Jump to content
FAS Goran
obelix

Kolika vam je potrošnja goriva?

Recommended Posts

I nije mi jasno što se toliko boriš oko toga kada ne voziš ni GP ni 500L.

 

Samo izrazavam cudjenje fabricki iznetim podacima i cinjenicama koje prkose zdravom razumu kao i opravdanjima koje neki pronalaze.

Da docaram :) :

Zamisli da ja kazem kako isti motor u mom Stilu trosi 1 litru manje po gradu neko taj motor u Puntu.I to u situaciji da ja imam jednu brzinu manje od tog Punta.

Dalje pricam kako manje trosim i na otvorenom i u svim rezimima saobracaja.

I ne stanem tu,neko pronalazim opravdanje u drugoj mapi i menjacu,aerodinamici :D

 

Pa ako je neko pricao o neophodnosti 6. brzine kako bi se motor rasteretio i smanjila potrosnja onda si to ti.

Isao si dotle da si razmisljao o ubacivanju 6-stepenog menjaca u tvog Stila....

 

Jbm li ga, Danteu smeta svaka potrosnja dizelasa koja je ispod 10l.

 

Tacno sam napisao sa kojim podacima se ne slazem.Ima na 2 posta iznad tvog citirano.Da ne citiram sad opet.

Mogu samo da ti odgovorim u tvom stilu :D da tebi smeta svako ko se ne slaze sa potrosnjom od 5 litara u gradu kod dizel agregata.

 

I ko misli da su to bajke brace Grim :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam to napisao za punto 1,3mjt ne za Gp. Nisam vozio njega da bi znao, a ovog malog sam koristio nedelju dana i za 1000din sam se us.ao od voznje :) Komsija mi ima novog klasika 1,3mjt, decko dve blage nema o kolima, fax, it i to. 30hkm ima predjenih i znam da i njemu po Nisu ne prelazi 5l, nekad 5,2.

A braca Grim ili ne, svako se vozi za svoje pare a moze da pise sta hoce. Za punto 1,2 i stilo 1,9 98% ljudi iznosi skoro iste potrosnje, tako da izgleda velika vecina zivi u nekoj od Grimovih bajki.

Ja kad krenem magistralom sa stilom, vozim se u " bajci", po gradu sam u realnom surovom svetu, 7-8l. Relacije po 2km uzbrdo , nizbrdo. Jbg Pk je u rupi :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

A zamisli da je taj Punto iz 2005. godine i ima 69ks, a tvoj Stilo iz 2009(verovatno grešim za godinu akda su počeli 1.3 85ks da prave ) i da ima gomilu poboljšanja softverski i hardverski ;)

 

Da li je realno očekivati na svakih 5 godina poboljašnje tehonologije?

 

I da li jednako troši Punto Evo multijer i prvi GP koji se pojavio? Jednostavno napreduju motori i tehonologija.

 

Da li moj Stilo i mjet 1.9 jednako troše? Isto tako mogu da kažem da je moj Stilo samo godinu dana stariji od mjet-a i kako može onda više da troši?

Predlažem ti da pgoledaš malo kako se mape nameštaju, šta znači oblast maksimalnog obrtnog momenta, koliko se dobija i gubi sa kraćim i dužim menjačem i slično.

 

Isto kao da ja kažem Punto 1.2 8v ne može ni da mi prismrdi, 1.4 16v je išao isto kao i moj Stilo, kako sada može 1.4 twinair da ide bolje od Stila, a isti je motor.

 

Ili kako je nekada trebalo 1.9 motoru 15l da bi išao,  a sada 6-7. Neću dalje da gnjavim sa primerima i glupostima..

Edited by igor0511

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ms Ok.Nesporazum,nisam znao da je u Punta isao 1.3 mjet.

 

@Igor Jos uvek se proizvode i taj Grande i 5ooL.

Mogu samo u tom slucaju da odam priznanje Fiatovim inzenjerima koji su uspeli da smanje potrosnju za litar u gradskim uslovima na 200 kg tezem autu sa istim motorom :D

To je onda svemirska tehnologija. :clap:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hajde da te pitam onda nešto. A šta ćemo sa Start&Stop sistemom? Koliko on smanjuje potrošnju po gradu?

 

Evo Julija i Stilo su iste kilaže pa im uporedi specifikacije. Još veći motor u Juliji, 8v više u odnosu na moj jtd i Julija manje troši, pogotvu po gradu i na autoputu.

 

Jel ja treba onda da napadnem nekog vozača dotičnog automobila da laže kada se ispostavi da troši 1l manje od mog Stila?

