Jump to content
FAS Goran
vaskez

Usvojen novi ZOBS & prateći akti

Recommended Posts

Zakon se primenjuje od 10. (ili beše 11.) decembra 2009. godine! Od 01. novembra 2010. godine se primenjuje Pravilnik koji administrativno reguliše način upisivanja tih bodova kao i praktičnu realizaciju drugih segmenata Zakona. Tako da, za prekršaje u 2010. godini važi trenutno važeći i aktuelni Zakon, a tim Pravilnikom je samo bliže definisano način sprovođenja tog Zakona.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li sme danju da se vozi sa uključenim maglo farovima, a da su pritom isključena oborena svetla? Kako piše u zakonu, izgleda da ne sme, a ja sve vreme mislio da je to ok! :question:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zanima me kako zakon gleda na xenone? Ako sam dobro razumeo zakon, tamo kaže da se vozilo ne može registrovati ako nema atest za naknadno ugrađene xenone. Navodno, za naknadno ugrađene xenone tj. u automobile gde se oni fabrički ne ugrađuju, da bi dobili atest odnosno da bi bili legalni moraju imati uređaje za pranje farova i automatsku nivelaciju. Sve je to meni jasno. Ali kako se to pokazalo u praksi? Da li se taj zakon primenjuje? Da li radnici na tehničkom pregledu obrćaju pažnju šta imate u farovima? Ili možda otvaraju haubu da vide je l' imate balaste ako posumnjaju da su ugrađeni xenoni? Da li je neko zbog toga imao problema bilo na tehničkom ili sa saobraćajnom policijom?

Edited by neshaoct
prebačeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mene su sinoć zaustavili, ništa me nisu opomenuli, a baš mi sijaju jako ksenoni, tako da mislim da to kod nas nije usvojeno još uvek, a u inostranstvu mislim da mora da ima prskalice

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zakon kaze da nakandno ugradjeni xenoni moraju imati autonivelaciju i pranje farova,ali ne i da je potreban atest.U praksi vec 3 godine nemam nikakvih problema,cak i kroz Madjarsku,Austriju i Nemacku do sada,mada je bilo slucajeva da tamo cimaju i naplacuju kazne.Kod nas ni tehnicki ,niko mi nije nista proveravao a bila upaljena svetla najnormalnije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

čekajte, ili ja nisam nešto razumeo ili se nešto promenilo, u zakonu stoji da u datom zimskom periodu moraju biti sve 4 zimske gume jedino što su tolerisali, ali nigde ne piše da moraju van zimske sezone da budu letnji pneumatici?

Ja imam kuma stipsu koji neće da prevede auto koji je kupio od mene već četvrtu godinu već vozi na to šugavo ovlašćenje, domaće i strano. Mogući problemi su veliki, ako prođe kroz crveno i uslika ga kamera meni stiže pa onda treba da lovim njega da priznaje da je on itd. Najgori scenario je da ga uslika kamera u stranoj zemlji a meni stigne na naplatu ili ne plati prekršaj pri izlazu iz države a meni zalepe zabranu ulaska u tu državu ili ne daj bože celu šengen zonu.

kako kad ovlašćenje važi 2 godine, tako su bar meni rekli u opštini kad sam išao da se raspitam jer dajem očuhu prikolicu na korišćenje

Share this post


Link to post
Share on other sites

ovaj je napravio maksimalnu punomoc pre dve godine lazuci me da mu to treba zbog prevoda a on lepo videvsi guzvu u supu jos jednom registrovao na mene.

Zimske gume mozes i uvek si mogao po zakonu prziti leti ali ces ih oljustiti mnogo brzo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nikada nisam voleo ta ovlascenja. Uvek bih insistirao (bilo da kupujem ili prodajem vozilo) da se ono odnah prevede.

Share this post


Link to post
Share on other sites

izvinjavam se ako sam omasio mesto na forumu za ovo pitanje,

napisali su mi kaznu: "registraciona nalepnica nije postavljena na zakonom propisan nacin" nalapnica kod mene nije ostecena i postavljena je na pravom mestu istina na suprotnu strani (nevidi se spolja) ali pretrazivajuci i zakone i propise nenavodi se na koju stranu treba da bude okrenuta nalepnica( i po meni je nisam dobro zalepio ali zakon to neprepoznaje kao gresku, opet po meni :D a ostavio sam staru nalepnicu koja je bila dobra + na papiru napisaoi zalepio ispod i broj sa te aktuelne nalepnice koji ne znam sta znci al rek`o ae) nebi mi mozda ni bilo krivo da ja netrebam za nedelju dana da stavim novu koju sam vec izvadio(regitrovao sam auto). takodje saobracajac je pricao razlicitu pricu o tome sta je prekrsaj, napisao je da nije dobro postavljena, a ubedjivao me je da sam trebao da zalepim novu nalepnicu cim sam regitrovao auto- i da mi zbog toga pise kaznu. Da li neko mozda zna da li bih mogao da se izvucem u takvoj situaciji i li barem koliko bi me vise kostalo ako odem na suocenje a oni nebudu imali sluh za pravdu :D inace kad sam lepio nalepnicu, a pogresio, pratio sam uputstva sa mup-ovog sajta (nije detaljno pokazano, pokazano je da znaju da protumace smo koji inace znaju to da lepe)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako si registrovao auto i dobio novu nalepnicu onda ti se tretira kao da je nisi imao zalepljenu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ali ova stara nalepnica mi istice tek za nedelju dana, vadio sam nalepnicu u amss i nisu mi rekli odmah da nelepim, tj pitali su me da li da lepe, ja im rekao vazi mi jos mesec dana(tada) ova i na tome je ostalo kaoliko sam ja shvatio samim tim su se slozili da netrebam nista da diram jos :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Izdavanjem nove nalepnice stara prestaje da važi. Tu Zakon prestaje da se interesuje za tvoj slučaj.

