Jump to content
FAS Goran
obelix

Kolika vam je potrošnja goriva?

Recommended Posts

Realna priča skroz, može auto uz malo sreće i dosta lagane vožnje da troši koliko je deklarisan, ispod toga vrlo teško, a više od toga vrlo lako.

Kod Srba je 5l mistična cifra kojoj se teži, sve oko 5 ili nedaj bože ispod 5 je bezocna laž, a recimo "visoka" potrošnja od 9l je sigurno tačna makar taj auto bio deklarisan na 12l u laboratorijskim uslovima.

Sent from my STF-L09 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako mene pitate, fiat grupaciji svaka čast za tačne podatke o potrošnji, ne lažu kao VW, ili ne daj Bože koreanci. 

Za taj 500L koji je aktuelan su izneli tačne podatke. 

Vozio sam pre stari bravo 1.9JTD, tamo je deklarisano po gradu bilo 7,1 ili 7,5, ne sećam se tačno, i trošio je tako. 

Midea mi realno troši po gradu 6.5l, što je opet jako blizu fabričke potrošnje.

Znam da je za lybru 2.0 20v deklarisana gradska potrošnja 14.7l, toliko i troši, čak i manje.

Ali zato VW  grupacija je šampion. Deklarisana potrošnja za Octaviu RS 2.0TFSi od 220ks po gradu je 7.7l, a realno troši 11-12-13-14. Kačio sam pre par godina i PDF sa sajta nekog od naših oficijalnih dilera.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posle okruglo pola godine u vlasnistvu, ukupna prosecna potrosnja po svezim podacima je na 6,52l. Merenje iskljucivo po cepu, uglavnom sipan aditivirani BMB95. Fabrika za kombinovanu voznju deklarise (naravno neostvarivih) 5,7l , a ja sam pre kupovine racunao na realnih 1-1,5l vise. Tako da sam i po pitanju performansi/potrosnje izuzetno zadovoljan sa malim turbo benzincem sa 30% vise snage, u trunku tezem autu u odnosu na prethodni.

Posto mi je pod rukom statistika, ako nekoga zanima - u mom slucaju trosak je tacno 7,79 EUR ili 922 din/100km, posto ponekad imam priliku da sipam po okolnim drzavama. U "najgorem" slucaju sipanja BMB95 iskljucivo na nasim pumpama razlika u ceni nije toliko drasticna kao za dizel - izaslo bi na malo jace od crvendaca, tj. oko 1020din/100km za BMB95 (apsurd da je kod nas benzin jeftiniji). Podaci su za Bravo Sport MultiAir turbak.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Šokantno, ostvario sam potrošnju 3.7l/100km na relaciji Beograd (Blok 70) - centar Valjeva, pa po Valjevu do groblja i do Gradca, pa opet do centra, i nazad kući. Išao sam preko Uba, vozio sam normalno, možda sam 5 puta stisnuo gas do kraja, samo da obiđem neke baš sporaće (par retardiranih koji voze 50 gde je ograničenje 80, i par traktora). E da, na nizbdrici od Ostružnice ka Obrenovcu sam išao 140, hteo sam stignem neku gusku koja je isekla par automobila....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fiat Bravo 1.9 mjtd 88kw. Za poslednjih 15.000 km po bordu ravno 6l/100km, što je realno negde oko 6.5l/100km.

Na otvorenom ako se ide lagano (do 100km/h, uglavnom relacija Sabac-Novi Sad) trosi oko 4.5-5l/100km

Auto put 120-140km/h 5.5l/100km

Grad  (Novi Sad) , moja procena oko 8l/100km a mozda i vise

 

Sve u svemu očekivano, ali kada vidim rezultate turbo benzinca @Ivan onda je dizel zejeb.

Edited by lemy

Share this post


Link to post
Share on other sites

@lemy

Zna bogami i lepo da srkne kada se malo duze da po meraku i raspali u obrtaje :). Razlika na 120 i 140 km/h je recimo blizu 1,5l. Ali generalno normalnom i racionalnom voznjom, potrosnja se spusta u vise nego prihvatljive okvire. Caka kod MA u odnosu na T-Jet je u dodatnoj varijabilnoj kontroli usisa, tj. u uokvirenom: prilican torque na niskim obrtajima=manje potrebe da se tera u obrtaje=manja potrosnja. Evo ispod poredjenja potrosnje 2 motora o kojima pricamo. Otprilike u praksi na kraju izadje razlika kao ova koju pominjemo, naravno sa vrednoscu kombinovane potrosnje koja je visa u odnosu na fabricke puste zelje (kod mene je to pomenutih +0.8l za ovih pola godine):

p.thumb.jpg.43688fc809985b5f7fe5d07afabe4721.jpg

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ćao svima. Nov sam ovde, pa i ja da se pohvalim/požalim mojom potrošnjom.

Pre nekih 6-7 meseci sam pazario Punto Evo 1.3mjet, 62/84 (kW/KS), 2011 god. Leti mi je po gradu trošio u proseku 6,5 l/100km, sa prosečnom brzinom od 15km/h - 17km/h. Uglavnom je to put od kuće do posla i nazad, ukupne dužine od oko 15km i uvek u najgorem jutarnjem/popodnevnom špicu. Od kada sam ga kupio, sipam samo maxMotion ili gDrive.

