Jump to content
FAS Goran
neshaoct

Nove tablice / male tablice / obaveznost prednje tablice / bez tablica? / tablice po želji?

Recommended Posts

Sad ljudi ostadose bez prevoznog sredstva.

Nek idu autobusom, taxijem, biciklom... nisu se valjda rodili u kolima...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije to ni pre nikad moglo. Eventualno neka agencija može da ima čoveka od poverenja u MUP-u, pa da to završe u nekoj 'sivoj' zoni zakona. Bez posebno napisanog i overenog (plaćeno u opštini) uverenja nije moguće registrovati automobil, tj. ne bi trebalo da je moguće upravljati vozilom uopšte bez prisustva vlasnika - i za to može da te maltretira policajac, iako se to ređe radi, pogotovo za vozila manje vrednosti.

Prema tome, ako nisu imali sva neophodna ovlašćenja, normalno je da im nije dozvoljeno da registruju vozilo, to nije ništa novo.

Ovo sve pišem iz ličnog iskustva jer sam vlasnik vozila koje je poslednjih godinu dana vozila moja sestra, jer sam retko bio u zemlji. Takođe je morala da ga registruje u mom odsustvu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovo je necuveno :realmad: :realmad: :realmad:

Roditelji od drugarice dosli da registruju auto, zavrsili tehnicki pregled, platili sve uplatnice za dokumenta , takse,tablice i sl i na kraju kada treba da dobiju tablice kao i saobracajnu oni kazu da ne moze i da mora njihova cerka da dodje da potpise da bi im da litablice.Auto se vodi na njoj al ona trenutno nije u zemlji kao kazu da je do sada moglo al po novom ne moze.

Sad ljudi ostadose bez prevoznog sredstva.

Bez ovlascenja za upravljanje i registraciju, oni uopste nemaju pravo da voze ta kola a kamoli da ih registruju

Sto se tice nalepnice, ja licno mislim da treba da budu prvidne a svi oni hlogrami i glupost su tu samo da ljudi steknu dobar utisak pri otvarnju a da posle treba da ih ogule.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imaju ovlascenje overeno,sve uredno al opet traze njen potpis.Tako su registrovali prosle godine zato i kazu da je do sada moglo.

Edited by banej88

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije to ni pre nikad moglo. Eventualno neka agencija može da ima čoveka od poverenja u MUP-u, pa da to završe u nekoj 'sivoj' zoni zakona. Bez posebno napisanog i overenog (plaćeno u opštini) uverenja nije moguće registrovati automobil, tj. ne bi trebalo da je moguće upravljati vozilom uopšte bez prisustva vlasnika - i za to može da te maltretira policajac, iako se to ređe radi, pogotovo za vozila manje vrednosti.

Prema tome, ako nisu imali sva neophodna ovlašćenja, normalno je da im nije dozvoljeno da registruju vozilo, to nije ništa novo.

Ovo sve pišem iz ličnog iskustva jer sam vlasnik vozila koje je poslednjih godinu dana vozila moja sestra, jer sam retko bio u zemlji. Takođe je morala da ga registruje u mom odsustvu.

ovo ne rade policajci direktno vec glupave birokratske podguzne muve na celu sa mentolima od sefova :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imaju ovlascenje overeno,sve uredno al opet traze njen potpis.Tako su registrovali prosle godine zato i kazu da je do sada moglo.

Pa na ovlascenju pise da mogu i da registruju vozilo a ne samo da voze :wallbash: :wallbash: :wallbash: Panduri :realmad: :realmad: :realmad: :realmad: :realmad:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Novim Zakonom o ličnim dokumentima je uvedena obaveza da se dokumenta moraju lično podizati (odnosi se na LK i pasoš), a neke odredbe tog zakona se odnose i na podizanje saobraćajne i tablica. Stoga, roditelji pomenute devojke mogu odraditi kompletnu administraciju, registrovati auto, platiti takse itd itd, ali ne mogu podići tablice ni saobraćajnu bez njenog ličnog potpisa.

