Jump to content
FAS Goran
vaskez

Usvojen novi ZOBS & prateći akti

Recommended Posts

Sve će to biti definisano posebnim pravilnikom koji je jedan od 40 koji se trebaju doneti do početka primene zakona ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma ok to sa pravilnikom ali NED rece da ce biti zajebancije sa xenonima pa ga pitah gde je to procitao, po onome sto je napisao mislio sam da vec u zakonu ima nesto po tom pitanju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Taj pravilnik treba da obuhvati SVE modifikacije, pa tako i ugradnju xenona, zatamljivanje stakala, ako budemo išli dovoqljno daleko onda i dimenzije točkova itd ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod Britiša te toliko klepe po packi na vanrednom tehničkom ako te uhvate sa aftermarket felnama ili distancima, ili bilo čime drugim što nije zavedeno tamo kod njih kao oukej apgejd (prosto da spreče narod koji često radi daungrejd zbog svojih bolesnih momenata).

Kapiram da je i to pitanje vremena, kad će da srede aftermarket tržište, da ne može da se ugrađuje sve i svašta. Što se xenona tiče, verovatno će i tu neki red morati da se uvede, ali ja nešto ne verujem da će to ići tako brzo. Sigurno su potrebne godine dok krene primena na nekom višem nivou. Što se mene tiče, vaši xenoni i bilo koja modifikacija na kolima je daleko manje štetna po saobraćaj i ekologiju od jugića i drugih matorih karburatorskih dreševa po ulicama. Prosto ne možeš preko noći da skloniš sa ulica nešto što si prodavao (i dalje prodaješ) u radnjama kao novo + su potrebne godine da ljudi isplate sve kredite u koje su uleteli.

Švabe su to dobro rešile, još jako davno. Ekološki prljavi automobili plaćaju evro po jednom kubiku zapremine motora. Čisto da znate zbog čega su svojevremeno onolike 2jke i 3jke zatrpale Srbiju, a CG pre svega pre par godina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nedavno idem autoputem i gledam sve one Turke zatamnjena im zadnja i zadnja-bočna stakla svima redom... i to 70% i više... pa mi pade na pamet... ako je vozilo registrovano u drugoj državi i ima zatamnjena stakla, da li ovi ovde u Srbiji imaju pravo da cimaju oko toga? Rekao bih da nemaju? :question:

Share this post


Link to post
Share on other sites

To sam ja razmisljao kad bi zatamnio stakla i otisao recimo u Grcku ili bilo gde u Evropu njime da libi me cimali njihovi panduri, ja mislim kao i ti da oni nemaj pravo da cimaju strane drzavljane povodom toga, ali opet nisam siguran, samo predpostavka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo,ja ti mogu reci oko toga...Isao sam i u Nemacku i u sve nase susedne zemlje...Niko,ali niko mi nije nista rekao oko zatamnjenih stakala..Jos su mi na pandi bila zadnja stakla 100% zatamnjena,da se ne vidi muzika unutra,a sad na marei mi je nazad ona srednja,a na prednjim staklima ona najsvetlija folija...

Share this post


Link to post
Share on other sites
dusmane idi zatamni auto i ne smaraj vise..... :lol:

Koji ti je djavo sad, pa nisam rekao da necu nego samo pitam kako stoje stvari napolju sto se tice zatamnjivanja, zapravo Dovla je to prvi postavio kao pitanje a i mene je to jako interesovalo, cool.

@dulegti hvala za info, zato sto cu najverovatniji sad ici sa autom u HR pa da ne bude skidaj to ili vracaj se u SRB.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ti Dušmane treba da brineš jer imaš sumnjivu facu, a za tamna stakla manje-više :harhar:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, da ja sam pisao komad "Sumnjivo lice" a ne Branislav Nušić.

Hvala sto si to primetio, a za tamna stakla manje-vise :p

Share this post


Link to post
Share on other sites

manje više za sumnjivo lice i tamna stakla, ali moja iskustva kažu da će pre da nešto nastrada zbog BG tablica !!! :harhar::wallbash:

dakle druže, ako ćeš tamo da ideš i parkiraš kola ( da nebi ostao bez mrkih stakala, guma, itd) pozajmiću ti par ZG original tabli koje čuvam baš za takve prilike ... :welcome::welcome::welcome:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sto?Ja sam od rata na ovamo obisao celu bivsu Jugu sa save Kosovom i to nebrojeno puta sa crnom 607 koja ima skoro crna stakla i KG cetvorocifrene table,nigde mu nije nista ruzno uradjeno.A onom nasem novinaru sto vodi RETROVIZOR,sto su demolirali Skodu u ZG,mislim da je to bilo iz ekoloskih a ne nacionalistickih razloga :thumbsup:

