Jump to content
FAS Goran
Mik

Dizajn automobila

Recommended Posts

A šta fali meci W123? Meni je i dan danas unutra biiip. Neću bre džidža bidže unutra, hoću da sve bude jednostavno. I ovaj moj stari bravo mi se sviđa jer je jednostavan unutra, nema 300 dugmića, a opet ima sve što treba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

w123.jpg w123int.jpg 

 Skoro ništa, primetio sam da romskoj populaciji smeta tj niko od njih ga ne vozi. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ahahaha, dobar!!!

PS

Nisam rom, ali bi rado vozio neku W123 u super stanju, samo ne dizela. Može neki 230E ili slično. Meni se sviđa ovaj klasičan dizajn, a mislim da nisam mentalno oboleo :p

PS

Malo of topica: viđao sam Gancije u svakavkim krševima, a i u dobrim automobilima. Među kršinama prednjače stari raspali BMW, stare mečke, oni koji su niže u lancu ishrane voze lade, keca, juga.... Ali nisam do sada video ni jednog da vozi bilo kakvu Alfu!!! Voze fiate, video sam ih nekoj rasaplo lancia dedra, ali u Alfi jok!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Ne znam da li sam postao staromodan, ali mi se više sviđaju lybra i alfa 156 u SW varijantama, nego ove karakondžule od korenaca. 

 

Evo ja cu da ti kazem, omatorio si i postao staromodan :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa nisam baš toliko mator, 1976g proizvodnje sam :D

PS

Hyndai, Kia, i Daewoo, tj Chevrolet ne mogu brate nikako da prevarim.

Edited by marko.jovanovic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chris Bangle je i ranije znao javno da se suprotstavi svojim kolegama i da kritikuje njihov rad

Aj' da je neko drugi u pitanju, ali covek koji je dizajnirao ovo:

 

chris_bangle_02_2.jpg

 

Apsolutno se slazem sa chikavilijem sto se tice ovih novih Peugeota, pogotovo mi je odbojan enterijer sa izdignutom instrument tablom iznad volana (kao npr. na 208).

 

Za moj ukus, pojam dizajna i eksterijera i enterijera (od masina koliko-toliko dostupnih smrtnicima) mi je trenutno Citroen DS5 ( http://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?showtopic=55217 ). Zabari, nazalost u velikoj vecini, vec godinama debelo zaostaju...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma kakvi bre francuzi. Da li se neko vozio u Renault Clio 3?? E pa ja jesam, na mestu suvozača. Kada malo pomerim sedište napred da bi neko mogao da sedne nazad razbijem noge o kasetu napred. Koja je to glupa fora sa spuštenim kokpitom? Svaki put sam se osećao kao u kavezu, sve sam noge izubijao. A visok sam 184, što će reći prosečna visina, a ne mogu da podvučem noge pod kasetu napred.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chris Bangle pod čijim uticajem (šefovanjem) je BMW sada gde jeste. Na vrhu automobilske industrije. BMW E60/61 i danas izgleda žestoko dobro / ne stari.

 

Mala i nepoznata imena koja su sakrivena iza velikih šefova (pod čijim uticajem rade) i modela.

Joji Nagashima: E90/E91 3 series, E36 3 series, E36/7 Z3, E39 5 series
Adrian van Hooydonk: E63/E64 6 series, E65/E66 7 series, Z9 GT Concept, Z9 Convertible Concept, MINI ACV30 Concept … (now Head of Design BMW Automobile)
Geoff Velasco: E83 X3
Anders Warming: E85 Z4 roadster, GINA Light Concept, Mille Miglia 2006 Coupe Concept … (now Head of Exterior design BMW Automobile)
Chris Chapman: E87/E81 1 series hatchback, E53 X5, X-coupe Concept, CS1 Concept … (now Head of Automotive Design @ BMW Group DesignworksUSA)
Erik Goplen: E46 3 series
Davide Arcangeli: E60/E61 5 series
Tomasz Sycha: E86 Z4 Coupe
Marc Michael Markefka: E92/E93 3-series coupe & cabrio, E82/E88 1-series coupe & cabrio
Pierre Leclercq: E70 X5, X71/E72 X6
Karim Antoine Habib: CS Concept, F01/F02 7-series, new 8-series(project “GranTurismo”)
Juliane Blasi: E89 Z4 roadster
Jacek Froehlich: F10 / F11 5-series
Mark Djordjevic: RR Phantom family (Phantom, Drophead Copue, Coupe)
Frank Stephenson: R50-R53 MINI Mk1
Marcus Syring: R55-R58 (R60?) MINI Mk2
Edited by ivan.ik

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jbm li ga da li i ovde suvozac udara nogama u kasetu :) :

 

image.jpg

 

Uostalom, ne bi me ni malo tangiralo :laughing: ...

