Jump to content
FAS Goran
vaskez

Usvojen novi ZOBS & prateći akti

Recommended Posts

u zakonu jos nisu naveli kad se strelja vozac ali setice se i toga.sad kad krenes na duzi put poneses hranu,nesto da se presvuces itd.a sto se duvaljke tice najbolje je kad si "mnogo glup"

Share this post


Link to post
Share on other sites

...još je ovo predlog Zakona. Usvojila ga je Vlada i poslala Skupštini na razmatranje i usvajanje.

Kada Skupština to zvarši, ide kod Predsednika Srbije na potpis.

Kada on potpiše objavljuje su u Glasniku i stupa na snagu 8. dana po objavljivanju u Glasniku...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da stupa na snagu od 1. jula da tako piše u predlogu ali nisam siguran...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iz Predloga...

Član 353.

Ovaj zakon stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u „Službenom glasniku Republike Srbije“.

Možda planiraju da tih 8 dana bude početkom jula...

Share this post


Link to post
Share on other sites

kao što je napisao neša zakon stupa na snagu osam dana od dana kad je objavljen u sl. glasniku, tako je sa svim zakonima koje donosi naša skupština, a ako rade i donose zakone kao što što su do sad,taj zakon neće biti usvojen još ko zna koliko. Ne znam da li će da podnose amandmane na ovaj predlog jer tu može da dođe do izmena nekih članova zakona, mada sumnjam,jer ono što sam čuo ima stvarno nekih nebuloza...

Share this post


Link to post
Share on other sites

8 dana važi ukoliko u Zakonu ne napišu drugačije, a ovde to nisu napisali iako je bilo priča da će biti odloženo dejstvo dok se ne usaglase sa njim razni pravilnici koje donosi Ministar i sl....

Mogu npr. da napišu da stupa na snagu npr. 01.01.2010. ili 2011. godine ili sl...a, mogu da napišu da stupa na snagu trenutkom objavljivanja u Glasniku...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za te rokove si u pravu,i tačne datume kad zakon stupa na snagu ali za objavljivanje u glasniku mora da prođe određeni rok tj. osam dana, učio u školi pa znam...

Ništa nisam čuo za te pravilnike, o čemu je reč?

Edited by uros

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nezvanicno, zakon bi trebalo da udje u skupstinsku proceduru na sledecem zasedanju ili na prvom sledecem ukoliko bude sve kako treba. Posto je prosao vladu, nece biti ni problema u skupstini a sa novim poslovnikom nema mesta ni nekoj vecoj opstrukciji radu skupstine, tko da je samo procedura u pitanju, a koja takodje ima svoje vreme trajanja! Tako, kazu, da bi najkasnije na jesen zakon mogao da stupi na snogu!

Share this post


Link to post
Share on other sites

@uros

'' Član 2.

.

.

.

Bliže propise o načinu vršenja kontrole i neposrednog regulisanja saobraćaja na putevima donosi ministar unutrašnjih poslova.

Bliže propise o načinu vršenja kontrole i neposrednog regulisanja saobraćaja vojnih vozila na putevima donosi ministar nadležan za poslove odbrane.

Bliže propise o načinu neposrednog regulisanja saobraćaja na putevima u zoni škole donosi ministar unutrašnjih poslova uz pribavljeno mišljenje ministra nadležnog za poslove obrazovanja.

Bliže propise o načinu vršenja neposrednog regulisanja saobraćaja na putevima na delu na kome se izvode radovi donosi ministar nadležan za poslove saobraćaja. ''

Imaš u pojedinim članovima ( da ih sada ne tražim ) da će ta dređena odredba biti precizirana aktom koji donosi nadležno Ministarstvo...

Nije to ništa neuobičajeno i preciziranje pojedinih zakonskih odredaba podzakonskim aktima je normalna stvar...

Zakon može stupiti i pre isteka 8 dana ukoliko Skupština tako odluči.

Skupština je suvereni zakonodavni organ...i može joj se... ;)

Druga je stvar što se tome veoma retko pribegava, jer u normalnim okolnostima nema potrebe za tolikom hitnošću primene zakona...

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja i dalje ne vidim kako ce da me (ili bilo koga drugog?) sprece da se sa pandurom na licu mesta dogovorim o manjoj kazni ili mitu ili sta god vec. za to im treba nepotkupljiva policija a koliko ja znam, poslednji takav pandur je bio Eliot Nes

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa neće te niko sprečavati, ali pandur više neće hteti da se proda za jednu crvenu, nego će ti tražiti dve, tri takve... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebalo bi da svaka patrola u automobilu ima kameru (slicno kao u USA) i da se belezi svako zaustavljane kako bi se sprecilo podmicivanje i korupcija. Navodno se sve belezi na hard i ne moze da se obrise.

Meni to sve deluje kao naucna fantastika, ali videcemo. Samo nije jasno zasto su Nacrt pisali iskljucivo ljudi iz MUP, kada je vec uradjen Nacrt iz 2005, u kome su ucestvovali razni strucnjaci iz te oblasti.

Cini mi se da se sve radi na brzinu u svrhu sto skorijeg popunjavanja budzeta, kao uostalom i uredba o preregistraciji Crnogoraca i novim taksama.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pa neće te niko sprečavati, ali pandur više neće hteti da se proda za jednu crvenu, nego će ti tražiti dve, tri takve... ;)

kad se malo natezes hoce i za 500 da pusti ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da ne otvaram temu, jedno pitanje a u okviru ove teme?!?!?

