Jump to content
FAS Goran
ivick

Fiat Stilo 1.2 / 1.6 - engine failure (check engine)

Recommended Posts

Pozdrav svima!

Imam Fiat Stila 1.2 16V 2002 god, pre dve nedelje mu se upalila ona zuta lampica i ispisuje mi " engine faulti" "stop engine". Auto mi teze pali i kada upali sam sebi doda veliki gas, onda ga ugasim pa opet upalim sa malo duzim verglanjem i radi Ok i pri voznji nemam problema, samo kada ga palim pravi probleme.

Odradjena je diagnostika i ustanovljena je neispravnost senzor polozaja bregaste osovine.

Odmah sam nabavio nov senzor i kada smo ga zamenuli opet isti problem, cak je i opet uradjena diagnostika tj.reset i opet isto. Nakon toga jedan majstor (poznanik) je opet uradio diagnostiku i opet je izbacio istu gresku. Nakon toga je ciscen leptir gasa, map senzor, cak smo isprobali drugi senzor radilice ali sve ostaje isto (problemi sa paljenjem i sija lampica i izbacuje pomenute poruke).

Eto jednostavno ne znam sta da radim, ovi diagnosticari ne znaju, a ne bih bas odmah u ovlasceni servis da me ne oderu. Zamolio bih vas da mi kazete ukoliko neko ima neku ideju ili iskustvo sa ovakvim problemom. Hvala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovako laicki pretpostavljam da moze biti zaprljan senzor radilice ili kontakti step motora. Nadam se da nije nesto ozbiljnije. Senzor je lako ocistiti od spoljnih necistoca ali potenciometar na leptiru mora neko vicniji elektronici. Valjda ce jos neko znati nesto konkretnije?! :book:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala na savetu. Juce sam citao na nekom stranom forumu da je kao problem neusaglasenost kao sto oni kazu "kamera" tj.senzora, pa ih treba podesiti,ukoliko sam tacno preveo tekst. Pa evo postavicu jedan deo teksta, zbog svih nas ako nedaj boze neko bude imao ovakvih problema na autu. Jedan je ovo predlozio da se uradi a navodno je imao isti problem pa je tako uspeo da resi:

P0340 error camshaft/crankshaft sensor fault , how to fix

FIAT STILO 1.2 16v

symptoms,

p0340 fault

cam sensor

crank sensor

ecu fault

cam sensor circuit fault

crank sensor circuit fault

engine starts then revs up to 6k rpm on its own then stalls.

managment light stays on

car runs low and power

sometimes drives ok

do not buy the cam sensor, do not buy a crank sensor, do not buy an ecu etc etc. its a simple problem you would struggle to realize as the cams run off one camwheel but have 2 cogs inside syncing them together. so timing appears to be ok but actually isnt.

hope this helps you guys.

yes we sorted it in the end. It is the cam sync timing.

basically both your cams run off a cog system, when the cams become out of sync they cause this problem.

you have to take the inlet manifold off to adjust the cams and have a fiat tool to align them properly.

i however have a good mechanic mate who is very good. We managed to do it without removing the inlet manifold.

undo the allen keys bolts on the rocker cover. do this by grinding an allen key down to get in the gap or use a chisel to tap the grub screw to get it moving then use a magnet stick to remove it. this is were you stick the fiat tools to align the cams, now undo the cog bolts on the camshafts ends (cambelt end). stick a snap on camera through the hole where the fiat tool goes and you will see a notch in the camshaft. move the crank round until the cam grooves are equal at each side (you will see what i mean when you look at the monitor). tighten the camwheel cogs back up. do the same on the other camshaft. you are now good to go.

so even if your mechanic checks your timing belt marks this will make no difference as its the cams that have moved leaving the cam wheel sin the correct place showing the timing to be ok when actually its not. its a bit like having vernier cams on a racing car.

print this out and show a mechanic whos is good and he should understand it.

cheers

matt

make sticky

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danas oprao auto spolja, haubu nisam ni otvarao i posle pranja pokazuje engine fault :) i ne gasi onu zutu lampicu na tabli za motor. Pretpostavljam da sam namokrio neki kontakt. nadam se da ce se ugasiti kada se osusi. da li znate sta bi moglo i u sta da proverim, mada ovako bez dijagnostike nista. inace sam ga vozio, lepo ide, sve korektno