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Chris Bangle pod čijim uticajem (šefovanjem) je BMW sada gde jeste. Na vrhu automobilske industrije. BMW E60/61 i danas izgleda žestoko dobro / ne stari.

 

Ne mogu da se slozim sa konstatacijom da je BMW tu gde jeste zahvaljujuci "sefovanju" Bangla.

 

BMW je tu gde jeste zahvaljujuci mnogim cinjenicama poput kvaliteta, dugugodisnje tradicije, marketinga, raznih dizajn timova koji su se izmenjali. Bangl je u celoj toj jednacini jedan vrlo mali cinioc koji nije bitno promenio krajnji rezultat.

 

Oduvek sam obozavao dizajn BMW-a, svih osim Banglovih.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slazem se sa Vilijem. Najnoviji modeli BMW su u skladu sa njihovim fazonom, a one prethodne verzije 5-ice (E60) i 7-ice (E65) su uzas zivi, hvala Bogu pa su se vratili na pravi put.

 

Inace Joji Nagashima i nije bas toliko nepoznat - em sto je dizajnirao po meni najlepsi BMW ikada E39, em sto je smislio angel eyes. I pored toga je dizajnirao drugi najlepsi BMW po meni - E36  ;)

 

A evo kako po mom misljenju treba da izgleda enterijer jednog automobila - veoma jednostavno i veoma lepo  :D

 

a3l130018.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
Intervju s Thomasom Ingenlathom - Volvo Coupe Concept oslobađa puni potencijal švedskog brenda
 
volvo%20coupe%20concept%206590.jpg
 
Rad Thomasa Ingenlatha, starijeg potpredsednika za dizajn pri Volvo Car grupaciji, bio je jedna od najbolje čuvanih tajni automobilske industrije skoro godinu dana. Sve do sada.
''Volvo je već bio u procesu transformacije kada sam se pridružio kompaniji 2012. godine. Moj tim i ja smo se usredotočili na stvaranje nove interpretacije dizajnerskog jezika Volvoa. Mislili smo da bi to moglo da pomake ovaj veliki brend u novom poželjnom smeru,'' ističe Thomas Ingenlath.
 
Zašto Volvo automobili?
''Svako ko me dobro poznaje složiće se da je Volvo idealan posao za mene. Nikad nisam bio ljubitelj prenapadnog dizajna, više sam obazriv i volim da istražujem intelektualne elemente ispod površine. Ukoliko to dobro uradite, estetika će prirodno doći. Volvo je ljudski orijentisan brend s izrazito jakom tradicijom. Uzbudljivo je kreirati novi dizajnerski izražaj koji podržava temeljne vrednosti brenda i ujedno repozicionira brend u premijum segmentu.''
 
Kakvo je Vaše viđenje skandinavskog dizajna?
''Otkako je Volvo jedini preostali automobilski brend iz Švedske, mi smo po definiciji jedini proizvođač automobila koji može da stvori originalan skandinavski dizajn. Izazov je stvoriti savremenu, kupcima poželjnu interpretaciju tradicionalnog dizajna. Za mene je skandinavski dizajn duboko usađen u vrednosti švedskog društva i način života koji nudi jedinstveno skandinavsko okruženje. Naš pristup pretače taj skandinavski duh u dizajn naših automobila. Posao dizajnera je da razume šta skandinavski dizajn čini tako posebnim, a zatim da ga prenese u izgled automobila.''
 
Kakav je Vaš pristup?
''Vrlo je važno prepoznati činjenicu da se skandinavski dizajn može doživeti kao atraktivan samo ako je maksimalno precizan i posvećen i najsitnijem detalju. Pedantna izrada i naglašen kvalitet su preduslovi za ulazak u premijum društvo.''
 
