Jump to content
FAS Goran
chikavili

Fotografija

Recommended Posts

Ajd kada vec pisem nesto i u ovoj temi da okacim i ja koju fotku. Posto sam ponosni otac, moj lajtmotiv je naravno - moj sin, sto znaci da portreti preovladjuju i kolekciji. Iskreno bi voleo da se vise bavim fotografijom, ali zivot je surov i dani su uzasno kratki...

Fotke su slikane ultrajeftinim mirroless fotoaparatom Nikon J1 (placen nekih 220e) koji svojim brzim fokusom, apsolutno zadovoljava moje prohteve pri hvatanju decurlije koji se krecu brzinom svetlosti :) Pored stock objektiva 1 Nikkor VR 10-30mm f/3.5-5.6, posedujem i tele objektiv 1 Nikkor VR 30-110mm f/3.8-5.6. Bas sad pred kacenje sam malo "obradio" slike u Picasa-i :) cisto da budu interesantnije.

 

DSC_3374.jpg  DSC_3968.jpg
 
DSC_4053.jpg  DSC_4138.jpg
 
DSC_2451.jpg  DSC_3274.jpg
 
DSC_3232.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nidžo, kad možeš da mi održiš jedan kratak kurs za efekte na Olympusu SZ-30MR?

Potrebno mi je da neke stvari slikam pod neonskim svetlom, aparat ima taj efekat, ali slike mi uvek ispadnu bezveze... :help:

Pošto nema Nidže da odgovori... Anybody? :help:

Share this post


Link to post
Share on other sites

za pocetak probaj da se igras sa white balance podesavanjima, presetovanim i manuelnim setovanjem (sa belom povrsinom i osvetljenjem pod kojim zelis da fotografises). Ne trebaju ti nikakve dodatne opcije na aparatu.

 

A, sta zelis da postignes?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Totti a sta pokusavas da uslikas i sa koje daljine? Ne znam bas nista o tvom fotoaparatu, ali guglajuci da vidim uopste kom segmentu pripada procitao sam komentar da ima prilicno slab blic. Da tebi nije jednostavno, samo slabo osvetljenje u datoj situaciji? Da li ti se to samo pod neonom desava, ili i u drugim indoor situacijama? Da je WB u pitanju, kontam da bi ti se to odrazilo samo na toplotu boja na fotkama, jer ta opcija ustvari radi ono sto u realnom zivotu radi nase oko, a to je npr. da boju belog papira koji je zbog zutog svetla realno zuckast, na slikama ga "ispegla" da bude opet beo. Odnosno da sliku prikaze onako kako nas mozak ocekuje da treba da izgleda. Nadam se da sam bio jasan...

edit: gore kod mojih fotki nisam napisao da ne obradjujem fotografije u Photoshop-u iako prilicno vladam programom, iz razloga sto jos uvek nisam savladao ni "osnovne osnove" kompozicije, a kamoli fore i fazone obrade. Jako bi voleo, ali obaveze mi ne dozvoljavaju. Zato sam naglasio da sam fotke obradio "mocnim" alatkama u Picasa-i. :-)

Sad sam tek video da mi najvazniju sliku postimg iz nekog razloga nije okacio:

image.jpg

...a ova mi je simpaticna i slikana je iphone-om:

image.jpg

Edited by erdelja

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da slike pod neonskim svetlom budu jasne i oštre.

Zavisi zasto su ti slike nejasne.

Moze biti aparat ima problema da fokusira pod neonom ili pod slabim svetlom, ili mu je potrebna duga ekspozicija a ti skljocas iz ruke. A cak i ako imas savrseno mirnu ruku previse neonskog svetla moze da pobrljavi fotku. Koristis li stalak ili ne? U kom rezimu si do sad slikao?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@erdelja

Slikam automobile sa udaljenosti od 2-3 metra. Samo sam pod neonom i probao, neke druge indoor situacije ne.

 

 

@Mel

Ne koristim stalak, slikam iz ruke. Slikao sam i bez ikakvog uključenog efekta, a i sa uključenim efektom za neonsko svetlo - nema bitne razlike. Najviše me buni to što sa iPhone 5 fotografije u većini slučajeva ispadnu bolje. Ako mi vreme danas dozvoli, postaviću fotografije i sa aparata i sa telefona, čisto da vidite razliku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vidi da ne kacis slike preko postimg-a da bi mogli u exifu da vidimo setovanja fotoaparata prilikom slikanja. Kao sto Mel kaze, sigurno ti je preduga ekspozicija sto bi podizanjem ISO-a mogao da popravis ili da uzmes stativ, posto ti je "model" statican (to bi bilo idealno). Mozda bi mogao i intenzitet blica da pojacas....

Ajde jos neko da se ukljuci i da me prekine ako lupam :-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

... u exifu...sigurno ti je preduga ekspozicija sto bi podizanjem ISO-a... Mozda bi mogao i intenzitet blica da pojacas....

