Jump to content
FAS Goran
vaskez

Usvojen novi ZOBS & prateći akti

Recommended Posts

Trebalo bi tako je bilo najavljeno, valjda zato i ovaj rok o 6 meseci čekanja ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

evo primer iz prakse, onog cuvenog norveskog zakona o saobracaju

Kazna za vožnju u pijanom stanju proporcionalna bogatstvu

Datum: 20. maj 2009. Napisano pod: Razno (754 pregleda)

OSLO - Jedan dobrostojeći Norvežanin osuđen je na novčanu kaznu od 700.000 kruna (79.672 evra), zbog toga što je u svojim automobilom u pijanom stanju prešao 400 metara.

Muškarca, starog 49 godina, policija je uhapsila nedaleko od aerodroma u Kristijansandu, na jugu Norveške. Alkotest je pokazao da je u krvi imao 0,188 promila alkohola, deset puta više od dozvoljenog maksimuma koji u toj skandinavskoj zemlji iznosi 0,02 promila.

Na suđenju je optuženi priznao krivicu, nakon čega mu je oduzeta i vozačka dozvola na dve godine i tri meseca.

Norveški sudovi novčane kazne određuju u funkciji prihoda okrivljenih. Kako je saopšteno na sudu, prihod ovog osuđenog Norvežanina dostiže 751.769 kruna (85.623 evra), dok njegovo bogatstvo iznosi 228 miliona kruna (26 miliona evra), prenele su agencije.

Preuzeto sa www.novosti.rs

zanimljivo :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, to je stari i dobro poznat sistem, ali to može samo tamo da funkcioniše jer se prati svaka kruna gde je otišla i šta je s njom plaćeno... jesi li možda gledao rang-liste kada kod nas studenti konkurišu za stipendije, pa ono na pola liste u koloni ''primanja po članu domaćinstva'' piše nula... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bila je neka slična priča za nekog fudbalera koji je platio ~100k EUR jer nije vezao pojas... Pre par godina, ne sećam se ko je tačno bio jer ne pratim...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Misliš da neće biti: "Daj jednu crvenu da ti ne pišem ništa"?

Jedino da mu savijem crvenu pa u dozvolu, jer ovako neće smeti da primaju pare u ruke na sred ulice, ako ih neko vidi, nagrabusili su... Zato sad svi u dozvole po jednu crvenu, dobar dan, doviđenja ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Haha tako je, a inace ovih 6 meseci sluze da se panduri edukuju o tim novim zakonima kako da postupaju itd. slusao danas nekog nacelnika saobracajne policije, kaze za nas zakon pocinje od danas da vazi u smislu da OSL ucimo kako da se ponasaju prema novim zakonima o bezbednosti na putevima.

Eto zasto cekamo 6 meseci tj 29.11.2009 e sad ne znam zasto mi je poznat ovaj datum 29. novembar :) ali tako je.

Nema veze sa novim tablicama.

A najbolje sto sam cuo vezano za novi ZOBS je da niko ko ima ugradjen TNG a nije izvrsio atest nemoze da sipa PLIN, ako se to desi pumpa ce biti zatvorena, znaci sad ce da postave i "benzinske" pandure koji ce to kontrolisati, necuveno samo im d*pe zinulo za pare.

Mene uostalom bas briga ja imam atest od pre dve godine i vazi do 2015 tako da sam miran a to pricam zbog onih koji to nisu uradili pozurite jer ce biti posle rigorozna kontrola tako najavili ovi pametni sto su pisali novi zakon o "bezbednosti" saobracaja.

Edited by dusman

Share this post


Link to post
Share on other sites

29. maja je usvojen zakon, ali se primenjuje 6 meseci od objavljivanja u sliužbenom glasniku, a kako je 29. maj bio u petak, Službeni glasnik izlazi tek danas, tako da se početak primene novog ZOBS-a očekuje od 1. decembra ;)

Za TNG neće postojati ''benzinski'' panduri već kao i do sada, tržišna inspekcija koja će brinuti o tome ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sto se tice 29.11 tako je rekao nacelnik saobracajne policije sad jedino ako ti imas neke insajderske informacije vezane za 1.12 ali kazem ti tako je rekao nacelnik a ne ja ja samo prenosim sta sam licno cuo od njega.