Objasnite novi dizajnerski smer.
''Po mom mišljenju, Volvo dizajn je uvek imao određenu dozu autoriteta. Naš cilj je da ovaj staložen, inteligentan i smiren izgled oplemenimo modernizmom i izražajnošću. Novi Concept Coupe jasno naglašava taj smer. Aktivnosti na otvorenom su važan deo švedskog životnog stila. Nastavićemo da jačamo vezu s ovim aktivnostima, ali s većim naglaskom na modernost. Sve je u spoju funkcionalnosti i emocionalnog iskustva. Baš poput ekskluzivne jakne punjene guščijim perom, naši automobili nude istinski osećaj prefinjenosti uz naglašenu snagu i sposobnost.
Kreativnost se ceni u švedskom društvu. To uključuje dizajn i tehnologiju, kao i modu, muziku i umetničku scenu. Sve to koristimo kao inspiraciju za stvaranje nove vrste luksuza. Naši budući automobili će pokazati da postoji nov i uzbudljiv način za izražavanje švedske duše.''
 
Kakve mogućnosti dizajnerima nudi nova SPA platforma?
''Nova arhitektura omogućava nam da stvorimo velike proporcije koje su važne u postizanju premijum izgleda. Razmak između instrument table i prednje osovine je veći od bilo kojeg do sada. To nam daje mogućnost da budemo konkurentniji među premijum brendovima - u proporcijama. Bočna linija je još jedan primer novih mogućnosti. Dovoljno je nisko postavljena da stvori niži profil, bez narušavanja preglednosti i drugih važnih karakteristika vozila.''
 
Koji su novi dizajnerski elementi najnaglašeniji?
''Svaki snažan brend treba nekoliko ključnih vizuelnih elemenata koji ga čine jedinstvenim. Buduće Volvo automobile obeležavaće istaknuta oznaka brenda na „plutajućoj“ maski hladnjaka, kao i dnevna svetla u obliku slova T. Važni elementi su i veliki poklopac motora i naglašena bočna linija, koja se proteže duž čitave dužine automobila i objedinjuje svetlosna tela. Svi oni zajedno doprinose samouverenom stavu. Ukupna jednostavnost, kako spoljašnjosti, tako i enterijera ima jaku poveznicu sa skandinavskim životnim stilom.''
 
Šta je s unutrašnjošću?
''Nastavićemo da gradimo premijum osećaj kakav poseduje novi Volvo V40. Novi korisnički interfejs s velikim ekranom osetljivim na dodir na centralnoj konzoli omogućava nam uklanjanje gotovo svih prekidača. Ova jednostavnost je u savršenom spoju sa skandinavskim dizajnom, a otvara nam mogućnost stvaranja nove forme luksuznog enterijera. Ispunićemo obećanje dato Volvo kupcima da ćemo ponuditi poseban osećaj spajanjem klasičnih, ručno rađenih elemenata s nekoliko iznenađujućih detalja.''
 
 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Malo of topica: viđao sam Gancije u svakavkim krševima, a i u dobrim automobilima. Među kršinama prednjače stari raspali BMW, stare mečke, oni koji su niže u lancu ishrane voze lade, keca, juga.... Ali nisam do sada video ni jednog da vozi bilo kakvu Alfu!!! Voze fiate, video sam ih nekoj rasaplo lancia dedra, ali u Alfi jok!!

 

 

 

Ima ovde u Ts-u cigana sa Alfom 156 jtd koji su uhvatili uk i voze pun gas kroz jednosmerne u kontra smeru, kroz crveno, ne staju na znak stop, ako ne stane drugi izađu iz kola i biju, muzika uvek do daske(ciganska naravno), često bleje u prodavnici pod mojim prozorom do 3-4, stave flaše piva na krovu od auta, razbijena šajbna već mesec dana i tako se vozi (radila praćka)...

 

Volvo mi se baš dopada sa poslednjim modelima, mislim da su što se tiče Evropskih automobila otišli korak napred..

Share this post


Link to post
Share on other sites
Honda najavljuje novi dizajn svojih automobila

 

honda%20face.jpg

 

 

Honda je predstavila novi vizuelni identitet prednje maske po kojoj će se prepoznavati budući modeli ovog proizvođača. Novi ukras prednjeg dela Hondinih automobila predstavlja stilizovana krila sa amblemom kompanije u sredini. Maska hladnjaka sastoji se iz dva paralelna hromirana elementa, široke i uske lajsne koje se na krajevima dodiruju. Osim toga, novi modeli imaće izraženiju ''atletsku'' formu u odnosu na automobile iz aktuelne game.  Kako kažu u Hondi, novi dizajnerski jezik treba da ''unapredi izgled automobila i ojača vizuelni karakter'' budućih modela ovog japanskog proizvođača. 

Prvi automobil sa novim Hondinim vizuelnim karakteristikama je model Jazz/Fit za 2014. koji se ovih dana pojavio na japanskom tržištu. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Kako su sportski automobili dobili današnji izgled?
 
