Jump to content
FAS Goran
Martin

Fiat Marea - saveti, iskustva...

Recommended Posts

Pozdrav svima...

Treba mi pomoc oko kupovine fiat marea 1.6 16v +metan bipower 98 godiste. presla oko 190000km.zna li ko sta o tome i na sta treba da obratim paznju?

unapred zahvalan!

Edited by neshaoct
spojena tema

Share this post


Link to post
Share on other sites

pobeze mi tema.. :wallbash:

LM, ja ne bih nikad uzimao auto sa uredjajem za metan...gde ces to da tocis, a i ko zna koliko je stvarno presla i kako metan utice na motor.. :question:

Share this post


Link to post
Share on other sites

ima vise pumpi,to sam se raspitao a posto sam iz panceva nece mi biti problem.nego ako neko zna nesto u vezi tih kola voleo bih nesto vise da mi kaze o njima i da li vredi kupiti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bila je jedna zelena marea limuzina 98god na metan,prodavala se u PA,mislim da bu trebao da je zaobidjes posto je verovatno koriscena za taxi posto vi u PA imate 2 pumpe koje toce metan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Taj 1,6 16v motor je najbolji motor iz te kategorije Bravo/Brava/Marea. Dakle što se tiče samog motora tu nemaš šta da brineš. Auto kao auto je generalno ok, i svi su imali pocinkovanu limariju što će reći da ako uočiš bilo gde neku rđu ili nešto slično, auto je verovatno udaran pa farban. Za ostale stvari - kod majstora na pregleda pa dijagnostika itd. Iskreno, stvarno ne znam kod koga bi u Pančevu to mogao da odradiš. Ja sam išao kod mnogo majstora, ali bukvalno ni sa jednim nisam ni malo zadovoljan da čak ni ulje ne želim da mi ostave da zamene.

Što se tiče samog metana po meni, to je kao i sa plinom. Dobra je stvar što se tiče ekonomičnosti, a što se tiče štetnosti... pa možda da popričaš sa taksistima koji ga koriste. Ono koliko sam ja pričao s njima oni su one Oktavije, Roomster-e i Multiple izvozali već preko 100 000km i za sada još uvek nemaju problema. Jedna Oktavija je imala 250 000km i taksista je tvrdio da nije na njoj ništa rađeno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

evo ovako sta sam zatekao......enterijer zapusten,sedista prljava auto nije registrovan,kaze presao 190000km mada se meni cini da je malo vise a najvise me zabrinulo to sto se gasila na benzinu i cuo se neki zvuk iz menjaca a rucica menjaca je bila sa puno lufta malo me podsetila na zastavu....:( a najbitnije kaze motor trosi malo ulja sto mi je jako cudno a i kaze da ima neki servis u pancevu gde kosta ceo motor sa ugradnjom 120 eura i daje garanciju na rad.toliko o marei....:(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisi rekao cenu, tako da ne znamo da li se isplati...

Ako imas visak vremena, debele zivce i tanji novcanik, razmisljaj o njoj

A ako nisi toliko bogat da kupujes jeftine stvari (pazi, vreme je vrednije od novca), onda je zaobidji. Ja bih je prepustio nekom drugom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne isplati se. Kad si uspeo posle jednog pregleda da uocis toliko ozbiljnih nedostataka, ko zna koliko ima skrivenih. Na kraju ce te auto sigurno izaci mnogo skuplje od nekog JTD-a npr.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav svima na forumu, evo danas sam dogovorio kupovinu maree. U pitanju je limuzina slicna Makijevoj samo samo sto je tamno siva boja. Godiste je 2002. presla po satu 250000km, motor je 1.9JTD 110ks, ima standardnu opremu, klima, podizaci... Lepo je ocuvana i lepo ide, majstor je pogledao probao i kaze da je dobra. Veliki servis uradjen pre 20000km a mali skoro, takodje i lamela, plocice i diskovi su skoro menjani a registrovana do 9.2012. Sutra ujutru idem da je prevedem na sebe. Platio sam je 2200e.

Imam jedno pitanje, prodavac je naveo da ima i ABS ali na tabli ne prikazuje kada dam kontakt, jel to znaci da ga nema ili da se to ne vidi tu?

Hvala svima :rolleyes:

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

To znači da je ABS ispravan. Kada se vidi na tabli to ne valja :)

Inače Maki čestitke na radovima malo sam spavao na času pa sam propustio i jubilej na 222222... meni to stiže uskoro :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

A jel mogu negde da vidim da li ja uopste imam ABS? Ja jedino znam da kada neki auto ima ABS lampica zasija kada se da kontakt i ugasi posle par sekundi.

Inace uzeo sam auto pa odmah imam par pitanja, prvo za termostat motora, dok sam ga vozio po gradu skala je presla polovinu i zaustavila se na onoj prvoj tackici posle crtice koja oznacava sredinu. Jel normalno da tu bude skala jer meni na puntu je uvek stajala na pola i cim predje 2-3mm pali se ventilator i vraca se na pola.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oko radne temperature ovde:

http://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?showtopic=28305

Nije dobro trpati sve što te zanima u jednu temu, jer od foruma koji nije pregledan niko nema koristi. :thumbup:

Inače, lampica za ABS treba da sija prilikom davanja kontakta i da se ugasi kasnije ukoliko je sve ispravno.

