Jump to content
FAS Goran

Recommended Posts

nije neka preterana filozofija, ja sam stavljao na picasa sam, jedino strpljenje i bez zurbe i ako imas garazau super, ako ne onda biras ne-vetrovit dan :-)

na youtube nadjes snimke i picis po tome  :guitar:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gledao sam kada su meni postavljali, naprskaju spolja staklo, stave foliju na njega, oblikuju je fenom da poprimi oblik stakla, saseču u krug po ivici i onda ga lepe iznutra... Radila su dva čoveka sat i po, malo je pipavo, naravno ne smatram da mogu da uspem da to ispadne odlično iz prve, jer je ustvari sve praksa... Kada gledam već kako rade branik, tu već treba iskustva... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja sam za vikend probao da oblepim čepove za felne carbon folijom koristio sam običan fen za kosu i nije loše za prvi put ali ivice i uglovi(čepovi su krstasti) su katastrofa nikako da legne pa sam skinuo a da pa sam probao i telefon da odradim isto nije loše ali nije to to, treba živaca i malo iskustva a da i obavezno dobar skalpel

Share this post


Link to post
Share on other sites

idiiii, ja sam postavljao na stopove, psovao sam i foliju i fen, i prskalicu i vodu i stopove.......koliko sam zivaca izgubio :D

 

Ja sam pre nekoliko godina krov - prvu foliju sam zguzvao i bacio u kontejner pa mi je trebalo 7 dana da se smirim... i jos 7 dana da se odlucim ponovo da pokusam. E vec treci put je bilo osetno lakse.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobro ide sve dok ne naiđeš na ivicu gde treba da se zakrivi  :turned:  Tako je i kod mene... Hteo sam bio prošle godine štopove da odradim, ono loša folija, puno ivica, uradio levi, bilo je prepuno mehurića i odustao, odlepio, zgužvao i bacio..

 

iskopah i rezultat tog igranja

 

DSCF1288.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma bre brate sve je meni jasno, ali ja kad stavim foliju ne mogu da isteram vodu, pa nece da zalepi, pa se pomeri cela, pa vuci nazad, pa probaj sa sapunicom, pa probaj sa tecnoscu za pranje stakla, pa taman savijes oko jedne ivice, na drugoj se pomerilo, namestis drugu, ono i sredini se diglo, dok se vrtis tako sa fenom sto puta, onaj lepak na foliji na kraju nece ni da uhvati vise....folija se ukruti.....

ma zabava :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jel neko zatamnio stakla na 500L? Ovde sam na drugoj temi pročitao da su mala stakla iza zadnjih vrata plastična (a i čuo sa druge strane istu priču) i to je kao neki problem za zatamnjivanje. Hteo sam da zatamnim boks ali se razmišljam zbog preglednosti (zbog žene), ovo mi je sad novi momenat. Mogu da se zakunem da sam u gradu video jednog "normalno" zatamnjenog za tamnim boksom i napred slabom folijom. Mislim da bih primetio da je to malo staklo drugačije urađeno us ostalih.

Edited by neshaoct
prebačeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa Llumar folijama iznutra skoro pa kao kad gledaš kroz normalno staklo, razlika u vidljivosti je minimalna, a kad gledaš spolja ne vidi se unutra..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sto se tice prakticne primene folija, u cilju zastite od toplote, mogu vam reci da nema nikakve potrebe za tim. Stakla su izgleda vec zasticena UV slojem. Jedina svrha je izgled, a o ukusima se ne raspravlja. Usput, onima koji nikad nisu imali folije na staklima da napomenem da se mnogo lakse zamagle I da se ogrebotine na spoljasnjem delu stakla koje se inace ne vide kada nema folija znatno vide. Ja sam imao na proslim kolima na svim staklima 3M folije bez zatamljenja, samo UV, nikad ih vise ne bih stavio. Leti je super, mnogo je prijatnije, ali je zimi muka ziva zbog zamagljivanja. Cini mi se da 500l ima UV efekat I bez folija.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mrzi me da pišem. Na ovo sam prvo naleteo.

 

cxca17500.jpg

http://metro-portal.hr/mozemo-li-zaraditi-opekline-od-sunca-kroz-staklo/60211

A iz mog iskustva, ne govorim o zdravlju i dugotrajnom izlaganju nego o komforu, dosta vremena provodim u kolima i to različitim i ako sam direktno izložen suncu džaba klima. Sa zatamnjenim staklima sasvim je ok, možeš i da ostaviš nešto na zadnjem sedištu jer se ne vidi + ako je i enterijer taman ne zamaraju mi se oči. Doduše ovo zadnje je subjektivno jer nosim naočare i po oblačnom danu i uvek vozim sa spuštenim suncobranom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jel neko zatamnio stakla na kolima? Ovde sam na drugoj temi pročitao da su mala stakla iza zadnjih vrata plastična (a i čuo sa druge strane istu priču) i to je kao neki problem za zatamnjivanje.

Setih se da sam video, opisan i problem sa zadnjim plasticnim prozorcetom: http://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?showtopic=59741&p=916165

Share this post


Link to post
Share on other sites

 Hteo sam da zatamnim boks  

 

sta je to boks?

ja sam zatamnio jer deca mogu komotno da spavaju sa sve suncem(zatamnjenim) u ocima

Share this post


Link to post
Share on other sites

imali su problem sa zadnjim malim prozorom, uvija se folija jer nema ni 1mm prostora izmedju vidljivog dela "stakla" i ivice, a da bi ga seko mora direktno na prozor a skalpel+plastika..........

tako da smo nasli resenje da se prelepi spolja pvc folija tako da nemam vise taj prozorcic  :baby:

 

-folije 140e , znaci sa prednjim UV folijama--darkglass

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zatamnjivanje stakala je dozvoljeno novim

Pravilnikom, to jest članom 72 Pravilnika o

podeli motornih i priključnih vozila i

tehničkim uslovima za vozila u saobraćaju

na putevima koji je stupio na snagu

25.04.2012. (Pravilnik je objavljen u

Službenom glasniku RS broj 040/2012.)