Osim voznim karakteristikama, sportski automobili privlače nas i svojim specifičnim izgledom i proporcijama. Da li znate kako su one nastale i zašto su se u manjoj ili većoj meri zadržale do danas?
Osnovne proporcije sportskih automobila - izdužena hauba, putnička kabina pomerena što je više moguće unazad i srazmerno kratak zadnji deo vozila - formirane su vrlo rano, u prvim decenijama dvadesetog veka. Formu je tada diktirala pre svega funkcionalnost automobila. Motori koji su se nalazili na prednjem delu bili su uzdužno orijentisani, a da bi automobil bio brži, bilo je potrebno da ima veći i snažniji motor. To je dovelo do sve dužih hauba kod brzih, sportskih modela. Ovaj trend je zadržan i kada su sportski automobili tridesetih dobili zatvorene kabine i kada su dizajneri počeli da vode računa i o aerodinamici - zbog potreba za manjim otporom vazduha, imali su i niže suluete. Vremenom, pozicija i orijentacija motora u sportskim automobilima su se menjale, ali su prepoznatljive proporcije i dalje ostale manje-više nepromenjene. 
 
Pojava centralno postavljenih motora u sportskim automobilima tokom šezdesetih godina 20. veka stvorila je mogućnost da se prednji deo vozila skrati. Ipak, kod mnogih modela dizajneri su zadržali izduženu haubu jer se to povezivalo sa imidžom sportskog automobila ili jednostavno zato što su tako lepše izgledali. Jedan od tipičnih primera iz tog vremena je Lamborghini Miura koja je imala poprečno postavljen V12 smešten iza putničke kabine, a opet prilično dugačak prednji deo. Kod mnogih sportskih modela motor se i danas nalazi napred, ali je on uglavnom manje zapremine nego nekad, pa je funkcionalna potreba za dužom haubom smanjena. Ipak, sportski automobili i dalje imaju karakteristične proporcije po kojima su oduvek bili prepoznatljivi i zbog kojih im se divimo. 
 
 
U ovom videu pogledajte kako Džim Hol (Jim Hall) iz Autoline Networka objašnjava evoluciju dizajna sportskih automobila u svom serijalu Design Handbook.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Volkswagen: Vreme je za novi ''look''

 

vw%20sports%2022.jpg

 

Iz Volkswagena stiže vest da su čelnici ovog nemačkog proizvođača zaključili da je vreme za novi izgled njihovih automobila. Novi vizuelni identitet zadržaće neke od sadašnjih karakteristika poput svetala spojenih sa prednjom rešetkom, ali ti detalji će u bliskoj budućnosti osetno evoluirati. Naznake novog dizajna se inače mogu videti kod nedavno predstavljenog Golf Sportsvan koncepta, a njegova serijska verzija, koja se očekuje 2014. godine, navodno neće dobiti naziv Sportsvan ni Golf Plus. Svi budući modeli imaće tako zakrivljene krajeve prednjih rešetki koji će se spajati sa svetlima, baš kao na pomenutom Golf Sportsvanu. U poređenju sa standardnim Golfom 7, novi koncept je 83 mm duži, a nudi i impresivan prtljažni prostor od 1500 litara. Takođe, zadnja klupa se može pomerati 180 mm napred i nazad. Naslednik VW Golfa Plus najverovatnije će zvanično biti predstavljen u serijskom obliku sledećeg marta na auto showu u Ženevi.

 


Share this post


Link to post
Share on other sites

Wow, koji pomak u dizajnu, iako su samo naznake u pitanju :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Evo kako se internet šali na račun Lexusovog dizajnera

 

lexus%20rc%20design.jpg

 

Malo je proizvođača poput Aston Martina ili BMW-a sa, na prvi pogled, prepoznatljivom rešetkom hladnjaka. U Lexusu su i sami pokušali da doskoče ovom problemu takozvanom ''vretenastom rešetkom'' koja nam je prvi put predstavljena na GS-u, a malo po malo zahvata sve modele japanskog proizvođača. Poslednji u nizu je novi RC Coupe, nakon čijeg predstavljanja je pre nekoliko dana internetska zajednica odlučila da reaguje na duhovit ali prilično jasan način - modifikujući izgled Lexusovog prvog čoveka zaduženog za dizajn, Yasuo Kajina.

Da li se vama dopada novi dizajnerski jezik Lexusovih automobila?

