Jump to content
FAS Goran
nidza

Termostat JTD

Recommended Posts

@Ivan_KV, meni se temperatura na Cromi ponasa identicno tvojoj, osim sto mislim da pre krene sa grejanjem, vec nakon par minuta. Radnu temperaturu dostigne za 4-5 km a onda kazaljka seta kao sto si opisao. Ne znam koji termostat imam a i ne interesuje. Dok god se brzo zagreva, odlicno greje i ne pada ispod crtice do, nista ne diram

Sent from my Samsung
 

IMG_20160103_121344.jpg

Sent from my Samsung
 

Edited by Siciliano

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni regularno radi kada je lepo vreme,ali kada je kao jutros npr. bilo -7 teško je došao do radne temperature,a onda je skazaljka krenula da varira između srednje crte i one ispod nje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako ti radi ventilator u kabini, a radi, on je taj koji skida radnu temperaturu :)
Ako hoces da ti motor bude topliji, stavi neku zastitu ispred hladnjaka

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problem je u tome kaj vi svi koji stavljate termostat od Renaulta 4 ne gledate jednu bitnu stvar. A to je da R4 ima 4 vrste termostata koji su identični a otvaraju na različitim temperaturama. A to su 75, 83, 86, 89. JTDov original otvara na 88 C.  I naravno tko je stavio 89 da može očekivat kazaljku na sredini bez obzira koliki je vani minus.

 

Tko je stavio 83 ili 86 odmah se vidi ... gdje im kazaljka stoji.

 

Kod Vernetovih termostata to ćete prepoznati tako da posljednja zadnja dva broja oznake (iza točke) termostata označuju na kojoj temperaturi termostat otvara.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

U pravu si, fizički termostati su isti samo su im temperaturne tačke različite. Moj je za R 5 gt turbo i otvara na 89℃. Skazaljka je zakucana na srednju crtu, a normalno je da na neopterećenom motoru, pri uključenom grejanju, malo padne ali ne previše (crtu ili dve, u zavisnosti od spoljne temp).

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Radi testa sam meto nov Renoov termostat u crevo, sonda prema kucistu fabrickog naravno. Pratim na FiatEcuscan ravnomerno dize temp. do 60C ka pocne da otvara taj reno termostat utvrdjujem sto do tada ladno crevo pocinje da bude toplo. Reno Termostat sam proverio u polako zagrevnamoj posudi vode i tacno na 86C otvara polako na 90C je otvoren. Pomislio sam da je termodavac los pa sam i njega probao zagrevati i pratio preko tabele koliki otpor treba da bude na kojoj temperaturi sve prati savrseno (drugi nemam). Nije mi jasno, i nema logike. Isto se ponasa i sa mojim BeHr termostatom koji mislim da nije menjan bar sudeci po fabrickim selnama. Slikao sam da vidim da li je zatvoren vidi se da jeste.

Sta dalje mogu ispitati? Dobicu neki termometar koji se zavrce na mesto senzora pa da ispratim u radu temperaturu. 

Inace skala zakucana na 1/4 i ne dize dalje. (skala testirana sa FiatEcuscan testom)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Termostat treba da bude potpuno otvoren na 86 (88℃); a otvaranje treba da krene 3-5 ℃ ranije. Ako krene da otvara na šezdeset i nešto ℃, odradio je svoje. Motor će teško ili nikako dostizati radnu temperaturu.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cudno mi je to da i pre nekoliko dana nov Reno termostat u crevu na istu izmerenu temperaturu 60C isto otvara i osetim na crevu da je pustio. Otptilike od 0C koliko je sad do 60C za oko 5min držanja 1500 obraja u mestu. Neverujem da je 88C a da laze termodavac. Cudno bas.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da se upisem u R4 klub termostata i da prijavim da je pocelo negde da kaplje posle zamene, da li je neko imao slicno stanje? Svakako idem sutra da pogledam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hbt, od rešoa termostati, vozite kola koja ste mukom zaradili i kupili pa onda sami dozivate đavola. Nekome će presesti jednom pa će da se češka kada ode glava dole, ode dihtung... Kao da košta 100e i ruke 80e... Užas,

Share this post


Link to post
Share on other sites

S jedne strane znam brdo ljudi koji su kupovali "originalni" termostat i menjali, davali po 50€, pa im opet posle par meseci ili jedne sezone počne praviti probleme, ne diže temeraturu, ne radi kako treba. S druge strane, R4 termostat mi je bio najpametnija stvar koju sam stavio na kola, evo mislim četvrta godina, možda i peta, kako radi besprekorno, temperatura zakucana na pola uvek, a trošak neverovatnih 400-500 dinara za nov deo. Kad se montira kako treba i kad su creva zdrava, nema kapljanja, puštanja i gluposti, sve je full.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 1/3/2017 at 8:01 AM, Vule said:

S jedne strane znam brdo ljudi koji su kupovali "originalni" termostat i menjali, davali po 50€, pa im opet posle par meseci ili jedne sezone počne praviti probleme, ne diže temeraturu, ne radi kako treba. S druge strane, R4 termostat mi je bio najpametnija stvar koju sam stavio na kola, evo mislim četvrta godina, možda i peta, kako radi besprekorno, temperatura zakucana na pola uvek, a trošak neverovatnih 400-500 dinara za nov deo. Kad se montira kako treba i kad su creva zdrava, nema kapljanja, puštanja i gluposti, sve je full.

