Jump to content
FAS Goran
obelix

Kolika vam je potrošnja goriva?

Recommended Posts

@djunis82 i ja mislim da je to sve ok. Prvo, nije Croma mali auto, a ako je 308 sw u pitanju, opet ni to nije mali auto. Ako se ne jurca i zabada auto po gasu, moze to sve da bude i manje.

 

Jedino sto ja vozim ko penzioner. Pre neki dan mi tip svira iza i skapiram da se vucem. Bas imam slabu nogu, u zadnje vreme, razlog tome je sto sam ranije vozio te spustenije, startnije automobile. Sad kako sam seo u ovu Cromu, blizim se 40-tim, ono nekako visoko, ljuljuskavo, tacno ti se ne izlazi iz auta dok se ljuljas tako u njemu po putu ;)

Omatorio sam jbga

Edited by Nidza Savin

Share this post


Link to post
Share on other sites

To je to i ja sam opustio nogu i vučem sa na 2000 obrtaja od kako sam prebacio 45.tu...

Poslato sa POT-LX1 uz pomoć Tapatoka

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja video, znam, pa prestao... Treba još da mi pripišu krizu srednjih godina, pre pete banke...

 

Poslato sa POT-LX1 uz pomoć Tapatoka

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ja video, znam, pa prestao... Treba još da mi pripišu krizu srednjih godina, pre pete banke...
 
Poslato sa POT-LX1 uz pomoć Tapatoka
 
 
 
 
Ja još nisam video, ne znam a nisam ni prestao. Što se krize srednjih godina tiče, ne brinem.
Mene još pubertet drži

Послато са LG-G5

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 5/13/2019 at 8:26 PM, ivan73 said:

Samo velike brojke...pusti to čep-čep samo jedanput.

Ja "čepujem" brava u 95% slučajeva već 8 god.

Pun, prazan, topao, hladan, selo, grad, autobahn, uzbrdo, nizbrdo, do Grčke, Zlatibora...ujutru, uveče...76kkm daju 7.7l/100km i to je to!

P.S. Bord ne meri toliko, ja potpisujem računicu sa mernom nesigurnošću +-1,5%:rtfm:

Na dosadašnjih 18.700km, prosek 5.84

12 hours ago, Nidza Savin said:

@djunis82 i ja mislim da je to sve ok. Prvo, nije Croma mali auto, a ako je 308 sw u pitanju, opet ni to nije mali auto. Ako se ne jurca i zabada auto po gasu, moze to sve da bude i manje.

 

Jedino sto ja vozim ko penzioner. Pre neki dan mi tip svira iza i skapiram da se vucem. Bas imam slabu nogu, u zadnje vreme, razlog tome je sto sam ranije vozio te spustenije, startnije automobile. Sad kako sam seo u ovu Cromu, blizim se 40-tim, ono nekako visoko, ljuljuskavo, tacno ti se ne izlazi iz auta dok se ljuljas tako u njemu po putu ;)

Omatorio sam jbga

Ne da je mali auto, nego ima 1.500 kg :) 

Gotovo egal sa Cromom.

 

A slažem se i sa drugim delom poruke. Volim i ja da lagano vozim auto, ne volim nervoznu vožnju, zapinjanje po gasu pa kočnice.

Nego opušteno, bez maltretiranja sebe i automobila.

Plus, od sada jurim samo automobile koji imaju udobna sedišta :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko vidim u garazi Pug 308 1,6, kako se to poredi sa Bravo 1,9 2008. 120HP?

Samo pitam...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ko ovde poredi 308 sa Bravom?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi, pitanje vezano za Bravo 2.0 165.

 

Koja Vam je realna potrošnja? Da li će skidanje PDF-a smanjiti potrošnju? Ja dobijam prosečnu potrošnju oko 7.2l na 100 na polu-otvorenom putu. Grocka-autoput-Grad.

 

Nikako mi se ne uklapa računica sa Auto date i drugih sajtova gde govore da auto troši 4.3/5.3 i kao maksimum neki 6.9???

 

Ako ovo zaista toliko troši, sledi prodaja pa kupovina grande punta ili nečeg drugog...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam stvarno kako si ocekivao da auto sa 2000ccm i 165ks trosi mnogo manje od 7 litara u bilo kakvom modu gradske voznje.  Ako ga na otvorenom vozis na 1500rpm bez dodavanja gasa i uopsteno promene brzine kretanja , onda da, mozes da budes na 3-4l.

 

Koja ti je prosecna brzina? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

O tome se i radi što sam uglavnom na auto putu ili otvorenom po naselju u Grockoj gde nije toliki intezitet saobraćaja, semafora i sl... I vozim ga uglavnom 1500-2000. Imao sam problem sa crevima dovoda goriva gde je nafta curela pa se sada opet plašim da nije neka druga sila uticala na potrošnju. Zato pitam kolika vam je potrošnja.

Share this post


Link to post
Share on other sites
48 minutes ago, Nightstalker said:

Nikako mi se ne uklapa računica sa Auto date i drugih sajtova gde govore da auto troši 4.3/5.3 i kao maksimum neki 6.9???