Edited by bokija

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja na te stvari gledam kao na ono kad odeš na neki splav pa dobiješ batine... znači - moguće je, ali ako se samo malo pripaziš i iskuliraš ili pak ne izazivaš, prolaziš bez problema... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma KGB nema frke za kola ima ortak moj tamo kucu sa garazom i on svake godine ide tamo sa BG tablama i to bez problema, kao i jos jedan ortak iz vojske svake godine sa A8 zatamnjenom ide tamo i nista mu nije bilo cak se trkao sa Hrvatio tamo, sa nekom kaze A3.

Sve je ok, cak i sa njihovim pandurima kaze da su kulturniji i normalniji od nasih.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Možda ću biti malo off ali svako o svom problemu...

Naime po ovom novom zakonu i uredbi o preregistraciji vozila, svi mi koji imamo dvojno državljanstvo

(BIH i SRB u mom slučaju) ne možemo da vozimo po srbiji!!!! Rodjen sam u BIH (RS), živim u BIH, radim,

imam auto registrovano u BIH, ali imam i prijavljeno boravište u SRB još iz srednjoškolskih dana, pa sad drug

Dač... mi ne da da se vozim po srbiji, jer navodno nisam izvršio preregistraciju vozila!!!!!

Zaboravio sam da napomenem da sam vozački pložio u BIH i da imam samo tu vozačku (nemam srbijansku), ali

to ništa ne vredi jer ako me zaustave i provere da sam prijavljen i u SRB, odoše tablice i jos 30.500 din kazne!!!

Probao sam i da odjavim prebivalište, ali "ljubazno" osoblje Ministarstva Unutrašnjih Poslova srbije, kaže da je

izašla nova uredba kojom se zabranjuje odjavljivanje boravišta !?!?

Ljudi nemojte da me pogrešno razumete ali ovo nije bilo ni u "NJEGOVO" vreme, Srbe sa ove strane Drine više niko

ne j...., a ko fol uspostavljaju veze!!!!

Ako neko od Vas ima sličan problem voleo bih da čujem kako planira da ga reši...

Još jednom da ponovim da ovim nisam imao nameru nikoga da uvredim!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

a ja taman hteo da se cimam i vadim bih državljanstvo baš zbog boljih i jeftinijih kola .... izgleda da ću sačekati malo...

mada svakako je žalosno, ako tako pomažemo braću sa zapada ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trenutno je na snazi Uredba usvojena na Vladi 23. aprila, a koja se tiče preregistracije crnogoraca tj. svih stranaca... Ovde možete pročitati uredbu. Dakle, prema važećem propisu tj. Uredbi oni imaju pravo da oduzmu tablice ljudima sa dvojnim državljanstvom. Međutim, član Zakona koji reguliše naplatu kazne nije stavljen na snagu, tj. još uvek nije važeći.

Tu nastaje problem na znatno višem nivou od tog sa automobilima. Praktično, Srbija je dozvolila državljanima BiH da konkurišu za dvojno državljanstvo i Srbija je dozvolila da se prijavljuju dva prebivališta i dve adrese itd itd... sada po novousvojenoj Uredbi, naš kolega Kale koji zaista živi u BiH, a u Srbiju dolazi turistički ne sme da dođe jer postoje važeći propisi po kojima može ostati bez tablica.

Doduše, u praksi se te tablice šalju Konzulatu BiH u Beogradu koji ih naknadno šalje na adresu vlasnika koji je prilikom oduzimanja tablica dobio potvrdu o oduzimanju tablica sa kojom može da se vrati do granice za BiH i vrati se u državu, ode kući i sačeka da mu Konzulat BiH iz Beograda pošalje iste nazad. I naravno dobija uplatnicu na 30 000din. Time Srbija tera te vozače da krše još jedan Zakon tj. konkretno ZOBS koji propisuje da vozilo koje se kreće u Rep. Srbiji MORA IMATI REGISTARSKE OZNAKE!!! E sad, da li su one standardne tablice, probne, diplomatske kakve god, ali ih auto mora imati...

