Jump to content
FAS Goran
obelix

Auto Gas, Plin, Tng - prednosti/mane

Recommended Posts

Auto-gas vozačima sve neisplativiji

 

auto%20gas.jpg

 

Kako prenosi RTS, prema prognozama, posle prošlogodišnjeg strmoglavog pada, cene sirove nafte u prvom tromesečju će stagnirati. U Udruženju naftnih kompanija Srbije za prvu polovinu godine najavljuju i mirovanje cena derivata na pumpama. Međutim, naftaši ukazuju i da je zbog povećanja akciza vožnja na auto-gas sve neisplativija. Vožnja na benzin je najjeftinija. Računica sa pumpi pokazuje da je od jula prošle godine, cena bezina niža za 25 dinara, dizela za 16 a gasa za automobile osam dinara. Litar bezina u proseku košta jedan evro.

 

''Mislim da se cena neće menjati sve dok cena sirove nafte bude u opsegu 50 dolara po barelu. Dok je ovaj nivo cena nafte ja ne očekujem da dođe do drastičnih promena cena u maloprodaji'', smatra Božidar Rajić, predsednik UO Udruženja naftnih kompanija Srbije. Naftaši ocenjuju da je moglo da bude i jeftinije da nije bilo povećanja akciza. To se najviše odrazilo na cenu gasa za automobile, jer je prošle godine promet pao za čak za 13 odsto. Litar plina košta oko 76 dinara, i ta cena više nije isplativa kako kažu, ni njima ni vozačima. ''Vozim auto na naftni tečni gas, odnosno plin. Čujem da je od Nove godine i atest na nekih 20 hiljada poskupeo, a da ne pričam o kvalitetu. Suludo je više voziti se na plin'', priča jedan od vozača iz Pirota Saša Branković.

 

Upućeni kažu i da se vožnja automobila koji koristi gas ne isplati i zbog troškova održavanja auto-gasa.

''Šta se sada dešava? Ja kažem, ako mogu da kupim benzin koji me košta 100 dinara, a auto gas 70 - moji troškovi dodatni i povećana potrošnja mi kaže da ne treba to da koristim. A između ostalog i uredno održavanje auto-gasa je zahtevnije'', ukazuje Petar Gonja iz Udruženja naftnih kopanija Srbije - ''Standard gas''. Inače, potrošnja bezina i dizela u 2014. povećana je za oko dva odsto, a zahvaljujući stalnim kontrolama Srbija je gotovo zaustavila i sivo naftno tržište.

 


 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovaj ko je pisao ovaj text blage veze nema sa zivotom.

 

Međutim, naftaši ukazuju i da je zbog povećanja akciza vožnja na auto-gas sve neisplativija. "Vožnja na benzin je najjeftinija".

 

Nit je voznja na benzin isplativija od dizela, a kamoli od plina...

 

 

Benz 120 i nesto dinara nije 100, plin jeste 72-75 din potrosnja u odnosu na benz 5-10% veca u odnosu na benz, servis plinskog uredjaja od 1500-2500 i radi se na oko 10000-15000 km, na to se jos i doda smesna potrosnja i benzina dok rashladna tecnost postigne 39c, na sve to je je opet mnooogo jeftinije...

 

Mozda ulazi u pricu neki multijet 1,3 u nekom punticu,ypsilonu i tim malim kolima, od svih ostalih varijanti je i dalje najjeftiniji gas ( sem metana)

 

Do duse stoji to da je bi relana cena plina trebala da bude oko 60-65 din, jer je uglavnom plin skoro pa uvek bio duplo jeftiniji po litru od benzina

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sad je to opasan sex!  :realmad: U novembru 2012. kad sam ugradjivao plin, atest je bio samo 5000din ili 5500. Ne secam se tacno. I to bez da se ide na Masinski i slicno. AMSS predstavnik dodje kod plinadzije i sve uslika i proveri odma u servisu. Ma, poezija. Ti samo cekas da platis i preuzmes auto. Nisam mogao da verujem da sam izbegao horor o kom sam citao i slusao kako to ide. Drugar je za prvi atest pre 5-6 godina isao u KG! cccc!! 

Share this post


Link to post
Share on other sites

A gde to? Procitaj Milanovu temu o atestiranju plina i videces da nije ni to tako jeftino kao sto mislis.

 

hus fakin milan ? Tema o cemu ?

 

Atest oko 10 soma to je to za sad ?

Edited by saledelagano

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dvostruko manje vozila na gas

 

opel%20mokka%20lpg%2011.jpg

 

Kako prenosi Mondo, od 420.000 vozača koji su u 2009. godini koristili tečni naftni gas (TNG) za pogon svojih automobila, preostalo je još oko 230.000 vozača koji smatraju da im se vožnja na auto-gas više isplati! ''Tržište auto-gasa će skoro u potpunosti nestati, ako se nešto uskoro ne promeni'', rekao je za Novosti član UO Udruženja naftnih kompanije Srbije, Petar Gonja. Razlog je, prema njegovim rečima, neisplativost. ''Računice pokazuju da je korišćenje TNG za pogon automobila isplativo kada je odnos cene TNG – benzin oko 50:50. Sada je taj odnos narušen u korist benzina, pa je cena TNG čak 66 odsto cene benzina''.

