Jump to content
FAS Goran
malac1971

Veliki i mali servis za Stila / Nuova Bravo

Recommended Posts

Ok, mozda ja tu nesto pogresno razumem ali nisam pricao telefonom vec sam posetio servise i rec je naravno o upisivanju u servisnu knjizicu sa pecatom itd... sto se delova tice, delove naravno nabavljaju serviseri u ovom slucaju... Koliko sam razumeo izdaje se stampani racun servisa, sa potpisom i pecatom, na kome inace pisu uslovi garancije, za fiskalni racun ne znam, verovatno da se i on izdaje...

Sustina je sledeca,recimo ode covek na VS i servis odradi sve, predje 2000km i iz nekih razloga (nesto nije uradjeno kako treba, previse losi delovi...) pukne zupcasi i sve ode u ... sta onda?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zakon daje garanciju na nove delove, kao što daje na bilo šta novo što kupiš u prodavnici. Serviser koji je ugradio tu nema ništa, nije ti on ni izdao fiskalni račun za taj deo koji si kupio, nego prodavac.

A, svaki prodavac mora da uvaži garanciju u zakonskom roku. To što ti serviser upiše u knjižicu šta je sve radio na automobilu i udari pečat nije garancija. To je samo dokaz o verodostojnosti unetih podataka. I kada serviser nabavi deo, nije on taj koji ti daje garanciju na njega, neće fiskalni o kupovini tog dela stajati kod njih, nego opet kod tebe. Jedina stvar koja ti može dati neku vrstu ''dodatne sigurnosti'' što nije isto ako se ti pojaviš da reklamiraš neki deo, ili ako se kod prodavca pojavi servis sa kojim oni sarađuju, koji povlači od njih gooooomilu delova mesečno. Ali, ni tada to ne znači da će ti prodavac priznati garanciju ukoliko nije obavezan da je prihvati, pa makar mu i Sveti Petar doneo fiskalni račun. :D

Dakle: delovi, ruke.

Garanciju na delove ti daje prodavac delova. Prodavci imaju običaj da smanje garanciju ukoliko deo nije ugrađen u njihovom servisu. Npr. KiT Komerc daje godinu dana garancije na letvu volana za Stila, ali ako se ne ugradi kod njih nego u bilo kom drugom servisu onda je garancija 6 meseci. Ustvari, tih 6 meseci oni moraju da daju jer ih na toliko obavezuje Zakon.

Garancija na rad, što se kaže na ruke je stvar servisa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nema potrebe da pricamo o zakonskim garancijama, znam kako tu stvari funkcionisu... Svakako hvala na trudu i opseznom odgovoru.

Kao sto si i sam rekao nekada je garancija stvar servisa :thumbup: ... Moje pitanje se zapravo svodilo na to kakva su iskustva, da li ovlasceni servisi daju garanciju itd. pritom nisam mislio da je to obaveza vec da li oni daju garanciju po principu "nekada je garancija stvar servisa/servisera"...

Uostalom, rekao sam da mi neovlasceni servisi daju granaciju, jedan(jeftiniji) na 50000 i drugi(skuplji) na 100000 predjenih km i koliko sam shvatio to im je praksa.

Da bi stvari bile jasnije, videli smo da se delovi mogu naci za 11000din (za servise mozda i manje jer uzimaju velike kolicine) i 'ruke' 4000-5000din sto bi bilo oko 15000-16000. Servisi koji daju garanciju se 'ugradjuju' u tu cenu 5-10 hiljada, u zavisnosti od servis i garancije, kako bi zapravo osigurali garanciju...

Mislim da je tu matemtika jasna jer ne verujem da imaju vise od 5% reklamacija... Jedino sto menu tu nije jasno je: Ako su vec ovlasceni servisi, a drzimo do toga da samo kvalitetni servisi mogu biti ovlasceni, i ugradjuju najkvalitetnije delove i imaju vise nego duplo vecu cenu zasto onda ne daju nikakvu garanciju??? A da ne zaboravimo da na sve ovamo dodamo i renome/rejting servisa i samih firmi koje zastupaju....

Kako god, previse smo otisli u off tako da se moja pitanja ovde zavrsavaju :). Hvala svima na odgovorima i zivcima da citaju moje odgovore i pitanja :yes

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav dobri ljudi.Prenekih mesec dana sam postao ponosni vlasnik pomenutog automobila.To je moj prvi automobil u zivotu i samim tim nisam bas upoznat sa servisima i delovima.Auto je stigao iz italije , dosta je ocuvan ovako fizicki a i na putu je dobar (da kucnem u drvo da ne ureknem :D ).Mene zanima sta bih trebao da promenim na njemu , tj da li bi trebao da puknem odmah 300e za veliki servis ili postoji neki pregled gde bi se utvrdilo sta bi trebalo da se zameni.