Prema ovom pravilniku dozvoljeno je

dodatno zatamnjivanje auto-stakala u

ravni vozača do 30 odsto, a iza stuba

neograničeno. Jedino se vetrobransko

staklo ne sme naknadno zatamnjivati.

Tako su rešene nedoumice koje su

poslednjih godina mučile srpske vozače,

jer pravila nisu jasno tumačena, pa je

tako postojala mogućnost da vas policija

isključi iz saobraćaja ukoliko proceni da su

stakla na automobilu zatamnjena više od

dozvoljenog.

Za ugradene folije koje zadovoljavaju

zakonski okvir izdaju se atesti o

propustljivosti. Važno je da na prednjem

delu vozila (u ravni vozača) bude ugradena

takva folija koja kada se postavi na staklo

stepen zatamnjenja ne prelazi 30 odsto.

Takva folija je blago tonirana, ali ima istu

UV i toplotnu zaštitu kao i tamne folije.

Iako je dozvoljeno da se potpuno tamne

folije postavljaju na zadnji deo vozila,

stručnjaci kažu da to više nije prioritet

vozačima koji najcešće dolaze kako bi

smanjili toplotu i UV zracenje.

Folije se ugrađuju sa unutrašnje strane

stakala na automobilu i ojačavaju staklo,

što pruža sigurnost ne samo od UV

zračenja već i prilikom lomljenja stakla

sprečavaju rasipanje sitnih komadića

stakla, odnosno oni ostaju zalepljeni na

foliji.

Statistika pokazuje i da su automobili sa

zaštitnom folijom retko na meti provalnika

koji razbijanjem stakla žele da ukradu

vrednosti koje ste zaboravili ili ostavili na

sedištima. Naime, lopovima je potrebno

više vremena da slome i probiju staklo sa

folijom.

Folije nije potrebno održavati, ali su zato

izuzetno osetljive na ogrebotine. Najveći

procenat oštecenja se javlja prilikom

utovara i istovara velikih predmeta, poput

stolica, dečjih sedišta i slicno.

Sam proces ugradnje folija traje oko dva

sata, a varira u zavisnosti od tipa vozila.

Cena je od 90 do 130 evra, takode, u

zavisnosti od vrste i veličine automobila.

Tekst skinut sa "Moj Auto" :)

Možda se ponavljam ali nije loše ponovo pročitati :)

Edited by matdjo

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Pisac ovog teksta ocigledno ne zna mnogo o suncevom zracenju. Folija ne moze da smanji temperaturu u vozilu za 20C, to je cista glupost. Na staklu bez folije sunce prolazi u putnicki prostor i ako obasjava putnike direktno ih zagreva. Takodje zagreva i sve povrsine u autu koje obasja (svi znamo koliko je vreo volan koji je stajao na suncu). Zatim poraste temperatura vazduha tako sto on preuzima toplota sa zagrejanih povrsina. Tada temperatura samog stakla nije mnogo visoka. S druge strane kada prozor ima foliju, veliki deo energije sunca se zadrzi na staklu, tj na foliji. Prednost je sto sunce manje zagreva direktno putnike i povrsine u putnickom prostoru, ali zato temperatura stakla znatno raste, i staklo je skoro vrelo. To staklo zatim prenosi toplotu vazduhu cime se opet dize temperatura vazduha u automobilu i predaj (re emituje) zracenjem toplotu okolnim povrsinama i ljudima (to je onaj neprijatan osecaj kada pridjete blize nekoj povrsini koja je topla i odmah vam je vrucina). Ukupno kolicina sunceve energije koja udje u putnicki prostor kroz stakla je malo niza u slucaju stakla sa folijom, ali nema govora o 20 stepeni manjoj temperatura. Ipak je delimicno prijatnije sa folijom jer vas ne greje direktno sunce. Ovo vazi za folije koje nisu reflektivne i uglavnom apsorbuju suncevo zracenje. Reflektivne folije su vec bolje jer mogu da odbiju suncevo zracenje ali nisu dozvojlene jer mogu stvoriti odbllesak koji moze zaslepiti vozaca. Toliko. Pozdrav svima"

Jedan od komentara na taj text ;)
http://vesti.mojauto.rs/Istrazujemo/389224/Folije-za-automobile-Stite-od-sunca-kradje-i-radoznalih-pogleda

Share this post


Link to post
Share on other sites

treba samo uzeti u obzir da se stakla tokom voznje hlade, a tapacirunzi i ostali "namestaj" ne! zato tvrdim osetne razlike ima, ali ako auto ostavite 2-3sata na suncu, unutra je sauna i sa i bez folija!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima razlike i to drastične... Pre nego što sam stavio folije mi je leva ruka bila izgorela od sunca, a desna normalna, posle postavljanja sam ulazio u osetno hladniji auto..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Planiram da zatamnim stakala na mom Fiat Puntu inace auto nema klimu pa me zanima da li bi folije pripomogle?

Zatamnio bi sva stakla sem soferke,koliko bi posto valjdalo da se zatamni? Koliko moze da  kosta?

Pozdrav.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...