Jump to content
FAS Goran
neshaoct

Nove tablice / male tablice / obaveznost prednje tablice / bez tablica? / tablice po želji?

Recommended Posts

Haha drago mi je da ti se svidjaju :)

Ne, nemam informaciju koliko bi to kostalo (ne znam ni da li moze) mada ako imas nekog u osiguranju ili MUP-u to se moze lako rijesiti haha :whistle:

Ma mora da može to je uvek moglo :) Ja sam trebao da uzmem 500-J-500, ali je trebalo da čekam 2-3 dana, a stari se popišmanio i mrsko mu bilo da čeka i onda smo dobili ove random :) Ali zato sledeće godine idem lično na lice mesta :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

preko deset godina nisam bio ni u Rusiji ni u Grčkoj, pa ako je sad tako i tamo - onda nema šta da izmišljamo ....

mada ja bi opet pre uzeo bugaarsko/ruski model jer svakako mi nije u interesu da me stigne kazna iz inostranstva ...

ili nek i njihovi panduri nauče da tumače ćirilične oznake ili nama lepo ...

Ts1j70ni.jpg

@ damjanović - ne znam stvarno što velika većina ljudi zastupa ideju lakše mi je latinica ( privatno je svetinja pa nek svako piše kako oće i želi arapski, kineske znake, japanske ili egipatske hiroglife) ALI državno bi po meni trebalo sve da bude Ćirilica počevši od tablica ( u skladu sa EU normama ( mada nećemo ući tamo pre 2079)) zatim sva izdanja,(novine magazini) karte, ulice, a čak i nazivi međunarodnih firmi ( opet kad može Makdonalds itd u RU i BG)

da nedužim ko neceni sebe neće nas ni drugi poštovati ...

ako nastavimo ovako slobodno možemo da se proglasimo Zemljom i svi smo građani Zemljani živimo u nekom nedefinisanom prostoru najbolje opisanom:ZAJEDNICA RAZJEDINJENIH SKUPŠTINA STANARA - ZEMLJANA !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

bre dovla da ne vozis ti pandurskog presretaca kao dopunsku delatnost

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja mislim da bismo trebali kao i Bosanci da skroz izbacimo oznaku grada, ionako se separatišemo i šta ti znam, bolje da ne znam ko je iz kog grada a i kad krenem u Hrvatsku manje bode oči SRB nego SRB i BG zajedno :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

U Ministarstvu unutrašnjih poslova Srbije još uvek ne znaju kada će početi izdavanje novih registarskih tablica za automobile, iako je njihova zamena trebalo da počne još 6. juna prošle godine.

U Upravi za upravne poslove MUP-a još uvek se priprema novi pravilnik o registraciji motornih vozila, a ovaj posao neće biti završen do kraja godine.

Srbija je jedina zemlja bivše Jugoslavije koja ima iste registarske tablice kao u vreme SFRJ! Umesto da još prošle godine počnu sa primenom pravilnika o registraciji motornih vozila, koji je donelo Ministarstvo za infrastrukturu, u MUP-u su odlučili da "dorade" posao svojih kolega. Zbog toga već godinu i po dana kasni izdavanje tablica, a u MUP-u nemaju odgovor na pitanje kada će početi zamena registarskih oznaka!

Svi spremni osim MUP-a

Načelnik Saobraćajne policije Stojadin Jovanović rekao da još uvek ne zna ništa o tablicama, jer to nije u nadležnosti njegove službe.

- Još nemamo nikakve informacije. To radi Uprava za upravne poslove - "prebacio je lopticu" Jovanović na svoje kolege.

Nakon više poziva, u ovoj upravi su nam rekli da ćemo dobiti odgovore, ali da "ne znaju kada"?! Međutim, saznali smo da se o novim tablicama još uvek ne razmišlja!

