Jump to content
FAS Goran
neshaoct

Nove tablice / male tablice / obaveznost prednje tablice / bez tablica? / tablice po želji?

Recommended Posts

Lična karta, pasoš su lične isprave. Znači službenom licu daješ na uvid.

Recimo nemaš ram za tablice i kako onda da vozilo propisano obeleženo ?  Recimo živiš u mestu gde nema ramova ? A svuda ima prodavnica šrafova , pop nitni ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tablica je javna isprava. Bilo je tako i u doba SFRJ, i danas je.

 

Quote

 

Registarska tablica motornog vozila je javna isprava, pa je podobna za izvršenje Krivičnog dela falsifikovanja javne isprave...

Nju izdaje u propisanom postupku pri vršenju javnih ovlaštenja, nadležni organ unutrašnjih poslova....

 

 

Kad bi se zadrto primenjivali propisi, svako ko je izbuši bi plaćao kaznu. Ali, realno je da će se pre svega gledati i štititi tablica kao javna isprava od toga da se ona falsifikuje, da se menja ono što je na njoj napisano...ne i da Policija juri da li je u ramu, ili lepljena, ili je bušena na ćošku (kada takvo bušenje ionako nije negativno uticalo na dokazivost njene originalnosti i sadržaja).

Ali, kada bi je neko tako probušio da se više ne može jasno videti grb, ili da li je na njoj broj 3 ili 8...e, taj neko bi onda bio u problemu isto kao da je nešto menjao na svojoj ličnoj karti.

Share this post


Link to post
Share on other sites
15 minutes ago, ivan.ik said:

Lična karta, pasoš su lične isprave. Znači službenom licu daješ na uvid.

Recimo nemaš ram za tablice i kako onda da vozilo propisano obeleženo ?  Recimo živiš u mestu gde nema ramova ? A svuda ima prodavnica šrafova , pop nitni ....

 Zakon o ličnoj karti  ("Sl. glasnik RS"; br. 62/2006 i 36/2011)

 

Opšte odredbe član 1

 

Lična karta je javna isprava kojom građani R. Srbije dokazuju svoj identitet.

Al nove tablice imaju i holograme ili šta je već ono po celoj površini,tako da je teško izvodljivo probušiti,a ne zakačiti ih.

 

Edited by Kaniđa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bilo bi dobro da su izbušene tablice naš najveći problem ... Lepo je Neša objasnio, mislim da nema šta da se raspravlja više.

 

Moje na Puntu su bile izbusene u coskovima i u branik vila podloska i matica, znate kad bi ih neko skinuo :D

 

Muke sam mučio kad sam uzeo FLCS ramove, morao sam branik da skidam :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Spremite pare za nove registarske tablice!

 

tablice%20srbija.jpg

 

Rok trajanja sedam godina

 

U moru nameta koji opterećuju građane Republike Srbije, na "naplatu" stiže još jedan, na kratko zaboravljen ali izvestan. Prošlo je već dosta vremena od kako su na motornim vozilima u našoj zemlji nove tablice. Dovoljno da ste verovatno već zaboravili ''sitan'' detalj koji je predstavljao pravo iznenađenje u nekadašnjem članu 32 a sada članu 55 aktuelnog i više puta dopunjavanog Pravilnika o registraciji motornih i priključnih vozila. Taj član kaže da će se registarska tablica zameniti novom, između ostalog, kad protekne sedam godina od dana njenog izdavanja. I ne samo tablica, već i saobraćajna dozvola, naravno. Ako nam ne verujete, pogledajte šta vam piše u saobraćajnoj. Rok važenja je sedam godina od dana kada je izdata. Razlog za to leži u činjenici da je proizvođač reflektujućih folija na tablicama, kompanija 3M, propisala da je rok trajanja folije sedam godina, odnosno da u tom periodu neće izgubiti svoja svojstva i da će odgovarati propisanim specifikacijama. Država je to shvatila zdravo za gotovo i taj rok trajanja je ušao i u Pravilnik. Najiskrenije smo se nadali da će se neko od nadležnih setiti da taj rok trajanja izbaci, ili da ga barem produži. Ne moramo da budemo kao Švajcarska, gde se zna da što su starije tablice, to je njihov vlasnik veći starosedelac i ima duži vozački staž, ali sedam godina je stvarno prekratak period za trajanje tablice koje uopšte nisu lošeg kvaliteta. Pozitivna strana je ta što je ostalo godinu dana da skupimo pare, s obzirom da je izdavanje novih tablica započeto prvog januara 2011. godine. A možda se u međuvremenu neko ipak seti da produži rok trajanja…