 

Sve se to svodi na onu koliko para toliko muzike. Ak kupiš najjeftiniji tipa FACET možeš očekivat drugu zimu da ćeš imati isti problem. Ako staviš Behr (prva ugradnja) onda možeš očekivati duži vijek ali to je naravno skoro duplo skuplja opcija.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 1/3/2017 at 3:35 PM, Memphis said:
Sve se to svodi na onu koliko para toliko muzike. Ak kupiš najjeftiniji tipa FACET možeš očekivat drugu zimu da ćeš imati isti problem. Ako staviš Behr (prva ugradnja) onda možeš očekivati duži vijek ali to je naravno skoro duplo skuplja opcija.


Ja sam stavio tad Behr I nije valjao u opste, posle stavio od r4 I tako je I prodat posle 70.000km.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 1/3/2017 at 8:19 PM, MilanStilo said:


Ja sam stavio tad Behr I nije valjao u opste, posle stavio od r4 I tako je I prodat posle 70.000km.

 

E sad ovisi koji BEHR jer imaš BEHR, BEHR italy i BEHR-THOMSON. Tu je razlika velika. Al ako staviš BEHR (njemačka) ili Gates i sl. sigurno će biti trajniji ... a i cijena je takva ... naravno u svakoj robi ima i nešto škarta tako da je sve moguće.

 

On 1/3/2017 at 7:29 PM, milan-jtd said:

Nema pravila,  mom Facetu je ovo peta zima i još uvek radi

 

Istina ... al realno je FACET lošije kvalitete ... kad ih staviš jedan kraj drugoga vidiš na oko .... pa je za očekivat da će prije riknut ... iako to ne mora značit a i cijena mu je razumna tome.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma da,  oduvek bilo ako ne znaš šta valja,  gledaj sta je skupo.  Ja kada sam kupovao termostat,  u AP sportu su samo taj imali,  i eto,  radi već 90 000, mada sada već primećujem da cim dostigne radnu, ako pustim grejanje i ventilator na max,  ume da spusti za neku crticu ali nadoknadi to posle nekog vremena. Uglavnom, zadovoljan sam i nemam nista protiv R4 termostata,  ali ipak se držim fabrike. 

Mašinac sam po struci pa kontam sta i kako radi,  a rade isto samo je jedan u komplikovanom kućištu a drugi je u gumenom crevu,  pa ko sta voli... 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 1/3/2017 at 8:01 AM, Vule said:

S jedne strane znam brdo ljudi koji su kupovali "originalni" termostat i menjali, davali po 50€, pa im opet posle par meseci ili jedne sezone počne praviti probleme, ne diže temeraturu, ne radi kako treba. S druge strane, R4 termostat mi je bio najpametnija stvar koju sam stavio na kola, evo mislim četvrta godina, možda i peta, kako radi besprekorno, temperatura zakucana na pola uvek, a trošak neverovatnih 400-500 dinara za nov deo. Kad se montira kako treba i kad su creva zdrava, nema kapljanja, puštanja i gluposti, sve je full.

 

Mislis da je do creva, da nije dobro vraceno?

Share this post


Link to post
Share on other sites

I ja sam danas na ovom minusu (-8) stavio termostat od R4 koji radi na 86.Posto mi je iscurelo antifriza jer sam se namucio sa selnom do hladnjaka morao sam kasnije dosuti 2 L razredjenog antifriza.Dok sam dolivao primetio sam da voda brboce odnosno da ispusta vazduh.Provozao sam se 2km oko ulice malo i radio je ostatak u mestu ali slabo je on dostigo radnu temperaturu da nekazem kao i pre ubacivanja.I cim upalim klimu digitalnu na pola one duvaljke temperatura 25 on pocinje da spusta temperaturu.Sta moze biti problem.Jer moguce da ima jos vazduha u sistemu ili nije do termostata problem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Teško će ti za 2 kilometra JTD dići temperaturu :D A što se termostata tiče, neće on mnogo pomoći oko brzine zagrevanja motora, samo će ga držati na fabrički propisanoj temperaturi, za razliku od recimo neispravnog originalnog, koji ostaje otvoren pa ne može nikad ni da dostigne 90C.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 1/9/2017 at 8:49 PM, SrdjanNS86 said:

I ja sa....

tebi isto kao kod mene, vozim 50km u jednom pravcu 1/4 skale 60C, stavim reno termostat opet 1/4 skale :( testiram termodavac u posudi pratim omazu sa jedne tabele vidim da je to to dobro meri, ostaje jos da proverim tako sto cu izvaditi termodavac i ostaviti ga pripopcanog da pratim preko diagnostike i onda u toplu vodu mozda instalacija do ECU pravi veci otpor, nije mi jasno....

ovako izlgeda kad se skine crevo, kod mene kad je hladan potpuno zatvoren necuri voda


zza7151.jpg

 

tabela omaze termodavaca

 

zza7152.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...