- Još uvek se ne zna kako će izgledati tablice jer je izrada novog pravilnika u toku. Bili smo zauzeti oko biometrijskih pasoša, zbog čega je ceo posao sa novim tablicama usporen.

U Ministarstvu za infrastrukturu juče su rekli da su oni svoj deo posla obavili i da je sada sve na MUP-u Srbije.

- Mi više nemamo veze sa tablicama. Sve potrebne saglasnosti smo dali još prošle godine i ostalo je da oni urade svoj deo posla. Oni prate sve oko toga - rekao Dragan Jovanović, pomoćnik za bezbednost u Ministarstvu infrastrukture.

MUP je već imao kontakte sa jedinim proizvođačem registarskih tablica u Srbiji, firmom AD "Boja" iz Sombora. Direktor ove firme Dragan Kusunić rekao je da su spremni za proizvodnju, ali da još uvek nisu dobili narudžbine.

- Mogu vam reći da sada sve konce drži MUP. Mi smo spremni, a za sve druge detalje - kada i koliko, obratite se policiji - rekao nam je Kusunić.

Pored fabrike "Boja", tablice bi trebalo da radi i Zavod za izradu novčanica na Topčideru, ali su oni juče objasnili da su osobe nadležne za ovaj posao na službenom putu.

Iduće godine?!

Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je ranije da će nove tablice početi da se izdaju kada počne primena novog zakona o bezbednosti u saobraćaju. Predsednik Srpskog komiteta za bezbednost saobraćaja Damir Okanović podsetio je da će zakon početi da se primenjuje 10. decembra, ali i da ne zna kada će početi izdavanje novih tablica.

- Raniji pravilnik donelo je Ministarstvo za infrastrukturu, ali je u međuvremenu sve prešlo u nadležnost MUP-a. Pretpostavljam da sada MUP radi novi pravilnik, pa se zbog toga kasni. Novi zakon o bezbednosti u saobraćaju donet je još pre tri meseca - kaže Okanović.

On objašnjava da su nove tablice potrebne zbog kontrole saobraćaja, jer sigurnosne kamere na putevima mogu lakše da ih prepoznaju.

- Automatski sistemi video-nadzora moći će lakše da prepoznaju broj na tablicama. Na primer, ako prođete na crveno, sistem automatski prepoznaje tablice i upućuje kaznu na adresu vozača. Tako da neće biti potreban "živ čovek" da to uradi - kaže Okanović.

Kombinacija slova i brojeva

Prema postojećem pravilniku, koji MUP trenutno dorađuje, nove tablice biće bele boje, sa plavim poljem na levoj strani. Na polju će biti ispisana međunarodna oznaka Srbije - SRB. Na tablici će biti nacrtan crveni štit sa belim krstom i četiri ocila, ispod kojeg će ćirilicom biti ispisana oznaka registarskog područja. Registarska oznaka biće ispisana i latinicom, ali velikim slovima pored plavog polja. Umesto kombinacije četiri do šest brojeva, kao do sada, registarska oznaka će se sastojati od tri ili četiri cifre i kombinacije slova. U kombinaciju ulaze sva srpska latinična slova, kao i slova W, X i Y. Novost je registraciona nalepnica, koja će se lepiti na vetrobransko staklo.

Nove oznake za gradove

Predviđeno je da se uvede i 18 novih oznaka za gradove u Srbiji, pa će ih ukupno biti 59. Oznake će ubuduće imati i Aleksinac (AL), Bačka Palanka (BP), Bačka Topola (BT), Bečej (BČ), Velika Plana (VP), Vrbas (VB), Inđija (IN), Kanjiža (KA), Knjaževac (KŽ), Kovin (KO), Negotin (NG), Prijepolje (PP), Petrovac na Mlavi (PT), Svilajnac (SV), Smederevska Palanka (SP), Stara Pazova (ST), Ćuprija (ĆU) i Šid (ŠI).

