Jump to content
FAS Goran
Blueshadow

Fiat Marea / Brava - ABS

Recommended Posts

Na marei mi se javio problem, lampica ABS se upali nekoliko puta u toku dana i tada naravno ne sljaka abs...

kad ugasim, sacekam da se pogase sijalice i startujem problem nestane ali se kasnije u toku voznje ( iz cista mira i nicim izazvana :veryangry: ) lampica ABS opet ukljuci...kako ovo da resim: reset na kompu, prljavstina na senzorima ili problem u centrali samog ABSa ili gremlin ili....?

pozz

Share this post


Link to post
Share on other sites

...problem u centrali ABS-a je najmanje moguća opcija, što je još i odlično jer je najskuplja opcija... :thumbup:

Reče jednom Miki da centrala ABS-a ili radi ili ne radi...nema tih simptoma tipa malo radi, pa malo ne radi, pa opet tako...

Share this post


Link to post
Share on other sites
...problem u centrali ABS-a je najmanje moguća opcija, što je još i odlično jer je najskuplja opcija... :thumbup:

Reče jednom Miki da centrala ABS-a ili radi ili ne radi...nema tih simptoma tipa malo radi, pa malo ne radi, pa opet tako...

Ima simptoma malo radi -malo ne radi i tu su medju nama :question: !

Ista prica kao kod Blueshadow-a,vozim mareu jtd,3 godine.prve godine ABS lampica mi se upalila u voznji,zajedno sa lampicom rucne,par puta,a svake sledece godine cesce,bio kod Mikija,prikljucio auto na komp,svi ventili ABS-a,po tocku rade,testirao jedan po jedan,pumpa radi,takodje testirana,ne prijavljuje nikakvu gresku na senzorima,a ipak nekad mi se desi da se upali lampice iz cista mira i to obicno na pocetku voznje,a ako se ne upali,odmah u prvim metrima voznje,ABS i ceo sistem rade najnormalnije,isprobao ja licno po snegu svaki tocak posebno,ostrije koceci na zaledjenim povrsinama :cool: .

E sad u razgovoru sa Mikijem,dosao sam do zakljucka da povremeni prestanak rada i paljenje lampica ABS-a i rucne,nastaje ili zbog isprekidanog voda,na ploci elektronske jedinice ABS-a,koji cas sprovodi napajanje,a cas ne,ili zbog releja na ovoj jedinici,koji cas radi cas ne,a neko moje razmisljanje je da mozda sam rad ABS-a u mnogome zavisi od napona koji se dobija iz elektro sistema automobila pa sam tako primetio da posle duzih voznji,nemam ovaj problem,dok mi se javlja samo prilikom uzastopnih i cestih voznji na kracim relacijama,a ovo cu i da konacno proverim kad stavim nov i jaci akumulator,posto je jos vozim sa akumulatorom koji je dosao na njoj iz Italije,i koji ima sigurno 5 do 6 godina,ali pali kao mina,napominjem ad sam odradio servis alternatora,jer mi je bio zaribao njegov lezaj,tom prilikom mi je provereno punjenje strujom i sve je u granicama.

A sto se tice ovih isprekidanih vodova i releja,popraviti to je mnogo zeznuta rabota,jer je elektronska jedinica ABS-a,od neke 2000-e godine pa na ovamo,direktno spojena sa pumpom ABS-a i kocionim sistemom(cevima,crevima itd...) i to rastaviti je totalna ludnica,a kad se rastavi trebalo bi prelemiti taj glavni vod na ploci koji sprovodi napajanje ili ako je relej u pitanju-zameniti ga.

Sve u svemu ja se jos nisam odlucio na poravku ovoga jer mi ABS u 90% vremena kad ga vozim radi normalno,cak radi u slucaju kad neki tocak prokliza,po snegu ili ledu,i kad kocim motorom,bez pritiskanja papucice kocnice-ABS odradi posao bez greske :thumbup: ,a onih 10% vremena zeza :realmad: i kad ugasim i upalim auto greska nestane i sve je ok :whistle: ,ko zna mozda i nije nista od ovoga sto sam gore napisao vec su u ABS-u mitska bica,gremlini :huh:?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danas mi se bas desilo ono o cemu sam pisao,u proslom postu o ABS-u i dugim voznjama.

