoce detalje...

Ima i ovde ne mali broj realnih ljudi koji izmere po cepu, navedu uslove, prosecnu brzinu... A Spritmonitor mi je svakako merodavniji od raznoraznih odokativnih merenja "za crvenu" i citiranja boarda :) .

Meni se uvek uklapalo u neku generalnu sliku o vozilu koje me interesuje. A naravno da ce zavisiti i od uslova voznje, zato i uzmem i onaj opseg ispod i iznad kao moguci. I opet je tacnije od nekih stvari koje imam priliku da procitam ;) .

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites
55 minutes ago, Ivan said:

Meni je dovoljan i Spritmonitor - prilicno korisna, realna i tacna stvarcica. Samo pogledas prosek vecine, po cepu.

Nema merenja po boardu, "za crvenu", od paljenja do paljenja lampice, graCke voznje i slicnih metoda...

Kad god me zanima potrošnja nekog modela isključivo se tu informišem, ne postoje merodavnije informacije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Otprilike nadjes najcesci prosek i ljude sa sto vise cepovanja i slicnim prosecnim brzinama koje te zanimaju. I mogu da se iskopaju vrlo interesantni podaci, slazem se ;) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni isto ni jedan auto nije imao prosek kao po Spritmonitoru. Barem litar vise. Jedino da bas cinculiram neku otvorenu voznju, tipa resetujem na rampama i slicno, onda dobijam to, al to mi nije realan scenario kada me zanima potrosnja... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cuj da dodajem, ja kazem moj slucaj, Pezo 307 sa 1.4 Hdi motorom ( 68ks ) mereno od cepa do cepa na istoj pumpi i pokazuje priblizno kao i bord !! Iz manje sredine sam, okolina Kraljeva pa grad i nije grad, tj nije prava gradska voznja, al otvoren put Kv-Kg i plus par kilometara po Kv i Kg i prosecna mi je 4.2-4.4L i tu nema greske provereno!! ne znam odakle vama kojekakvi podaci a i ne znam ko bi uzeo uopste onda ovako mali motor koji realno ne ide uopste a trosi pazi " 7L " pa toliko trosi onaj bravo novi npr od 165 konja 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Taj 307 1.4hdi do 90km/h ne trosi nista, stvarno. Preko te brzine pocinje igranka :D

Послато са SM-A307FN помоћу Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, Coja97 said:

Iz manje sredine sam, okolina Kraljeva pa grad i nije grad, tj nije prava gradska voznja, al otvoren put Kv-Kg i plus par kilometara po Kv i Kg i prosecna mi je 4.2-4.4L i tu nema greske provereno!! ne znam odakle vama kojekakvi podaci a i ne znam ko bi uzeo uopste onda ovako mali motor koji realno ne ide uopste a trosi pazi " 7L "

Jesi li ti ili ja za 1.4 rekao "sumnjam da bi u spicu u sred BG" presao 5.5l :) ? Ako treba citiracu napisano, sve stoji iznad. Ja ti lepo kazem koliko je trosio pre 15 godina kao nov po pravim BG uslovima, u jos manjem autu. Ti nagadjas, a ja ti kazem po cepu iz prakse.

I ako pazljivo citas, upravo sam rekao da je motor upaljac, ali da sam fabricki deklarisanu potrosnju mogao da ostvarim jedino na otvorenom, na magistrali. Dalje, uopste ne sporim ovo napisano KV-KG i par km po gradu - pa to je maltene otvoren put i idealni uslovi za taj motor. Ali podaci fabrike za kombinovanu i grad nemaju veze sa realnoscu, mislim isto kao i kod ostalih proizvodjaca. Pogotovo po gradu, zato se i ovde na forumu zezamo da je to podatak za graCku (voznju sa vecim prosecima brzina), a ne gradsku voznju. A osim tih sluzbenjaka koje sam davno vozio (od 206 1.4 68 do 407 2.0 136), u porodici imam i jos jedan 2.0 HDi koji vozim godinama, tako da sam poprilicno dobro upoznat sa njima.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites
41 minutes ago, Coja97 said:

ne znam odakle vama kojekakvi podaci a i ne znam ko bi uzeo uopste onda ovako mali motor koji realno ne ide uopste a trosi pazi " 7L " pa toliko trosi onaj bravo novi npr od 165 konja 

