Jump to content
FAS Goran
nidza

Distanceri & brezoni

Recommended Posts

ljudi,jesu ti distanci obavezni prilikom stavljanja Alu felni 195/50 ili 55 /15 , 4x98 i koliko koštaju neki normalni da se nađu i gde...

jel još nešto neophodno prilikom stavljanja alu felni (osim balansiranja, eventualno centriranja, provere trapa ???)

Share this post


Link to post
Share on other sites

za terenac dimenzije tipa 195/55 ce ti definitivno trebati pozadi, ali zavisi od sirine felne, mozes naci od 5mm od juga na svakom otpadu za 200 dina komad

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nece ti trebati distanci, ja sam skoro stavio felne 15 sa gumama 195/50 i ne kaci ni blizu, a ako ti trebaju distanci od 17mm ima u jednoj prodavnici 1km od Basket lenda u Zarkovu kada krenes na Ibarsku kostaju oko 3000 a onda ce ti trebati i srafovi oni su oko 110 din komad.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok, hvala, ali što kažeš dimanzije za terenca 15" 7j ET 25 4x98 - nisam kupio Nivu, već i dalje vozim Punta ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

sedi 1.

Terenac je to. :)

@ vuk: Ne zavisi od sirine felne, jer ako je covek rekao da su mu gume 195, slaba je verovatnoca da su mu felne 10 jota, pa da mu trebaju distanci, ili prepravka rubova ili sta ti ja znam. Zavisi od ET-a, makar u ovom slucaju.

@ KGB: Sa 195/50 R15 i Punto sporting 15" koje su ET 35 nema nikad nikakvog kacenja. Konkretno, pominjes ET 25. Sad stvarno ne znam kolika je sirina sporting felne, ali pretpostavljam da je takodje 7j. Znaci, u tvom slucaju - ceo tocak je izbaceniji 10 mm ka napolje, sto ne bi trebalo da bude problem.

Nikakav distanc ti ne treba, tj, mogao bi samo pogorsati stvar, tj, mogla bi guma da ti kaci o spoljasnju stranu rubova.

edit: moras da pazis gde stavljas rdjave srafove - samo na prednji levi tocak. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ok, hvala, ali što kažeš dimanzije za terenca 15" 7j ET 25 4x98 - nisam kupio Nivu, već i dalje vozim Punta ???

ma neeee, ne dimenzija felne nego gume :laughing: ako je 7j nece biti problema sa 195/50 ali nemoj ici na vece profile posto tu pocinje zezanje

@ vuk: Ne zavisi od sirine felne, jer ako je covek rekao da su mu gume 195, slaba je verovatnoca da su mu felne 10 jota, pa da mu trebaju distanci, ili prepravka rubova ili sta ti ja znam. Zavisi od ET-a, makar u ovom slucaju.

nece biti druze, jer vec 7.5j sa ET25 udara u gornji sraf amortizera pozadi ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

cekcek... Sto manji ET - to tocak izbaceniji napolje? Sa distancima se ET smanjuje, zar ne? Odnosno, ne menja se, (felna je felna) nego tako deluje - ceo tocak je izbaceniji.

gx26zUAS.jpg

Koje si gume imao kad ti je na ET25 kacio o gornji sraf amorta?

gx26A3zr.jpg

ovo je felna sa negativnim offsetom, tj insetom. Uz isecen rub - ne bi nikad trebala da udara u unutrasnjost, pa makar bila i >10j, zar ne?

Edited by Punto Abarth

Share this post


Link to post
Share on other sites

bilo bi tako da je unutrasnjost ravna, ali moras da racunas na to da nije, na puntu je cuveni sraf izbacenii, pa cim prebacis fabricki et za mm sa vecim tockom prica gubi racunicu, sve jako zavisi i od gume, kacilo je na 7j 195/55, sto ja ozbiljan balon i guma mnogo prelazi ivicu felne pa time kvari celu racunicu eta i jotaze, pa i kaci, precizne racunice su za stretch kada je rub izbacheniji od gume

Share this post


Link to post
Share on other sites

kul sto rece za dimenziju gume. Postujem.

u ovom slucaju pricamo o 195/50 R15, 7j (sto je uze, i to lepo od gume)

U prvom slucaju je ET 35 (kod mene) ne kaci nista

U drugom slucaju je ET 25. To je kao da si ovu felnu iz prvog slucaja stavio na 10 mm distanc, znaci, opet nece da kaci.

