Jump to content
FAS Goran
nidza

Distanceri & brezoni

Recommended Posts

Nije mi jasno na koji nacin vise opterecuju osovinu svojom tezinom?

Oni bi vise opterecivali osovinu ako bi postolalo odredjeno bacanje prilikom njihovog okretanja.

Mislim da svaki distancer (aluminijum,celik) podjednako povecava opterecenje same osovine zbog toga sto se njihovom ugradnjom povecava krak,a samim tim i moment i dolazi do veceg opterecenja lezaja.Ko je u skoli imao mehaniku razume o cemu pricam (krak,moment). Naravno ovo je moje misljenje u koje nisam ni 50% siguran.Cisto razmisljem "glasno".

Pojasnjenje u vezi ovoga bi dobro doslo verujem svima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kao sto se opterecenje povecava produzavanjem kraka, tako se povecava i povecanjem mase na kraju tog istog kraka. Primer: tezi tocak vise opterecuje. Ili isti tocak sa teskim distancom.

Mislim da se opterecenja produzavanjem kraka povecava sa kvadratom rastojanja, a tezinom linearno. Eto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Konsultovah se malopre s prijateljevim prijateljem koji je malo vise upucen u celu pricu oko distancera. Njegova teorija je ta da nije bitan materijal dok god distancer ima onaj prsten izbacen za naleganje felne. Da je samo ploca u pitanju onda bi bio problem.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Njegova teorija je ta da nije bitan materijal

sve pokusavam da provalim u kojoj majstoriji, (od topljenja cvaraka do silicijumskih vafera) nije bitan materijal, al' nesto mi ne ide.

U najblazem sljucaju, manje je bitno od samog prstena za naleganje.

Share this post


Link to post
Share on other sites
sve pokusavam da provalim u kojoj majstoriji, (od topljenja cvaraka do silicijumskih vafera) nije bitan materijal, al' nesto mi ne ide.

i ja pokusavam da provalim poentu tvog posta al ne ide ni meni, izgleda da je nesto prelazno

Share this post


Link to post
Share on other sites

uzmite u ruku distacer od juga (5mm) i shvaticete o cemu pricam, i taj od 5mm je ozbiljno tezak, od 20 bi vec bio problem, ne mislim da bi napravio neki problem, jednostavno je toliko tesko da mislim da bi cak usporilo auto, iako je jako blizu ose okretanja ipak je to dosta tezine

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bio sam danas kod majstora i rekao mi je sledece:

-prva varijanta je da mu mi odnosno ja odnesem materijal pa bi nam naplatio samo ruke (ali bi dva puta placali transport sto mislim da nije isplativo)

-druga varijanta je da on nabavi materijan i sve bude njegovo ali posto trenutno nema nije mi rekao za ukupnu cenu.

Ostao je dogovor da se cuje sa tim likom od koga to nabavlja pa da nam kaze cenu kako distancera tako i duzih srafova.

Pitao sam ga i sta misli koja je neka optimalna debljina i njegovo misljenje,u koje je posle nekog proracuna bas bio siguran je: do 15mm je skroz OK i to od celika.Krajnja granica je 20mm ali je on ne preporucuje.

Pitao sam ga i za aluminijom.Pricali smo da je aliminijum laksi pa imamo manje opterecenje lezaja.Rekao je da zezaj trpi vece opterecenje usled udaljavanja tocka od njega a manje usled same tezine - 15mm celik skroz OK!

Izneo sam njegovo misljenje sa kojim je prilicno uspeo da me ubeti.Ima i toga da neznanca i nije tako tesko ubediti pa sada ko ce ga znati.

E,da! Ako neko skida tocak ili vec zna neka mi javi za precnik distancera!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da se nadovezem na temu, posto je vec otvorena, imam distancere od 15 mm, i hteo bi da negde nadjem sigurnosne srafove koji bi mi vrsili posao i cuvali felne na kolima, posto distancera ne zelim da se odreknem nikako. Koliko bi minimalu duzinu navoja ti sigurnosni srafovi trebali da imaju? Nesto najduze sto sam nasao je sigurnosni sraf sa duzinom navoja od 34 mm.

Share this post


Link to post
Share on other sites
... Pitao sam ga i sta misli koja je neka optimalna debljina i njegovo misljenje,u koje je posle nekog proracuna bas bio siguran je: do 15mm je skroz OK i to od celika.Krajnja granica je 20mm ali je on ne preporucuje....

Jbg ovi 20mm metalni sto mi se nude su razbuseni (kao one felne 4x98 i 4x108) i olaksani, ne znam sta da radim jbg ... a lik ih nove ceni sve zajedno 3000din.

Share this post


Link to post
Share on other sites

On je rekao da je 20mm neka gornja granica. Sve ima od-do,a sredina je uvek najbolja. Meni je za Punta i Tipa preporucio 15mm. Neko moje razmisljanje,ti mozes da stavis i 40mm distancer u pocetku sigurno nece nista smetati mozda nece ni posle 10.000km ali ce definitivno smanjiti radni vek lezaja. Tako da ono sto kaze neko Ma ja sam stavio 50mm i nista ne fali jeste tako ali koliko ce to tako i biti??? Za nekog kome auto sluzi iskljucivo za takmicenje i prelazi 1000km godisnje posto zbog spojlera moze da vozi samo tog dana kada se operu ulice to i nije lose,ali ako se auto stvarno vozi ne isplati se menjati lezajeve svake godine. Svako ima pravo na svoje misljenje pa se nadam da necete zameriti.

