Jump to content
FAS Goran
NED

Fiat Punto mk.2 1.2 8v - rešenje ECU problema

Recommended Posts

Pronasao sam na net-u nesto vrlo zanimljivo , ukoliko je tacno moze da predstavlja resenje za eventualni kvar ECU-a na Puntu.

(brojeve telefona sam izostavio , pa ukoliko admini dozvole da ih ovde okacim, slede i brojevi)

Lek za Puntov kompjuter

Pojedini vlasnici Fiat Punta druge i treće generacije, odnosno automobila koji se sada kod nas zove Punto Classic, opremljenog benzinskim motorom 1.2 sa osam ventila, suočavaju se s neobičnim ali ozbiljnim kvarom – prestankom rada dva cilindra. To je serijski problem na ovim automobilima, a uzročnik je kvar kompjutera.

S obzirom na to da radom ovih motora upravljaju takozvani hibridni, mali kompjuteri, ustaljeno je mišljenje da se on ne popravlja već menja. Međutim, stručnjaci beogradske firme Auto Elektronika za samo nekoliko sati postojeći kompjuter dovode u ispravno stanje, a pritom popravka košta petostruko manje od novog kompjutera.

Share this post


Link to post
Share on other sites

...tačno je da 1.2 8v ima taj problem, što naravno ne znači da svaki ima, već ih ima taman dovoljno da se vidi da postoji neki sistemski problem...

Brojeve slobodno stavi...jer Forum treba da pomogne ljudima da reše problem... :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naravno, evo brojeva telefona i adrese...

Ovaj servis se nalazi na Novom Beogradu, Tošin bunar 188 (lokal 3), telefoni za informacije 011/319-18-73, 063/33-22-34. :thumbsup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

...još samo ako je neko imao iskustva sa tom firmom...ili nešto zna o njoj i njihovom radu, da čujemo i to... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

firma je ade elektro (aca i dule) ok likovi,lepo rade,samo provaljeno je to odavno i ima jos ljudi koji to resavaju po citavom gradu

Share this post


Link to post
Share on other sites

hmmm... meni se do sad dva ili tri puta desilo da mi auto ima simptome rada kao da radi sa manje od 4 cilindra. Trese se i tako to... Ali to je bilo eto, 2 ili 3 puta, ne duze od prvog gasa preko 2000.

Los mi je vec i akumulator, a i kablovima i svecima je kraj...

Share this post


Link to post
Share on other sites

da ti je zveknuo ecu ne bi ti pomoglo ni 6000 o/min.to je bilo do neceg drugog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni je za pola godine 3 puta otkazala ECU. Prvi put sam ugradio polovnu, izdrzala je 4 meseca. Zatim sam je reparirao i posle nepunih mesec dana opet crkla. Sada ne znam sta da radim? Da li postoji neko trajnije resenje? U ovlascenom servisu su mi rekli da ne uzimam novu ( oko 700 eura) jer i ona brzo otkazuje. Da li moze da se ugradi ubrizgavanje sa starog punta mk1, posto su motori isti - 1242 cm3, 44kw/60ks? Neki su mi savetovali da kupim novi komplet - ecu, kablovi, bobine, osiguraci, imobilajzer sa kontakt bravom... Da li bi to resilo problem? Koliko to otprilke kosta ako bi se kupilo u Italiji?

Pozdrav

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zaboravio sam da napisem da je radjena kompletna dijagnostika i da nikakve nepravilnosti osim na ECU nisu nadjene

Share this post


Link to post
Share on other sites

najcesci uzrok crkavanja racunara su losi ili ne kvalitetni kablovi kao i ne odgovarajuce svecice.imao dosta takvih slucajeva ali po popravci ecu obavezno menjao i gore navedeno,kvar se nije ponavljao.i pozeljno je prekontrolisati bobine po zameni ecu jer se desava doduse retko da i ona probije pa zezne ecu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo me konacno da se javim! Resio sam problem ECU tako sto sam kupio novu! 5 majstora je radilo dijagnostiku i svi su da lirazlicito objasnjenje i resenje problema. Jedan me je cak ubedjivao da je potpuno ispravna ?!? Pa da, skoro da je ispravna samo sto 2 cilindra ne rade! :popo: Mada , povremeno je radio i na 4 cilindra kad se motor ohladi, sto mi isto nije jasno jer ako komp crkne on ili radi ili ne radi ispravno, zar ne? Zanimljivo da je poslednji u nizu dijagnosticara, koji je i resio problem, rekao da se uopste ne moze ugraditi polovna ECU jer pamti kodove od prethodnog auta. A meni su ugradili polovnu i sljakala je 4 meseca... Pretpostavljam da su nekako uspeli da obrisu kodove, nekim premoscavanjima i improvizacijama pa je zato tako dugo i bila u funkciji... Sve u svemu nacekao sam se i nanervirao. Zapanjen sam neznanjem i nepoznavanjem auto elektronike kao i Fiatovih motora uopste od strane domacih "majstora"! Boze ko nam sve popravlja kola i za sta sve uzimaju lovu...

