Jump to content
FAS Goran
chikavili

Fotografija

Recommended Posts

od pre par minuta, pljusak nevidjen poceo

IMG_1071.jpg IMG_1101.jpg IMG_1141.jpg

ocigledno glup sam za ovo, a i oprema je sajze, socijala

dajte neko uputstvo da se popravim malo ili neki tutorijal za glupane

canon a800, ili nema sanse jednostavno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prevežbao si ovu disciplinu :unworthy:

Pa, vezbalo se poprilicno ;)

Evo od veceras jednog "sjuper" meseca:

MOON2.jpg

Iz ruke, 250mm, crop 1:1 (priznajem da je malko "doradjen" u photoshopu ;) )

Share this post


Link to post
Share on other sites

dajte neko uputstvo da se popravim malo ili neki tutorijal za glupane

canon a800, ili nema sanse jednostavno

A jbg, nije bas tako lako odgovoriti na ovo.

Oprema jeste bitna, ali ona samo daje bolje/vece mogucnosti, a ne pravi sama dobre fotografije.

Za dobru fotografiju treba sacekati i odabrati pravi momenat. Treba razmisliti i odabrati pravi kadar. Fotografija treba da prica pricu i to u jednom, zamrznutom trenutku. Za to treba ili urodjen talenat ili mnogo vezbe i ucenja. Pa tek kad amaterska oprema postane "tesna", tek tada razmisljati o necemu boljem (citaj: skupljem... mnogo skupljem)

Takodje, treba da budes svestan da ne moze sve sto vidis i fascinira te, biti uhvaceno na fotografiji a da izgleda podjednako fascinantno. Neke stvari mozes samo videti. Vise puta sam pokusavao da fotkam oluju, kisu... ali uglavnom bezuspesno. A ima i stvari za koje ti je potrebna oprema koja kosta vise od tvog i mog automobila zajedno ;)

U svakom slucaju, poenta je konstantno fotkati, raditi, istrazivati i svaki put razmisliti o tome sta fotkas, zasto fotkas.

Najjednostavnije vezbe su ti da odaberes nesto sto ti se cini zanimljivo i:

1. fotkas u vise razlicitih doba dana, kada svetlost razlicito pada i pravi drugacije senke

2. fotkas iz vise razlicitih uglova (pa jos iskombinujes sa onim prethodnim)

onda sednes i pogledas sve fotke pa razmislis koja ti se svidja, a koja ne i zasto ti se bas ta neka svidja a ona druga ne.

Cesta greska koju amateri prave pri fotkanju dokumentarne fotografije (na primer, otisao si u egipat i hoces da fotkas piramide) - cekaju da se sklone ljudi kako bi ufotkali samo piramidu - greska! dosadna fotografija! Fotografiji treba dinamike i price, a najbolji nacin za to je bas pustiti coveka u kadar. Mislite o tome ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

hvala tebi na trudu da nam priblizis tajne zanata

mislim da ce ovo pomoci bar malo da se popravimo :thumbsup: mi koji nismo pro za fotografiju

samo, ja sam mislio ima li neki tutorijal u vezi podesavanja samog aparata, sta koja opcija odradjuje i kako

se primenjuje tj cemu sta sluzi, mislim na ove nisko budzetne uredjaje

znam da ne moze bog zna sta sa njima da se dobije ali svako poboljsanje je dobrodoslo

edit: srecan rodjendan, sad sam te ugledao dole

a posto sam stariji 2 meseca onda ti dajes :cheers:

Edited by Integralac

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cisto da podelim sa vama par fotografija koje su napravljene za prvi maj na Zlatiboru. Sve su zalazak Sunca, posto me sam cin zalaska fascinira od malih nogu. Fotografije su slikane sa Olympusom VR-340 koji je kupljen dan pred polazak.

P5010228.jpg P5010215.jpg

P5010216.jpg P5010218.jpg P5010220.jpg

P5010226.jpg

P5010232.jpg P5010233.jpg

P5010236.jpg P5010239.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zalazak sunca jeste prelepa pojava, ali je i adekvatno nezgodna za fotkanje ;)

@Integralac Fala i vazi... matori :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo sta sam ja uslikao ovog proleca. Slikano sa Nikonom coolpix s7c.

Martovski zalazak sunca na Zabljaku

DSCN3075.jpg

April u Beogradu

DSCN3104.jpg

Maj na Savi i kokpit jedne prelepe jahtice

DSCN3122.jpg

Edited by mancicp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najljubaznije molim sve clanove da u ovoj temi NE KACE MOLBE I LINKOVE ZA GLASANJE NA KONKURSU "MOJ FIAT I JA"!!!

Ovo nije tema o tome!

Postoji tema o tom konkursu ovde

Hvala

Share this post


Link to post
Share on other sites

@chikavili: super su ti fotke. Ova prva mi je zanimljivija, jer je nebo dosta dramatično.