Drugo, ja iskreno nisam razumeo kako je zapravo tvoja nalepnica zapravo zalepljena?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Informacija iz prve ruke,sinoc reg auto koji je reg do 28.03...ne sme se lepiti nova nalepnica dok ne istekne reg.Pitano u Ljermontovoj,e sad,ako oni lazu mene ,lazem i ja vas.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rekao mi policajac, njega sam pitao...e sad me znam. Trebalo bi da zna...

Poslato sa ne znam sta cu sa njim kada krenu sorcevi i majce...

Share this post


Link to post
Share on other sites

hvala na ovim informacijama :D a jel znate koliko kosta to izlazenje na suocenje

Izdavanjem nove nalepnice stara prestaje da važi. Tu Zakon prestaje da se interesuje za tvoj slučaj.

Drugo, ja iskreno nisam razumeo kako je zapravo tvoja nalepnica zapravo zalepljena?

zdravorazumski je skroz lose zalepljena samo iznutra vidi broj tablica i to spolja samo ona srebrna pozadina meni izgleda iznutra kako bi trebala da izgleda spolja ( s tim sto mi, nrarno i slova sa nalepnice idu u pogresnom smeru, verovatno sam onaj providan deo nalepnice bio zalepio pogresno) ali nigde nisam nasao ni u pravilniku ni u zakonu kako u tom smislu treba da se zalepi, a zakon govori sta nesme a cim ovo nepise onda bi trebalo da je uredu po zakonu tj zakon nije predvideo da je neko ovoliko glup ko ja :D al to ne znaci da moze da mi pise kaznu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hahahaha pa ja bih te još i istukao na licu mesta :lol:

Propisano je nekim Pravilnikom da nalepnica mora biti u donjem desnom uglu šoferke i da mora biti tako postavljena da se spolja može videti broj tablice i datum važnosti registracije.

@Sale

Jel' tebi auto registrovan do sledeće godine? Jeste.

MORA stajati nalepnica koja o tome svedoči.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeste, to je nova registracija, ali stara nije jos istekla...registrovan je do 28.03...Sta znam, pitao sam, tako su mi rekli, e sad ako nije tako, valjda nisam toliki maler da me zaustave i napisu kaznu :rolleyes:

Poslato sa ne znam sta cu sa njim kada krenu sorcevi i majce...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Propisano je nekim Pravilnikom da nalepnica mora biti u donjem desnom uglu šoferke

Juce u prolazu gledam starijeg komsiju iz susedne zgrade... Uzeo covek nov auto i vidi se sav srecan lepi registracionu nalepnicu u GORNJI desni ugao, cak bih rekao gore iznad suvozaca, vise ka sredini. Pa je*em mu ma*er, vidis li bar kako su (skoro :) ) svi ostali zalepili... Bas cu da pogledam sledeci put da je nije zalepio sa sve onom papirnom podlogom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Verovatno da jeste...desava se i to :D

Poslato sa ne znam sta cu sa njim kada krenu sorcevi i majce...

Share this post


Link to post
Share on other sites

po mojoj logici (i licnom iskustvu), ako si registrovao auto, recimo 20.03., iako ti je prethodna registracija isticala 28.03. moze da ti vazi samo ta nova nalepnica jer ti sledece godine registracija istice 20.03. a ne 28.03.

znaci registrovanjem auta 20.03. prestaje da vazi prethodna registracija i auto ti je od tog datuma registrovan narednih godinu dana, tako je meni bilo 2009 i 2010 godine

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja se ne bih slozio sa tim, registracija vazi godinu dana i isteci ce opet 28.3, a ne tog ranijeg datuma kad je registrovao. Registracija se moze produziti do 30 dana pre isteka, po tebi bi ispalo da bi vecina nas sama sebi skracivala period registracije, ako nismo u mogucnosti da produzimo bas tog dana kada istice.

Sto se mene licno tice, uvek produzim registraciju 15-20 dana pre tog roka i uvek je pisao isti datum (u staroj saobracajnoj) kao i kada sam ga prvi put registrovao 100%. A mislim i sada na nalepnici.

E sad, nalepnica je jedan od dokaza da je auto u tom trenutku registrovan, logicno da za tih par dana do isteka i stara i nova nalepnica to potvrdjuju. Jedino ako im je bas po propisu, lupam, serijski broj nalepnice nesto vezan za instancu registracije pa da insistiraju na zameni odmah. Ja sam konkretno odmah zalepio novu nalepnicu pri produzetku, a pre isteka stare.

Nisam ni razmisljao do sada o ovome, niti me tangira :) ...

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...