Jump to content
FAS Goran
obelix

Kolika vam je potrošnja goriva?

Recommended Posts

Čini mi se da se ljudi kad kupuju automobile, posebno nove, mnogo vezuju i pametniji oko potrošnje! Umesto da gledaju, recimo, cenu održavanja, cene pneumatika i slično. Pa posle bude: kupio sam premium auto, furam ga na low cost 19", izvadio dpf i egr, ulje kupujem "na kilo" iz "majke mi original Shell" buradi... 

Još kad se tome dodaju lovačke priče, poput one da Ceed sa "fantastično jakim" 1.4 atmo motorom od čitavih 100ks, preveze 4 odrasla čoveka, autoputem 120-140 km/h uz potrošnju ispod pet litara...

Veći motor, veća potrošnja, ali isuviše mali motor na tešku karoseriju, veća potrošnja! 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 5/21/2019 at 7:51 AM, Nidza Savin said:
Auto sa vecim motorom i vise konja, mora da trosi, kao i tezi auto. Nema tu puno metafizike, samo fizika
 
To sto pisu u knjizicama is not for real people in Serbia

Gore navedeno, nije i potpuno precizno. Imao sam Mitsubishi Galanta (1500+ kg), 1600ccm, 82 ks, po gradu nije silazio ispod 11 lit. Drugar imao isti ali 2000 ccm, potrošnja nam bila ista.
Nekada, u istoj karoseriji, jači motor čak i manje troši od slabijeg. Moj drugi remapiran Punto 1.9 jtd, (kao i prethodni) manje troši od deklarisane potrošnje.
Motor veće snage nije potrebno stiskati po gasu da bi postigao željenu brzinu, za razliku od slabijeg.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 5/20/2019 at 4:07 PM, milan-jtd said:

Meni je sasvim dovoljna Fuelio aplikacija, imam sve sto treba da imam i nije mi dobro kad vidim cifre

 

Screenshot_20190520-160214.thumb.jpg.38755759b8d9b05c621860d69450c43a.jpg

Fuelio precizno vodi statistiku troskova, a sređena je i potrošnja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pričamo o fabričkom setapu...
Automobili su danas veoma teški zbog raznih bezbednosnih sistema, imaju veće točkove, gorivo je naglašeno ekološko naspram fizičkog energetskog iskorišćenja....
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Benz, 230ks, 1.5+t, na 19" uuhp, juče onaj potpuni kolaps po kiši u Bgd, završena vožnja u 18:35.

Ruta: Pazova, blokovi da napunim gepek nekim stvarčicama, stari most do BAS, tu sam zaglavio 20 minuta u kolapsu pred mostom minimum i promašio polazak busa. Zatim ga juri, Savska, Steko, tu ga sačekao, pa na Dedinje uzbrdo, Kneza Miloša, i nazad u blokove autoputem, SC, JG.

Malo da demantujem napisano, auto ima sve navedene hendikepe u ranijim postovima, a potrošnja je ostala u razumnim okvirima. :)

 

aa6e81b22fe326b7b02d05999524911c.jpg

 

 

Edited by neshaoct
sredio sliku

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 5/21/2019 at 3:04 PM, nidza said:

aa6e81b22fe326b7b02d05999524911c.jpg

A šta mu pokazuju ovi listići? Neko EKO biiip ili...

Share this post


Link to post
Share on other sites

aha a to u Alfama se pokazuje u obliku deteline sa cetiri lista:P,al pokazuje koliko si je vozio i gazio kako dolikuje

Edited by silenci

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 5/21/2019 at 10:49 PM, Axic said:
A šta mu pokazuju ovi listići? Neko EKO biiip ili...

Jes. Pokazuje koliko sam daleko od idealne ekonomične vožnje za tu rutu i uslove. Moglo je i bolje, ali itekako je moglo gore.

Moguće da je klima uticala, odvrnem kad je vlaga, dovoljno sam se nervirao u kolapsu, nije bilo potrebno i da se ulepim.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ti jos nisi castio ni za Rendzulu, a vec se raspitujes za sledeci auto :lol: .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ocekuj oko 10, mooozda bi moglo da se spusti malo, tipa na 9-9.5, uz S&S, start iz garaze (brzo zagrevanje), leti bez klime i basss pazljivu voznju, ali racunaj 10 :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li je moguce da su mi gume smanjile potrosnju? I ako jeste, koliko to otprilike moze da utice? Naravno pri autoput brzinama, jasno da po gradu i slicno nema nekog uticaja...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni spadne potrošnja kada zamenim zimske gume letnjim za 1l,kada su naduvane na propisno takođe pada... Ako je nova guma sa pravim pritiskom, eto litre uštede

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mada sam ja zamenio letnje, letnjima, isti pritisak, ista dimenzija. A nisam uzeo ECO gumu! Cak naprotiv, gledao sam da bude "gripy" nije cak ni ona A kategorija sto ima na nalepnici... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bolja je guma, manje pravi otpora...
Ajd baš prati kako se budu trošile da li će rasti i potrošnja

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zimska guma pravi mnogo vise otpora, teza je plus hladno vreme, javi se velika razlika u potrosnji uvek. Meni pogotovu kada skinem Kame od 1cm sare a teske su kao od olova. Letnje dve bih mogao da nosim na mali prst a kame nosim sa obe ruke :D To sto ti kazes letnje za letnje...pa sigurno da ima neke razlike, sad dal je bas toliko primetna..
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mozda je Alfi bio takav dan, nije bila zedna il ko ce je znati :D:D 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moguce, mnogo faktora tu utice, vetar, relacija, noga, klima, opterecenje, kvalitet goriva, meseceve mene... :D

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zimske mi manje troše godinama  unazad, ali bila je razlika u dimenzijama. Sada mi je jednaka širina zimskih i letnjih, i opet zimske manje troše, tj. uprosečeno imam nižu potrošnju zimi nego leti. Tiše su, udobnije, manje troše.

 

Automobili se koriste na otvorenom i na dužim relacijama, manje grada ima, a i tad je obično zagrejan auto, garaža itd. Lep život žive moji automobili.

 

Odgovor na pitanje da li gume prave razliku - u gradu ne toliko, na otvorenom razlike mogu biti velike, preko litar na većim brzinama. Manje ima veze sa gripom koliko sa aerodinamikom gume. U pitanju je još jedna od karakteristika o kojoj premium proizvođači više razmišljaju, pored očekivanih dobrih osnovnih karakteristika koje se očekuju kad se istresu velike pare.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...