Jump to content
FAS Goran
nidza

Termostat JTD

Recommended Posts

Vozim Multiplu i treba da ima četiri crtice kao normalna radna temperatura, dešava se da uključi i petu crtu ali samo u letnjem periodu kada je ekstremno toplo i tada se uključuje druga brzina ventilatora. Kako bi se ugrejao stavi parče kartona na hladnjak i dići će ti crtice pa ćeš samim tim se i ugrejati u kolima. Kada dođe toplije vreme neće ni trebati grejanje. Dvaput sam menjao termostat i više mi ne pada na pamet, kada ovaj rikne ide od R4 u crevo. Jednom je bio Vernet, a drugi put Behr koji i sada stoji. Da bi se zagrejao motor po minusu krećem na posao sa Vidikovca i radnu temperaturu mi postigne kog geneks kule!!!, a termostat ispravan, jednom sam ostavio da radi u mestu pri jutarnjem paljenju i trebalo je da dostigne radnu temperatru neverovatnik 55 minuta rada u leru. Ovi jtd motori su poznati da se sporo greju.  

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vredna saznanja, Igore, hvala. Meni to grejanje i nije bitno toliko, jer čak i zimi otvaram prozor ali putnici se već bune, dojadilo im. Dobro, važno je zbog odmagljivanja stakla. Ali mi već ide na živce da stalno vozim pothlađen motor, što za auto a i potrošnju nije dobro.

Danas treba da odradim zamenu termostata i još sam u dilemi da li da uradim "R4 upgrade" ili se isprsim za originalnih 80 evra. Majstor u koga imam poverenja, mi naravno kaže da je na meni, ali da je ugradio već na desetine bez ikakvih problema.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pozdrav.

Vozim Fiat stilo 1.9 multijet 88kW,2006 god

Prije 15 dana sam ugradio termostat od R4,i mogu reći samo da sam se konačno ugrijao u autu i da je temp.na skali konačno na sredini.Još me samo zanima koji antifriz da ulijem,pošto ovaj nisam ispuštao skroz,a ne znam koji je u njemu.

Dakle ,koji je najbolji za ovaj motor 1.9 MJT 88kW?

Unaprijed hvala svima na odg.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako vec ne znas koji je u njemu, najbolje je da ispustis sav i promenis ga. Nije ni velika investicija a nije ni komplikovan posao. Mozes sipati G12 bilo kog proizvodjaca, tipa, Parafly, Valeo, itd, neces pogresiti ni sa jednim...

Edited by SkyBlu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fabricki ide Paraflu g12, a ti sipaj bilo koji G12 antifriz, pod uslovom da ti je bio vec taj u sistemu ( crene, narandzaste boje)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bitno je da ih ne pomesas, ne bi trebao mesati G11 i G12. Plavi ti je G11, mozes i njega sipati ali preporuka je G12. Samo lepo ispusti to sto ti je trenutno u autu, napravi mesavinu vode i antifriza u nekoj flasi i sipaj. Znaci u auto sipas mesavinu, ne jedno po jedno.

Edited by SkyBlu

Share this post


Link to post
Share on other sites

ok.hvala na brzim odg.i savjetima.može još info koji je bolji G11 ili G12 za ovaj motor,jer mi jedan majstor kaže da mora baš crveni,a drugi da mora upravo plavi

:help:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bolji ti je G12, ima bolja antikorozivna svojstva, ne ostecuje aluminijumske hladnjake, ima vecu tacku kljucanja rashladne tecnosti itd, sve u svemu moderniji je od G11. Naravno, mozes sipati i G11 ali ispusti lepo sav taj koji ti je u rashladnom sistemu trenutno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam Paraflu sipao i nije plav nego zelen

Meni je takav bio u sistemu (auto uvezen iz austrije) i u servisu mi rekli da nastavim sa njim jer nikad nece sve da izadje a ne valja da se mesa :)

Kasnije citajuci po forumu video sam da je moguce sve lepo isprati i sipati crveni, ali verovatno im je to bilo puno cimanja (ionako imaju stalno guzvu) pa mi rekli da ne diram :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma bre, mrzelo ih da se zajebavaju sa ispiranje sistema jer ne mogu da ti uzmu neke jace pare za to pa ti rekli narodno receno, narani prasice i ne diraj nista :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa gledaj, i sa finansijske strane nije nikakva razlika da bi razbijao glavu, plus, sto taj vec koji je u sistemu mozes da dodas, a ovako mora ceo da menjas :)

A i Sky, predstavi auto covece! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Finansije nisu bile problem, kako mi je Maksa rekao tako smo i uradili.

A i po uputstvu u 2002. ide Paraflu, tek u novijem su stavili Paraflu Up (crveni). Tako da nije pogrešno :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa gledaj, i sa finansijske strane nije nikakva razlika da bi razbijao glavu, plus, sto taj vec koji je u sistemu mozes da dodas, a ovako mora ceo da menjas :)

A i Sky, predstavi auto covece! :D

 

bice tema, polako, tek je od skoro auto kod mene, upoznajemo se :D

 

bitno je da antifriz u sistemu postoji da ne dodje do neke nezeljene havarije, a sada, ko sta sipa to je vec odluka vlasnika vozila i majstora, fabrika je dala preporuku samo :D

 

Edited by SkyBlu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam se upoznavao sa autom vise od 7 godina do predstavljanja, samo polako :) ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo da izvestim... i ja odradih R4 modifikaciju termostata! I za sada sam izuzetno zadovoljan. Naftarica greje kao luda, a pokazivač temperature je zakucan na 4 crtice. Samo da se razumemo, zahvat nije baš za nevešte, bar kao što sam ja. Ima tu dosta da se skida, antifriz curi, treba nova šelna. Platih sve 1200 DIN i to je to.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Baš čitam na Renault forum Srbija (jer u kući imamo i jednog renoa, doduše nije četvroka, već modus) neki član Wcyber je uskliknuo antologijsku rečenicu:

 

"Menjajte ljudi te temostate, nije to skupo, mučite i sebe i auto... biggrin.gif"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Je l' ga, s oprostenjem, i oni umecu?


:p

Share this post


Link to post
Share on other sites

IMG_0979.jpg

IMG_0978.jpg

Evo da pokazem slike od čuvenog r4 termostata..Ima 2 meseca kako sam ugradio sve radi ko sat..

Vozio sam i na veće minuse a najbitnija stvar su stakla kad zamrzne tokom noći auto stoji van..

Sad nema tih problema ugreje za čas ..I milina je kad pustiš grejanje ko čovek..

Prošle zime sam se patio stavljao karton..Sad je sve po propisu..

IMG_0977.jpg

Edited by kreator

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...