Jump to content
FAS Goran
obelix

Auto Gas, Plin, Tng - prednosti/mane

Recommended Posts

Definitivno se gradska vožnja u Kragujevcu dosta razlikuje od gradske vožnje u Beogradu, ja lično mislim da preko 10l plina neće da pređe nikako... Ovo sada što je na 9L je bilo puno rada u mestu i testiranja u višim obrtajima, mislim da mojom vožnjom u gradu ne može da pređe 8L benzina, a verovatno ispod 7L na otvorenom. To što sam merio na otvorenom, nisam resetovao trip..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naravno da je velika usteda ko prelazi preko 10000 godisnje, ja ga nikad ne bi ugradio jer ne prelazim te kilometraze, mada i 1.6 trosi vise u svakom slucaju se ne isplati voziti na benzin...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moj sin ima Polo 1.4 6N, ima ugrađen Tomasseto sekvent. Fabrika kaže grad 8,5,otvoreno 5lit. Na plinu je to po 0,5 lit. više.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alal vera za te potrosnje, ja onda definitivno ne znam da vozim. Kad bih imao stila benzinca sve sto bi bilo ospod 11-12l po gradu bi bilo premija, jer sa ovim dizelasem tucem 7.5-8-9 bez problema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam hteo da komentarišem potrošnju,već samo odnos benzin-plin. Za Polo mlađeg klinca sam siguran,jer auto ima 8 ventila slabašan je (60ks) i lagan (< 900kg).

Za Fiatove benz nemam pojma,ali znam da AR 145 1.4 TS, po Bgdu udara 11-12lit kao od šale!

Edited by vicent

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam sa Puntom imao pola litra-litar veću potrošnju na plinu, nego što je bilo na benzinu, tako da ako bude tako, ja ću da budem zadovoljan.. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni Stilo 1.6 po Kgu bije 9.5-10 i to normalne vožnje bez gazenja, a na otvorenom KG-Batocina oko 7 sa tri osobe u kolima (sa klimom 7.5).

Edit: benzina

Edited by sale

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja par njih sto znam u mom okruzenju kazu 10-ka, zimi i vise al aj zima i nije merodavna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa veoma moguće, meni sada stoji na 9 jer uglavnom vozim do posla, tu imam dva semafora i ne zagreje se do tamo auto na radnu temperaturu, tako da kontam da može da se smanji, a sad će i toplije vreme da bude, pa će da se smanji to nadam se..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi radim u prodavnici auto delova 4 godine koga god sam pitao koliko mu trosi tako su mi rekli otac mi je auto mehanicar 35 gidina svi mi tako kazu i zato to ne ubacam u auto

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma totalno nebitno koliko će da troši, bitno je da ću u svakom slučaju da se vozim jeftinije nego na benzin.. Sada trenutno stoji na 9l, cele nedelje sam se vozio samo po gradu na relacijama ne dužim od 5 minuta i juče napravio 50km van grada i mislim da je na ovaj auto sa ovom snagom to sasvim korektno..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo moje iskustvo, motor kao tvoj sa TNG-om, od poslednjeg resetovanja TRIP-a, 1100 i neki kilometar, kombinovane voznje, ima i auto puta sa konstantnim brzinama od 150-160 km/h i voznje po BG i voznje magistralom 80-90-100km/h, na bordu stoji 7,8L, prosecna brzina 41km/h.

 

Pre neki dan sam isao za SA, napunio sam bocu do kraja, otisao juce od Borce do NBGD i nazad (novim mostom), veceras napunio bocu ponovo posto sam opet isao do Sapca i nazad, znaci pre vecerasnjeg polaska i punjenja boce do kraja, sam imao predjenih ~230 km otvorenog puta sa voznjom 90-110km/h i u koji ulazi i deonica autoputa sa konstantnom voznjom (od Simanovaca do Zemuna) sa 150-160 km/h, ali i nesto mlacenja u lokalu po Borci u toku danasnjeg dana, a u bocu je stalo 1304,00 dinara, cena plina je 75,80 din na OMV Krnjaca, to mu dodje 17,20 litara plina. Znaci nesto preko 8 litara mi je potrosio, vise nego rentabilno, i sasvim prihvatljivo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi radim u prodavnici auto delova 4 godine koga god sam pitao koliko mu trosi tako su mi rekli otac mi je auto mehanicar 35 gidina svi mi tako kazu i zato to ne ubacam u auto

Sto ne rece odmah da je tako? Sad vec imas validne argumente. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije duplo jeftinije nego stedi samo 200 din na 100 kilometara

 

Cak i da je tako iako je mnogo vece usteda (200 na 100, 2000 na 1000 ili 20000 na 10kkm)

 

20000din ustede na 10k km, i eto para za servise i ostaje za registraciju nesto para

 

Stiker ako je dobra masina i ako planiras da cuvas auto koju godinu i prelazis barem 10000km godisnje ugraduj plin i ne razmisljaj.

 

naravno gledaj da ugradis kvalitetatn uredjaj koji ima garanciju itd, (npr u Makedu)

 

Svaki moj auto je bio na plinu sem Punta mk1, kojeg sam vozio 2-3 meseca i veruj mi imao sam osecaj da nikad nemam para u dzepu i da sve dajem na benzin, a pritom 1,1 55 konja i toriso je oko 7 benzina na 100 po gradu.