Da se pohvalim, konačno kupljen Canon 550D u kit varijanti 18-55IS.

Uskoro planiram i kupovinu Canon EF 50mm f1.8 objektiva.

A, evo i prvih ozbiljnijih fotografija sa letovanja u Budvi.

Budva_2012_01.jpg Budva_2012_02.jpg Budva_2012_03.jpg

Budva_2012_04.jpg Budva_2012_05.jpg Budva_2012_06.jpg

Budva_2012_07.jpg Budva_2012_08.jpg Budva_2012_09.jpg

Budva_2012_10.jpg Budva_2012_11.jpg Budva_2012_12.jpg

Budva_2012_13.jpg Budva_2012_14.jpg Budva_2012_15.jpg

Budva_2012_16.jpg Budva_2012_17.jpg Budva_2012_18.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lepo lepo :)

Koji stativ koristis?

Uskoro planiram i kupovinu Canon EF 50mm f1.8 objektiva.

Sto pre! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala.

Što se tiče opreme, za sada imam samo aparat sa kit objektivom.

Stativ je u planu i to najverovatnije ovaj:

sq5710.jpg

http://www.fotodiskont.rs/test-modela/velbon-df-60-f-907.html

Videćemo kako i kada finansije dozvole.

Prilikom korišćenja dugih ekspozicija stavljao sam aparat na zid, kamen ili šta mi je već bilo u blizini. Morao sam da se snalazim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Preporucujem ti da ipak skupis malo vise para za neki Velbon Sherpa model. Jeftini stativi su cesto bacanje para, posto im je upotrebljivost jako ogranicena. Ovo govorim iz iskustva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najpre da skupim keš za Canon EF 50mm f1.8, a videćemo za stativ.

Slažem se s tobom, kad se kupuje bar da se kupi nešto kvalitetno i upotrebljivo.

Hvala na preporuci. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam pre nekoliko godina nasao u oglasima taj objektiv za 50€ u perfektnom stanju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam razmišljao o polovnjaku, videćemo. Mada sam više za novi. Valjda zato što vodim računa o stvarima. Novo je novo, a i znam kako ga čuvam i održavam. Kao i automobil.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma naravno, samo ja sam ovaj nasao kod coveka koji jos bolje od mene cuva stvari :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne baš, kada su fotografi amateri u pitanju. Izbegavaj profesionalne fotografe. Čak je pametnije kupovati polovnu foto opremu, jer je kod nas dosta povoljna. Napolju je razlika između novih i polovnih objektiva jako mala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam moj stari Fuji s2950 prodao za 110e, a platio ga 210e, a vrhunac je što sam ga koristio 6 meseci i napravio oko 3.000 slika i to je 90% bilo zajebancija, ono slikam kroz prozor ili u sobi i isprobavam, tako da je lik kome sam ga poslao bio oduševljen kada mu je fotoaparat stigao u kakvom je stanju i koliko je očuvan, bukvalno nova stvar je bila u pitanju, tako što reče Nidža, od amatera je najbolje da se kupi foto oprema

Share this post


Link to post
Share on other sites

kod nas nema dovoljno bogatih amatera... Tako da za iole ozbiljnu opremu kod nas treba platiti vise.

Dok napolju dobar broj ljudi kupuje FF aparate jer im se moze... Kad god prosetam gradom i zateknem neku stranjsku turisticku ekipu penzica ili tako nekih likova... Uvek se nadje makar jedan koji drzi D700 kao da drzi p&s, onako lepo sa sve live view-om...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pazario sam novu igrackicu za more.

Stres test prosao bez ikakvih problema :) :

f4cc9120d8c111e1b39e22000a1e88a5_7.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jel moze ko od vas koji se razumete u fotografije da mi objasnite pojam hdr opcije.

Vidim da su fotografije dosta svetlije,ali isto tako mi je tesko da uhvatim dobru fotografiju,uvek se zamuti jer slikam telefonom,da ne bude zabune.

da li treba jos nesto podesiti dodatno ili mi treba stativ :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

HDR (High Dynamic Range) je vrsta fotografske tehnike koja se koristi kada na sceni imamo razlicito osvetljene objekte, a zelimo da svi budu lepo vidljivi. HDR fotografija se pravi tako sto fotoaparat napravi 2 ili vise fotografija sa razlicitom ekspozicijom pa ih softver uklopi u jednu. Na primer, ako pravi HDR od 3 fotografije, jedna ce biti normalno eksponirana, druga podeksponirana, a treca preeksponirana. Pri pravljenju HDR fotografije, pozeljno je da aparat bude na stativu ili oslonjen na cvrstu podlogu posto sva eksponiranja moraju da se poklapaju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala najlepse,sad mi je mnogo jasnije.

Znaci hdr i telefon ne idu u istu recenicu:)

Sent from my HTC One X

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...