Jump to content
FAS Goran
obelix

Kolika vam je potrošnja goriva?

Recommended Posts

Interesantno... Mislio sam da samo 'rolling resistance' utice ... 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da na testovima sve otpore zbirno zovu rolling resistance. Nije bitno šta je hendikep pojedinačno nikom od nas, već samo inžinjerima koji projektuju gume.

 

Putujem svaki dan do posla skoro 40km i isto toliko nazad, na otvorenom, imam svo vreme ovog sveta da analiziram potrošnje, buke, udobnost, komande, šta mi padne taj dan napamet. :D

 

On 6/10/2019 at 2:42 PM, totti said:

Al' što pljusak, tj natopljen auto-put zna da napravi razliku u potrošnji... i preko litra emoji15.png

aFee4.png

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam prosli mesec sa debelim imao prosek potrosnje 8.3L, bord kaze 8l ali matematika malo vise. Prosecna brzina 19 ili 20kmh, ne secam se sad tacno... 100% gradska voznja da tako kazem..

Share this post


Link to post
Share on other sites

NS-Maribor-Schell pumpa Srb posle granice sa Hr

 

wqwqse820.jpg

 

 

Edited by neshaoct
sredio sliku

Share this post


Link to post
Share on other sites

I ja pratim bas potrosnju na svakom autu do sada, cisto da primetim eventualno neku povecanu, jer moze da indikuje neke druge stvari.. I u pravu si za klimu, koji god auto sam vozio, klima je podizala leti potrosnju prilicno. Recimo, neverovatno koliko utice na potrosnju kada je auto ostao negde na suncu, pregrejao se, a zapravo se tek startuje i klima se isforsira da tu sad rashladi, potrosnja neminovno skace.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naslov u Kuriru, Blicu...:

Srbin priznao, njegov Golf TDi u gradu troši više od 7l/100km!!!

(automobil je Golf 5 2.0 TDi PD 140KS BKD).

Zavirio sam u svesku gde pišem koliko sam litara sipao i kilometražu itd. E pa za posledjnih 2200km ispada da mi je potrošnja 7,78l/100km. 95% vožnja po gradu, prosečna brzina 25km/h. Potrošnja po lažljivom bord kompjuteru je skromnih 6,5l/100km. Relacije su u proseku 7-10km. Najviše vožnje je po Novom Beogradu i Bežanijskoj Kosi, znači većinom ravno, bez nekih uspona, sem na B. Kosu.

Tempo vožnje je normalan, bez davljenja, u povremeno patosiranje. Išao sam dva puta do Bečmena, jbg, sami znate kako se vozi kada iz gužve izađeš na parče auto puta.

Inače na otvorenom po bordu ne mogu ispod 5l (sa klimom), i to da kažemo neke normalne vožnje, na primer na relaciji Beograd - Valjevo - Beograd. Cenim da mu to dođe 6l realno. Prosečna brzina mi je bila 60km/h, vozio sam preko ograničenja, al ne mnogo, recimo da sam držao tempo 100km/h gde sam mogao, uz par preticanja na celom putu.

 

@rkoma1986

Da li se ovo gađa sa tvojim ciframa na Audi A3 sa tim motorom?

 

Edited by marko.jovanovic

Share this post


Link to post
Share on other sites

U međuvremenu... moja Alfa 159 1,9/120 KS

Upravo juče sipao do vrha i izračunao prosek čisto gradske vožnje (prosečna brzina oko 25 km/h) po N. Sadu = 11 l/100 km (po bordu 10,5).

Malo mi trza auto pri 1500 o/min, pa se nadam da će malo spasti potrošnja kad se sredi šta je već po sredi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni je, za ~1080 km (od puta za Visegrad nisam resetovao bord), prosek 5.5 l/100, pri tome sam imao ceste relacije ispod 10km po lokalu, par puta do grada u predvecernjim casovima kad nije jaka guzva...znaci za oko 2-3 meseca 1K kilometara. Za ovaj vikend (jest da kilometraza za ovaj put nije neko merilo) sam isao do Indjije i uporedio sam za istu relaciju, na kojoj sam ranije isao, trenutnu potrosnju po bordu dok nisam imao tempo i sada kada sam ga ugradio.

Iako bord laze u nekom % od stvarne potrosnje, dovoljan mi je pokazatelj da pri 82-85 km/h u do iste relacije bez tempomata nisam uspevao da spustim ispod 4.1-4.3 trenutnu, sa tempom mi drzi 3.7-3.8.

Meni dovoljno govori. Ipak elektronika moze da dozira nijanse u gasu koje fizicki ne mogu da potrefim zbog samog hoda papucice i slicno, sto direktno utice na prosecnu potrosnju. Mislim da ce mi se ugradnja tempa od 25e isplatiti posle 2 puna rezervoara .

Kroz 2 meseca pravac Ulcinj pa cemo gledati opet prosek

 

14 hours ago, kreator said:
Ja ne verujem to za Golfa. Ipak su to izvori iz žute štampe.Ja sam bio ubeđen da ni jedan Golf dizel ne prelazi 5 litra na 100 km.default_biggrin.png

Mm..mislim da su vagenovci svojevremeno napravili neki Lupo sa 3L oznaku, tipa trosi oko 3L sa nekim specificnim menjacem koji kosta pola bubrega kada se pokvari.

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 hours ago, marko.jovanovic said:

Naslov u Kuriru, Blicu...:

Srbin priznao, njegov Golf TDi u gradu troši više od 7l/100km!!!

(automobil je Golf 5 2.0 TDi PD 140KS BKD).