Prijatelji su mi rekli da prvo sto bih trebao da zamenim je filter ulja , ulje , grejace motora i kais.E sad , da li je to dovoljno ili bih ipak trebao da mu odradim veliki servis.

Hvala na odgovorima

PS. izvinjavam se sto ovako smaram ali sta cu kad nisam upucen :)

Edited by neshaoct
spojena tema

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oteras auto u neki od ovlascenih servisa na detaljan kontrolni pregled, gde ce konstatovati da li i sta ( ako ) treba menjati!

Share this post


Link to post
Share on other sites

evo sad sam zvao servis Stojanov i rekli su mi da je redovan servis zamena filtera (klime,ulja,vazduha,benzina ako sam dobro zapamtio) , zamena ulja i kosta blizu 10000din.

videcu kod nekih drugih servisa dal je mozda jeftinije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zdravo svima,skoro sam uzeo stilo 1.9jtd pa bih da uradim kompletan servis. Interesuje me koliko moze da kosta sve to i koje ulje se stavlja u motor. Sintetika,polusintetika ili sta vec?! pozdrav

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav ljudi ! U skorijem vremenu cu postati vlasnik Stila, godista od 2001 do 2003, sve zavisi kakvog nadjem, pa me interesuju neke stvari.

Za pocetak, citao sam dosta o tome da je trap veoma slabasno napravljen, pa me interesuje koliko kostaju delovi koji se menjaju na trapu ? Nisam mehanicar, i ne razumem se "pakticno" bas nesto u automobile. Citao sam svasta nesto, pa jedino znam teorijski o nekim stvarima...Zato zelim da se sto bolje informisem, jer kad budem uzeo auto, zelim da mu sredim sve ono sto "moze da potraje, a ne bi bilo lose da se promeni" :D

Inace, iz Nisa sam, pa ako je neko iz Nisa, bilo bi dobro da mi kaze gde da trazim delove, koji majstori su pouzdani i sl... :)

Hvala vam svima unapred :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

dok ne kupis auto dzaba planiras sbb kbb. mozda ce bas kod tebe da trap valja a nesto drugo da te zeza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gledaj, ja zelim na vreme da napravim racunicu za neke delove na automobilu koje kad tad trebam da menjam ;) Zbog toga pitam za cene delova...Mogu ja da kupim auto, da mu trap bude odlican, ali ipak hocu da znam na cemu sam kada bude trebalo da se menja i trap tj. spone, jabucice itd. sta sve vec tu ide.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Klikni gore na baner AP Sporta, gledaj desno i videćeš Fiat Stilo, a možeš i ručno pretraživati cene delova za trap ili sl... :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da bi stvari bile jasnije, videli smo da se delovi mogu naci za 11000din (za servise mozda i manje jer uzimaju velike kolicine) i 'ruke' 4000-5000din sto bi bilo oko 15000-16000. Servisi koji daju garanciju se 'ugradjuju' u tu cenu 5-10 hiljada, u zavisnosti od servis i garancije, kako bi zapravo osigurali garanciju...

Ovo je interesantna primedba ...

Pozvao sam dva servisa (B. Kosa i Zemun) i rekli su da im se "cene malo razlikuju od Kit komerca i Ap Sporta" i ponuda je bila sledeca:

1) Delovi (bez vodene pumpe 1.6 benzin) = 22.000 dinara + ruke 8000 dinara

2) Delovi (bez vodene pumpe 1.6 benzin) = 20.000 dinara + ruke 7200 dinara

Nakon pregleda sajta AP Sporta delovi bez vodene pumpe izadju:

Filter vazduha .MA1136 CLEAN 301008 618 din

Filter ulja 15202/3 MEAT & DORIA 241007 238 din

Filter klime, vazduha unutrašnjeg prostora 17101 MEAT & DORIA 221196 656 din 1 656 din

Kaiš kanalni 4PK913 Dayco 231119 466 din 466 din

Ležaj kanalnog kaiša CR3275 BREDA LORETT 241225 1,511 din

Kaiš kanalni 5PK 938 DAYCO 231161 569 din 569 din

Ležaj španera zupčastog kaiša VKM22242 SKF 2410041 2,746 din

Ležaj španera zupčastog kaiša VKM12242 SKF 2410394 2,841 din

Kaiš zupčasti 158X25 94588 DAYCO 241001 1,511 din

Ulje Selenia 20K 1L Motorno 10w40 99U1563 4x1L 2,624 din

SUMA: 13,780 din

Neke od cena na sajtu AP Sporta su sa popustom ali predpostavljam da i serviseri imaju neki rabat kad kupuju delove.