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rok za zamenu registarskih tablica produžen za dve godine

ponedeljak, 23.01.2017. u 18:44

 

Potpredsednik Vlade Republike Srbije i ministar unutrašnjih poslova dr Nebojša Stefanović rekao je da je Ministarstvo unutrašnjih poslova u saradnji sa Zavodom za izradu novčanica i kovanog novca donelo odluku da se zamena registarskih tablica odloži za dve godine.
„Osim produženja roka za zamenu tablica, koji je bio predviđen Pravilnikom o registraciji motornih i priključnih vozila usvojenim 2010. godine, donećemo i odluku da se menjaju isključivo registarske oznake koje su oštećene i koje nisu za dalju upotrebu, dok će sve ostale moći da se koriste i nakon isteka do sada predviđenog roka od sedam godina”, naglasio je ministar Stefanović.

Potpredsednik Vlade je dodao i da za razliku od prethodne vlasti koja je 2010. godine donela ovako štetnu odluku za vlasnike vozila, aktuelna Vlada želi da pronađe najpovoljnije rešenje za građane Srbije, saopštio je MUP – prenosi Tanjug.

 

Preuzeto sa: politika.rs
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tipicno. Donese se prvo nebulozno pravilo. Onda ministri, predsednici vlada i ostali donose uredbe kojima ponistavaju legitinmo donete akte i nude se kao spacioni, neko ko slusa probleme gradjana, zapravo populisti. Nemamo institucije, imamo jednog coveka koji resava sve od igle do lokomotive.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 1/15/2017 at 9:22 AM, YUgisa said:

Uvek neki razlog za zamenu, prvo stalno menjali drzave sad isticu rokovi xD

 

Šta prvo nastupi od ta dva slučaja, pokreće proceduru zamene tablica :D 

 

Iiii, posedovanje auta je upravo postalo još skuplje nego do sada. Deri sirotinju!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sta je ovim konkretno pokazano? Da je stepen refleksije tablice od 7 godina za 20% manji od nove (verujem da to zavisi od kvaliteta/cene). I to kada se osvetli njen beli/svetao deo? I...?

Koliko to procentualno utice ili otezava citljivost tablica u realnim uslovima i danju i nocu (vizuelno, kamerom, sistemom za ocitavanje), da bi se one menjale na 7 godina? Kako je odjednom takva refleksija tolerantna i posle dodatne 2 godine? Da li je to toliki problem, u odnosu npr. na prljave tablice? Itd., itd...

Apropo slova, bio sam dovoljno "dalekovid" te 2011., da upravo zbog odlazaka u inostranstvo i potencijalnih problema, proberem tablice bez blagodeti "Č Ć Š Đ Ž". Dodatno, sada se izdaje potvrda o produzenju vaznosti sa 7 na 9 godina (ali samo za srecnike bez pomenutih slova) - i to u vreme cip kartica i digitalizacije, opet na A4 papiru, jedan na srpskom, drugi na engleskom, koji ce se vuci po kolima (kao i kojekakvi atesti).

 

Uz to sledi i pojasnjenje za koriscenje u inostranstvu, pazljivo procitati, citiram od 27:35:

"Potvrde se izdaju na srpskom i na engleskom jeziku. Mi smo obavestili Ministarstvo spoljnih poslova o izmenama Pravilnika, da ce znaci te potvrde da se izdaju, da je produzena vaznost saobracajnih dozvola i registarskih tablica sa 7 na 9 godina. I zamolili da obaveste sva diplomatsko-konzularna predstavnistva nasa u inostranstvu, da bi oni obavestili inostrane organe, da obaveste strana diplomatsko-konzularna predstavnistva u Srbiji. Obavestili smo nasu Granicnu policiju, upravu Saobracajne policije i zamolili upravu Granicne policije da obavesti na granicnim prelazima kolege sa druge strane o tim izmenama..."