Troši "pazi" ne 7L nego ide i malo preko 8L sa prosečnom koja varira od 16 do 18km/h. Motor 1.5 HDI  tj. stari 1.6 HDI sa smanjenim hodom klipa pa je sad 1.5 75 ks (TDCI u Fiesti).  Uvek se sipa do vrha i board do nekih 6.5L uglavnom bude tačan ali sve preko toga laže za 0.7 nekad i više. 

Ovo je primer samo za mesec jul kad su odmori krenuli pa i nije bilo gužve kako ume da bude. 

 

Screenshot_20201018_230359_com.kajda.fuelio.thumb.jpg.9f9acd90eb23e8493402eed92f969cd8.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zbog Corone, jos jedan rezervoar sprzen cisto po BG. U prosloj turi sipan NIS G-Drive 100, sa njim primetno lepse i reskije poteze sa 1800 rpm u odnosu na obican BMB95 benzin. Potrosnja mozda za nijansu manja. Cepovano iz 2 ture (19+38.2l) tj. 57.2l, predjeno 717 km.

Prosecna brzina se za moje uslove drzala na 25 km/h, zadnje nedelje su primetno manje guzve pa je blago porasla i lomila se na 26-27 km/h. Za moje uslove voznje, gradski prosek za jednog turbo benzinca na vrlo lepih 7.97l. Board mi standardno laze cca 0.5l : 

 

061120207408.thumb.jpg.82b1c22f27064c1298186da55ec0cb4c.jpg 061120207409.thumb.jpg.2ea44edf66fed9142bc1e3b95a868caf.jpg 061120207410.thumb.jpg.e943d7200c13c3929f9ae5e4f630fee6.jpg

 

Dok generalni prosek (sa nekih 6.7l koliko se drzao vise od 2 godine) za ovih 7 meseci mahom gradske voznje konstantno blago raste i trenutno je na tacno 6.97 l po cepu.

Bravo Sport 1.4 MultiAir Turbo 140 KS je u pitanju:

 

Untitled2.png.d983e8bae4999fe44018080e09ab93e3.png

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 11/6/2020 at 8:24 PM, Tadej said:
Passat B8 2.0 tdi 4x4 190 ks
Juce, Bg do Gornjeg Milanovca, nazad za BG, pa onda do Mola i opet nazad do BG
 
aeb8fc8d01c5537453082f5f2f5276e2.thumb.jpg.5655702177bee323615d157e0e9f40d0.jpg
 

Mnogo mi to nešto za otvoreni put, jedino ako ga nisi gazio pošteno.

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, dach@ said:

@Ivan da li ovaj displej kod tebe pokazuje digitalnu kilometražu,brzinu

U fabrickom uputstvu kaze "sportska verzija sa rekonfigurabilnim multifunkcionalnim displejem" :laughing: . Ima vise podesavanja, ali mislim da digitalnu brzinu konkretno ovaj nema. Nisam se iskreno mnogo ni interesovao da li moze da se ukljuci posto volim klasicne cajgere (Fiati iza sa nekim verzijama ekrana to imaju, neki modeli i vizuelizaciju zadnjih i prednjih parking senzora). Ono sto koristim su Engine Info podaci, npr. digitalni prikaz punjenja turba. Interesantno je ispratiti kad se priprzi na otvorenom, pogotovo razliku izmedju Normal i Sport moda i koliko brze puni na manji pritisak pedale - a opet moze da posluzi i za potrosnju iznad ;) .

On 10/6/2018 at 8:42 PM, Ivan said:

 

Menu->First Page->Engine Info:

 

061020185974.thumb.jpg.075628740a59a8570dd71cbd17ae5d68.jpg

 

Digitalni prikaz pritiska turba:

 

061020185977.thumb.jpg.33f260d3326be92b8743e7e5b6cd04c6.jpg

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...