Jump to content
FAS Goran
chikavili

Fotografija

Recommended Posts

Obriši sebe i Manfreda sa pete fotke ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jos malo igranja sa novim objektivom

C7llS.jpg

C7sQi.jpg

Inace, Srecko ne voli da se fotka :)

A Manfreda cekam da okaci nesto zanimljivo sa svoje prve profi tezge :D

NZ_Ri.jpg

Ova je mega. Steta za zrno. Sledeci put kupi neki telac sa IS-om, isplati se ;)

A i suzio bih je sa strana, da bude portret orijentacija.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja nesto nisam primetio da mi skida sa metalnih povrsina refleksiju. Po definiciji, ne bi ni trebao, nego samo sa nemetalnih. Vrlo cudno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa on menja ugao prelamanja svetlost... kakve veze ima koja je povrsina u pitanju?

Share this post


Link to post
Share on other sites

wiki kaze, a i moje skromno iskustvo:

Light reflected from a non-metallic surface becomes polarized; this effect is maximum at Brewster's angle, about 56° from the vertical (light reflected from metal is not polarized, due to the electromagnetic nature of light).

zato kazem - cudno mi da skida sa metala. Verovatno vrsta i nijansa boje utice na sve.

Slika u ogledalu je refleksija, a ogledalo je striktno metalna povrsina (staklo zanemarujemo). CPL ne skida refleksiju, tj, odraz u ogledalu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eeee, al' nisi racunao da povrsina automobila nije vise metal. Bila nekad', pre farbi i lakova ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Verovatno vrsta i nijansa boje utice na sve.

ipak jesam :D

tom logikom, najslabiji efekat bi bio na providnim "kendi" bojama, pa zatim na metalik, a najjaci na akrilnim.

Zakljucujem da je Stilo crni akril :D

i da se ugao upadne svetlosti bas potrefio na idealu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ladno sam otvorio temu sa namerom da te opljunem sto ne kacis fotke iz Ugande, kad ja tamo, a ono medjutim ;)

Daj neki info, reportazu :) Inace, fotke su odlicne

Btw, nisi mi odgovorio - biznis or pležr?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Voleo bih da je pležr, jer sam za 20 dana imao vremena dva puta da uzmem DSLR u ruke. Idem danas opet, mada pretpostavljam da ću sad imati još manje vremena... Za reportažu - pojma nemam, ako je bude bilo, piskaraću je odande.

DSC_9795.jpg

Čekao sam da dođem u Bgd da mogu da uploadujem i jednu sliku. Download ide kao metak, ali upload nikako... Videćemo kako će biti sa novim provajderom u drugoj turi. ;)

Edited by nidza

Share this post


Link to post
Share on other sites

Možda sam promašio temu, ali ne znam gde bih drugo pitao... naime uzeo bih neki fotoaparat, ali ništa specijalno skup ni profi, za neku amatersku upotrebu ali ne bih uzimao ove low cost od par hiljada... Ono što mi najviše treba jeste da fotoaparatom mogu da napravim NEmutnu sliku noću bez blica... evo konkretno primer od sinoć:

Sa blicem:

8e5dS.jpg

Bez blica:

jMBmi.jpg

Dakle slika bez blica je slikana tako što sam fotoaparat stavio na klupicu i opet mutna :S E sad... ja ne znam koji parametar treba gledati koji utiče na to... cifra koja igra je ~200eur do PLAFON 250. Ako nema za te novce onda neki predlog za koliko ima... Da li ovako nešto završava posao? http://www.usa.canon.com/consumer/controller?act=ModelInfoAct&fcategoryid=183&modelid=18295

ili možda ovo? http://www.dpreview.com/news/0908/09081903canonsx120is.asp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pazi, fazon je u tome sto si verovatno omasio fokus, drugo, kada slikas nocne, ako vec nemas daljinski (a nemas), stavi tajmer jer ako kliknes ovako, kada sklonis prst sa okidaca mrdas aparat i automatski si zamutio sliku. Takodje, stativ je neophodan za nocne fotke. Sto se tice ova 2 aparata, ja bih verovatno pre uzeo ovaj 120 IS.