 

 

Ne znam zašto toliko ne veruješ u razvoj tehnologije i kompjutersko podešavanje. Kada se vidimo pokazaću ti par mapa i dijagrame pa da vidiš šta sve može da se uradi samo promenom parametara. Ne bi verovao kolike varijacije u potrošnji i snazi mogu da se dobiju.

 

Istu stvar sam ti pričao i za mobilni pa si se sprdao sa mnom. A ja telefonom koji je odavno zastareo pokrećem 3-4 ultra zahtevne aplikacije.

Edited by igor0511

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hajde da te pitam onda nešto. A šta ćemo sa Start&Stop sistemom? Koliko on smanjuje potrošnju po gradu?

 

Evo Julija i Stilo su iste kilaže pa im uporedi specifikacije. Još veći motor u Juliji, 8v više u odnosu na moj jtd i Julija manje troši, pogotvu po gradu i na autoputu.

 

Fabrika kaze da 5ooL trosi manje i na magistrali i na autoputu gde taj Start&Stop sistem ne igra ulogu.

 

Motor u 500L-u i Grandeu imaju isti broj ventila i oba su iste generacije mjet.

Motori u Stilu i Djuliji nemaju isti broj ventila(bitna stavka) i nisu iste generacije.Jedan je jtd drugi je mjet.

Ne znam zašto toliko ne veruješ u razvoj tehnologije i kompjutersko podešavanje.

 

Verujem,samo ne u tolikoj meri :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kako to ne spomenu potrošnju 500l sa 1.4 benz od 6,2lit,nego si se uhvatio 1.3 dizela i bajki? Koliko tvoj 1.2 motor u teškom Stilu troši u GRADSKIM uslovima?

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Motor u 500L-u i Grandeu imaju isti broj ventila i oba su iste generacije mjet.

Motori u Stilu i Djuliji nemaju isti broj ventila(bitna stavka) i nisu iste generacije.Jedan je jtd drugi je mjet.

 

Pa to ja i pokušavam da ti kažem za ova dva mjet-a :D

Zar mora da piše novi naziv motora da bi bilo očigledno da je nova generacija?

 

Vidiš da im se baš dosta stvari razlikuje.

 

A što se tiče 2.0mjet vs 1.9 jtd baš zbog 8v manje bi trebao jtd manje da troši :)

 

 

A mozes li neki od tih dijagrama da postavis ovde kao sliku?

 

Mogu, ali ne želim :D

Postoje dijagrami sa dyna u temama kod kolega koji su išli na iste. Jednostavno ne želim da unosim zabune sa simulatorima dijagrama.

Edited by igor0511

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ko kaže da 500l troši malo na autoputu?

To je tačno ako se vozi ispod stotke. Na većim brzinama (ako se dovoljno zaleteo pa uspe da ih postigne) srče i preko 9l

Ok ko vozi na autoputu 80, e tada je potrošnja zaista mala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja kažem :D

Kako si ti uspeo 9l da naguraš- ne znam.

 

U proseku na 10min jednom potopljen gas, teran koliko god može i uzbrdo i nizbrdo, razvlačenje do 170-180 po Srbiji, na magistrali vožen oko 80km/ nekih 30% puta i tamo gde imaju ograničenja oko 140-150 vožen i prosek ispod  7l, ne sećam se sada tačno, sa tempomatom 8.5 je trošio na autoputu..

 

Pa zar je to mnogo?

Edited by igor0511

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sto se tice bajki sa 1.3 - ako neko sme da se kladi - svaki sipani litar od dana kupovine kola mogu da dokumentujem racunom i dokazem potrosnju. Slucajno punim preko firme pa moram da cuvam racune min 5 god.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ko kaže da je mnogo? Ja sigurno ne - pa ja imam prosek oko 6.25 a uopšte ga ne mazim. Istom brzinom drugi slični auti troše preko 11...

Hoću reći zvanični podaci podrazumevaju ipak laganu i umerenu vožnju

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa lepo je to, ali kad zamislim cepanje 500L sa ubrzanjem od nepunih 15s :) :) :) kakvi li su prenosni odnosi tek, rasterecuju motor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Realna potrošnja 500L 1.4: grad 8-9L, autoput 7L pri 120kmh, 9,10L (preko 140kmh), regionalni put 6L, (pri 80,90,100kmh).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ko kaže da 500l troši malo na autoputu?

To je tačno ako se vozi ispod stotke.

 

 

Ko kaže da je mnogo? Ja sigurno ne - pa ja imam prosek oko 6.25 a uopšte ga ne mazim. Istom brzinom drugi slični auti troše preko 11...