Nadam se da nisam nesto zaboravio pri izboru delova na sajtu AP Sport-a. Ako jesam nek me neko ispravi.

Ako racunamo da su delovi okvirno 15.000 dinara ispada da se u ponudi broj 1 serviser ugradio bar 7000 dinara a u ponudi broj 2 ugradio bar 5000 dinara na delove sto je priblicno ceni "ruku". Da li onda servisi nabavljaju neke druge, bolje delove?

U oba servisa je spomenuta garancija od godinu dana koja nigde ne pise ali se kao podrazumeva. Znam za slucaj drugara koji je otisao u jedan od spomenutih servisa, imao problem posle nekog vremena sa autom - stao mu na Gazeli - i iz servisa je poslat slep besplatno po njega - sto je stvarno fenomenalno. Sa druge strane za novac koji je ugradjen u delove se moze kupiti clanarina u AMS-u i prevesti automobil u besplatno u sklopu clanarine (2600 dinara).

Naravno, niko ne tera nikoga da ide u odredjeni servis ali opet neke stvari se trebaju nazvati pravim imenom :)

Da li neko zna cene za ruke za veliki ili mali servis u Kit komerc servisu ili Ap sportu?

I nesto vezano za garanciju. Letos sam imao dilemu oko kupovine seta kvacila i zakasnio 3 dana u Deltu kad je bio popust. Ugradio sam kvacilo iz Kit-a i evo posle 12.000 km vec se oseti da to nije to. Majstor kaze da moze jos ali da ipak malo "proklizava". Pozovem Kit i kazu mi neka majstor koji je ugradio napravi zapisnik i da im to predam kao reklamaciju? Mozda i upali nesto... videcemo :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

a sto izbegavas vodenu pumpu? ne kosta mnogo, a moze da blokira, auto prezupci i sta si uradio?

zovi neki krsten servis iz ove teme: http://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?showtopic=5125&st=0

i pitaj sve sto te interesuje, zakazi servis i pevaj. imas garanciju i popust za ruke kod partnera kluba ako si clan...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne izbegavam pumpu... Prosli put sam je kupio (auto je imao 80.000 na satu) i majstor je nije zamenio. Sad je 141.000 i opet tvrde da je ok. To je benzinac. Tu valjda ne moze da prezubci jer je na drugom kaisu ali ja sam insistirao da se i to zameni jer sta mi vredi ako me ostavi npr u Austriji :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav

Kupio sam nedavno Stilo 1,9 JTD 2004 uvoz iz Italije.

Kilometraža na satu je 142 000 ali to ne znači ništa. Ko zna koliko je zaista prešao.

Nebitno, u dobrom je stanju i spolja i iznutra i ja sam zadovoljan.

Elem, šta treba da uradim odmah ? ( zupčasti, španeri, pumpa, ulje, filteri.... )

gde mi savetujete da to uradim i sa kolikom cifrom ( okvirno ) da računam ?

Unapred hvala

Bojan.

Edited by neshaoct
prebačeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja bih ti preporucio da odma uradis i veliki i mali servis. Sto znaci sve - zupcasti, sve spanere, rolere, vodenu pumpu, ulje, filtere i naravno pitas majstora da li ima jos nesto da se zameni. Racunaj negde oko 300 evra da ce te to izaci. Ali naravno to zavisi kakve delove stavljas i u kojem servisu to sve odradis.

A sto se tice servisa http://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?showtopic=5125 procitaj temu pa vidi gde ti se najvise svidja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

trenutna cena velikog servisa je sa svim delovima i rukama mene izašla 32000din, tu uključuje ruke 8k, zupčasti+španeri fiat orig, pk+3 španera, pumpa za vodu fiatova, 5l wr ulja, svi filteri.. po meni je ovo obavezna stavka nakon kupovine..

Share this post


Link to post
Share on other sites

U potpunosti se kažem sa prethodnim komentarom,obavezno nakon kupovine auta uraditi veliki servis.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li moze neko da mi kaze koji je najbolji zupcasti kais za stila, tj koji je najpouzdaniji? Hvala unapred.

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Video sam tu akciju, ali problem je sto nemam odmah te pare. :blushing: Poceo sam da kupujem deo po deo, posto trebam veliki servis da uradim. Pa kad kupim sve idem kod majstora. Da li je DAYCO kais pouzdan,kakva su vasa iskustva?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pouzdan je. :thumbup:

Ali, nije dobro ''skupljati'' te delove jer nije dobro da kaiš bude previše star, tj. da odstoji kod tebe ko zna koliko dugo dok ne skupiš sve ostalo...

Skupljaj pare, nemoj skupljati delove.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...