Krenem na put od nekih 150KM,cim sam krenuo,posle par metara-upali se lampica ABS i rucne :angry: ,odvozam ja turu u jednom pravcu,75KM,ona gori sve vreme,ugasim auto,krenem nazad za BG,lampice nema :D ,kasnije odem na okupljanje kluba :thumbup: i nazad-takodje se nije palila-dakle izgleda,na neki cudan nacin,ovaj problem ima neke veze i snagom struje,koja ipak zavisi dolaznog napona,koji je opet ocigledno veci posle duzih voznji pri vecim obrtajima motora,nego posle kartkih gradskih,gde non-stop,palis i gasis auto vise puta,a prelazis malu km :question: .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo da stavim ovde jos par slicica i linkova koji mogu da pomognu oko resenja ovog problema sa ABS-om,na mareama/bravu/bravi,ako ste sam svoj majstor ili imate dobrog majstora elektronocara,sa dosta strpljenja:

-prvo postoje dve vrste ABS-a,koji su ugradjivani na ove tipove FIATA,

LUCAS EBC 430,koji je laksi za popravku i rasturanje

KELSEY-HAYES,noviji,ali mnogo zeznutiji za radove

Tu je i par linkova na kojima su ljudi objasnili do u sitna crevca kako i sta, elem poravku i rasturanje ovog prvog Lucasovog,kod koga moze da zeza relej,mozete videti na ovom linku:

http://www.fiatforum.com/bravo-brava-marea...ntral-unit.html

Popravku i rasturanje ovog drugog,Kelsey-hayes-a,kod kog zeza sve zivo od ladnih lemova na ploci do releja,mozete videti ovde,malo ce te teze razumeti,posto nije engleski,ali slike govore vise od reci:

http://napegadateam.forumeiros.com/tutoria...e-do-abs-t7.htm

kod ovog drugog,novijeg,ali cini mi se nepouzdanijeg,mozete videti da je polca SIEMENS,a relej koji crkava MADE IN JAPAN,pa kad ljudi pricaju kako ih zeza elektrika kod italijana,vrlo lako moze da bude da je elektrika nemacka ili japanska,a krivica italijana je sto su ugradjivali te uredjaje u njihove marke automobila,ali ocigledno je da ti kvarljivi i nepouzdani elektricni uredjaji nisu njihovih ruku delo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A evo i dokaza da ovaj isti tip ABS-a,ne riknjava samo na Fiatu,vec i na opelu,naime isti ovaj noviji tip ABS-a,KELSEY-HAYES EBC 430,se nalazi i na Opel Vectri,covek ga skinuo,prelemio kontakte glavnog konektora i gle cuda -radi,a sve je to opisano u reci i slici na nasem jeziku,pa koga interesuje nek pogleda

http://www.opelteam.ba/forum/index.php?showtopic=4143

Share this post


Link to post
Share on other sites

^^^ Trudim se da pomognem koliko mogu :D ,zato i sluzi forum :pc: ,a bas da ga sanjam-necu,uostalom,valjda ces mi ti resiti to pre nego sto postane nocna mora :rofl: .

Share this post


Link to post
Share on other sites

@mik- kako se ponasa ABS posle operacije na mozgu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napisao bih ja i pre utiske,nego ne smem nista da kazem da ga ne ureknem :lol:

Radi kao sat :respect: ,upali samo lampicu na kontaktu,onda kratko kad ga upalim,mozad nekih par sekundi(verovatno provera pri paljenju)-i posle toga je nema.

Prosto mi nekako neobicno :question: ,pre je sijala kad god joj se htelo :rant: ,ko lajt show.

Ali sad posle tvoje veste,doktorske intervencije :clap: na mozdanom tkivu ABS sistema :crazy: -ponovo se ponasa normalno :rolleyes: !

Share this post


Link to post
Share on other sites

teraj jos par dana da budemo sigurni da se dobro oporavio od operacije :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nego kako nego cu da je teram :w00t: , samo suvo :X ,pa mi zao sto nema snega,a i ova kisica prestade :rant: ,da se malo poklizam :devil:

Ali zato zimus kad god bude bezbedno :happy: ima da ga gazim po kocnici :popo: ,da mi se ne ulenjI relej :lol:

Salim se,zasad je sve ok :whistle: ,a trebalo bi tako i da ostane,koliko sam citao u fiatovom servisnom uputstvu za mareu,koje sam skinuo sa neta,taj ABS sistem se sam proverava,veoma cesto,tako da upali lampicu-cim dijagnostikuje i najmanju smetnju u radu-sto kod mene vise nije slucaj :happy:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li se na Fiat Bravi pali lampica za ABS pri davanju kontakta, posto se meni ne pali, a trebao bi da imam ABS, i da li moze slika gde se on nalazi u motornom prostoru, posto ja nisam uspeo da ga nadjem?