Jel ce ovim novim zobsom biti dozvoljeno da se vozi na ovlascenje? Cuo sam neke price pa da proverim ako neko zna? Nisam procitao nigde ili nsam dovoljno pazio na casu?!?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Download kompletnog teksta predloga sa svim prilozima u .doc ili .pdf formatu

13.4.2009.

Predlagač : Vlada Republike Srbije

Zakon o bezbednosti saobraćaja na putevima

Inače, to sa ovlašćenjima je dovoljno mutno i sada, tj. ni sada se ta praksa ne podržava od strane zakonodavca. Uzela je maha jer su ljudi masovno izbegavali plaćanje poreza na prenos vlasništva.

Novim ZOBS-om je pojačana odgovornost vlasnika vozila, tako da će ta činjenica sigurno dodatno obeshrabriti ljude da bilo kome daju ovlašćenje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala nesho! Meni ovde odgovara, barem je do sad tako bilo da vozim na tablice sa reg oznakama gradova sa podrucja centralne Srbije! Znam da zakonodavac nije davao ovu mogucnost ni u starom zakonu ali se nekako ona odomacila, pa me je zanimalo dal ce i ovoga puta ostaviti rupu u zakonu za takvu mogucnost ili ce je izricito iskljuciti? Tacno je da ce nekim odredbama vozaci biti obeshrabreni na ovakav potez ali ako znas lika ili ti je rodjak nema frke!

Hvala jos jednom, sad u slobodnom vremenu mogu da cesljam zakon polako!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Beograd -- Skupština usvojila zakon o saobraćaju koji predviđa rigorozniju kaznenu politiku i treba da doprinese smanjenju broja udesa. Primena zakona počinje za 6 meseci.

15316415644a1fb3ab9f5ff599670698_extreme.jpg

Za Zakon o bezbednosti u saobraćaju na putevima, koji je usaglašen sa standardima EU, glasalo je 126 poslanika, od 146 prisutnih, a njegova primena počeće kroz šest meseci. Novim zakonom dozvoljena količina alkohola u krvi smanjena je sa 0,5 na 0,3 promila, predviđeno je pooštravanje kazni, kao i upisivanje kaznenih poena u vozačku dozvolu.

Nesavesni vozači za koje se utvrdi da su u krvi imali do 0,5 promila alkohola plaćaće novčanu kaznu, dok će onima koji budu imali veće količine alkohola u krvi biti oduzeta dozvola. U naseljenim mestima opšte ograničenje brzine smanjeno je sa 60 na 50 kilometara na sat.

Zakon uvodi kaznene poene, tako da će se nesavesnim vozačima smatrati oni koji sakupe 18 kaznenih poena, koji prouzrokuju saobraćajnu nezgodu sa smrtnim ishodom ili dve saobraćajne nesreće u kojim su telesno povređeni drugi učesnici u saobraćaju.

Tim vozačima policija će moći da oduzme vozačku dozvolu, koja će im biti vraćena tek pošto u odgovarajućim institucijama budu dokazali da su sposobni da upravljaju vozilom.

Novina koju uvodi zakon je i kažnjavanje na osnovu video snimka učesnika u saobraćaju, a novčane kazne za saobraćajne prekršaje neće biti plaćane policajcima na licu mesta, već će vozači dobijati uplatnicu na osnovu koje će izvršiti uplatu.

Zakon pooštrava kaznenu politiku, pa će tako novčane kazne iznositi od 3.000 do 50.000 dinara, a u slučaju kada vozač pokaže bezobzirnost ili nameru da u znatnijoj meri ugrozi bezbednost saobraćaja, predviđena je i kazna zatvora.

Vozači, koji saobraćajni prekršaj izazovu dok se dete nalazi u vozilu, plaćaće dva puta veće kazne, a zakon propisuje i zabranu upotrebe mobilnog telefona tokom vožnje.

Mladi vozači, od 16 do 18 godina, dobijaće probne vozačke dozvole i neće moći da upravljaju vozilom bez pratnje suvozača sa redovnom dozvolom i iskustvom od najmanje pet godina, a vožnja će im biti zabranjena u periodu od 23 do pet sati ujutro.

Novi zakon predviđa osnivanje Agencije za bezbednost saobraćaja, dok će vlada doneti petogodišnju nacionalnu strategiju o bezbednosti saobraćaja, na osnovu koje će biti pravljeni godišnji programi.

Izvor: B92.net

Share this post


Link to post
Share on other sites
... a novčane kazne za saobraćajne prekršaje neće biti plaćane policajcima na licu mesta, već će vozači dobijati uplatnicu na osnovu koje će izvršiti uplatu.

Ocekuje se veliki pad standarda pripadnika saobracajne policije MUP-a Srbije

Share this post


Link to post
Share on other sites

Misliš da neće biti: "Daj jednu crvenu da ti ne pišem ništa"?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Vozači, koji saobraćajni prekršaj izazovu dok se dete nalazi u vozilu, plaćaće dva puta veće kazne

E ovo mi se svidja, kada vidim da ljudi ugrozavaju bezbednost dece koja su sa njima u vozilu zgrozim se, treba najmanje dupla kazna i naravno :popo:

Sta drugo reci osim, idioti!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma kad uvedu kamere po celom gradu crvena nece nigde raditi, vec stize gotova uplatnica sa snimkom na adresu.

to s kameramaim je najgori potez sa moje tacke gledista. :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja mislim da sto se tice ogranicenja trebalo da bude jos rigoroznije-gurati aute kroz naseljena mesta a van naseljenih oduzeti dozvolu ako vozac ubaci u 3 ili visu brzinu.takodje da svi vozaci dobiju spisak ziro racuna saobracajaca da mogu uplatiti i u banci ili posti a ne gurnuti neku crvenu na licu mesta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...