 


Share this post


Link to post
Share on other sites
BMW slavi 80 godina ''bubreg'' grila i rednih ''šestaka''

 

bmw%20b%201.jpg

 

Čini se da je u ovom trenutku ceo svet opijen pričom o većoj efikasnosti i smanjenju štetnih gasova zarad očuvanja životne sredine. Neki bi rekli da je to logičan napredak industrije a drugi da se rukovodi lažnim podacima nametanja straha od nestanka resursa i ljudskog uticaja na klimu. Istovremeno, određeni broj ljudi ipak želi da im njihovi automobili pruže onaj osećaj uživanja u vožnji, da ih odvede na put bez stresa i tenzija, gde su u jednačini samo on, automobil i put pod točkovima. No, to postaje sve ređa pojava…

BMW sa svojom EfficientDynamics filozofijom spajanja ove dve krajnosti nastoji da pruži idealan proizvod. Automobil će istovremeno biti uzbudljiv za vožnju ali i efikasan i ekonomičan. Iako bi mnogi pomislili da je ovaj trend BMW pokrenuo tek nedavno, on zapravo traje već 80 godina.

 

Davne 1933. godine, BMW je lansirao prvi automobil koji je poneo danas veoma prepoznatljivi gril u obliku ''bubrega'', model 303. Dodatno, bio je to i prvi automobil koji je poneo ultra laganu šasiju, barem za ono vreme. Stoga se može uzeti da je to bio sami početak onoga što su BMW automobili danas. Automobil je posedovao kompleksnu šasiju baziranu na ramu od okruglih cevi. Takva postavka nije učinila samo automobil laganim, već je donela i 10 puta veću torzionu čvrstinu.

Kako je u ono doba bilo uobičajeno da jedna šasija ima nekoliko karoserijskih izvedbi različitih karoserijskih kuća koje su se menjale gotovo po ukusima vlasnika, u slučaju sedan modela, karoseriju je obezbeđivao danas konkurent Mercedes, čime je minhenski gigant mogao da zakorači u segment modela ispod 1.3 litra zapremine. Saradnja sa štutgartskim rivalom se nastavila i na druge modele, poput 315 i 319 modela, dok je berlinska Ambi-Budd kompanija obezbeđivala delove za modele 326 i 328. 

 

Što se tiče agregata, model 303 je koristio 1.2 litarski redni šestocilindarski agregat snage 30 konja, dovoljno za 90 km/h maksimalne brzine. Iako je BMW i ranije imao redne šestocilindarske agregate, ali u avionima, ovo je prvi put da je jedan takav ugrađen u automobil. Ujedno, 1.2 litarska jedinica je ujedno bila i najmanje zapremine među slično konfigurisanim agregatima. Ipak, ona je laganom 303 modelu davala sasvim dovoljno britkosti za tada nezaboravno uživanje u vožnji.

 

bmw%20b%2011.jpg

 

Na kraju, redni šestocilindarski agregati su postali nešto sto je definisalo karakternu rafiniranost svih narednih BMW automobila, od legende 3.0 CLS od pre 4 decenije do najnovijih M modela. Verovatno danas, više nego ranije, BMW se okrenuo rednim šetocilindarskim agregatima i gotovo polovinu svoje ponude bazirao na njima, bilo u benzinskoj ili dizel postavci, atmosferskoj ili sa dodatkom nadpunjenja. Iako isprva dizajniran prevashodno da pomogne hlađenju agregata, gril u obliku para ''bubrega'' je postao prepoznatljivi detalj svakog BMW-a poslednjih 80 godina, doduše sem 4 vanredna modela: 1937 BMW 325, 1955 BMW Isetta, 1957 BMW 600 o 1959 BMW 700 modela.

 


Share this post


Link to post
Share on other sites
Jaguar odustaje od ovalne prednje rešetke

 

Jaguar%20XKR-S%201.jpg

 

Sve ljubitelje Jaguarove prepoznatljive ovalne prednje rešetke sigurno će razočarati činjenica da će XK biti poslednji Jaguarov model koji će krasiti takva rešetka. Izgleda da britanski proizvođač preispituje XK-ovu budućnost, a kako tvrdi njegov direktor dizajna, Ian Callum, ''promena smera je valjano pitanje''. Budući Jaguarovi modeli će tako koristiti trapezoidnu rešetku koja će biti slična onoj kakva se nalazi na sportskom F-Type-u. Potonji model bi trebalo da najavi novu eru Jaguarovog brenda.