Sve ovo nastaje usled istripovanosti naših vlasti da oporezuju vazduh koji nas okružuje pa ovom merom pokušavaju da nateraju fiktivne vlasnike automobila da izvrše prenos vlasništva na ime pravih vlasnika i time obogate državni budžet sablasnim porezom od 2,5% na prenos vlasništva :wallbash:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uzgdred, taj nesuvisli harač se nigde u normalnim državama ne primenjuje. Jer, kad je auto kupljen, plaćen je PDV na njega, i država je tu dobila ono šta joj pripada. Nigde nema obračuna poreza na polovnu robu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svuda ima poreza na polovnu robu samo ako je vece vrednosti od neke odredjene cifre ali samo jednom i to pri uvozu. Kod nas, svaki put kad kupis polovna kola (pa cak i ona koja su bila oporezovana- registrovana)platis neki porez, e to je unikat :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Druga je to vrsta poreza. Bolje će se razumeti ako se shvati kao porez na prihod. Uprošćeno, država želi svoj deo od prihoda koji si ostvario po raznim osnovama. Kao što država uzima svoj deo od prihoda po osnovu zarade (plate) i svakog meseca ga uzima. Ili, kao što uzima svoj deo od prihoda po osnovu oročenih eura na štednju u Bankama. Ili kada prodaš akcije i opet tako dođeš do nekog prihoda, državi plaćaš deo, odnosno porez.

Tako je i sa ovim porezom.

Prodao si stan ili neku drugu nepokretnost, došao do prihoda i država traži svoj deo.

Prodao si automobil i opet si došao do prihoda, država traži svoj deo. To je tih 2.5% poreza na prenos apsolutnih prava.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da porez na prenos apsolutnih prava postoji samo u veoma malo zemalja. Postoji porez na pokretnu/nepokretnu imovinu i porez na kapitalnu dobit.

Međutim kad smo već kod poreza mi smo jedinstveni mislim u svetu po jednom paradoksu:

Ako ja tebi fakturišem nešto i to se zvanično zavede država će od mene da naplati porez (PDV 18%), bez obzira što ti meni možda nikad nećeš platiti. Tako država nije stimulisana da juri dužnike jer se napaltila :realmad: ali da ne širimo priču.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kupio sam automobil (ili stan) i imam RASHOD , zasto onda drzava meni opet uzima svojih 2,5% ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li se kao i prosle godine kada registrujes auto ceka ujutru red za broj pa onda dolazis kada je na tebe red ili dolazis bez broja pa kada stignes?

Isao bih u belu kucu na Paliluli.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Porez bi ustvari i po zakonu trebao da plaća onaj koji dobija lovu, ali se to uvek prebaci na kupca ugovorom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kupio sam automobil (ili stan) i imam RASHOD , zasto onda drzava meni opet uzima svojih 2,5% ?

Ne uzima od tebe, obaveza plaćanja poreza na prenos apsolutnih prava je na strani prodavca, a ne kupca.

Priseti se, npr. čije ime si pisao na uplatnici kada si prevodio auto na sebe...ili zašto si morao da ideš u opštinu na kojoj stanuje prodavac, zašto nisi u svojoj opštini to platio... :whistle:

Druga je stvar što je praksa da prevod plaća kupac, međutim...kupac to ne uradi u ime prodavca, država (kada bi bila sposobna) jurila bi prodavca jer je on uzeo pare, on je ostvario prihod...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Što je u suštini svejedno jer bi onda prodavac auto prodao 2,5% skuplje ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Porez bi ustvari i po zakonu trebao da plaća onaj koji dobija lovu, ali se to uvek prebaci na kupca ugovorom.

Ne može da se prebaci Ugovorom, jer je to protivzakonito.

Sadržina ugovora (pravnog posla) može biti samo ono što je Zakonom dozvoljeno. Ne spada u slobodnu volju ugovornih strana da se dogovore da eto...ne poštuju Zakon i da porez plati kupac.