Sto se tice inspekcije kako ce ona to da rasi reci Vlado molim te.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa lepo, kazna za pumpu koja sipa plin autu koji nema atest za uređaj je npr. 1.000.000 dinara i godinu dana zatvaranja, pa ti vidi da li će neko od pumpadžija hteti da se zeza sa takvim stvarima ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa to ja i kazem ali ko ce da kontrolise da lineko ima atest, ili ce biti kad dodjes na pumpu daj atest da vidim pa ako nemas mrs ako imas punim :)

Salu na stranu ali ozbiljno to mora neko da stalno stoji pored i kontrolise da li taj neko ima atest jer u suprotnom ko bi vrsio kontrolu, dodje neko bez atesta kaze sipaj mi za 1000 dindzi zavrsi za 2min. i paljba a sad neko od inspektora bas tad treba da se nacrta u to vreme, nece da moze.

Smislili su oni nesto podlije, ili ce biti ono ako navataju pumpu da to radi malo kesa inspektorima i vozdra, kao za sve u Srbiji. :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zna se kako radi tržišna inspekcija... pošalje klinca da kupi pivo i cigare, i ako mali kupi oni ga sačekaju iza kase i onda kod vlasnika radnje i cap - kazna za prodavanje cigara i alkohola maloletnicima... kako to prodavac da proveri? Pa lepo traži ličnu kartu.

ISTI slučaj je i sa ovim. Dođe tržišni inspektor sa autom koji nema atest i ako mu ovi naspu plin i naplate, daju račun i puste, onda se on okrene kod poslodavca i kaže ''sinak, dužan si milionče pošto si nasuo plin u auto bez atesta''. Kako se proverava da li neko ima atest? Pa traži se papir. Prosta i jednostavna stvar ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

da smislili su podliju stvar za vas plinadžije, evo citat iz najnovijeg SAT-a broj 212, 28.05.2009:

-svi sa atestom ili bez moraće ponovo na atest koji se radi po novim propisima i važi 5 god !!!

-odnosno oni koji već imaju atest, a od ugradnje je prošlo manje od 5god nova kontrola -atest se mora izvršiti najkasnije 6 meseci od dana kada istekne 5 god od prvobitnog atesta !!!

- uz novi atest dobija se nalepnica za prednji ili zadnji vertobran -na kojoj će pisati da je vozilo na TNG :welcome:

- za vozila na CNG -metan, atest važi 3 god !!!

jbg, nemam skener inače bi vam lepo skenirao pa da vidite sve detalje ... pozz !!! :welcome:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma da Dovla dodje inspektor i ti mu ne sipas dodjem ja koga znas a mnogi me znaju na pumpama i sipam bez atesta, figurativno ti kazem ja mene bas zabole ja imam atest vec dve godine od kad sam ga ugradio ali za ostale a + imam par ortaka koji rade na pumpi pa sta mislis da li bi mi oni sipali bez atesta plin???

Druga je stvar kad inspektor dodje pa kao da sipa bez atesta to je drugo ja nisam to pitao mada sam ti u pitanju i dao odgovor na ovo lepo pandur kaze milionce a ovaj aj brate imam zenu decu... moze nesto ispod zita za tebe neka kinta ti srecan ja srecan, cica mica i gotova prica to ti je tako u Srbiji.

A ono sto si rekao za decu i cigare to su bapske price hahaha bas sam se nasmejao mozda se to tako radi u PA ali u BG ne.

Prosto i jednostavno.

Pozz

@KGB

-Po onome sto je juce rekao nacelnik saobracajne policije nece svi morati na ponovni atest verovatno ti nisi to dobro procitao ili je greska u SAT-u br.212

znaci samo oni koji nemaju atest ce morati po novim pravilima.

-i dosada se dobijala zelena nalepnica na kojoj pise TNG pa sta ja je nisam nalepio niti cu morati :p

Edited by dusman

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li si se nekada susreo možda sa tržišnom inspekcijom? Znaš li koji im je princip rada? Da li možda znaš koliko puta mesečno tržišna inspekcija dolazi u objekte koji su neposredo kod pijaca (Vidikovac, Bajlonijeva itd)? Da li znaš koliko puta mesečno tržišna inspekcija dođe u ostale objekte? Znaš li koliki je njihov prag tolerancije? Sva ova pitanja su dakle za BG, a ne za PA. Za PA mogu TEK da ti pričam priču.