I na kraju cena - nesto preko 300 eura sto nije malo ali je ipak vise nego duplo jeftinije od cene u Delti (700 eura).

Naravno, sada je sa Punticem sve u redu i nadam se da ce tako i ostati... Pozdrav svim forumasima! :respect:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav svim forumasima. :respect: Posto sam naisao na temu u kojoj se razmenjuju iskustva itd. a o problemcicu koji je i mene mucio na mom punticu, evo mojih dogodovstina.

Kupio sam Punto 2 2001 god. elx (klima, abs, podizaci...) i od prvog dana je motor poceo da cima, upali zutu lampicu, nece da vuce, stanem pored puta a on se mucenik trese kao kultivator. 2 klipa rade a dva kuliraju. Odem do servisera (decko radi fiat-e za medalju) koji mi rece: "budi srecan ako je bobina, kablovi ili svecice, u protivnom ECU crkava". Decko ga prikljuci na dijagnostiku koja prijavi da bobina br 2 ne radi kako treba, a meni laknulo. Zamenimo je (2500 din), zamenimo i svecice koje su inace bile dosta lose (ugradi neke francuske proizvodnje), proverimo kablove (kaze da su ekstra), otklonimo gresku i makina prede. Ja se obradovah kao kuce, malisa radi kao satic. I radilo je narednih 10 dana kao satic. E sad, da bi stvar bila jos gora posle tih 10 dana opet pocne da se pali zuta lampica, trokiraju 2 cilindra, teze pali, centralna brava nece da zakljuca sva vrata vec samo ona koja zakljucavam, opet isto. Upalim i ugasim auto 2 -3 puta i lampica se ugasi, a auto radi normalno. Majstor mi rece da moram da uradim ECU jer ce definitivno da crkne ako ga budem vozio duze vreme sa tom greskom. Tako da je zakljucak sledeci:

- obavezno menjajte svecice na vreme,

- ako svecice ne valjaju struja se vraca preko bobina na ECU,

- ako vas vec zeza ECU racunajte da mu je lek popravka koja kosta oko 150 evrica - reprogramiranje,

- obrtaji vam nece pomoci da masina bolje radi, samo cete ga brze unistiti,

- kompletan ECU moze da se zameni ali moraju da se poskidaju svi delici (ECU, kljucevi...) a to kosta od 35000 do ...,

- moze da se proba da se zameni neka polovna garnitura pa da se vrati vasa stara - ono nikako ne pokusavajte sa

novom garniturom jer staru necete moci da vratite zbog kodiranih kljuceva (ako ugradite novu - morate je kupiti),

- obavezno radite servise na vreme i menjajte sve kao sto je proizvodjac propisao sta se i na kojoj kilometrazi menja,

- ne zalite pare za kvalitetnije delove, isplatice se jer i autu treba paznja kao i malom detetu.

Bice mi drago ako sam vam koliko - toliko pomogao :smiling: , ovo su moja iskustva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moje iskustvo je vec opisano na forumu. Sve sto si naveo je ok ali ne utice direktno na ECU. Ono sto sam ja pronasao na netu je da ECU ima svoj zivotni vek koji zavisi od uslova eksploatacije i prosecno iznosi 100 000 km i nakon toga se moze ocekivati da rikne. Najveci faktor su temperaturne promene i voznje na kracim relacijama jer je masa na ECU lose odradjena sto je na novijim modelima ispravljeno. Jedini lek je zamena potpuno novom, reparacija ce samo privremeno resiti problem...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moje misljenje je da je na tom IAW 59f neka serijska greska u pitanju, kod punta mk2, ako malo pogledate punto mk1 sa istim motorom ali drugim ECU-om vidjecete da su otkazi motornog komp-a jako rijetki, ako nesto napravi problem onda je to kod kljuc. Magneti marelli je sa 59f ECU-om prvi put krenuo u masovnu proizvodnju drive by wire throttle body-ja , a kao i svaka nova tehnologija, pravi probleme dok se proizvodjac malo ne `uhoda`. Znaci ne temperaturne razlike, ne 100 000 km trajanje ECU-a, nego greska u dizajnu uredjaja/proizvodnji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@visconti