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

evo upravo mi stigao mejl od drugova organa: sve su rekli osim ono što sam pitao - KADA ??? :wallbash: :wallbash:

bnXs9.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

37639-tablice%20nove.jpg

U Zavodu za izradu novčanica i kovanog novca počela probna proizvodnja registarskih oznaka.

Zavod za izradu novčanica i kovanog novca (ZIN) u Topčideru počeo je probnu proizvodnju novih registarskih tablica po evropskim standardima. Nove tablice će na levoj polovini imati plavo polje sa slovnom oznakom države ''SRB'', a registarski broj putničkih vozila činiće dvoslovno latinično obeležje područja, tri cifre i još dva slova. Razdvajaće ih grb Srbije sa četiri ocila ispod kog se nalazi ćirilična oznaka područja, a umesto dosadašnjeg formata od 420 puta 120 milimetara, nove oznake za putničke automobile proizvodiće se u dimenzijama 520 puta 110 milimetara.

Pravni uslovi za proizvodnju novih registarskih oznaka ispuniće se primenom novog zakona o bezbednosti u saobraćaju (ZOBS). Očekuje se da posle toga MUP izda nalog za zamenu registarskih tablica za motorna i priključna vozila. To će biti regulisano pravilnikom o registraciji, a novina je da će tablice raditi Zavod za izradu novčanica i kovanog novca Narodne banke Srbije. Nezvanično, nove tablice bi, kako se očekuje, trebalo da se nađu na branicima srpskih četvorotočkaša za otprilike šest meseci.

Iako su nove ''lične karte četvorotočkaša'' najavljivane za početak 2009. godine, a zatim dvaput prolongirane do septembra, odnosno do stupanja na snagu novog ZOBS-a, nalog MUP-a za zamenu tablica sačekaće još neko vreme dok se ne ispune ''tehnički i drugi uslovi'' za početak izdavanja. Kada u ministarstvu konačno izdaju pomenuti nalog, vlasnici vozila neće morati da se bave drugim procedurama, a na šalteru lokalne policijske stanice preuzimaće bitno redizajnirane i znatno kvalitetnije izrađene aluminijumske pločice koje su njihovom ljubimcu potrebne kako bi izašao na drum.

Ljubiša Vuletić, generalni direktor Zavoda za izradu novčanica i kovanog novca, ističe da ova ustanova spremno očekuje odluku MUP-a, a o njegovim rečima najbolje svedoči nova oprema za proizvodnju tablica postavljena u zasebnom pogonu na Topčideru, u čijem se magacinu već nalazi potrebni repromaterijal i uspešno proizveden probni kontingent oznaka.

– Nove tablice standardizovane su sa svim evropskim propisima, poseduju međunarodni ISO 7591 sertifikat i po formi odgovaraju svim modelima vozila, bilo da su u pitanju motocikli, automobili, džipovi ili prikolice – istakao je Vuletić.

U opticaju će se, prema rečima Ivana Drecuna, pomoćnika generalnog direktora ZIN-a, naći još 34 vrste tablica koje kombinuju različite boje i dimenzije.

–One će biti izdavane u zavisnosti od funkcije i tipa vozila na čijim će se branicima nalaziti: putničkim, policijskim, diplomatskim, vangabaritnim, vozilima stranih predstavništava, trgovina i dopisništava, odnosno privremeno registrovanim vozilima – objasnio je Drecun.

Najveći ''napredak'' nove tablice donose u oblasti sigurnosti od krivotvorenja. Posebna folija koju za zavod proizvodi fabrika ''3M'' u sebi sadrži hologram sa grbom države, odnosno trodimenzionalno vlakno koje se prelama u zavisnosti od ugla gledanja.

– Odsjaj sigurnosnog grba vidljiv je na četiri metra od vozila dok se trodimenzionalni talasi ocrtavaju na udaljenosti do deset metara. Aluminijumske ploče izrađuju se u somborskoj fabrici ''Boja'' gde se na njih lepi reflektujuća folija i laserom utiskuje serijski broj u samom uglu tablice. On će omogućiti da tablica postane ''lični dokument'' automobila.

