Jump to content
FAS Goran
Sign in to follow this  
bokija

Polovi zvucnika

Recommended Posts

Imam dva Niska basa od 80w.Problem sa njima je sto nemaju na sebi obelezen + i - pol.Zna li neko kako se to moze utvrditi ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad ih vežeš na izvor zvuka membrane treba da "biju" ka spolja ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije bitno kako vežeš zvučnike u sistemu, ukoliko ih sve vežeš isto (tj. svi moraju sinhronizovanu sinusoidu da imaju, naročito basovi, inače si u problemu).

To je veoma lako proveriti, kupi običnu malu 1.5v AA bateriju i spoj zvučnik direktno na nju. Ako me dobro sećanje služi, kad potrefiš plus i minus gde treba, membrana će da se pomeri na gore. Veži čvor na plus delu da znaš za vjeki vjekov gde je na njima plus.

So, nećeš ništa pokvariti i ako naopako vežeš, nema u tom zvučniku ništa pametno, tj. njemu je isti đavo išla struja na jednu ili drugu stranu, to je samo glupa žica (istina namotana i posađena u magnet). Htedoh reći da je žici svejedno na koju stranu kroz nju prolaze elektroni. :) Druga je stvar što degradira zvuk da se jedan bas izvlači dok se drugi uvlači na istu pobudu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znam ja kako izgleda zvucnik,zato sam i pitao ima li neki trik kako se odredjuju polovi?Sta da radim kad sam spavao na casovima elektrotehnike.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eto, naučio si nešto novo, šta fali, a siguran sam da većina ovde ne zna za štos sa AA baterijom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo,da ispadnem glup u drustvu,kad spojim zice sa baterijom i dobijem zeljeni efekat,da membrana izadje napolje,gde je +?Da li je + na + od baterije ili obrnuto?

Edited by bokija

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nema veze, ja mislim da treba da izađe napolje i onda je sve okej. Bitno je samo oba basa da spojiš isto.

Evo ti ideja - nađi zvučnik koji ima obeleženo pa vidi šta se dešava. Ja sam to poslednji put jako davno radio i zaboravio sam, ali sam gotovo siguran da treba napolje da izađe i onda obeležiš žicu koja je naslonjena na plus baterije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nidzo, tačno tako kao što si objasnio postupak provere sa baterijom...

Bokija, onda je + na +, kao što si i mislio... :smiling::yes

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeee,idem da se igram.Donecu slike da vas pitam za misljenje,ko se bude smelo klecace na srafovima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nikakve veze nema da li izlazi napolje ili se uvlači... bitno je da oba zvučnika budu u fazi...

Kada jedan od zvučnika nije u fazi... gubi se bass totalno na oba zvučnika...

Ako ti se to desi da nemaš uopšte bass... samo na jednom zvučniku obrni + i - i onda će ti oba zvučnika biti u fazi i radiće normalno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja muku mucim sa zvucnicima za bravo....ne razumem se bas dobro u elektroniku...ali moj savet ti je da odes kod nekog elektricara koj se bavi muzikom ( imas ZES - zemun electronic security ) na pocetku ul. cara dusana u zemunu (ako ti je blizu) i prepustis to njima...ee da sto se tice cene stvarno su ok...bolje nekad da das malo vise para pa da to posle bude sigurna prica nego da sjebes nesto pa posle moras da kupuje s nove zvucnike....moj savet....

pozz..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problem resen,baterijom nadjeni isti polovi na zvucnicima.Sad mi ostaje da vidim kako jepse rade.Posto je kutija taman tolika da stane zvucnik u nju,pitam se da li bi bolje radila sa nekom manjomrupom ili ako je zvucnik potpuno dihtovan.Sad je u fazi kad je dihtovan i ima lepe i odsecne basove,ali nisu toliko snazni,probacu da mu dam ozraku od 20-ak mm.Ako ne valja stavici mu konektore za zice koje i onako treba da stavim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ako postaviš kontra + i - , onda gubiš basove kao što je i rečeno. Poenta je da je membrana zvučnika tako napravljena da "udara kontru" magnetu i da ga drži na svom mestu, ali samo u jednom pravcu to radi kako treba. Zna se na koju stranu ide magnet kada su jake "vibracije magneta" tj. najviše se primeti na bas-u.

Ako imaš odsečne basove onda si dobro povezao...

Pozdrav...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...