Jump to content
FAS Goran
Blueshadow

Fiat Marea / Brava - ABS

Recommended Posts

pozdrav ,

imam problem sa abs-om,kada je kupljen auto,sijale su lampice abs-a i rucne,konstatovano da je otisao motor abs-a.Isti je zamenjen polovnim i problem sa tim je bio resen.Zamenjene prednje plocice i diskovi,ali posle mesec dana pali se lampica od rucne ili ti od kocnice.Nivo ulja se nalazi na dnu,dospem ulje i vidim da imam opet problem sa abs-om.Ispod motora abs-a (na nosacu) i malo na cevima za dovod u motor asb-a vidim ulje.

Moje pitanje je da li majstor nije dobro prikacio cevi u motor abs-a pa tu curi , ili je moguce da je motor abs-a propisao na glavi.

Pozdrav svima.

PS majstorova konstatacija preko telefona kada sam ga zvao, bila je da negde na cevima nisu dobro zasrafljeni pa tu curi

Share this post


Link to post
Share on other sites

da li neko zna kako da skinem i ocistim senzore ABS-a na marei 1.9 jtd.

znam da je to za servis ali ako mogu ustedeti neki dinar :thumbsup: sto da ne?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bolje je da ih ne diras jer vrlo tesko se desi da senzor ostane ispravan kad se izvadi.Razlog je korozija zbog koje senzor tesko izlazi napolje i kada malo jace potegnes da ga iscupas kraj... Ako nemas problema sa njima nista ne diraj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa imam problema pali mi se abs pa rekoh da ocistim senzore, video sam da ih drzi jedan imbus ali nisam siguran? :question:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav,

naime juce primjetim da mi svijetli lampica od ABS-a i da isti neradi. Danas isao na dijagnostiku na dva mjesta, prva je BOSCH dijagnostika i kaze u prevodu ABS upozoravajuca lampica u prekidu ili u kratkom spoju s masom. Na drugoj dijagnostici WURTH takodjer s tim da sam licno bio i vidio kod C1232, malo cackajuci po netu to na nekim autima znaci da je prednji lijevi senzor u kvaru.

da lije neko ima slicnih problema?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imao sam nedavno takav problem bas sa levim prednjim senzorom ABS-a, na Stilu.

Dijagnostika je upravo to pokazala, mada zaista ne znam koja je to shifra

Ispostavilo se da je izolacija na kablu bila ostecena pa je tu primao vodu i za kratko vreme napravio potpuni prekid

Reseno kupovinom novog senzora, jer se ispostavilo da je polovan tek neznatno jeftiniji

Edited by Lyon

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne mogu da se setim....

Mislim, ali ne drzi me za rec, da je dijagnostika ocitala nesto kao......prekid u komunikaciji izmedju levog senzora i centrale, a onda je majstor izmerio vrednosti na dzeku, video da nema nikakvog signala, onda je vizuelno pregledao ceo senzor i zaista, na jednom mestu se videlo da je izolacija od starosti ispucala, da je tu verovatno primao vodu i pravio prekide, dok nije potpuno riknuo.

Dakle, princip jeste da dijagnostikom ocitas, a onda majstor to pregledom potvrdi kao kvar.

Jednom kad znas sta je kvar, znas i sta je resenje.

Nema ti druge sem da opet odes na dijagnostiku, ali da ovog puta majstor potvrdi kvar, jer mozda nije isti slucaj kao kod mene.

Da dijagnostika resava sve probleme, majstori ne bi ni postojali. Ona je samo to sto joj ime kaze, dijagnosticki instrument, a konacnu dijagnozu mora da potvrdi covek svojom strucnoscu i iskustvom

Share this post


Link to post
Share on other sites

Razumjem ja to, radim elektroniku inace i dosta stvari kontam. Stos je u tome sto je dijagnostika pokazala tj pise da je "signalna lampica od ABS-a u prekidu ili u spoju s masom" sto mi i nema neke logike jer ona radi tj to je lampica na inst tabli tj led dioda. A kod koji je iscitao stoji pored ovog objasnjenja je C1232 za GM vozila to znaci da je lijevi prednji senzor u banani, za FIAT nema nekod objasnjenja!? Mjerenjem lijevi i desni pokazuju istu omsku vrijednost mislim oko 3,9koma

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problem kod majstora je sto dijagnostiku zasnivaju samo na citanju i brisanju gresaka. Postoje i stvarne vrednosti gde moze da se vidi da li, u ovom konktretnom primeru, postoji brzina okretanja tocka. Otvore se vrednosti za svaki tocak ponaosob, auto se podigne i svaki tocak se zavrti. Ukoliko je sve sa senzorima i nazubljenim prstenovima ok brzina ce se prikazati. Vrlo je prosto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav svima!Skoro sam kupio Mareu i auto je stvarno extra,bio sam na servisu i rekli su mi da je auto dobar ali ima problem sa ABS-om koji ne mogu da rese!Stvar je u tome sto ne prijavljuje nikakvu gresku a meni se ponekad u voznji upale lampica abs-a i rucne.Pregledali su sve i kazu da je u redu!Da li neko moze da mi pomogne ako je imao takav problem!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo mene opet! :rolleyes: Danas sam opet isao u servis povodom ABS-a,poceo je cesto da se gasi odnosno da pali lampice.Nakace ga oni na dijagnostiku kad ima sta da se vidi,greska na releu!Ociste gresku i probamo auto po losijem putu(bogami predjosmo lepu kilometrazu) i nece kao u inat da se upali!Vratimo se u servis i taman da krenem on se iz cista mira upali,opet ga prikace i opet ista greska!!! :wallbash: Kaze meni majstor da je jedino resenje da se otvori i prelemi!E sad pitanje za mika:ko ti je resio taj problem i koliko kosta to zadovoljstvo?!Da li mogu sam to da sredim i koliko je rizicno ako mogu(da ne napravim jos gore)?! :question:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav svima!Evo mene opet posle duze vremena.Danas sam skupio hrabrosti i sam skinuo centralu ABS-a sa auta i otvorio je da pregledam lemove.Sve je u redu ni jedan nije u prekidu koliko sam mogao da vidim pod lupom i ispitam unimerom!Da li neko od vas zna tacno mesto gde se desava prekid na stampi???Ako neko ima sliku neka je ostavi da vidim,da vec jednom resim taj problem,jer mi lampice izgorese oci :crybaby::wacko:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav

Gde da idem da mi poprave ABS,Desava se isto kao i svima.U toku voznje se upali abs i rucna.Probo sam da kocim i ne radi.Kad operem auto uvek se pali,a nediram moto, kad ga duze vreme neperem slabije se pale lampice.Gde mogu da odem da mi srede ABS, :wallbash: Izludeh vise,uvek pali i gasi auto :question:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav

Treba mi jedno malo objasnjenje, naime vozam karavan mareu jtd i ABS radi perfektno u normalnim uslovima (znam da nisu normalni cim ABS radi ali sta sad.) , medjutim primetio sam od prvog dana da kad prelazim lezece ili neke rupe a pritom mi je noga na kocnici (usporavam) da se pali ABS

PS. amorti novi, vesanje zadne potpuno ok, kad je natovarena to se ne desava (tad inace malo legne za jedno 2cm pod 350kg u gepeku), znaci desava se kad sam prazan i samo kad zadnji deo skakuce.

normalno ili ne pitanje je sad.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav drugari, opet vam se obracam sa problemom. Danas zamalo da se ne zapucam u kamion, prilikom kocenja izgubio sam konrolu nad autom ali srecom nije se nista desilo.

Sumnjam na abs, da li mi znate reci koji je najcesci kvar kod ovog sistema? I sta bih trebao da provjerim, pozdrav.

Edited by neshaoct
spojena tema

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ukoliko ti lampica ABS-a ne svetli konstantno u toku voznje sistem je ispravan. Takodje probaj naglo da zakocis na makadamu. Tada bi pedala kocnice trebala da podrhtava.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nekad svijetli, a nekad ne. Probao sam da zakocim naglo na mokrom asfaltu ali auto ne reaguje bez obzira na okretanje upravljaca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poz svima.Imam mareu 97god 16 16v kad dam kontakt lampica od abs se upali kad upalim auto ona se ugasi znaci sve po propisu.Medjutim kad naglo zakocim po suvom ili mokrom ABS se ne pali nego tockovi ostaju blokirani imali neko ideju sta bi mogao da bude uzrok ovome i da lice dijagnostika ukazati na problem unapred zahvalan.

Edited by neshaoct
spojena tema

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod mene na Bravi 1.8 1996 lampica svetli 2-3 sekunde i gasi se jos dok je na kontaktu i radi abs kako treba.

Mislim da bi tako trebalo da je normalno ali opet je moguce da su razliciti moduli abs-a pa se drugacije to prikazuje.

Dijagnostika bi trebala da prikaze sta je greska mada da ima neka greska na sistemu svetlela bi lampica u voznji ili bar kada abs ne odradi kako treba ali u svakom slucaju bi trebalo spojiti na dijagnostiku da se vidi da li ima nekih zapamcenih gresaka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E ovako danas kod 5 majstora u Novom Sadu na 5 dijagnostika sva cetiri senzora rade,osim sto kad auto stoji sva cetiri senzora pokazuju brzinu od 2km majstori neznaju da li je to ok motor ili pumpa ABS ispravna stop prekidac ispravan.Sta dalje sve ispravno ali meni ABS i dalje ne radi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pre tri god.isti simptomi kao svima,na marei,isto majstori filozofirali na kraju pitam mog druga,skinem lepo centralu abs-a,odnesemo elektronicaru i.... za 5 dana i 3500 dindzi promeni sta je trebalo.Od tada se vozimo bez problemasmoke.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Postovani,imam problem sa ABS-o na mojoj FIAT Marea Weekend 2001 godiste,motor 1.6 16v,benzinac.

Naime,desavalo mi se da mi se lampica ABS-a palila sama,a posle ponovnog startovanja motora je bivala iskljucena. Posto mi se jednom prilikom deslio da sam zaokcio a kocnnice nisu htele da rade normalno (drzao sam papucicu kocnice,a pod nogom osetio vibracije i cuo se zvuk lupkanja) auto je ukocio tek posle nekoliko metara jer jedva da je kocio, sva srece sto nikoga nije bilo ispred mene.

Odvezao sam auto kod mehanicara koji ga je spojio na racunar i dijagnostikovao da postoje 3 greske na abs-u

secam se da je jedna bila da gubi kontak na hladan lem, napajanje od cini mi se 5v. Posle toga je nekoliko meseci bilo sve ok pa nisam nista hteo da diram,ali sad je problem ozbiljan.

Naime cim krenem desava se da lupkanje pocne isnenada cak i dok ne stisnem kocnicu, a kada prikocim ista prica, auto ne moze da stane.

Molim vas pomozite i recite sta da radim, kupim nov, polovan ili pokusam sa popravkom postojecek ABS kompjutera ili mozda moze nesto drugo biti u pitanju?

Unapred zahvalan na odgovoru

Marko

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...