Previše generalizuješ, a u neke stvari evidentno nisi upućen. Slažem se ja da postoji ona naša stara ''znaš me - znam te' i da naš čovek uvek gleda kako da nešto smuva i ćorne koji dinar više ili manje... ali... zar je toliko teško poverovati da u Srbiji ipak postoji neko ko svoj posao radi pravično i odgovorno?

Share this post


Link to post
Share on other sites

mi privatnici najbolje znamo kako rade sve moguce inpekcije po srbiji :wallbash:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo Miki ti je odgovorio za njega ja se slazem a o inspekciji u BG mi ne pricaj jer mi je tetka u trzisnoj inspekciji tako da....

Ja nista ne generalizujem vec znam sta kako radi jer mi kazem ti tetka radi tamo 16 godina a veruj mi ako neko van inspekcije nesto zna onda sam to ja nemoj da mislis da se ja sad nesto pametujem jednostavno znam mnogo ljudi preko nje tj. njenih kolega ne zelim sad da ti pisem javnop o tome jedino ako hoces da o tome pricamo na skupu.

Sto se tice toga da neko radi svoj posao kako valja slazem se znam jedan primer moja tetka, ali to je samo neko to si dobro rekao to je 0,9% sto znaci <1% veruj mi, a sta se radi u PA ne znam ni ne interesuje me, mada me nista necudi kad pomislim....???

P.S. Sto se tice tvog pitanja dal sam se nekada susreo sa trzisnom inspekcijom jesam susrecem se skoro svaki da objasnio sam ti kako.

Edited by dusman

Share this post


Link to post
Share on other sites

Konačno, tekst Zakona o bezbednosti saobraćaja je dostupan na sajtu Narodne skupštine Republike Srbije:

ћирилица

latinica

Naglašavam da ću ovu temu lično i posebno pratiti i biće vrlo koncizna, konkretna i kvalitetna. Molim vas da ne ulazite u beskrajne diskusije jer tema treba da posluži kao riznica nakonkretnijih informacija nekome ko prvi put dođe na forum ili ko se prvi put susreće sa ovim zakonom. Svoja nezadovoljstva iskazujte na već postojećoj temi ovde.

Pozdrav i srećno :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

malo sam prelistao, i koristio search ne bi li nasao stavku koja se bavi folijama na staklima, ali apsolutno nisam nista nasao...ako neko naleti slucajno na nesto, nek postuje koja je tacka u pitanju (ako je uopste ima)

Share this post


Link to post
Share on other sites

...teško da možeš naći ''folije na staklima'', jer se Zakon i ne pravi tako da se npr. nabrajaju modifikacije koje vlasnik može uraditi na svom automobilu...pa u okviru toga zakonodavac pomene baš folije...Zamisli kako bi taj spisak izgledao... ;)

Pogledaću posle da ti pronađem opštu formulaciju koja pokriva sve moguće slučajeve...

Share this post


Link to post
Share on other sites

kucao sam stakla, staklo, nista se nije spominjalo, razumem da ima stavka koja zahteva neke fabricke standarde za cela kola generalno, al to onda nije nista drugacije od ovog zakona sto je do sad bio na snazi. u ovom su bas rekli da ce biti dodato za zatamnjena stakla, tj. stavka o parametrima svetlosne propustljivosti stakala na vozilima. bas sam dosta kombinacija reci ili samo delova reci kucao, nista ispalo nije...al javljajte

Share this post


Link to post
Share on other sites

VOZILA

1. Opšte odredbe

Član 246.

Vozilo u saobraćaju na putu mora da ispunjava propisane tehničke uslove, tehničke propise i da bude tehnički ispravno.

Vozilo je tehnički ispravno ako ima ispravne sve propisane uređaje i opremu i ako zadovoljava sve tehničke normative za vozilo.

Vozila u saobraćaju na putu ne mogu imati uređaje, sklopove i opremu čija upotreba može ugroziti, ometati ili izazvati zabunu drugog učesnika u saobraćaju.

Vozila ne smeju na prednjoj strani da imaju uređaje ili materije koje daju, odnosno odbijaju svetlost crvene boje, a na zadnjoj strani koje daju, odnosno odbijaju svetlost bele boje, izuzev uređaja i materija predviđenih propisima iz stava 6. ovog člana, kao ni trepćuće svetlo koje nije predviđeno odredbama ovog zakona.