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić najavio je da će uskoro početi izdavanje novih saobraćajnih dozvola i registarskih tablica za vozila.

Dačić je na godišnjem sastanaku s rukovodiocimna MUP-a i načelnicima svih policijskih uprava istakao da to spada u jedan od prioritetnih zadataka policije u 2010. godini. On je dodao i da u prioritetne zadatake spada i omogućavanje građanima da što brže i efikasnije obave sve svoje poslove na policijskim šalterima. Izdavanje novih registarskih tablica za automobile trebalo je da počne sredinom 2008. godine, a odlagano je, kako je saopštavano više puta u proteklom periodu, zbog proceduralnih razloga i nedostatka zakonske regulative.

Kako je najvljivano, nove registarske tablice biće rađene po evropskim standardima, na njihovoj levoj strani biće plavo polje u kome treba da bude oznaka države Srbije (SRB), a biće ostavljen prostor i za oznaku EU, kada Srbija postane članica EU. Na tablici, kako je planirano, biće crveni štit sa belim krstom i četiri ocila, ispod kojeg će ćirilicom biti ispisana oznaka registarskog područja.

Registarska oznaka biće ispisana i latinicom, ali velikim slovima pored plavog polja, a umesto kombinacije četiri do šest brojeva, kao sada, registarska oznaka će se sastojati od tri ili četiri cifre i kombinacije slova. U kombinaciju ulaze sva srpska latinična slova, kao i slova W, X i Y, dok novinu predstavlja i registraciona nalepnica, koja će biti zaplenjena na vetrobransko staklo

Predviđeno je da se uvede i 18 novih registracionih oznaka za gradove u Srbiji, pa će ih ukupno biti 59, među kojima će, uz već postojeće, biti i i Aleksinac (AL), Bačka Palanka (BP), Bačka Topola (BT), Velika Plana (VP), Vrbas (VB), Inđija (IN), Kovin (KO), Negotin (NG), Prijepolje (PP).

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zbog ukidanja viza, moramo da menjamo i tablice, da bi usli u EU sistem oznacavanja vozila. To je jedan od razloga. A iskreno se nadam da ce konacno to uvesti, da ne smaraju vise sa rokovima. I tako ce godinu dana trajati cela akcija.

Share this post


Link to post
Share on other sites

kako onda Britanija nije menjala tablice zbog EU? Gluposti. Samo jos jedan nacin da se narod muze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije bas tako

Sistem oznacavanja na nasim sadasnjim tablicama je odavno prevazidjen i postao je nedovoljan. Zaista je bilo potrebe da se menja i to odaaaavnooo.

Share this post


Link to post
Share on other sites
kako onda Britanija nije menjala tablice zbog EU? Gluposti. Samo jos jedan nacin da se narod muze.

Zato sto Britanija nije u Sengen rezimu :whistle:

Share this post


Link to post
Share on other sites

...na postojećim tablicama imamo zastavu države koja ne postoji. I kada su ranije menjane jedino je petokraka menjana sa zastavom...ali je sistem označavanja ostao isti. Zbog toga je potrebno unaprediti čitav sistem, jer nije samo stvar u novoj kombinaciji slova i brojeva koja daje veći broj kombinacija, već i u kvalitetu izrade i trajnosti novih tablica.

Takođe, napraviće se i nova registraciona područja.

A, moraće da se kasnije menja opet jer ne možemo odmah sada stavljati oznaku EU u plavom polju. Zvezdice dolaze kasnije... :) jedino što to neće baš skoro.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uopšte ne trebaju da menjaju tablice vozilima koja ih već imaju. Mi smo jedna rasipnička zemlja i presipamo stalno iz šupljeg u prazno, sa tim da se najviše presipa od strane građana u šupalj državni džep. U čemu je problem nekim EU zemljama da ne menjaju tablice na starim vozilima, samo na novim?