Za mene je sve ovo blink.gif

 

:laughing:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jedem ja gov.a.

Exif je format u kojem nasi aparati snimaju fotografije (to nisu ona zadnja tri slova: jpg, tiff i sl.) i kada zakacis na postimg, on promeni taj format i izgube se originalne informacije o samoj fotografiji (kada je snimljena, gde, u koje vreme, koji je fotoaparat i koje su njegove postavke...).

Za ISO sigurno imas posebno dugme. Ako ti je postavljeno sve na auto ili scn ili nesto tako, stavi vecu vrednost ISO (400, 800, 1600...) jer mozda fotoaparat automatski postavlja nisku vrednost (npr 80 ili 100), a samim tim i duzu ekspoziciju...

U opcijama obicno imas i stavku da pojacas jacinu blica...

E to sam hteo da tikazem, nista komplikovano....

Edited by erdelja

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Ne koristim stalak, slikam iz ruke. Slikao sam i bez ikakvog uključenog efekta, a i sa uključenim efektom za neonsko svetlo - nema bitne razlike. Najviše me buni to što sa iPhone 5 fotografije u većini slučajeva ispadnu bolje. Ako mi vreme danas dozvoli, postaviću fotografije i sa aparata i sa telefona, čisto da vidite razliku.

 

Prvo - ne postoji efekat za neonsko svetlo - to ti je podesavanje white balance-a za neonsko svetlo i on samo vrsi korekciju boje na fotki.

Drugo - da bi ti slike bile ostre i u fokusu, moras da ispostujes neka pravila, odaberes adekvatni program (ako ga ima na aparatu) ili rucno podesis parametre (ako aparat to moze) za sta ti treba znanje i iskustvo. Pa cak i ako sve to uradis ne mora da znaci da ce biti ostre i u fokusu ako nema dovoljno svetla a tebi drhte ruke ;)

Suma sumarum - ne moze niko da ti napise na forumu sta i kako treba da uradis, vec to mora licno na samom aparatu da ti se pokaze i da se vidi u cemu ti gresis (ako uopste gresis)

 

 

@erdelja: Fotke su ti skroz ok, lep bokeh. Dobar je taj nikonov malac, a pogotovo za te pare. Inace, nije on jeftin zato sto je los, nego zato sto im je ocajno isla prodaja tih njihovih bezogledalaca, pa su bili prinudjeni da je spuste ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Erdeja fino ti sljaka taj J1,jes malo mala rezolucija aparata ali ok je skroz pogotovo za te pare !

Share this post


Link to post
Share on other sites

@totti

za pocetak izaberi opciju Tv (verovatno imas na aparatu). i podesi expoziciju na maximum 1/60, sto oznacava trajanje otvora blende pri fotkanju u sekundama. (u zavisnosti od toga kakav je objektiv, mozda moze i manje - 1/100, itd..). Kad/ako nabavis stalak, bice druga prica.

 

 

Verovatno ce ti fotke biti tamnije, ako aparat ne moze da postigne dovoljan otvor blende da bi primio dovoljno svetla za kratko (u uslovima osvetljenja) vreme ekspozicije. Povecaj ISO pa probaj ponovo.

 

 

Ipak, malo procackaj po netu, skontaj sta je otvor blende i duzina expozicije (aperture value, time value), vidi kako uticu na fokus i svetlo.

Onda procitaj manual za fotoaparat i nauci kako da koristis rezime Av, Tv (i kako su povezani sa dva parametra koaj sam pomenuo) i M na samom kraju.

 

Nisi ni svestan kolko ces postici za kratko vreme, nije nikakva posebna nauka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

+1 za uputstvo. Neces verovati koliko ono moze da ti pomogne u pocetku. Kada skontas mogucnosti fotoaparata bice ti jos vece zadovoljstvo da ga koristis.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Suma sumarum - ne moze niko da ti napise na forumu sta i kako treba da uradis, vec to mora licno na samom aparatu da ti se pokaze i da se vidi u cemu ti gresis (ako uopste gresis)

 

Ja zato i napisah ovo

 

''Nidžo, kad možeš da mi održiš jedan kratak kurs za efekte na Olympusu SZ-30MR?''

Nidža ili bilo ko drugi... svejedno  :)
 
 
Mel&erdelja
Hvala 
 
EDIT: Sad sam povećao taj ISO na max, tj ispod 80 i daleko je bolje  :thumbsup:
Hvala još jednom

Share this post


Link to post
Share on other sites

Erdeja fino ti sljaka taj J1,jes malo mala rezolucija aparata ali ok je skroz pogotovo za te pare !

 

Zasto mala?

10 megapixela je i vise nego dovoljno za svakoga ko se ne bavi profesionalno fotografijom, a moze da posluzi i u profesionalne svrhe po potrebi.