Imaš na forumu temu kako da fizički vidiš imaš li ABS (ne, nije u pitanju zaletanje do neke brzine i onda full na kočnicu :D )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav momci. Hteo bih da kupim Fiat Mareu karavan rekao mi je jedan covek da moze da uveze za nekih 2000-24000 eura iz nemacke sa servisnom knjizicom i placenom carinom inace se bavi prodajom uvezenih automobila. treba mi saveti za njega,koji su motori dobri koji nisu (znam da JTD jesu super ali mi je mnogo 1.9 ono jeste dizel ali registracija je...) ,kakav je kao porodicni auto , da lise cesto kvari , kakva je limarija sta je najproblematicnije na njemu , kakva je voznja na sta da obratim paznju pri kupovini . . . da ne nabrajam sve :)

Zanima me kakvi su dizeli 1.6 (negde sam citao da nisu dobri da su samo jtd super) kakvi su benzinci 1.6. Napisite mi i utiske ko ga je vozio. Kakva je elektronika na njemu (citao sam da se kvari brzo) i moze neko da mi napise sta sve ide sa full opremom. :D

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja mislim da je razlika u ceni registracije izmedju 1,6b i 1,9jtd veoma mala, zanemarljiva. Ako hoces mareu, da imas auto i za voznju i za prodaju nekada kada budes resio, samo 1,9jtd i to karavan verziju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja mislim da je razlika u registraciji tipa nekih 5000-6000 izmedju 1.6 i 1.9...

Share this post


Link to post
Share on other sites

To je nekih 50e na godinu dana, sto je po meni zanemarljivo, a velika je razlika u motorima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Childlock - to ti je bravica na zadnjim vratima, kojom onemogućuješ otvaranje vrata sa unutrašnje strane.

Webasto - grejanje kabine, ali i motornog prostora (zavisno od vrste uređaja), bez pokretanja motora. Idealno za zimske uslove. :cheers:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iz sledeceg mog pisanija se moze izvuci poneka pouka a i zelim da istaknem da je marea jtd izuzetan auto koji od pre 2 dana nije vise u mom vlasnistvu, otisla je u zasluzenu penziju negde oko zlatibora i imam utisak da necu imati vise tako zahvalan auto. Auto koji sada vozim je godinu dana star mercedes e klase a FIAT stilo mjet je dosao na njeno mesto.Marea mi je zaradila e klasu. Evo nakon 3 godine i 70k km da napisem nesto.

Elem kupio sam doticnu pre tri godine sa 200.000 km pravih, odmah po kupovini uradio veliki servis, zamenio akumulator, oba ramena i set kvacila, zamenio sam set kvacila zbog podrhtavanja prilikom kretanja. Tada je konstatovano da nije set kvacila u pitanju vec da je crkao plivajuci zamajac ali posto je majstor sklopio sve bez mene ostade taj zamajac nepromenjen (opisao sam u jednom od predhodnih postova tu dramu) za svo vreme sam zamenio remenicu pk kaisa i oba ramena, ulje sam menjao na 15-20 hiljada km, nije trosila ulje, odmah sam zatvorio egr ventil i izvukao kabal sa protokomera, termostat nije radio od prvog dana a ja ga nisam menjao jer je ostao otvoren naravno, nisam pohebao motor iako nije stalno imao radnu temperaturu.

Vizuelno je auto besprekoran iako je pran jednom mesecno leti a preko zime jednom ili nijednom. Mislim da ima slika u nekom postu kad sam hteo da je prodam pre godinu dana. Sad ima 275.000 km i u super je stanju tj.lepo radi, vuce itd. preko 15 puta je isla za Grcku i nigde me nije ostavila a jahao je ko je stigao. Utegnuta je i stvarno lepo izgleda. Covek koji ju je kupio ce se sigurno lepo voziti

.Naravno nemojte nikako odrzavati vozilo kao ja i ovo sto sam napisao nije pametovanje nego cisto kako sam je ja odrzavao a ona radila, ne treba auto paziti kao dete ali ni kako sam je ja odrzavao, nadjite neku sredinu i uzivajte u voznji. Da moze da ide bez protokomera 3 godine, da nista ne fali ako je zatvoren egr,da ne mora imati idealnu temperaturu, ne trsi ulje itd.

Skidam kapu fiatu na modelu Marea jtd. Za tri godine cu napisati nesto i o stilu mjet koji je kao sto sam rekao zamenio mareu u mojoj porodicnoj firmi p.s.za 2 godine koliko sam ga vozio kao porodican auto sam samo zamenio plocice i set kvacila, sad ce ici iz ruke u ruku pa ce mo videti. Veliki pozdrav forumasima i napominjem da nisam aljkav nego je Mareu vozilo cetvoro ljudi a ja nisam dizao glavu od posla i samo mi je bilo bitno da ne mislim jos i o kolima.

Edited by neshaoct
prebačeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...