Edited by neshaoct
spojena tema

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako se pri davanju kontakta nije oglasio signal i lampica vec po startovanju onda je verovatno uzrok tome voda. U suprotnom , kvar je od ranije, od prethodne voznje. Otprilike tako se manifestuju stvari. Ove i slicne stvari mozes pogledati u odeljku za 1.6 jer je slicno po pitanju izolovanja kriticnih mesta i manifestovanja problema. :welcome:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala na brzom odgovoru. sada mi je malo lakse. Upozzorenje Lengine faultL se upali oko 5 sekundi nakon startovanja a zuta lampica za motor ostane upaljena a do sada se je gasila zajedno sa lampicom za ulje. Da li je bezbedno ovako voziti? planiram u ponedelajk jedno kratko ali visednevno putovanje, da li smem ovako da vozim?

Share this post


Link to post
Share on other sites

U principu nikad se ne vozi auto sa ovakvim problemom sem do majstora. Ja sam vozio sa ovakvim signalom ali sam znao zbog cega se pojavio. Slucaj je bio da mi je dovod gasa sa neke od dizni bio smanjen (zapusen) pa je automatika ukljucivala benzinsku a prijavila kvar. Po resavanju problema zapusenja nakon treceg startovanja lampica se ugasila jer se problem vise nije javljao. To je slucaj kada ste sigurni da je sve bilo kao sto je predvidjeno i kada poznajete njegove karakteristike. U svakom drugom slucaju terati kod majstora. :coffee:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vec sat vremena pokusavam da nadjem tu temu o pranju Stila 1.6 i nista. da li mozes da postavis link, ubih se od trazenja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

...posle pranja mi se pojavio engine fault. posle toga sam presao mozda 10ak km u gradu. sada probao da upalim auto i akumulator prazan, nece da vergla, samo okrene jednom i stane. dijagnostiku kod mene nemam, majstora sa dijagnostikom nemam. sta raditi, sta proveriti. ako neko ima predstavu sta sam mogao da sjebem spoljnim pranjem kola neka pomaze...

Share this post


Link to post
Share on other sites

pre neki dan sam napunio akumulator malo, samo da upali i presao 140 km. sve radi super. medjutim akumulator mi se prazni. mislim da voltaza za jedan dan opadne za oko 0.2 volta, negde vuce struju, verovatno zbog toga izbacije neku gresku. sutra mi stize ELM dijagnostika pa cu probati da vidim do cega je. nadam se da akumulator nece riknuti. e, da, proverio punjenje, dobro je, na leru bez potrosaca 14 sa njima 13.73 volta

Share this post


Link to post
Share on other sites

stigao mi danas ELM327, povezao komp, izbacio silne neke greske, na vecini je pisalo da su samo zapamcene a da ih trenutno nema, neke su bile samo sa brojem, bez opisa. hteo sam da obrisem jednu po jednu ali nisam znao da to ne moze i obrisao sve od jednom :(. lampica na tabli mi se ugasila konacno, bar mi to sada ne dize pritisak pri paljenju. nadam se da ako se greske opet vrate bice ih na dijagnostici.

akumulator se i dalje prazni svakodnevno. od sutra cu morati da ga skinem i proverim koliko vuce. Mislim da ili je akumulator los pa sam ispusta ili negde vuce struju. ako utvrdim da vuce mislim da je najbolje vaditi jedn po jedan osigurac pa testirati, drugo mi ne pada na pamet. predlozite nesto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jesi li siguran da je on? Nece to bas tako da rikne ! Mozda bi pomoglo samo pranje nekim kontakt sprejom ?! Da li si probao ? :unsure:

p.s. Ne tvrdim da nije nego treba isprobati i druge opcije. Nikad nije kasno kupiti drugi ! :coffee:

Evo , ja sam savetovao kolegu da ne menja MAP bez prethodne provere a je kupio drugi pa nista nisam uradio. Naime, na dijagnostici pokazuje da je senzor temperature vazduha u usisnoj grani i logican zakljucak je bio MAP. Posle zamene ista greska pa dolazim do zakljucka da je stari MAP ispravan. Sada ne znam sta da trazim i gde je prekid sa ECU-om. Mozda su zice a mozda i sam ECU. Protok vazduha MAP registruje ali mi je temperatura zakucana na -30 pa ga zbunjuje na benzinu. Na plinu ne radi lose samo do kada?! Neka ideja bi mi dobro dosla za pomoc oko pretrage !