Uostalom, kada se kao navodno dogovore Ugovorom...čije ime pišu na uplatnici...kupčevo? :whistle:

Što je u suštini svejedno jer bi onda prodavac auto prodao 2,5% skuplje ;)

Ne bi...jer konkurencija radi svoje, pa bi njegov auto bio skuplji u oglasu za par stotina eura...a, onda ga mnogo manje ljudi zove.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa brate, svi bi digli cene valjda :D Nije to Maxi da prave ''akciju'' Stilo za 4000€ prenos gratis :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne može da se prebaci Ugovorom, jer je to protivzakonito.

Sadržina ugovora (pravnog posla) može biti samo ono što je Zakonom dozvoljeno.

ne znam jel to protivzakonito ali barem za nekretnine skoro uvek stoji tačka

-porez na promet (prenos apsolutnih prava) plaća kupac.

I to tako prolazi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slikano juče ispred Nerodne Glupštine

untitled.jpg

Želim da verujem, da je lik proučio zakon i da nema ni jedno slovo o tome kako treba da bude postavljena tablica. Možda jedino nije smeo da je buši, kažu da ima neki paragraf o tome.

Edited by Mihailovic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sjajno.

Kako li je tek zalepio registracionu nalepnicu (verovatno po "uputstvu" :D )

E ovaj se definitivno ne slaze sa izgledom tablica :thumbsup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Video sam ga pre par dana parkiranog u Dalmatinskoj, ali nisam imao čime da zabeležim :) Jedan od načina da teraš inat "stručnjacima" :thumbsup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slikano juče ispred Nerodne Glupštine

untitled.jpg

Želim da verujem, da je lik proučio zakon i da nema ni jedno slovo o tome kako treba da bude postavljena tablica. Možda jedino nije smeo da je buši, kažu da ima neki paragraf o tome.

Ima nesto u ZOBS-u:

XVII REGISTRACIJA MOTORNIH I PRIKLJUČNIH VOZILA

1. Opšte odredbe

Član 268.

....

Na vozilu u saobraćaju na putu, propisane registarske tablice i registraciona nalepnica moraju biti postavljane na propisan način.

....

.... Ministar unutrašnjih poslova bliže određuje sadržinu i način vođenja jedinstvenog registra vozila, uslove za upis vozila u registar, način i uslove za izdavanje saobraćajne dozvole, registarskih tablica i registracione nalepnice i sadržaj, izgled i tehničke karakteristike saobraćajne dozvole, registarskih tablica i registracione nalepnice, način postavljanja registarskih tablica, registracione nalepnice, ....

Izvor: http://www.automobilizam.net/Zobs%20latinica.pdf

Procitao sam pravilnik i u njemu pise:

4. Registarske tablice

Član 26

Registarske tablice pričvršćuju se na motorno i priključno vozilo tako da obrazuju pravi ugao sa vodoravnom osom puta, a vertikalno tako da nisu savijene ili na drugi način deformisane. Moraju biti pričvršćene na mestu koje je predvideo proizvođač vozila i to tako da su dobro vidljive i čitljive, da nisu zaklonjene, dodatno presvučene ili prekrivene bilo kakvom materijom.

Koliko vidim nije navedeno da tablica treba da stoji tako da slova na tablici nisu naopacke, ali se ja sa tim ne bih igrao jer nece proci na sudu da nisi znao kako naopacke postavljena tablica nije " dobro vidljiva i CITLJIVA"

Ne pise na koji nacin mora da se pricvrsti, a i "onaj" iz MUP-a je u SAT-u rekao da smije da se busi, ali tako da se ne ometa njena citljivost tako da cu i ja moju da usrafim.

Izvor: http://www.agencijahorizont.rs/Pravilnik%20o%20registraciji%20vozila.htm

Sto se tice registracije u pravilniku je navedeno

Član 3

Na osnovu upisanih podataka organ nadležan za registraciju vozila vlasniku vozila izdaje saobraćajnu dozvolu, registarske tablice i registracionu nalepnicu, odnosno potvrdu o privremenoj registraciji vozila koji važe za propisani period i čijim izdavanjem se obezbeđuje pravo učešća registrovanog vozila u saobraćaju.

Član 5

...