Na vozilu se ne smeju nalaziti niti koristiti uređaji koji daju, odnosno odbijaju svetlost vidljivu učesnicima u saobraćaju u bojama koje nisu predviđene propisima iz stava 6. ovog člana .

Ministar nadležan za poslove saobraćaja donosi bliže propise o uslovima koje moraju da ispunjavaju vozila u saobraćaju na putu u pogledu dimenzija, tehničkih uslova i uređaja, sklopova i opreme i tehničkih normativa.

Ispitivanje vozila

Član 249.

Motorna i priključna vozila koja se pojedinačno ili serijski proizvode ili prepravljaju, odnosno njihovi uređaji, sklopovi i oprema, moraju biti usaglašeni sa jednoobraznim tehničkim uslovima u skladu sa propisima o homologaciji.

Pre stavljanja u promet, odnosno puštanja u saobraćaj vozila iz stava 1. ovog člana, mora se utvrditi i da li ova vozila ispunjavaju propisane uslove u skladu sa ovim zakonom.

Uverenje (potvrdu) o ispunjenosti uslova iz stava 2. ovog člana izdaje Agencija.

Jedan primerak uverenja iz stava 3. ovog člana za pojedinačno proizvedeno ili prepravljeno vozilo mora se nalaziti u vozilu, kada vozilo učestvuje u saobraćaju na putu, a vozač je dužan da ga pokaže na zahtev ovlašćenog lica.

Bliže uslove o postupku i načinu ispitivanja vozila, izdavanja uverenja i potvrda i vođenju evidencija o obavljenim ispitivanjima donosi ministar nadležan za poslove saobraćaja na predlog Agencije.

Poslove iz stava 3. ovog člana Agencija obavlja kao poverene

Član 250.

U postupku izdavanja uverenja iz člana 249. stav 3. ovog zakona za vozilo koje se serijski proizvodi i za koje je izdato uverenje o usklađenosti sa propisima o homologaciji Agencija utvrđuje da li vozilo ispunjava uslove iz člana 249. stav 2. ovog zakona.

Član 340.

Vlada će obrazovati Agenciju za bezbednost saobraćaja najkasnije u roku od tri meseca od dana stupanja na snagu ovog zakona.

Agencija će u roku od dva meseca predložiti nadležnom ministarstvu sledeće podzakonske akte :

9) na osnovu člana 249. ovog zakona, o postupku i načinu ispitivanja vozila, izdavanja uverenja i potvrda i vođenju evidencija o obavljenim ispitivanjima

--------------------------------------------------------

Vozača koji vozi iza tebe ometa tvoje zadnje zatamljeno staklo kroz koje on uopšte ne može videti i time vozač iza ne može videti put ispred sebe dalje od tvojih kola, odnosno tvog zadnjeg 120% zatamljenog prozora. :whistle:

Ostaje da se tim aktima bliže precizira, ali tvojih 120% sigurno neće biti dozvoljeno...

Negde je pominjano da su izjednačili crveno i žuto svetlo, međutim...sve je tu kao pre :

Član 142.

Svetlosni saobraćajni znakovi iz člana 137. stav 1. i čl. 138. i 140. ovog zakona imaju sledeće značenje:

1) crveno svetlo – zabranjen prolaz,

2) žuto svetlo – zabranjen prolaz, osim u slučaju kada se vozilo ne može bezbedno zaustaviti ispred navedenog znaka,

3) zeleno svetlo – dozvoljen prolaz,

4) istovremeno uključeno žuto i crveno svetlo – zabranjen prolaz i nagoveštaj da će se uključiti zeleno svetlo,

5) trepćuće žuto svetlo – obaveza za sve učesnike u saobraćaju da se kreću uz povećanu opreznost,

6) trepćuće zeleno svetlo – dozvoljen prolaz i nagoveštaj skorog prestanka dozvoljenog prolaza uključenjem žutog, a zatim crvenog svetla.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma dajte molim vas

das panduru 10 jevreja :w00t: on trci kuci zeni sav sretan

ko je jos u Srbiji nornalan a da poveruje u adekvatno sprovodjenje zakona

Kao i do sada mamini i tatini sinovi :realmad: moci ce da rade sta hoce :whistle: a sirotinja ce da placa njihove prekrsaje

Edited by lancia

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko ja vidim, bice zahebancija i sa xenonima! :whistle:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...