Jump to content
FAS Goran
boki

Da li vezujete pojas dok vozite?

Recommended Posts

Imao sam iskustvo da se slupam bez pojasa, tako da kao sto neki vec rekose - vezujem se i u dvoristu..  :thumbup:

Edited by majstormica

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Gospodjica je pokazala na snimku  kako je glupo ne vezati se :ouch:  

Gospođica na snimku je pokazala kako ne gleda i kako je nesposobna za vožnju! Da je malo bolje držala volan ostala bi u sedištu.

Ja inače ne volim pojas, ali sa druge strane više volim sebe i svoj novac pa se tako trudim da se svaki put vežem ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uvek vezem pojas, znam i po dvoristu kad preparkiravam da se vezem cak i pored toga sto imam H pojaseve sa 4 tacke kacenja. Jednom mi se desilo samo da zaboravim i to sam otisao 50ak metara i osecao sam se toliko nelagodno u voznji da sam zaboravio nesto bitno, da sam se zaustavio, izasao iz auta, usao unutra i seo ponovo i onda sam skontao da sam zaboravio pojas da vezem. Inace se vecina bune da ih steze, meni je upravo to fora, da me steze sto jace :laughing: Dok sam imao fabricki znao sam nekad da pomerim sediste malo u nazad, vezem se, cimnem pojas da se blokira i pomerim sediste napred da me stegne pojas :smoke:

 

PS: Ne secam se vec tacnih brojki, ali mislim da prosecna osoba moze da zadrzi svoje telo tek do nekih 10-15km/h i onda ce da se nabije na volan...

Edited by YUgisa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Takođe, ne sećam se da li mi se nekad desilo da se ne vežem. Nekako mi je neprijatno ako ne osećam pojas iza ramena. A i Stilo tako fino zapeva kada se ne vežem da nemam želju ni da ga preparkiram bez vezivanja  :laughing:

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Da je malo bolje držala volan ostala bi u sedištu.

 

 

 

Bi bi, ali malo sutra! Ako se ne varam 7 km/h je granica do koje covek moze da se zadrzi.

 

Ja sam imao udes sa pojasom, na mestu suvozaca drugar koji je bio vezan, naocare su odletele na soferku, retrovizor se odlepio od soferke. Nama apsolutno nista, tako da je to postala refleksna radnja, potpuno nesvesna, odvezujem se tek pri parkiranju u rikverc.

 

Ljudi ne shvataju da ne vezivanjem pojasa ne ugrozavaju samo sebe, indirektno mogu i na druge uticati, i to mnogo, prevedeno u kaznu zatvora! Npr vozac koji nije vezan ucestvuje u saobracajnoj nesreci, i tom prilikom pogine, drugi ucesnik te saobracajne nesrece ce visestruko vise odgovarati, zar ne?

Share this post


Link to post
Share on other sites

^Ja sam imao sudar pri brzini od 50, 60 km/h. Nisam bio vezan. Samo sam u trenutku udara čvrsto uhvatio volan i ostao sam na mestu. Nisam grudima udario volan. Otac kad je imao saobraćajnu nesreću, koja pritom nije bila ni malo naivna(imao je trostruki prelom leve noge, od toga butna kost na dva mesta, a verovatno znaš da je butna kost najjača ljudska kost pa zamisli koji je to udarac bio) isto nije imao vezan pojas, i on se rukama zadržao na volanu.. Tj izgurao je volan na gore. Jedino čega se seća je da je uhvatio volan kad je video svetla(lik mu je u krivini prešao na njegovu stranu). Na sreću bez povreda grudnog koša.
Slažem se da pojas može spasiti život, ali isto tako može ugroziti nekoga. Neki rođak je posle sudara jedva preživeo jer ga je pojas stegao tako da nije mogao da diše, a nije mogao da ga otkopča. Na kraju su morali da ga seku. On od tada nikad nije vezao pojas.
I da, naravno da je u automobilima koji imaju vazdušne jastuke veoma glupo voziti nevezan.
Zaboravio sam samo gore da napišem da su u svim ovim slučajevima što sam naveo bila u pitanju starija vozila bez vazdušnih jastuka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moji su imali udes. Od udarca je majka slomila obe ruke ukupno 3 preloma nadlaktice a bila je vezana + vazdusni jastuci + auto relativno mlad. Otac bio vezan slomio 3rebra i naprsao prsljen.

Auto Nissan Primera karavan - jako veliki auto tj dugacak a od siline udarca je patos ispod zadnjeg sedista bio veoma vidno kriv a krov cak i do iznad gepeka. Sreca pa jesu bili vezani!

Kazem vezujem se i na 500m puta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rukama se ne možeš zadržati. Za nevezivanje pojasa nema niti jedno opravdanje.

Ona jadna dece što su nastradala kod Velike Plane isto su bila NEVEZANA.

Što kaže Janković , ma čim sednem u auto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

^Ja sam imao sudar pri brzini od 50, 60 km/h. Nisam bio vezan. Samo sam u trenutku udara čvrsto uhvatio volan i ostao sam na mestu. Nisam grudima udario volan. Otac kad je imao saobraćajnu nesreću, koja pritom nije bila ni malo naivna(imao je trostruki prelom leve noge, od toga butna kost na dva mesta, a verovatno znaš da je butna kost najjača ljudska kost pa zamisli koji je to udarac bio) isto nije imao vezan pojas, i on se rukama zadržao na volanu.. Tj izgurao je volan na gore. Jedino čega se seća je da je uhvatio volan kad je video svetla(lik mu je u krivini prešao na njegovu stranu). Na sreću bez povreda grudnog koša.