Od 2005. godine tržište tečnog naftnog gasa u Srbiji je sa 60.000 tona poraslo na 412.000 tona u 2009. godini. Razvijala se i mreža punionica - na oko 650 na teritoriji cele države. Usledio je pad potrošnje kao posledica krize, a zatim su povećana i državna zahvatanja (akcize i PDV) koja su dodatno opteretila maloprodajnu cenu auto-gasa. ''Već u 2012. prodato je samo 272.000 tona auto-gasa. Pad je nastavljen i u 2013. kada je prodata 271.000 tona, a u 2014. godini je pad tržišta oko 13 odsto'', kaže Gonja. Istovremeno su rasla državna zahvatanja, pa je u periodu od 2011. do 2015. godine porez povećan sa 11.76 dinara po litru, na 26.64 dinara po litru, što je povećanje od 127 odsto. Zanimljivo je da je Evropska unija propisala minimalno akcizno opterećenje za auto-gas od 125 evra po toni, što iznosi oko 15.38 dinara po kilogramu. U Srbiji je akciza 260 odsto veća od minimalne i iznosi 40 dinara po kilogramu.

 


Share this post


Link to post
Share on other sites

Opet malo preteruju sa cenom gasa (66% cene benzina). Na Avii prema Veterniku gas je 69.90 a ovako po pumpama je 72, 73... To bi znacilo da je benzin 105 dinara, a da je benzin 105 dinara ja prvi ne bi sipao gas u svoj auto

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koje je to pitanje "što plin?" Pa svi znamo koja je poenta plina - da se uštedi na gorivu. Realno, svako ko prelazi malo više km benzincem, trebalo bi da ugradi plin.

Ako si ko moja sestra, pa za 7 godina pređeš 30 hiljada, onda ti ne treba.

Samo napred Sikter, jedno po jedno, bez žurbe, ako si već rešio da ga zadržiš. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa na otvorenom 7-7,5, a ovako po gradu do 9L... Mojom vožnjom razlikom u ceni plin-benzin za godinu dana otplaćujem plinski uređaj, tako da se meni svakako isplati.. 

 

Navikao sam da za 700-800 kinti odem kući i vratim se, a sad mi treba oko 1.500.. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislio sam da troši oko 6 na otvorenom, pričam o vožnji 80 - 90 km/h ali ovih 7 i više litra govori da se definitivno isplati ugraditi plin.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam kratko imao Stila 1.8 i na otvorenom nije ispod 6.5-7 a vozio kako baba a po gradu nisam siguran da je isao ispo 9.5-10l. Plin obavezno pogotovu ako prelazis dosta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uvek mi je bila simpaticna diskusija "ako predjem tolko - otplatio sam uredjaj" Ne mislim sada na konkretan slucaj vec uopsteno. Naravno da se isplati imati plinski uredjaj koliko god da prelazis. Jedino sto kosta u startu. Ali gledano s druge strane, i sama kupovina auta ti je ulaganje, a da li se nekad pitamo i pravimo racunicu tipa : " evo kupicu auto od 6000 ojra i otplaticu ga svojom voznjom za 80000 km-a" ima li tu neke logike? Naravno da nema, osim ako nije za taksi. Ne moze se sve pausalno gledati :) ako me razumete, ne znam ni sam sto sam ovo napisao, ali ne skodi, a ako ne skodi onda ce sigurno nekome koristiti :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo napraviti računicu da li i koliko će zadržati auto / koliko prelazi godišnje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Plin se ne ugrađuje samo ako misliš odmah da preprodaš auto,u svakoj drugoj varijanti to nisu bačene pare. Koliko god km. prešao,vozićeš se duplo jeftinije,a auto ćeš prodati lakše i skuplje!

Edited by vicent

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam pitao bas zbog ekonomske racunice, jer sam uredjaj je lupam 350e i onda kad se udje u pricu izadje i skuplje neki "bolji" + atest, nova saobracajna...i onda trebas da se razmislis koliko dugo ces da vozis taj auto i gde si u toj prici

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sikter pitaj @retrovizor-a kako mu je sa plinom i kako je zadovoljan. Ima isti motor i isto 3v samo sto je do sada bio na 15 a sada 16, uporedi i vidi, Mislim da je on ugradio plin da ga je uzeo plina bez ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja planiram da ga vozim jedno 2-3 meseca da vidim kako se ponaša, da li je to auto za mene. Ako bude radio kao juče, onda ostaje kod mene sigurno. Otvoreno sam računao od Kragujevca do Trstenika, mada je to više polugradska vožnja kroz sela, krivine i td.. Mislim da može da se spusti potrošnja još, ali nisam neko ko vozi i gleda u board i gleda kako da smanji, više sam za varijantu, ugradim plin i ne razmišljam više o potrošnji, znam da troši manje i ne mislim o tome koliko.. Na Puntu sam samo prvih mesec dana testirao, čisto informativno, posle sam samo vozio nerazmišljajući... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije duplo jeftinije nego stedi samo 200 din na 100 kilometara

Čekaj malo, Sikter kaže da mu na otvorenom troši 7,5 lit., a u gradu 9lit. Na benzin to košta 1035din/100km otvoreno,a 1242/100km grad.

Plina sa sekventom troši isto a cena je 562din/100km otvoreno, 675din/100km grad.

Dobro,nije baš upola manje,ali je daleko od tvoje računice.

Edited by vicent

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sekvent kad ugradi Mislim da ne moz da bude tolika razlika, Mislim da retrovizoru trosi gradske oko 10-11l plina a otvoreno oko 7.5-8l... Ako se secam dobro kad mi je pricao

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...