 

Na Opel kadetu 1,6i sam verovao ili ne presao oko 130000 km sa najobicnijim plinom koji postoji ja mislim na ovom svetu, onaj rasprasivac je bio neka kopija lovata nikad nisam promenio cak ni filter za tih 130k km.

 

 

 

Evo sad na Stilu 1,8 ugradio u  Makedu, dobio garanciju 5 ili 7 godina (moram da proverim) i 100000km, do sad presao oko 18000 km i prazadovoljan sam.

 

Sto se tice razlike u potrosnji benzin-gas, veruj mi mizerna je mozda ali mozda do 0.5 litara.

 

Potrosnja po gradu meshano sa malo auto puta je do 10l max (BG), na mesecnom nivou oko 9-9,5. 

 

Na otvorenom putu oko 7-8, (sigurno moze i ispod toga ako vozi neko poput mog caleta)

 

Moj primer usete recimo od letos :

 

Bg-Guca-Zlatibor-pa do cg preko dumritora-herceg novi- obilazenje tamo po cg raznih plaza- pa hr dubrovnih... Nazad kuci pose 10-12 dana ukupno predjenih oko 1600 km na dan povratka kuci, ostalo je jos plina vozio jos nekoliko dana ubio skoro 1700 km sa okruglo 3 pune boce

 

39*3(boce) = 117 litara plina po 74din na oko 1600km ili  7.3*16=116.8 litara plina sto je u dinarima 116.8*74din litar = 8643

benzina je potrosio nesto smecno citaj nisam ga ni sipao (+u cg je plin bio okruglo 10 din jeftiniji, al nmvz necu to da racunam)

 

E sad zamisli celu ovu pricu a na benzinu neka bude 0.5 manje na 100 jer je benzin :

 

6.8*16=108 litara benzina * 139 din = 15012  usetda 6369  ( i ako je relano bila i veca)

 

Prakticno odes na odmor i ustedis finu svotu za bukvalno par dana 10 ako je letovanje, sad zasmili odes to grcke tipa Tassos do njega 850km* ujednom pravcu znaxci 1700, pa zaujanje tamo 2k km i vise ko nista, otplatis pola uradjaja za jedno letovanje :laughing:

 

 

Pusti ti ove hejtere plinaa, to su uglavnom ljudu koji ili nikad nisu vozili na plin a culi su kako je to lose, ebe motor i svasta nesto, neko tamo im rekao, ili druga grupa ljudi koja jeste vozila ali je imala gomulu probelma i to najcesce jer su ugradjivali neko smece od uredjaja ili je sam auto i pre uradnje bio smece a hteli da se voze za dz i onda takvi sire paranoju kako je plin bzvz itd. Npr u makedu ti pre ugradje plina prekontrolisu auto, dijagnostika i ako je sve ok ugraduju ako ne salju te da sredis to sto ne valja pa onda ugradnja.

 

A ovaj batica tomaks, pa pitaj bilo kojeg majstora koji je otvarao neki motor koji je vozen na plinu sta je video u njemu ? Ni g od garezi po vetnilima, vodjivama itd, a onaj ko nije primetice kako je ulje uvek kao novo, te teorije kako plin unistava motor su smesne.

 

 

Ok su i dizeli trose manje od benzinaca to stoji, ali cene koje su vec godinama ovakve ne isplati se ni dizel ni benzic vec plin, a tek metan .

 

Ko zivi u BGu i ne predje barem smesnih 10000 km, bolje da proda auto ( ne samo sto mu plin u tom slucaju ne treba) nego mu ne treba ni auto, jer godisnaj registracija+ odrzavanje auta + gorivo  onda taxi za kad bas zatreba auto da se nesto preveze a ostalo bus :laughing:

 

Pozz

 

 

 

 

Edited by saledelagano

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imao sam ja kadeta 5 godina sam vozio na plin i isto je trosio od20 do 30 posto vise.Ocigledno da su u ks svi ludi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jel moram ja sad da se ovde raspišem o svom iskustvu a sve u cilju edukacije ovih kolega sa poluinformacijama.

Tema o iskustvima sa uređajima na gas postoji a ovde kod kolege u temi možemo eventualno dati sugestiju na istu.

Dakle, rekao mi Pera, Mika ili Laza kako je još davne '98. imao probleme sa LPG-om zaobiđite.

Uz dužno poštovanje kolegama, sugerišem da iznose svoja lična iskustva kao što i sam ne ulazim u diskusiju o dizelašima.

ENDE

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne želim da se osvrćem ni na čije priče, jer sam imao plin u prethodna dva auta, bio sam prezadovoljan, prešao sam sigurno oko 100.000 na plin bez ikakvog problema, tako da ničiji komentar ne može da utiče na moje mišljenje. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vozim stila sa tim motorom i ugradio sam plin, auto po Beogradu, bez okolnih sela tipa Barajevo i Grocka trosi 9 litra benzina na 100km, plina 11litra. Na auto putu pri brzini do 110km/h trosi 6.5-7 litra benzina to sam merio dok jos nisam ugradio plin. Plina na auto putu pri brzini 140km/h trosi 10 litra. Sa autom sam presao 40000km na benzinu, 35000km na plinu za sada, tako da su podaci pouzdani.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...