Slažem se da pojas može spasiti život, ali isto tako može ugroziti nekoga. Neki rođak je posle sudara jedva preživeo jer ga je pojas stegao tako da nije mogao da diše, a nije mogao da ga otkopča. Na kraju su morali da ga seku. On od tada nikad nije vezao pojas.

I da, naravno da je u automobilima koji imaju vazdušne jastuke veoma glupo voziti nevezan.

Zaboravio sam samo gore da napišem da su u svim ovim slučajevima što sam naveo bila u pitanju starija vozila bez vazdušnih jastuka.

 

Meni je drago da ste svi preziveli ali mislim da ste usred pretpljenog straha i stresa malo preuvelicali brzinu ili udari nisu bili 100% frontalni ili ste tom brzinom isli pre udara ali ste nesvesno usporili... Da ima situacija kada moze da odmogne (npr znam mnogo nesreca gde je preziveo onaj koji je ispao a poginuo onaj koji je ostao u autu) se slazem, ali daleko su vece sanse da pomogne nego sto ce da odmogne... Pri 80km/h u 100% frontalnom sudaru se dobije sila od oko 50G koliko ja znam, na 40km/h bi se dobila onda barem 12-13G sto znaci da ako imate 80kg, vi treba da zaustavite oko 1000kg na rukama. Pri udaru od 20km/h je onda negde sila oko 3G sto i dalje znaci da trebate zaustaviti prakticno 250kg... Na 10km/h treba nesto manje od 1G sto je vec tu blizu mogucnosti prosecnog coveka. A da ne kazem da prosecan covek na preko 4G padne u nesvest...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Drugarov ćale se jednom prilikom nije vezao kada su ga zaustavili i pandur mu kaže, "zašto niste vezani",a ovaj kaže onako samouvereno "ja sam klaustrofobičar", a pandur složi facu kao da se uplašio, kaže, izgleda je pomislio da je to neki čin ili tako nešto i kaže "gospodine, ja se stvarno izvinjavam, bilo je nenamerno", vraća mu dozvolu u ruke i otpozdravlja ga u stavu mirno..  :fun:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve sa prljavim gaćama ?

Realno i naučno nema nikakvih opravdanja za nevezivanje pojasa. Pojedini slučajevi su samo sklop određenih okolnosti i nepostoji toliko jak čovek koji se može sopstvenom snagom zadržati. Već pri malim brzinama, u slučajevima velikih usporenja su sile i težine prevelike.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pojas spašava život. Iskusio.

Zadržavanje rukama pri brzini 50-60 na sat tehnički nije moguće. Drugim rečima, ako se nekome učinilo da je to uradio, brzine su onda bile mnoooooogo, mnoooooogo, mnoooooogo manje.

U udesu koji sam imao, drugi učesnik (krivac za udes) nije imao stavljen pojas.

Od siline udara je bio prebačen na mesto suvozača, udario glavom u šoferku gde se ona spaja sa A stubom...ali sa suvozačke strane. Sreća pa je bio sam u kolima. Da nije, ko zna šta bi bilo sa osobom koja bi bila na mestu suvozača kada 100 kilograma mase vozača krene ka tom mestu u deliću sekunde.

Volan mu je bio savijen, bukvalno kao kifla. Sreća njegova pa je udarac bio u stranu (gde se spajaju hauba i krilo njegovg auta) i sila ga je bacila na stranu suvozača jer da je bio 100% frontalni udarac ta ista sila bi ga priljubila na mestu vozača na kojem je bio i...ko zna onda.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pre desetak godina idem na posao i nailazim na saobraćajku u rasćišćavanju.Ne mogu da prođem a vidim komšiju policajca da je tu.Šta je bilo: tip je sa golfom 3 gti sleteo u kanal i udario u ćupriju,vazdušni jastuci odradili ali nije bio vezan,udarac ga je odbacio i "peteljka" retrovizora u kabini mu je probila lobanju i ubila ga :o Auto nije uopšte izgledao da je neko poginuo u njemu... Treba se vezivati jer sudar pri 30kmh može od neprijatnosti da postane zdravstveni problem do kraja životi ili čak i nešto gore...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja to rešio sa onim plastičnim zezalicama koje izgledaju kao kopča pojasa, mislim da je 2 kom bilo oko 200 dinara na buvljaku

 

Vezivanje pojasa u slucaju otvaranja vazdusnog jastuka moze dovesti do kriticnih povreda glave. Vezujte pojas a ne stavljajte kopce!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Ja to rešio sa onim plastičnim zezalicama koje izgledaju kao kopča pojasa, mislim da je 2 kom bilo oko 200 dinara na buvljaku

 

Vezivanje pojasa u slucaju otvaranja vazdusnog jastuka moze dovesti do kriticnih povreda glave. Vezujte pojas a ne stavljajte kopce!!!!

 

Da se razumemo, pricam o kratkim relacijama. Po gradu, auto putu i sl. pojas obavezno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uopšte ne sporim, ali mi malo smor da stalno vezujem pojas za par minuta vožnje po bloku, do pijace.... Ja namerno ne gasim zujalicu da bi me podsetila da vežem pojas em korisno em štedi 5k dinara :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

joooj ja kad sam video sta uradi air bag , veruj mi sa pumpe do kuce 68metra vezem pojas

 

Koliko ja znam ne otvara AirBag ukoliko nije vezan pojas? Ili gresim?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...