Zavirio sam u svesku gde pišem koliko sam litara sipao i kilometražu itd. E pa za posledjnih 2200km ispada da mi je potrošnja 7,78l/100km. 95% vožnja po gradu, prosečna brzina 25km/h. Potrošnja po lažljivom bord kompjuteru je skromnih 6,5l/100km. Relacije su u proseku 7-10km. Najviše vožnje je po Novom Beogradu i Bežanijskoj Kosi, znači većinom ravno, bez nekih uspona, sem na B. Kosu.

Tempo vožnje je normalan, bez davljenja, u povremeno patosiranje. Išao sam dva puta do Bečmena, jbg, sami znate kako se vozi kada iz gužve izađeš na parče auto puta.

Inače na otvorenom po bordu ne mogu ispod 5l (sa klimom), i to da kažemo neke normalne vožnje, na primer na relaciji Beograd - Valjevo - Beograd. Cenim da mu to dođe 6l realno. Prosečna brzina mi je bila 60km/h, vozio sam preko ograničenja, al ne mnogo, recimo da sam držao tempo 100km/h gde sam mogao, uz par preticanja na celom putu.

 

@rkoma1986

Da li se ovo gađa sa tvojim ciframa na Audi A3 sa tim motorom?

 

Sve isto. Nisi napisao autoput, meni je do Haniotija i nazad potrosnja bila 5.5 i po bordu i po racunanju. Znaci, bord laze fino po gradu al je na otvorenom dosta precizan

Share this post


Link to post
Share on other sites
9 hours ago, marko.jovanovic said:

Naslov u Kuriru, Blicu...:

Srbin priznao, njegov Golf TDi u gradu troši više od 7l/100km!!!

(automobil je Golf 5 2.0 TDi PD 140KS BKD).

Zavirio sam u svesku gde pišem koliko sam litara sipao i kilometražu itd. E pa za posledjnih 2200km ispada da mi je potrošnja 7,78l/100km. 95% vožnja po gradu, prosečna brzina 25km/h. Potrošnja po lažljivom bord kompjuteru je skromnih 6,5l/100km. Relacije su u proseku 7-10km. Najviše vožnje je po Novom Beogradu i Bežanijskoj Kosi, znači većinom ravno, bez nekih uspona, sem na B. Kosu.

Tempo vožnje je normalan, bez davljenja, u povremeno patosiranje. Išao sam dva puta do Bečmena, jbg, sami znate kako se vozi kada iz gužve izađeš na parče auto puta.

Inače na otvorenom po bordu ne mogu ispod 5l (sa klimom), i to da kažemo neke normalne vožnje, na primer na relaciji Beograd - Valjevo - Beograd. Cenim da mu to dođe 6l realno. Prosečna brzina mi je bila 60km/h, vozio sam preko ograničenja, al ne mnogo, recimo da sam držao tempo 100km/h gde sam mogao, uz par preticanja na celom putu.

 

@rkoma1986

Da li se ovo gađa sa tvojim ciframa na Audi A3 sa tim motorom?

 

Golf 4 TDI GTB1756 215ks ~7.5-9l nafte u gradu, sa povremenim patosiranjem gasa, autoput 130-140 6.3l mereno na 1850km, lokalni tesko ispod 5, oko 6 dinamične voznje. 

Golf 6 GTI stg1 EA888 TSI, grad 9-11, zavisi od noge na gasu, autoput 9.2 žustre vožnje da brzinama od 140 do 220, normalne voznje autoput 8l na 130kmh, magistralni tesko ispod 7. Oko 1.5 do 2l vise od dizla. 98 oktana trosi oko 7-8% manje nego 95 oktana, pri ostrijim rezimima. Bord je tacan u 100ml,kao i na mk4. 

Edited by drfedja

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko vidim, šestica GTi sa 211ks odčepljena na 260+ks troši isto kao neka Lancia Delta 1.4TJET od 150ks.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napredak, pa i kod dizela je slicno, tako recimo astre 1.7cdti 80ks trosi kao 320d 190ks.

Pocetkom 2000tih su 3.0 dizeli imali 184ks, a 2.8 benzinci 192ks.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
9 hours ago, ISV_01 said:

...dovoljan mi je pokazatelj da pri 82-85 km/h u do iste relacije bez tempomata nisam uspevao da spustim ispod 4.1-4.3 trenutnu, sa tempom mi drzi 3.7-3.8.

Meni dovoljno govori. Ipak elektronika moze da dozira nijanse u gasu koje fizicki ne mogu da potrefim zbog samog hoda papucice i slicno, sto direktno utice na prosecnu potrosnju. Mislim da ce mi se ugradnja tempa od 25e isplatiti posle 2 puna rezervoara emoji848.png.

Sa tempomatom auto obično više potroši nego kada istu brzinu, na istoj dužini relacije, održavaš nogom na gasu. :) 

Pisalo se o tome na Forumu, npr.:

https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/38285-kolika-vam-je-potrošnja-goriva/&do=findComment&comment=940369

Share this post


Link to post
Share on other sites
12 hours ago, ISV_01 said:

 

 

Mm..mislim da su vagenovci svojevremeno napravili neki Lupo sa 3L oznaku, tipa trosi oko 3L sa nekim specificnim menjacem koji kosta pola bubrega kada se pokvari.

Aha sad kontam odakle oznaka na Pasatu 5.5 .To je potrošnja od 5,5 l na 100 km.:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prvi put u svom životu sam video da moj Punto 1.9 jtd troši 10 litara. Raskopan Bgd, prosečna brz. 12.3 kmh, užas a klima radi, sa jednim litrom nafte 9,8 km.
Katastrofa.

Послато са LG-F700L уз помоћ Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...