Share this post


Link to post
Share on other sites

da li je neko imao problem da mu se trepce zuta lampica i poruka engine fault na svakih 2-3 sec... Zapravo problem je nastao nakon ciscena "leptira gasa", ocisceno i sve bilo ok osim sto je vrlo malo varirao ler gas... "majstor" pokusa da kalibrise leptir gasa i od tada se javlja taj problem... kaze da kalibracija/upisivanje nije prihvaceno... inace auto sada radi perfektno, ler gas ne mrda - oko 900 obrtaja, odlicno prima gas vuce itd... sto je inace bilo problem pre ciscenja...

Imali neko ideju?

P.S. u pitanju je benzinac 1.6

Share this post


Link to post
Share on other sites

cao svima vozim stila 1.6 16v 2001 godiste pre par dana mi se na kontrolnoj tabli pojavila zuta lampica Engine fault i non/stop je upaljena,vozijo sam auto na dijagnostiku i to kod par razlicitih majstora i tamo mi je ustanovljena greska kod katalizatora ,majstor je izbrise ali se ona posle nekog vremena ponovo pojavi,sta da radim, katalizator je jako skup ili da li mogi da ga skinem i sta ce se zatim desiti ako ga skinem?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Do jutros auto upalim check ok, sve ok i danas stanem u gradu, ugasim auto jedno 15 min, vratim se, upalim, izbacuje prouku engine fault i svetli sijalica check engine. Ugasim, upalim, opet isto. Auto dobro ide, normalno, kao i pre, sve je ok,a li evo vec ceo dan gori check engine. Vozicu ga na dijagnostiku, samo ne znam gde u Nisu ima original Fiatova dijagnostika (Examiner ili tako nesto). Citao sam sve teme vezane za ovo i ne mogu da pronadjem nikakav odgovor. Inace Fiat Stilo 1.6, 2003. god.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bio na dijagnostici. Greska bila u senzoru detonacije. Obrisana greska i vise je ne prijavljuje. Da li neko hoce da mi objasni kako se ponasa auto sa tim losim senzorom za detonacije? Jer mi je prosto cudno da se greska upalila sama od sebe i to je. Mozda ima veze sto sam pre nekog dana naleteo na neku veliku baru i malo brze sam prosao... Mozda se nakvasio kontakt tog senzora?

P.S. Da li moze da se desi da je seznor pokvaren, prijavio gresku, greska obrisana i vise je ne prijavljuje, a da senzor i dalje ostane pokvaren?

Edited by dri

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije moguće.

Koliko shvatam, nije u senzoru problem, nego je taj senzor tu da zapišti kada se dogodi problem sa radom motora koji si opisao. Do tog problema je došlo, on to registrovao i zapištao. Sada će biti miran dok opet ne registruje ono što mu je zadatak da registruje.

Pitanje je zbog čega je došlo do tog problema u radu motora...ali za sada nemoj razbijati glavu sa tim, tj. nije ništa ukoliko se ne ponovi. :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Greska se opet javila i odem na kanal, pogledam ispod da nadjem taj senzor, a ono kabal sa njega se odlabavio. Skroz je iskljucen samo se drzi na senzoru. Prikopcam taj kabal i greske vise nema. B) I da, samo da napomenem kada tako resite problem, da bi se izbrisala greska morate 3 puta da upalite auto (nebitni su razmaci izmedju paljenja) i cetvrti put je greska obrisana. To vazi za greske na motoru.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam problem u pitanju je Fiat Stilo 1.6 16v, pre neki dan mi je prijavio gresku loos connection i neki gresku za ABS, ali ih je brzo iskljucio, danas mi je pored tih gresaka prijavio i engine fault, prvo nije hteo da upali (upali i odmah se ugasi) pa kad je upalio pod punim gason nije hteo ni da mrdne iz mesta (do 2000 obrtaja i nista vise), izvadio sam mu neki osigurac i radio je normalno ali je i dalje prikazivao gresku engine fault (ili tako nesto), da ne zna neko sta moze da bude ili da li se slucajno nekom nije dogodilo tako nesto?

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...