Auto data je dobra za sve osim za potrošnju, za koju se btw pišu fabričke vrednosti. Ako hoćeš da konsultuješ realnu potrošnju pogledaš one ljude koji imaju isti auto:

 

https://www.spritmonitor.de/de/uebersicht/16-Fiat/132-Bravo.html?fueltype=1&constyear_s=2006&power_s=150&powerunit=2

Share this post


Link to post
Share on other sites
59 minutes ago, Nightstalker said:

Nikako mi se ne uklapa računica sa Auto date i drugih sajtova gde govore da auto troši 4.3/5.3 i kao maksimum neki 6.9???

Da se ne lažemo, ni jedan sajt u univerzumu ti neće biti merodavan za poređenje potrošnje goriva, a mislim da će se i ostali složiti. Naravno ovde mislim na sajtove koji deklarišu fabriške podatke, a ne podatke u realnoj eksploataciji vozila.

Sigurno da može biti neki "približni" reper za neke automobile i za određene stilove vožnje, ali da tvoj 2.0cc 165ks troši kao moj Punto EVO 1.3cc 84ks je malo nemoguće :no

 

Isto bih dodao da ti je najmerodavnije da odradiš merenje od čepa do čepa, a mogu da kažem da ćeš videti da ti je gradska potrošnja preko tih 7,2 što kaže komp. Više puta u toku meseca ili u toku par meseci radi to merenje i nadji prosek koliko litara je bilo na 100km.

Evo npr. moj EVO sa motorom koji sam gore pomenuo prosečno troši skoro 7 litara isključivo gradske vožnje (Beograd). Poslednje merenje sam uradio nakon pređenih 300km i sipao sam tačno 19,6 litara, što mu dođe prosek od 6,5 litara na 100km i smatram da je to realno, a naravno potrošnja oscilira u zavisnosti od saobraćaja i stila vožnje.

 

Moj zaključak je da ti imaš skroz okej potrošnju za takav auto i takav motor, ali "tko sam ja, tko sam ja da sudim". :lol:

Edited by hibi011

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim jos kad bi uzeli u obzir da ni merac predjene kilometraze u autu nije precizan, pa da se uz tehnicke sipanja od cepa do cepa uzme i GPS da se izmeri kilometraza i izracuna prosecna potrosnja, mnogi bi se negativno iznenadili :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni je Punto 1.2 8v znao da potroši zimus i 11l...

Poslato sa POT-LX1 uz pomoć Tapatoka

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, YUgisa said:

Mislim jos kad bi uzeli u obzir da ni merac predjene kilometraze u autu nije precizan, pa da se uz tehnicke sipanja od cepa do cepa uzme i GPS da se izmeri kilometraza i izracuna prosecna potrosnja

Sad bas detaljisemo :lol: (zakidaju mozda i na pumpi) ali meraci kilometraze na Fiatima su poprilicno tacni, bar iz mog iskustva na vise komada i poredjenja sa GPS (meraci brzine im lazu 6-7 km/h na 120 km/h na tabli). Za razliku od toga, generalno se apsolutno tesko moze osloniti na potrosnju po boardu, koja zna da bude od poprilicno tacnog, do laganja od preko 1.5 l. Ili bar dok malo detaljnije ne upoznas auto, pa da okvirno znas koliko laze.

A sto se tice fabricki deklarisanih potrosnji (koje AutoData samo prepisuje), pisali smo X puta na tu temu... Jedino su koliko-toliko ostvarive one za otvoren put. A i to da su idealni uslovi, magistrala, neopterecen auto i apsolutno racionalna voznja. Iz mog iskustva, prosecna/kombinovana potrosnja je opet na Fiatima obicno oko 1-1.5l veca od deklarisane. Sto samo dalje implicira koliko je netacan podatak za gradske uslove, ali to je opet dosta varijabilno od velicine grada, guzve, relacija, nacina voznje, koristi li se Start&Stop, itd...

Uglavnom, zakljucak je ne uzimati za ozbiljno fabricke/AutoData podatke, ne oslanjati se na board dok se isti dobro ne istestira, kao i metode do rezerve, sipanja za crvenu i sl. Cep-cep na sto vecem uzorku kilometraze je najmerodavniji podatak.

 

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja tu potrosnju ne gledam toliko detaljno, bacim nekad pogled, ali i kada pogledam onaj merac mi uvek za 1000-2000-3000 predjenih km pokazuje oko 6.8 - 6.9 redovno
Eto to je neka moja voznja, grad, auto put do Vrbasa, nekad Subotica, nekad BG, Segedin, Temisvar...

 

Grad verujem da je oko 9. Auto put mi na tempomatu na 120 varira od 5.2 recimo do nekih 6.2, zavisi od puta, valjda goriva, vetra, temperature i svega ostalog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sipam iskljucivo do cepa i uz reset board-a zapisem kilometrazu, broj litara, cenu, prosecnu brzinu i prosecnu potrosnju. Pola minuta posla, a imas vrlo lepu i korisnu statistiku auta u vlasnistvu. Koliko trosi u razlicitim uslovima, sa razlicitim gorivom, kako se kretala cena, itd... Sto vec rece postovani kolega @The Punisher - odlicna stvar je i Spritmonitor, gde sve to mozes da pratis i elektronski, uporedis sa potrosnjom drugih ljudi sa istom masinom, itd...