Ima tu još puno puno propusta, verujte mi da je ovo svega nekoliko i to najosnovnijih, ali da skratim, Komitet za bezbednost saobraćaja preporučuje uzdržavanje od upravljanja vozilima sa stranim tablicama dok se ''strasti ne stišaju'' i ne slegne prašina oko svega ovoga. Srbija će morati da pronađe rešenje za ovaj problem i to veoma brzo jer ovakav postupak diskriminacije stanovnika BiH direktno vodi ka pogoršanju međudržavnih odnosa što nikako ne donosi dobro ni Srbiji ni BiH ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ipak se nešto pozitivno desilo, e sad ostaje da vidimo da li će

panduri to i početi da primenjuju ili će i dalje po svom....

Naime MUP Srbije je izdao 12.09.2009 saopštenje povodom upravljanja vozilima sa stranim tablicama

Građani koji imaju prijavljeno prebivalište - ličnu kartu

istovremeno u Srbiji i inostranstvu moći će u Srbiji da voze automobile sa inostranim

registarskim tablicama, ukoliko posjeduju dokument kojim mogu da dokažu da im “centar

životnih i poslovnih aktivnosti nije u Srbiji”, saopšteno je iz MUP-a Srbije.

U saopštenju se navodi da lica koja imaju prijavljeno prebivalište u Srbiji i, istovremeno,

prijavljeno prebivalište /lična karta/ ili boravište u inostranstvu /radna dozvola i slično/,

moraju posjedovati neki od sljedećih dokumenata - zdravstvena knjižica, radna knjižica,

dokaz o adresi članova uže porodice, potvrda o zaposlenju u firmi čije je sjedište ili ogranak

u inostranstvu, dokaz o mjestu školovanja djece i slično.

Ukoliko građanin sa prebivalištem u Srbiji /vozač inostranog vozila/ posjeduje neke od

navedenih dokaza, smatraće se da mu centar životnih i poslovnih aktivnosti nije u Srbiji, što

mu daje pravo da upravlja vozilom inostrane registracije, navodi se u saopštenju.

Dokumentacija koju budu prezentovali vozači inostranih vozila će se posmatrati kao skup

činjenica kojom se sa sigurnošću može utvrditi da je tom licu centar životnih i poslovnih

aktivnosti van Srbije.

U slučaju da u momentu kontrole vozač ne posjeduje dovoljan broj dokumenata kojim bi

dokazao centar svojih životnih i poslovnih aktivnosti, policijski službenici će privremeno, do

okončanja potrebnih provjera, oduzeti vozilo ili registarske tablice.

U saopštenju se navodi da lica koja imaju prebivalište u Srbiji, a nemaju odobreno

privremeno ili trajno boravište u inostranstvu, ne mogu upravljati vozilima registrovanim u

inostranstvu.

Lice koje ima prebivalište u Srbije, a namjerava da doveze vozilo registrovano u

inostranstvu, ima obavezu da to vozilo prijavi carini. U suprotnom, takvo se vozilo oduzima i

predaje nadležnom carinskom organu.

U slučaju da se ovakvo vozilo nalazi na području Srbije od prije 25. jula ove godine, a njima

upravljaju građani koji prebivaju u Srbiji, prema istima se primenjuju mere prekršajnog

progona /član 273. u vezi člana 331. stav 1. tačka 82. Zakona o bezbednosti saobraćaja/.

Za taj prekršaj zaprijećena kazna je od 15.000 do 30.000 dinara /od oko 160 do oko 320

evra/, uz oduzimanje registarskih tablica koje se vraćaju zemlji u kojoj su izdate.

Vozilom registrovanim u inostranstvu mogu upravljati lica koja imaju prebivalište u Srbiji,

ako duže od šest mjeseci borave u inostranstvu /smatra se da nemaju stalno prebivalište

Srbiji/, lica koja imaju odobreno privremeno boravište u inostranstvu do šest mjeseci, kao i

članovi njihove uže porodice ili lica koja upravljaju “rent- a - kar” vozilima, navodi se u

saopštenju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovo je toliko smešno da ja ne verujem da je ovo proizašlo iz državne administracije... ''dokaz da im centar životnih i poslovnih aktivnosti nije u Srbiji''..... OOOOOO zemljo otvori se jеbote ne mogu da verujem šta ću još sve čuti :wacko:

Mislim ja OPET neću imati nikakav problem, ali ne mogu da verujem da prosečni studenti umeju da napišu smislen službeni akt, a neko ko radi u Ministarstvu ne ume da sroči bilo šta pametno i smisleno... i to 'ajde da se dogodi jednom (dogodi se svakome), ali ovo je već treća greška zaredom :wacko:

@Neša

Izvinjavam se za onu temu, Autoblog je očigledno loše napisao pa sam ja prevideo onaj deo o ''centru životnih zbivanja'' ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...