Na zalost, sve vreme pricamo samo o zadnjim tockovima, pitanje je sta bi se desilo sa 7j ET 25 i 195/50 R15 napred. Edit: uz distanc

Edited by Punto Abarth

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma ne ne, /50 ne kaci nikako na fabrickoj visini, ni unutra ni spolja, napred ima, sto je prilicno neobicno vise mesta nego pozadi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi komsija danas narucio strug! Trebalo bi da mu stigne ovih dana pa ako je neko zainteresovan za distancere,duze brezone i ne znam sta jos slobodno recite. Sto se majsora tice proveren je 100% !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zar taj strug da testira na nama? :D

Ja sam se nešto razmišljao, ali ostade samo u teoriji. Imam odlično iskustvo sa brezonima i distancima iz vremena dok sam vozio jugića, tako da sam u teoriji i dalje zainteresovan, tj. bilo bi zanimljivo ulepšati malo zimsku obuću na kolima tako što bi joj se malo proširio trag. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probicu ja led sto se struga tice nije problem :D

Bilo bi dobro da mi zainteresovani posalju sliku sa potrebnim dimenzijama kako bih komsiji pokazao sta tacno treba da odradi. Neka mi neko kaze po kojoj najmanjoj ceni se mogu kupiti distanceri,brezoni pa cu se potruditi da za clanove ta cena bude jos povoljnija. Mislim da je to posteno?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja cu se iskreno potruditi da od ovoga napravimo nesto.

Prvi forum ciji sam clan je upravo ovaj i koliko sam ukapirao oni sluze kako bi se medjusobno pomagali. Ja sam imao par problema koje smo uspeli ovde da resimo tako da ce biti super ako bih i ja mogao nekom da pomognem pa makar i na ovaj nacin.

Predpostavljam da se cena od 15e odnosi na odredjenu debljinu distancera (recimo 20mm)?

Koliko sam mogao da ukapiram prilikom stavljanja distancera najbolje je odraditi i brezone sa maticama (kao sto imaju engleska vozila) ali kako to odraditi???

Ja sam video distancer iz koga izlaze 5 brezona i ima jos 4 rupe (radjeno za Astru 90god).Kroz te 4 rupe se posebnim srafovima sa ravnom glavom distancer zasrafi za disk,a na ona 5 brezona zasrafi felna. Da li je ovo tehnicki ispravno i da li je isti slucaj i kada je potrebno samo tocak izbaciti,a ne montirati felnu sa nekim drugim promerom rupa? Nadam se da razumete na sta mislim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

debljina je nebitna za cenu (i meni je bilo nelogicno), a taj distancer koji ti pominjes je u stvari adapter za raspored shrafova, npr. ja vozim 4*98 i hocu da montiram tockove sa bentleya 5x114.3, napravi se distancer koji ima rupe 4*98 a iiz koga sa druge strane izlaze brezoni u rasporedu 5x114.3

resenja je sigurno ali mana je sto je minimum debljine 15mm

nije potrebno to raditi za regularan distancer, bitno je samo da postoji na distanceru centralni prsten

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tako je, običan distanc na koji se montira fabrička felna ima samo 4 rupe i veoma poželjno ispupčenje u sredini (šta nisam siguran da može da se uradi na strugu tako lako), kako bi glavčina trpila najveće opterećenje, a ne i sami brezoni. Na jugu sam vozio takve distancere, ali to je jugo, na stila bih stavio samo sa ispustom za glavčinu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naravno odradicemo sa tim ispustom,prstenom na koji ce felna lepo da nalegne. SIGURNOST ISPRED SVEGA ! ! !

Samo kazite kako treba da izgleda ostalo je moja briga :wallbash:

On je meni letos napravio plivajuce srafove 16 komada za 2000din i to su 4 bila od prohroma,nerdjajuceg celika koji je kako mi on rekao mnogo zilaviji od obicnog ali i dosta skuplji. Mislim da su plivajuci tezi za izradu,a kada sam mu odneo sliku rekao mi: Ma,nema problema :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lepo nacrtano! Ja upisao dimenzije. Sto se tice rupe za sraf ona jednostavno treba da bude tolika da sraf moze lepo da prodje?

Zanimaju me jos dve dimenzije,pogledaj sliku.

1pkjfi.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

a pa te ne znam :D

prsten treba da viri koliko i fabricka glavcina, na puntu je to 8mm

a drugu dimenziju ne znam ali izmericu kad odem do kola :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jedan od alfista je sam pravio distance... možda nešto korisno možeš da nađeš u njegovoj temi

OVDE

Share this post


Link to post
Share on other sites

Drugari koliko je neophodno da distanceri budu od aluminijuma i s druge strane, koliko je stetno da budu od obicnog metala? Imam neku ponudu za obicne metalne sa dimenzijama koje mi odgovaraju pa se razmisljam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...