Uz zahtev iz stava 1. ovog člana prilaže se:

... 6) dokaz o identitetu vlasnika vozila (lična karta - za fizička lica, odnosno dokaz o upisu u registar kod nadležnog organa - za pravna lica). ...

Clan 9

... Vozilo odjavljuje lice koje je kao vlasnik vozila upisano u saobraćajnoj dozvoli i evidentirano u jedinstvenom registru vozila. ...

Buduci da je u pitanju pravilnik koji uvijek i svuda navodi iskljucvo vlasnika vozila mislim da se ovdje radi o nerazumjevanju birokratije jer je ovlascenje regulisano zakonom i osoba sa ovlascenjem predstavlja vlasnika kao da je vlasnik licno prisutan, a zakon ima vecu snagu od pravilnika. Mada misljenja sam da se nece nista promijeniti dok netko ne podnese tuzbu sudu zbog toga i trazi da sud izda nalog MUP-u da mora da postuje zakonski izdata ovlascenja cime ce se stvoriti pravilo i za sve ostale koji imaju zakonska ovlascenja

Ima i za registracionu naljepnicu

2. Registraciona nalepnica

Član 17

Za vozilo koje je upisano u jedinstveni registar vozila, izdaje se registraciona nalepnica.

Registraciona nalepnica se postavlja na motorno vozilo sa vetrobranskim staklom, sa unutrašnje strane, na desnom donjem delu vetrobranskog stakla.

Član 18

Registraciona nalepnica pravougaonog je oblika, višeslojne strukture, vidljiva u dnevnim i noćnim uslovima, samouništavajuća pri pokušaju uklanjanja, dimenzija 80 x 60 mm sa samolepljivim kontrolnim odsečkom.

Registraciona nalepnica za unutrašnju upotrebu sadrži: gore levo, na plavom polju belim slovima latiničnim pismom ispisanu međunarodnu oznaku Republike Srbije "SRB", u prvom redu, ispod holografski izvedene linije koja predstavlja granicu gornjeg dela nalepnice sa siluetama automobila, nalazi se tekst "Republika Srbija" ispisan srpskim jezikom, ćiriličkim pismom, a u drugom redu nalazi se tekst "Ministarstvo unutrašnjih poslova" ispisan srpskim jezikom, ćiriličkim pismom, u središnjem delu nalepnice je prostor u koji se upisuje oznaka registarskog područja, štit na kome je krst između četiri ocila bridovima okrenutih ka vertikalnoj gredi krsta, registarski broj vozila, u narednom redu je datum isteka važenja registracije, dole levo horizontalno orijentisan nalazi se naziv "REGISTRACIONA NALEPNICA" ispisan srpskim jezikom, ćiriličkim pismom izveden u holografskoj tehnici iznad koga je desetocifreni kontrolni broj. Ostali vidljivi elementi izvedeni holografskom tehnikom su: dole levo, paralelan vertikalnoj ivici nalepnice tekst "REPUBLIKA SRBIJA" ispisan srpskim jezikom, ćiriličkim pismom, sredina levo oznaka Republike Srbije "SRB" i štit na kome je krst između četiri ocila bridovima okrenutih ka vertikalnoj gredi krsta oko kojih se u koncentričnim krugovima širi tekst "REPUBLIKA SRBIJA" srpskim jezikom, ćiriličkim pismom. Gore desno nalazi se u holografskoj tehnici izveden grb Republike Srbije. Paralelno gornjoj ivici se nalaze siluete automobila, paralelno donjoj ivici je stilizovani prikaz kolovoza. U sredini dole nalazi se deo sigurnosnog pečata izveden u formi namenskog hologramskog pečata čija se druga polovina nalazi na kontrolnom odsečku. Razdvajanje kontrolnog odsečka od nalepnice vrši se tokom procesa izdavanja registracione nalepnice. Holografski deo nalepnice je dimenzije 80 x 60 mm.

Koliko vidim iz teksta dosta toga se nalazi na toj srebrenoj foliji pa se skidanjem nje moze smatrati da je naljepnica neispravna

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...