Share this post


Link to post
Share on other sites
56 minutes ago, Ivan said:

Sad bas detaljisemo :lol: (zakidaju mozda i na pumpi) ali meraci kilometraze na Fiatima su poprilicno tacni, bar iz mog iskustva na vise komada i poredjenja sa GPS (meraci brzine im lazu 6-7 km/h na 120 km/h na tabli). Za razliku od toga, generalno se apsolutno tesko moze osloniti na potrosnju po boardu, koja zna da bude od poprilicno tacnog, do laganja od preko 1.5 l. Ili bar dok malo detaljnije ne upoznas auto, pa da okvirno znas koliko laze.

A sto se tice fabricki deklarisanih potrosnji (koje AutoData samo prepisuje), pisali smo X puta na tu temu... Jedino su koliko-toliko ostvarive one za otvoren put. A i to da su idealni uslovi, magistrala, neopterecen auto i apsolutno racionalna voznja. Iz mog iskustva, prosecna/kombinovana potrosnja je opet na Fiatima obicno oko 1-1.5l veca od deklarisane. Sto samo dalje implicira koliko je netacan podatak za gradske uslove, ali to je opet dosta varijabilno od velicine grada, guzve, relacija, nacina voznje, koristi li se Start&Stop, itd...

Uglavnom, zakljucak je ne uzimati za ozbiljno fabricke/AutoData podatke, ne oslanjati se na board dok se isti dobro ne istestira, kao i metode do rezerve, sipanja za crvenu i sl. Cep-cep na sto vecem uzorku kilometraze je najmerodavniji podatak.

 

 

 

Pa kao neko ko zna potrosnju svog auta prakticno samo da bi mogao znati da naplati gorivo kada cini usluge prevoza, normalno da nije bitno da li se meri i kako se meri, ali kada ljudi idu u domen toga da su razocarani autom zbog izmerene potrosnje onda bolje da znaju da je i to manje od realnog sto potrose :D A s obzirom da sam imao mogucnost da izmerim odstupanje predjene kilometraze od cak 40km na 100km... :D Tako i moj auto moze da trosi 7l  po gradu kada se vozi pun gas :D

 

Mislim zasto pratiti detaljno potrosnju ako ce biti sa netacnim podacima :D Meni to kao da se hvalis kakav si hebac jer zena nije zaspala :D

Edited by YUgisa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa dobro, ti se trudis da je zabavis :lol: .

Meraci kilometraze na Fiatima su iz mog iskustva prilicno tacni, poredeci sa GPS (za razliku od brzinomera i "Avg Consumpt" na boardu). Racunam da ovi na pumpama ne "kraduckaju" mnogo :) . Sa sto vecim uzorkom kilometraze i sipanjem do cepa, ti si uradio sve da racunica bude sto tacnija. I takva ce biti mnogo preciznija od fabrickih podataka, boarda ili bilo kakvih metoda postapalice.

Na kraju krajeva, bespotrebno teoretisemo jer je to pola minuta posla - cisto zbog mog vodjenja racuna o stanju auta ili neke statistike koju kasnije volim da pogledam. Iz dzepa cu svakako istresti onoliko koliko sam se vozikao. A ko voli da veruje u fabricke podatke ili jos gore bira auto iskljucivo po tome - samo napred ;) .

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa zenom kao sa autom, vatam uvek krivine :D Ali zamisli koliko bi zeni znacilo da tih pola minuta posvetis njoj :D I da ne idem dalje u off :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da je potpuno normalno meriti potrosnju, znati manje vise koliko auto trosi i u kojim uslovima. I koliko se za odredjenju svotu novca moze s njime preci. To je nekako normalno, i nema veze s finansijama, jer, realno, kako god se okrene ti ces pare za gorivo potrositi :)

 

Bitnije mi je da mi potrosnja, ukoliko ima recimo povecanje, ukaze da nesto moze biti s automobilom itd itd.

 

Ono sto smo svi ustanovili manje vise jeste da board nije bas najtacniji uvek. Ali da cesto i ne odstupa tako strasno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deklarisana potrosnja dosta govori, ono sto sam primetio jeste da vecina auta trosi 1-2l po gradu od deklarisanog, a na 90kmh po ravnom trose deklarisanu cifru na otvorenom ili cak i malo ispod, autoput bar litra gore na deklarisanu otvorenu potrosnju.

 

Sto se tice kolege sa bravom 2.0 i prosekom 7.2l grad-autoput-grad, znaci po gradu trosis nekih 8-9l, na autoputu 6l i napravis 7.2l prosek, grande punto 1.3jtd trosi sigurno litru manje u svim uslovima, ali sa druge strane za litru dobijas duplo jaci auto.

 

Jedino da predjes na neki metan pa da znacajnije smanjis troskove goriva, ovako mrka kapa :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...