A kako onda objasnjavas da motor proradi na 4 cilindra kada se ohladi i ponovo upali, a to se desavalo letos? isto tako dok je zagrejan, ugasis ga i odmah upalis on trokira i radi na 2 cilindra? Uglavnom se to desavalo na 100000km, raspitaj se po servisima, o tome je pisao i SAT plus, cak i kod Z10, tj. mk2b ali znatno redje.

To jeste bio fabricki kvar tj. falinka i Fiat je svojevremeno pozivao vlasnike u servis na besplatnu zamenu ECU ali su zemlje jugoistocne Evrope zaobidjene, naravno.

Bilo kako bilo, ja sam kupio novi ECU, dok ostalo nije menjano jer je ispravno, sto je i provereno. Znaci ni svecice ni kablove ni bobine, samo ECU jer je uglavnom u njoj problem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma nijesmo se razumjeli, ja samo hocu da kazem da dobro dizajniran i proizveden ECU ne bi trebalo da pati od tih problema, i da bi trebalo da traje duuugo preko 100 000 km. Da je IAW 59f bio drugacije, tj. robustnije napravljen, kvara ne bi bilo na toj kilometrazi. Znaci u pitanju je naka falinka u toj seriji kompjutera, koja eto izadje na vidjelo otprilike na 100 000 km. A inace je po meni mjesto ECU-a jako lose zamisljeno, izlozen najvecim vibracijama i temperaturnim razlikama. Na primjer, Alfi 145 je Marelli ECU u kabini ispod tepiha kod nogu suvozaca. Znaci potpuno zasticen od raznih nemilih uticaja, jedino je problem ako procuri mali hladnjak pa tacno na njega ali to je rizik sa kojim se moze zivjeti. Da je kod punta 1.2 8v mk2 ecu u kabini a ne na motoru, sasvim sigurno bi trajao dosta duze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo neke slike sa jednog foruma, ko ima staru centralu 59f koja radi na dva cilindra neka se poigra malo, treba zalemiti most kao ova crvena linija na slici - da li radi- nemam pojma ovi italijani sa foruma se kunu da radi ko nov , ja licno ne znam.

3kiOS.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Duskom kao da smo bili kod istog majstora sve sto je tebi rekao istim recima je rekao i meni.Stim sto mi je jos dodao da on nemoze nista uraditi povodom ECU-a osim da kupim novi a to me kosta blizu 1000 EUR.Nakon toga otisao sam kod Ninica gde su nakon 5 minuta utvrdili problem "neispravan izlaz bobine 1-4".Oni su mi ponudili 3 opcije:nov ECU,polovan ECU i popravka ECU.Rekli su da je svakako najbolje kupiti nov ECU ali da se to neisplati jer je mnogo skup,za polovan su rekli da se tek neisplati jer placas 300-400 Eur i dobijes macku u dzaku i nikad neznas da li ce i kada da crkne.Treca i najbolja opcija koju su oni predlozili je popravka koja kosta 150 Eur + 6 meseci garancije uz nove kablove bobine i svecice(sobzirom da sam nekoliko dana pre svecice kablove i bobine stavio kod drugog majstora sada mi nisu bile potrebne).Na moje pitanje sta posle garancije i kako su se pokazale u praksi dosadasnje popravke dobio sam odgovor da imaju jednog majstora koji odlicno resava te probleme i da ih rade 2-3 popravke mesecno i da od kako su poceli da sa popravkama ECU do sada se niko nije zalio ni za vreme garancije ni posle.

Evo proslo je 7 meseci od popravke mog ECU garancija je istekla i za sada je sve u najboljem redu tako da bih to isto svima preporucio :thumbsup:

U pitanju je Punto 1.2 sx 8v 2001.

Inace prilikom kvara na satu sam imao oko 95.000 km (sad da li mu je to prava kilometraza ili je vracano to ne znam)

Edited by punto1234

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...