Hoću reći zvanični podaci podrazumevaju ipak laganu i umerenu vožnju

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ko kaže da 500l troši malo na autoputu?

To je tačno ako se vozi ispod stotke.

Ko kaže da je mnogo? Ja sigurno ne - pa ja imam prosek oko 6.25 a uopšte ga ne mazim. Istom brzinom drugi slični auti troše preko 11...

Hoću reći zvanični podaci podrazumevaju ipak laganu i umerenu vožnju

Ko da pričam Španski.

Troši više nego što je fabrički propisano i veoma zavisi od stila vožnje.

To je generalno malo poredeći sa drugim kolima na istoj brzini.

Ali malo i pruža: bilo je situacija kada jednostavno neće brže od 140. Sve preko ove brzine ume da bude mučenje - zavisi kakav je zalet i nagib

Share this post


Link to post
Share on other sites

Opet cu ja da dosadjujem - 140 km/h kad god hocu, cak i uz blazu uzbrdicu...:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mora da su meni onda u rent-a-car-u da lineki turbo, samo nisam primetio :D
Išao sam za Golfom 5 od isključenja na obilaznicu kod Aerodroma do Horgoša 150 bez problema.

Naravno oko Beške smo išli regularnih 80-90

Edited by igor0511

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Jako čudna matematika 6,2 l benzina - 5,2 euroD = 74 din .

Na 100km to je razlika u ceni. (6,2×131,2din) - (5,2×141,90) = oko 75 din na 100km. Jel ok matiš? Zavisi malo od cene goriva al to je to. S obzirom da je lož ulje sad dosta skuplje od bezolovnog benzinena.

 

 

Pa nije da 500 L sa benzinskim motorom troši samo 6,2 l benzina u gradskim uslovima. Ta se matematika ne ukapa - nikako.

 

Dante, uporedi iste motore 500 L sa 85 ks ima normu 5 / 3,7 / 4,2 dok (Grande) Punto Eco Pop 4,4 / 2,9 / 3,5 (oba stop / start ) . Punto za raliku od 500 L ima malecke točkove 175/65 R15.

Realni testovi

 

 

Mala dopuna. Našao sam test Fiat (nije više Grande) Punto 1.3 MJT II 85 KS (ECO model 90 g/km CO2)

V max 173,3 km/h pri 3500 o/min

potrošnja

90 km/h- 4,29 l

130 k/h- 6,58 l

grad- 5,49 l

otvoreno- 5,05 l

autoput- 7,14 l

0-100 km/h- 13,6 s

0-130 km/h-25,8 s

Elastičnost

70-90 km/h- 7,7 s

70-120 km/h-19,8 s

kočnice

100 km/h-0- 45,4 m

130 km/h-0- 74,1 m

masa 1090 kg

Stim što ovaj Punto ima duži dif 3,053 u odnosu na 3,562.

 

 

 

Test Fiat 500 L 1.3 16v Multijet 2 Popstar cena 19350 e

motor 1248 ccm 85 ks

max 165.6 km/h pri 3900 o/min

130 km/h pri 3050 o/min

potrošnja

90 km/h - 4,29 l

100 km/h - 5,00 l

130 km/h - 7,40 l

140 km/h - 8,40 l

grad - 6,17 l

otvoreno - 5,92 l

autoput - 7,24 l

ubrzanje

0- 60 km/h - 5,9 s

0-100 km/h - 14,5 s

0-130 km/h - 27,4 s

elastičnost V brzina

70- 90 km/h - 6,5 s

70-100 km/h - 10,2 s

70-120 km/h - 18,8 s

kočnice

100 km/h-0 - 43,2 m

krug na stazi

1 min 39, 20 (Hzundai Ix20 CRDI 1.39, 62)

gume

205/55 R16

masa 1315 kg

H 167 cm

Po meni bolje da su ubacili 1,6 Mj sa 105 ks ili čak 120 ks, ipak prazan preko 1300 kg a kad se optereti bliži se 1,5 t.

izvor ja https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/52601-mali-najmanji-potrosaci/page-4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vidi se da su konstruisani za gradsku voznju kada na autoputu trose vise nego po gradu, dok je kod vecih motora, tipa 1.9-2.0 obrnuto, cak su i ekonomicniju od 1.3 na autoputu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

:rofl:

 

@vagenovac 500L 1.3mjet nije ni malo ekonomičan na autoputu. Moje iskustvo je da čak i više troši od 1.4( sada će opet drvlje i kamenje po meni).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...