Share this post


Link to post
Share on other sites

...da ne tražim sada sliku za Bravo/a...evo kako izgleda kod nove Delte ( zaokruženo crvenim ), tako da sličnu stvar po izgledu traži i kod svoje Brave... :thumbup:

Ts20wbn0.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
Da li se na Fiat Bravi pali lampica za ABS pri davanju kontakta, posto se meni ne pali, a trebao bi da imam ABS, i da li moze slika gde se on nalazi u motornom prostoru, posto ja nisam uspeo da ga nadjem?

zaleti auto 30ak km/h i naglo nagazi na kocnicu do kraja i ne pustaj ako krene da podrhtava papucica imas ABS

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dusane :welcome:,ovo je fotka mesta gde se nalazi ABS kod mene u Marei JTD, odmah ispod kantice sa uljem za kocnice,verovatno je i kod tebe na slicnom mestu,uglavnom,negde pored te kantice:

Ts210KlS.jpg

znaci to ti je ovaj plasticno-metalni sklop u sredini kadra,gornji crni deo sa velikim BOSCH konektorom ti je elektronska jedinica,a donji metalni deo su pumpa i ventili ABS-a.

Mad logicno mi je ako imas ABS na svojim kolima,da bar pali lampicu na kontaktu,i kratko po paljenju,nekih 5 sec,pri prvoj proveri ispravnosti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala Mik, pogledacu sutra ujutru, jer mi bas ne da mira ta dilema zasto ne pali lampicu ako ima ABS, a sa druge strane mi je nekako nelogicno da Brava 2001. i to 1.6 dodje u opremi bez ABS-a, ali Italijani su to....

Inace kada sam se vracao iz Ns-a imao sam jednu kriticnu situaciju kada je lik naglo zakocio ispred mene na 3 metra, i ja sam fakticki ukopao auto kada sam stao na kocnicu, i zbog te situacije razmisljam da bi trebalo da imam ABS, jer da ga nisam imao verovatno bih samo prosao kroz lika, ali opet Djavo ce ga znati....

Pogledacu sutra, pa ako imam ABS, a ne pali lampicu, onda je moguce da ne radi lampica na instrumental tabli, ili ima neku gresku koju cu videti na dijagnostici, ili su u pitanju gremlini.....

edit :

Gledao sam jutros, ipak nemam ABS na kolima, i malo mi je cudno sto ga nisu ugradjivali u poslednje modele, ali sta je tu je kada sam sve ove godine vozio bez ABS-a, nece mi predstavljati probelem da vozim i dalje bez njega....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo ti jos jedan primer da sigurno iams ABS,o kom je i Boki pricao:

danas sam putovao nekih 120 km van Bg-a,i u dva navrata mi se aktivirao ABS,prvi put pri prelasku preko neravnine,a drugi put pri kocenju na sljunku,u blagoj krivini.

Pri pritisku na papucicu kocnice,osetis lagano vibriranje iste i cujes zujanje iz pravca tocka koji proklizava,tada sigurno znas da tvoj auto ima abs.

Sto se tice opreme,to ti nema veze sa italijanima,odnosno sa proizvodjacem,na kola se samo stavlja ono sto je musterija spremna da plati,pa je tako tvoj bravo-bas odgovearo nekom prvom kupcu,jer je bio jeftiniji za tu cenu ABS-a,ko zna mozda je i narucen bez ABS-a,zarad ustede u novcu,mads to ti kazes zadnje serije bi trebale da idu u fulu da bise sve prodalo,ali vidis da nije pravilo,nazalost.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uf :X ,da ne bese ABS,danas,to jest da ga Mikisxy :thumbup: ne opravi,mare bi mi izgledala kao punto sa 3-oje vrata :crazy:

Naime,vozim se je iz pravca kosutnjaka,ka DIF-u,2 popodne,pada lagana kisica,upaljena svetla,i dajem levi migavac da skrenem u ulicu koja ide iznad bazena,iza mene WV Tuareg,veoma blizu :( ,a iz kosutnjaka izlazi baja sa meckom 124 :devil: ,i pored toga sto ima znak STOP i vidi mene sa upaljenim migavcem,ne da nije usporio nego je jos dodao gas :veryangry: kad sam usao u raskrsnicu.

Ovaj sa Tuaregom se zakopa iza mene,ja nabodoh kocnicu i sirenu,skrenuh volanom na desno,i ako nisam brzo vozio,nizbrdica,po kisici,kocenje bez ABS-a bi me odvelo pravo mecki na rupu,to jes na haubu, :shock: pa jos i da me stigao otpozadi onaj sa Tuaregom :wacko: ,blo bi guravo :angry: .

Share this post


Link to post
Share on other sites

za buduce nepoznanice oko ABS-ako je lonce sa kocionom uljem direktno na glavnom kocionom onda nema

Share this post


Link to post
Share on other sites
teraj jos par dana da budemo sigurni da se dobro oporavio od operacije :thumbup:

Zbog ovog problema sam se i prijavio na forum. Da li sam dobro razumeo da autoservis TIM ima resenje za opisani problem? Unapred zahvalan na odgovoru (simtomi su potpuno isti ovde opisani)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...