Na koji bi ti auto to stavio? Verovatno da nije isto 20mm za yuga i recimo za Stila.

Napisao si 3000 za sve. Pojasno malo. Broj distancera,srafovi...?

Ja sam ubedjen da ce moj komsija to sigurno najjeftinije i vrlo vrlo kvalitetno da nam napravi! Prover je 100%!

Ako je neko zainteresovan za distancere i duze srafove neka kaze.Sto nas je vise i cena ce biti sigurno prihvatljiva.

Nisam mogao danas da odem kod njega da ga pitam za cenu posto sam izvadio zub,najebo sam ga samo tako.Ne mogu da pricam niti dnesto da radim.

Nadam se da ce mi sutra biti bolje pa cu da odem do njega.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma ni ja ne bih isao preko 20mm, jedino sto me muci i ono oko cega se razmisljam je dal uzeti te metalne il ne. Kao sto rekoh, lik ih ceni 3000 sva 4, bez srafova. U svakom slucaju, necu nista preduzimati dok se ne oglasi tvoj majstor sa cifrom, tako da racunaj mene kao potencijalnog zainteresovanog.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nadam se da cu sutra moci da odem kod njega pa javljam sta i kako. E,pitaj tog lika koliki je precnik distancera.Skinuo bih ja tocak da izmerim ali cim se i malo opteretim boli me rana.

Mozda nije losa ta ideja da se izbusi koja rupa zbog olaksanja. Videcu sta majstor misli i o tome. Ja licno mislim da je ideja dobra. Koliko-toliko olaksa ce ga,mozda mu to nesto i vredi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma ne smem tog lika da cimam vise, 20x sam dolazio da ih gledam i da se razmisljam :D E imam ja u garazi 5mm distancer od juga i mogu da ga izmerim, mislim da je to isti precnik. Moze neko da potvrdi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bre ja mislim da je to to. Ako se ne varam mislim da je neko sa foruma bas te distancere stavljao na nekog fiata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi stvari stoje ovako:

- distancer dimenzije kao na slici od ranije i

- 4 duza srafa sa konusnim sajbnama (tzv.plivajuci srafovi) kako majstor kaze ne bi trebalo ni slucajno da budu vise od 1400din.

Odmah mi je napomenuo da sa vecim brojem narucenih kompleta cena ide obavezno dole ! ! !

Mislim da je ovo vise nego dobro?!

Receno je da je distancer min. 15e odnosno 1400din. i da su srafovi 30e (ne znam da li je to cena za obicne srafove ili sa konusnom sajbnom ali nema ni veze).

Na osnovu ovoga ispada da srafovi dodju gratis sa ovom da kazem trenutnom cenom,a spusticemo je jos za koji dinar sigurno.

Ja cu uzeti 2 para komplet (distancer-srafovi). Ako hoce jos neko neka kaze pa cemo na osnovu ukupnog broja dobiti drugu cenu.Mislim da je tako najbolje. Ne verujem da se nekom bas toliko zuri da ne moze da saceka koji dan ? ? ?

E,da! Napomenuo mi je da ako neko slucajno uzima za NE italijana neka obavezno to napomene posto raspon rupa za srafove,korak njihovog navoja i centralna rupa nisu isti ! ! !

Za takve distancere nema popusta,naprotiv oni su za jos 10% skuplji :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

^ ma da, to sam i mislio :) Cena je super, covek moze vec sad da pravi jedan komplet od 4 distancera i 16 srafova za mene, samo ne znam sta cemo za preuzimanje, valjda odgovara slanje AKS-om?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sto se mene tice moze i brzom postom ali onda imamo (imate) dodatne troskove. Ako se odlucite tako onda je bolje da posaljem vise komada zajedno pa da vas nekoliko podeli te troskove.

Ima jos jedna mogucnost,a to je da vam posaljem autobusom. Posto poznajem par vozaca zamolicu ih da mi ucine (dam im 100din. i problem resen) ali opet bolje vise komada zajedno da ih ne cimam svaki dan. Moj predlog je da gde moze autobusom uradimo to tako,a gde ne poslacu AKS-om.

Za Bg sigurno moze autobusom.Za druga mesta verovatno da moze ali bih morao da se raspitam.

Jos jedamput kome je cimanje da ide na stanicu i ceka bus poslacu AKS-om.

Cena je znaci za 4 srafa + distancer.

Ko je zinteresovan neka kaze samo broj komada i naravno debljinu. Prvo smo pricali za 13mm pa je predlog bio 15,a moze i vise naravno,po zelji.

Upravo sam sada skinuo felnu da izmerim koliko bi precnik distancera trebalo da bude. Da bi bilo u pravcu sa felnom,odnosno da to izgleda kao jedna celina treba biti celih 140mm.Felna mi je 15cola ali mislim da to nema veze i da je ova mera standard.

Kada sam skidao tocak primetio sam nesto neobicno,a to je da je kod mene na Tipa sraf za tocak sa glavom za 19 kljuc,a kod burazera na Punta za 17. Ja sam iskreno mislio da je svuda 19 tako da napomenite i taj podatak (19 ili 17).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...