S druge strane, neki smatraju da bi XK mogao biti ''reinkarnisan'' u obliku većeg i luksuznijeg GT-a koji će prepustiti F-Typeu poziciju sportske perjanice u Jaguarovoj ponudi. Bilo kako bilo, XK će imati ''drugu ulogu'', tvrdi Callum, sada kada je F-Type stigao u zastupništva. 

 


Share this post


Link to post
Share on other sites
BMW Serija 8, pre serije 8

 

114676-BMW%201.jpg

 

Nekada davno kada dizajnerima nije trebao dobar marketing tim da bi njihovi kupei privukli kupce, sportski automobil je bio baš to što mu ime kaže... Predstavićemo vam BMW serije 5 E43 prototip koji nikada nije ušao u prozivodnju, nažalost. Skiciran je još osamdesetih godina, a dizajnirao ga je legendarni italijanski dizajner Ercole Spada.

Ercole Spada je bio glavni dizajner u BMWu od 1976. godine do 1983. Tokom svog boravka u nemačkoj komapaniji, nadgledao je dizajn modela E32 serije 7 (1986-1994), a donekle i E34 serije 5 (1987-1996).

 

114677-BMW%2011.jpg

 

Spada je napravio skice E34 serije 5 sedana iz 1982. sa konačnim dizajnom koji je pomogao trenutni direktor kreative u Fordu, J Mays. Skica ovog italijanskog dizajnera je bila modernija i oštrija od proizvodne verzije E34, sa šiberom i zadnjim delom koji je nagoveštavao seriju 8 koja će se pojaviti 1989. Mislim da ćete se složiti da izgleda prilično dobro za dizajn koji je napravljen pre 32 godine...

 


 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Kijin glavni dizajner Peter Schreyer dobio nagradu za životno delo

 

115762-kia%20peter%20schreyer.jpg

 

Peter Schreyer, predsednik i vođa dizajna u Kia Motors Corporation i Hyundai Motor Group, dobio je prestižnu nagradu za životno delo na području dizajna, koju podeljuje EyesOn Design. Radi se o organizatoru jednog od najprestižnijih automobilskih događaja u SAD, na kojem se svake godine okupi krema automobilske dizajnerske zajednice, kolekcionara i šire javnosti. Schreyer je nagradu za svoj rad na području Kijine globalne dizajnerske strategije primio na godišnjoj svečanosti na detroitskom oftalmološkom institutu, čiji je jedan od glavnih donatora upravo EyesOn Design. Najnovija nagrada Schreyera stavlja rame uz rame s legendarnim automobilskim dizajnerima kao što su Sergio Pininfarina, Shiro Nakamura, Walter de’Silva i Giorgetto Giugiaro. Nagrada EyesOn Design je značajna i zbog toga što je daje žiri, koji čine nekadašnji dobitnici ove nagrade.

 

Od početka rada u Kiji 2006. godine je Schreyer izveo potpunu revoluciju njenog stylinga, a pored ostalih dizajnerskih specifičnosti Kijinih zadnjih modela najzaslužniji je i za njen karakteristični ''tigrov nos'', koji sada označava Kijinu čitavu gamu modela. Schreyer odnedavno vodi dizajnersku strategiju kako za Kiju tako i za Hyundai i bdije nad tri Kijina dizajnerska studija u Koreji, Nemačkoj i SAD. Prilikom podele nagrade je dr. Philip Hessburg, medicinski direktor detroitskog oftalmološkog instituta, rekao: ''I mi i cela dizajnerska zajednica smo oduševljeni i ponosni da je Peter dobio nagradu za životo delo. Ovom nagradom se pridružio apsolutnim zvezdama automobilskog dizajna.''  

Peter Schreyer je nagradu komentarisao rečima: ''Kroz celu karijeru sam imao priliku raditi s brojnim neverovatno strasnim i nadarenim dizajnerima. A u Kiji sam dobio priliku napraviti iz brenda nešto sa više stila, što odudara i ima nešto mladoliko u sebi i naši modeli predstavljaju takav pristup. U zadnjih nekoliko godina osvojili smo brojne dizajnerske  nagrade, ali naš posao je nešto više od pukog izgleda naših vozila. Kijin dizajn još više jača i počastvovan sam što sam deo tog procesa. Za mene je velika čast biti dobitnikom ove nagrade za životno delo, ali istovremeno i dokaz teškog rada i kreativnosti Kijinih dizajnerskih studija širom sveta.''

 


Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...