Na pitanje da li bi u inostranstvu trebalo da bude sve u redu, odgovor je:

"Trebalo bi da bude sve u redu, ali s obzirom da se radi o stranim drzavama, nikad ne znate da li ce neki lokalni policajac da se seti toga sto mu je receno ili ce to jednostavno da zaboravi. (uz osmeh).

 

krstise.gif.a053f9643a8a757c6a9eda3941437396.gif Valjda se ovako radi u eri digitalizacije, umrezenosti, upisa podataka na cip, itd... Savet novinara je da se ipak pred put u inostranstvo zamene tablice - jes' da je 2 godine ranije, jeste malo cimanja, jeste 3500 din, ali si bar siguran... Odo', koliko danas...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Ivan

Apropo roka trajanja tablica... Ja ne znam od čega su ih tamo pravili, ali u Austriji/Beču još uvek mogu na automobilima da se vide one stare crne tablice sa belim oznakama, a koje su menjane ovim novijim još '89. I dalje su potpuno legalne i ne moraju da se menjaju sve dok se ozbiljnije ne oštete.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa jeste, ali tamo privreda radi, pa onda ljudi uredno plate porez, pa drzava zivi o poreza.

A ovde moraju da se "snalaze". Mora se novi namet smisliti.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Malo off topica, a apropo njihove države i poreza...
Prijatelj jedan otvorio kafić u Beču. Puste te prvu godinu da sam prijaviš porez na dobit, a posle ti određuju oni. Kaže da su mu u 100-200€ samo promašili za celu godinu koliki je stvaran promet imao

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, pa niko ne otkriva toplu vodu. Imaju sablon koji u principu radi.

Samo kad zaposlis nekog strucnog...

 

imaju oni i neke zaje*ancije da pojedini profili (deficitarni) imaju brojne olaksice/stimulacije, cak i ukidanje nekih poreza i komunalnih taksi u prvoj godini poslovanja.

Ali mi zato imamo najkomplikovaniju proceduru za postavljanje folija na auto! Tu ce drzava da se opari! Opa!!! :)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja dobio potvrdu danas za saobracajnu. Vise nemam gde papire da stavim, moram da nosim fasciklu ko u spediciji da radim. Ovlascenje, medjunarodno, stara polisa, nova polisa, saobracajna.. :D
 

Share this post


Link to post
Share on other sites
26 minutes ago, MS PK said:

Ja dobio potvrdu danas za saobracajnu.

To mislis za ovo produzenje sa 7 na 9 godina? Ako jeste, koja je procedura, posto i mene ceka?

Vrhunac je da mi registracija vazi do kraja avgusta, a saobracajna i tablice isticu pocetkom avgusta (posto uvek registrujem par nedelja pre isteka prethodne).

Moram to da izvadim sto pre, da ne zaboravim do odlaska na more...

I sto lepo kaze cenjeni strucnjak na klipu - opet pored toga, treba da gatam da li su lokalnog policajca u inostranstvu obavestili da su nasi zamolili da se obaveste sva diplomatsko-konzularna predstavnistva u inostranstvu, da bi oni obavestili inostrane organe, da obaveste strana diplomatsko-konzularna predstavnistva u Srbiji...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da. Nema procedure, ovi na tehnickom mi rekose da istice saobracajna sad a ona teta na salteru mi samo dala papir uz nalepnicu i rekla da moram da obavezno nosim uz saobracajnu :)

Послато са SM-J320FN уз помоћ Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aha, znaci to si uradio uz redovnu registraciju...

Meni moze da se desi da odem na more, da imam validnu registraciju, a da mi "isteknu" saobracajna i tablice mesec dana pre :lol: .

Moram da vidim da mi daju to resenje o produzenju ranije, ako je uopste moguce... Kod nas definitivno jednostavno ne moze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...