Ljudi pogresno misle da je kolicina megapiksela toliko bitna. Daleko je bitnija velicina senzora. Senzor u tom J1 je jedno 4 puta veci od onog u Niokia Lumnia telefonu od 40mpix. Moj bivsi dslr je imao 12 mpix i nikada mi nije zatrebala full rezolucija. Nikon D3s, jedan od najboljih profesionalnih foto aparata na svetu ima 12 mpix. Megapikseli su jedna obicna marketinska navlaka za raju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

10 megapixela je i vise nego dovoljno za svakoga ko se ne bavi profesionalno fotografijom, a moze da posluzi i u profesionalne svrhe po potrebi.

...Megapikseli su jedna obicna marketinska navlaka za raju.

 

 

+1

 

Jedini nacin da u nizim segmentima raji objasnis koji je bolji fotoaparat su megapikseli. Inace ovaj aparat smo uzeli u Metrou kao poslednji komad sa idejom da ga prodamo za nekih, tada povoljnih 350e, ali kada sam video kako radi, odlucili smo da ga zadrzimo. Ko sto rekoh, izuzetno brz auto fokus, male dimenzije, kvalitet izrade (uzeli smo mu i grip) su sasvim dovoljni za slikanje podmlatka  :thumbsup: Voleo bi da mogu sebi da priustim da ustanem u 3 ujutro, popnem se na neku planincugu i sikam svitanje u izmaglici i slicno, pa sednem za komp i u PS obradim fotku do perverzije, ali... jednog dana, a tada ce i oprema biti 3-4x teza  :p

 

Svako koga iole interesuje fotografija, za pocetak, postoji gomila video tutorijala na netu, koji mogu da naprave sjajnu osnovu... a na to (kako ja kontam) idu iskustvo (besomucno skljocanje) i talenat. Kreativnos koja moze da se ispolji u fotografiji je neogranicena.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Nidžo, kad možeš da mi održiš jedan kratak kurs za efekte na Olympusu SZ-30MR?

Potrebno mi je da neke stvari slikam pod neonskim svetlom, aparat ima taj efekat, ali slike mi uvek ispadnu bezveze... :help:

Pošto nema Nidže da odgovori... Anybody? :help:

 

Ako se nađemo na nekim okupljanjima može, što da ne. Mada u toj klasi aparata nema nešto mnogo svrhe napinjati se podešavanjima. Kad je senzor mali, dof je ogroman kako god okreneš, pa ni fokus ne može da se maši, a parametre kada šetaš efekat je mali. Ja sa tim malim senzorima slikam na automatici.

Za početak slikaj prioritetom blende (Av) i drži taj broj uvek na najmanjoj vrednosti.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Erdeja fino ti sljaka taj J1,jes malo mala rezolucija aparata ali ok je skroz pogotovo za te pare !

 

Zasto mala?

10 megapixela je i vise nego dovoljno za svakoga ko se ne bavi profesionalno fotografijom, a moze da posluzi i u profesionalne svrhe po potrebi.

Ljudi pogresno misle da je kolicina megapiksela toliko bitna. Daleko je bitnija velicina senzora. Senzor u tom J1 je jedno 4 puta veci od onog u Niokia Lumnia telefonu od 40mpix. Moj bivsi dslr je imao 12 mpix i nikada mi nije zatrebala full rezolucija. Nikon D3s, jedan od najboljih profesionalnih foto aparata na svetu ima 12 mpix. Megapikseli su jedna obicna marketinska navlaka za raju.

 

 

 

Znam to senzor je najbitniji,mada taj na nikonu je dosta manji neko na dlsr crop 1,6 ali je opet dosta veci neko na obicnim idiotima a kamoli tek mobilnim telefonima...

 

Su svakom salcaju ok je igrackica skroz...

 

Ja sam poceo da razmisljam o ovoj igrackici

 

 

senzor kao na 550d,600,650 700 d + jos napredniji softver a velicina smesna igracka bukvalno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Taj malac 100D je stvarno minijaturan, a jako lepo radi. Jedino me brine kako ce to da izgleda za drzanje kada ga nakacis na neki ozbiljniji objektiv :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako ako ako...

 

Malo oblaka ne skodi :smoke:   (spaljeno bilo nebo pa nema oblaka na orginalu)

 

Untitled.jpg
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posto su me izdale baterije na fotoaparatu planiram da kupim nove pa sam sinoc obisao par radnji... Imao sam duracell od 2450mAh i dobro su me sluzile nekih godinu-dve, ali procurese mi na nekom glupom punjacu koji imam, tako da sam ostao bez njih i prinudjen sam da pazarim nove... jedna opcija je Sanyo od 1900mHa, a druga duracell od 2600mHa... razmisljam se cak i da Sanyo uzmem u kompletu sa punjacem? One jace Sanyo su mi preskupe za moj budzet, tako da je to jedini razlog zasto gledam ove od 1900

kradem wi-fi /////

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...