E sad, kako su nastupili ovi hladni dani, potrošnja mi je skočila na 7,4 l/100km - 7,6 l/100km. Auto radi normalno, pali na pola ključa, mirno radi, sve ok. 

Ovo mi je prvi auto i nism neki veliki poznavalac, pa me zanima vaše mišljenje, da li je to ok potrošnja za taj auto u uslovima u kojima se vozi?

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 hours ago, AtomMrav said:

Ćao svima. Nov sam ovde, pa i ja da se pohvalim/požalim mojom potrošnjom.

Pre nekih 6-7 meseci sam pazario Punto Evo 1.3mjet, 62/84 (kW/KS), 2011 god. Leti mi je po gradu trošio u proseku 6,5 l/100km, sa prosečnom brzinom od 15km/h - 17km/h. Uglavnom je to put od kuće do posla i nazad, ukupne dužine od oko 15km i uvek u najgorem jutarnjem/popodnevnom špicu. Od kada sam ga kupio, sipam samo maxMotion ili gDrive.

E sad, kako su nastupili ovi hladni dani, potrošnja mi je skočila na 7,4 l/100km - 7,6 l/100km. Auto radi normalno, pali na pola ključa, mirno radi, sve ok. 

Ovo mi je prvi auto i nism neki veliki poznavalac, pa me zanima vaše mišljenje, da li je to ok potrošnja za taj auto u uslovima u kojima se vozi?

Ok je potrosnja ako je kao sto ti kazes u najgorem spicu ujutro i popodne.Ja sam na periferiji BG,kod mene je stalno prosek 5.5l evo vec skoro dve godine.Moj je stariji,2007 god 1.3 mjt

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo extreman podatak.

cisto gradska voznja, 245 km sa 23.67l pri prosecnoj brzini od 18km/h

 

9.66 l / 100km, stvarni prosek

 

komp pokazivao 8.5l / 100km

 

peugeot 308 sw, 1.6 eHdi, 112ks

Edited by djunis82

Share this post


Link to post
Share on other sites

I kod mene malo ekstrema, 400km pola rezervoara što je 35l, od toga jednom ns-bg doduše po špicu, malo lokala tamo i ostalo lokal po ns i prosek cca 9l, doduše nisam ga žalio, a nije ni auto žalio goriva :D

Sent from my STF-L09 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zima, sad je extrem kod svih. Ja ni ne gledam kolika je posto je non stop u gradu, mozda i 9l :D

Послато са SM-J330F уз помоћ Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod mene od kad je zima, samo lokal, 12-12.5 varira u tom opsegu, ne isplati se gledati :) Taman kad se zagreje gasim ga, pa opet hladan nazad sa posla, sve voznje 5-10km, ubistvo za potrosnju.

 

Na otvorenom u zavisnosti od noge, 7-8.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Kod mene od kad je zima, samo lokal, 12-12.5 varira u tom opsegu, ne isplati se gledati  Taman kad se zagreje gasim ga, pa opet hladan nazad sa posla, sve voznje 5-10km, ubistvo za potrosnju.
 
Na otvorenom u zavisnosti od noge, 7-8.
Slično i kod mene...stilo 88kw..grad 5 km dnevno 8.2 litara čepirano Gdrive

Послато са SM-J730F уз помоћ Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 4.11.2018. at 12:59 AM, vagenovac said:

Realna priča skroz, može auto uz malo sreće i dosta lagane vožnje da troši koliko je deklarisan, ispod toga vrlo teško, a više od toga vrlo lako.

Kod Srba je 5l mistična cifra kojoj se teži, sve oko 5 ili nedaj bože ispod 5 je bezocna laž, a recimo "visoka" potrošnja od 9l je sigurno tačna makar taj auto bio deklarisan na 12l u laboratorijskim uslovima.

Sent from my STF-L09 using Tapatalk
 

Ne znam kada ce se stati na put lazima proizvodjaca, nekada je deklarisana potrosnja zaista billa i ostvariva, na modelima iz 90tih i sa pocetka 2000tih, danas su to takve bezobrazne lazi da to nije normalno, tipa bmw petica u gradu 5.1l, s klasa 4matic 6.7l i slicne budalastine koje su u realnosti x2.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve zavisi od stotinu faktora (bukvalno)...vozila posle 200K kilometara sigurno nemaju potrosnju kao novo vozilo, taj faktor niko ne uzima u obzir, druga stvar je stil vožnje, gume, opterećenost, teren po kojem se vozi, benzin koji se koristi, gustina i temperatura vazduha...Ja na istom autu na istoj trasi mogu da potrošim 13 litara ,a mogu i ispod 5 (po bordu)...

IMG_20180904_225753.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pravo i realno stanje je proračun količine goriva sipane u dugom periodu podeljeno sa brojem kilometara.

Meni za 14 meseci i 16000 km potrošnja 8,2 dizela

Edited by jevta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...