Treba biti racionalan, a mi to apsolutno nismo. Redovno prave seču na mestima gde mesta nema. Sad će biti frka oko tih tablica i ko zna kakvih problema, kao i sa pasošima.

A fora je samo da se uzmu pare.

Share this post


Link to post
Share on other sites
...U čemu je problem nekim EU zemljama da ne menjaju tablice na starim vozilima, samo na novim?

Oni ''izmenjaju'' vozni park za 5, 6 godina...a, kada bi mi uveli taj sistem, menjali bi tablice negde do 2030. godine... :D

Daleko smo mi od bogatih država EU koje imaju tu praksu ( nemaju sve ), jer oni ionako svaki auto voze po 2, 3 godine, njihove firme takođe obnavljaju svoje vozne parkove na 2-4 godine...

Novi Pasoši su bili potrebni, jer se sa starim nije moglo bez viza. I danas ko ima stari pasoš mora i dalje da ima vizu. Sve to znamo... ;)

Jedino su naši otišli toliko daleko da sada imamo bolje, tehnički savršenije pasoše nego većina država EU, ali to je urađeno baš zato da ih ne bi opet menjali za 5 godina...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pretpostavljam da ce se tablice menjati,kako kome istekne registracija-tako uzme nove :dry:

I ja mislim da je glavni motiv uzimanje novca :rant: ,kao i za sve ostalo kod nas :whistle: ,a tek posle dolazi sengen zona,petokrake,zastave i EU...

Para za penzije i socijalna davanja davanja je sve manje-nezaposlenih sve vise,znaci treba uzeti dinar gde god se moze,novi ZOBS(nenormalno visoke novcane kazne u odnosu na primanja,)LK,PASOSH,NOVE TABLICE,cujem da ce povecati i onako velike AKCIZE NA GORIVO,skuplje ODNOSENJE PAUKOM....

Izvinte na ovom offovanju i politicarenju :blushing: ,ali meni se nekako ucinilo da sve to ima veze jedno sa drugim,a manje sa onim zvanicnim objasnjenjima

Edited by mik

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lična karta

Jel' znate neku državu u regionu koja ima lične karte kao naše stare...koja je ista još iz vremena kada je Tito bio u punoj snazi?

Pasoš

Ko neće da plati za novi pasoš, još uvek može neko vreme sa starim...ali i sa vizama.

Tablice

I one su iste kao iz vremena dok je Tito bio u punoj snazi, jedino su skinuli petokraku.

Činjenica je da smo još kako bili zaostali kada su dokumenta u pitanju.

Npr. nema razlike između novca i ovih dokumenata...ali...novac nam nije jednako zaštićen od falsifikata kao u vreme Tita, nego je danas mnogo bolje zaštićen i kvalitetniji je. Zašto bi tog napretka bile lišene i ostale isprave...?

Na kraju, ne plaćamo da bi smo dobili iste obrasce ( to bi bilo hvatanje para bez razloga ), nego dobijamo nove obrasce, novu formu dokumenata, bolju, kvalitetniju, zbog koje imamo prednosti, počev od toga da za novi pasoš ne treba viza, do toga da sa LK koja ima čip možeš brže završavati poslove sa državnom administracijom...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vjerovatno ce i kod vas biti da ne morate mijenjati tablice kad istekne registracija nego kad popunite sva polja u saobracajnoj...Tako je kod nas

Share this post


Link to post
Share on other sites
jeste, ali nema potrebe ni da se menja svaki cas.

Nije mi bas jasan ovaj komentar, s' obzirom da nikada do sada nismo menjali tablice.

Mislim da ljudi preteruju. Niko nije rekao da sutra moramo svi da zamenimo tablice. To je proces koji je neophodan, ali i trajace malo duze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...