Evo ti primeri kakve slike prave njihove pretece:

http://www.pbase.com/cameras/canon/powershot_a2000_is

http://www.pbase.com/cameras/canon/powershot_sx110_is

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pazi, fazon je u tome sto si verovatno omasio fokus, drugo, kada slikas nocne, ako vec nemas daljinski (a nemas), stavi tajmer jer ako kliknes ovako, kada sklonis prst sa okidaca mrdas aparat i automatski si zamutio sliku. Takodje, stativ je neophodan za nocne fotke. Sto se tice ova 2 aparata, ja bih verovatno pre uzeo ovaj 120 IS.

Evo ti primeri kakve slike prave njihove pretece:

http://www.pbase.com/cameras/canon/powershot_a2000_is

http://www.pbase.com/cameras/canon/powershot_sx110_is

Poenta je da meni treba aparat za amatersku upotrebu tj. tako kad odem negde da se društvo slika ili uveče u gradu... malo je bzvz nositi stativ ili se stalno cimati oko toga da stavim aparat na nešto da bih slikao... postoji li na ovim aparatima neke ''night'' opcije pa da one u kombinaciji sa stabilizatorom slike daju neke konkretne rezultate? I gde bi možda bilo najbolje da odem u BGu da imaju u ponudi ovakvu opremu i da znaju šta pričaju kad ih pitam za ovako neke konkretne stvari?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pazi, ima tu 20 faktora kod nocne fotografije, koliko svetla ima, kakvo je svetlo, odakle dolazi, sta slikas bla bla bla... Generalno, mozes da odvrnes iso vrednost na najvise, ali ce fotka onda imati onaj odvratan sum. Malo je nezahvalno slikati ljude na otvorenom nocu, tacnije, nemoguce, jer ce se ili oni mrdati, ili ti, a da bi pozadina bila normalna, treba sve da bude zamrznuto BAR sekund, sto, veruj mi, nije ni malo lako kao sto zvuci. Taj stabilizator slike sluzi da spreci one minimalne vibracije kad se trudis da drzis ruku najmirnije, inace nema nikakvu funkciju, narocito kod duzih ekspozicija.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li to onda znači da mogu opušteno da kupim i neki aparat od par hiljada ili ovako neki ''bolji'' i da će mi doći maltene na isto, bar što se noćnh slika tiče? Ako jeste, nameće se pitanje, zašto onda kupovati tu neku ''međuklasu'' aparata koji nisu potpuni idioti ni potpuni PRO aparati...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sto bolji aparat - bolja slika. Posebno nocna. Tu sad utice i velicina senzora, i kvalitet optike itd itd.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znači tvoja preporuka u mojoj dilemi bi bio ovaj 120 IS ili možda nešto drugo, treće? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svakako bi to bio Canon u toj klasi, nemam iskustva ni sa jednim od ta dva aparata, oba su dobra, ali mislim da bih pre uzeo 120. Najbolje je da pogledas one linkove sto sam ti dao sa prethodnim modelima (Nije se tu puno sta izmenilo) vidis sta ti se vise svidja, odes u radnju, pogledas uzivo, probas, popricas sa prodavcima (Moj savet, idi u AXEL foto ili neku radnju namenjenu iskljucivo prodaji fotoaparata i foto opreme, ne u comtrade itd.) i videces i sam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dovla, neces pogresiti koji god od ova dva da uzmes, ali ti preporucujem SX.

Bio ja malo u Zoo vrtu:

IMG_8386.jpg

zoo17.jpg

zoo21.jpg

zoo28.jpg

zoo54.jpg

zoo49.jpg

Ima jos dosta zanimljivih - Cela galerija

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...