Jump to content
FAS Goran
vaskez

Usvojen novi ZOBS & prateći akti

Recommended Posts

Preterujete bre sa kritikama. Taj set od 22.000 ćete da vozite nekoliko godina. Svaka šteta koja vam se desi ili je nanesete drugima će sigurno biti skuplja od te cifre, a nervi nemaju cenu, koliko je lakše i opuštenije voziti zimskim gumama. Poželećeš da odeš i van grada ponekad, na vikend, a uveče može tako da smrzne i zaledi, da sa letnjim možeš da završiš u nekom jarku ako pirne jači vetar.

Ja se iz sve snage zalažem za bezbednost. Ko ne može da je priušti, smatram da ne treba ni da učestvuje u saobraćaju. Parkiraj auto i neka stoji do proleća. Više me nerviraju oborena svetla u gradu preko dana nego sve ostalo, da budem iskren. :) Sad kad su svi odustali od toga, mi uvodimo. Prava stvar su dnevna svetla LED, koja ne pale zadnja svetla kad se uključe, te je brža reakcija onog iza na paljenje stop svetala po danu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ono što još više dovodi ovu diskusiju u apsurd jeste da te pare za zimske pare niko ne uzima za sebe već ih ti sam kupuješ za sebe i trošiš... ako ti jedne gume traju recimo 30 000km onda ćeš sa letnjim i zimskim preći duplo više km za duplo više para i u suštini ništa ne gubiš, a ustvari dobijaš.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa to i ja pričam da je neptreban trošak - pogotovo za mene koji van BG idem avionom ili vozom /autobusom, a kola mi isključivo služe za švrćkanje po gradu bez okoline...

a ono što je pomenuti lik pokazao u emisiji i što je kamera zumirala je drukčiji tekst od onog sa sajta :wallbash: :wallbash: ali videćemo kako će ići primena ... :whistle:

@ maki- druže armijski ti ubijaš opasne kilometraže i to uglavnom u međugradskim relacijama tako da bi ja na tvom mestu svakako uzeo zimske bez obzira na zakon ...

najebali smo mi kojima kola služe za urbanu i blisku borbu u saobraćaju, ali biće kako biti mora :rtfm::police::thumbdown:

Vecu glupost nisam odavno procitao. Ispade da je zimski set nepotreban po gradu, kao da u gradu nikada ne pada sneg, ne pravi se led i da nije pun brdovitih ulica. Evo, cak i ako gledas kroz prizmu tebi najbitnijih stavki, a to je novac, zamisli samo koliku stetu mozes da napravis sebi i drugima zimi po snegu i ledu zato sto nemas zimske gume. Troskovi najmanjeg cukanja su skuplji od cene dve nove zimske gume za tvoj auto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pada sneg ali ga očiste, a dok ga ne očiste ja ne vozim auto baš da nenaletim na "kolegu ćelavca stipsu" i zato što tad sedaju za volan mnogi koji ne znaju da voze ...

a znam dosta ljudi koji kad udare minusi i snegovi -lepo parkiraju kola i ne voze ih ili ako su negde otišli vrate se taxijem baš zato što su čukanja skupa igranka ...

Члан 121.

Зимска опрема моторних и прикључних возила осим возила врсте L, у смислу овог правилника, подразумева:

•пнеуматике за зимску употребу (нпр. M+S, Snow, Winter...) на свим точковима возила врста M1 и N1.

•ланце односно друге уређаје за повећање тракције.

•За возила врста M2, M3, N обавезни део зимске опреме је и лопата осим возила која учествују у јавном градском превозу.

Дубина газећег слоја на пнуматицима за зимску употребу не сме бити мања од 4 mm.

На возилима се не смеју постављати пнеуматици са клиновима.

У периоду од 01. Новембра до 01. Априла возила морају бити опремљена зимском опремом. Ван наведеног периода возила могу бити опремљена зимском опремом.

Ланци и други уређаји за повећање тракције морају обавезно да се поставе на точкове када је коловоз покривен снегом на одсеку пута који означен знаком обавезе „ланци за снег“, ова опрема се може поставити на точкове и на одсеку пута који није означен знаком само када је коловоз прекривен снегом.

nije mi drago što sam ovo našao ali ipak nisu bile samo priče za malu decu u Sat-u :whistle:http://doku.mi.gov.rs/dokumenta/bezbednost/2010-06-08%20pravilnik_tehnicki_uslovi.pdf

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja se sve slažem sa pričom oko bezbednosti i o trošku koji se isplati jer imaš dva seta guma, manja verovatnoća da ćeš da se čukneš...uostalom, ko ti daje za pravo da se uključuješ u saobraćaj sa takvim autom bez zimskih guma i ugrožavaš mene i ostale.

Ali ja trenutno u životu imam 500 dinara. Čekam platu sutra. Imam naravno štek, ali ne bi se zvao štek kad bih ga trošio. Treba mi za kupovinu stana.

A zeza me step motor. Zeza me nešto u menjaču. Odakle mi pare i za gume? E to je nešto što je vlada ili neko ministarstvo trebala da reši, neki krediti potrošački ili nešto...jeste komplikovano ali mislim da je izvodljivo. A ako ne vraćaš rate, sledeća registracija neće da može dok ne izmiriš dug...npr...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Onaj ko ima za gorivo minimum 10 000km godišnje mora da ima i za održavanje auta. Onaj ko nema, ne treba ni da ima auto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To je tvoje pomalo surovo mišljenje, situacija u zemlji nije baš tako jednostavna...

Pogotovo što imamo polovna i stara auta jer opet - za bolje nismo imali para, pa je i održavanje velika stavka.

Znači po tebi, ministarstvo može da ide daleko koliko hoće sa ovakvim udarcima na budžet običnih ljudi? Sutra mogu da kažu da je obavezno imati neki deo opreme od opet 100 EUR i to je OK? Ako ne budem imao tih para ne treba da imam ni auto? Svašta...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zimske gume nisu isto kao i na primer novi set prve pomoći. Novi set prve pomoći je direktan trošak jer stari više ne važi, a ti moraš da kupiš novi i ko zna da li će ti ikada trebalo (da Bog da nikad ne trebalo) kao što ti ni stari nikada nije trebao, a imao si ga. Kupovina zimskih guma je trošak koji bi ti i ovako i onako imao.

Pretpostavimo da jedan set (bilo kakvih) guma traje dve godine. Ti sada kad kupiš zimski set imaćeš dva seta guma koji će ti ukupno trajati 4 godine. Uz pametno ulaganje, jednom godišnje ćeš kupiti po dve nove gume, jednom letnje jednom zimske i imaćeš izbalansiran trošak što se toga tiče, naročito što ovaj pravilnik ne stupa na snagu od ove zime već za 6 meseci koliko sam ja shvatio. Dakle, ti ništa nisi izgubio niti je tebi neko na silu izvadio pare kao što je recimo to slučaj sa novim setom prve pomoći.

I da, smatram da onaj ko vozi manje od 10 000km godišnje ne treba da ima auto i da treba da se vozi taxijem ili rent-a-carom jer te iste pare koje potroši u auto koji ne vozi će potrošiti i na taxi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisi lepo pročitao moj post....ni prethodni ni onaj pre njega.

Ja trenutno NEMAM pare. Sve i da ih imam, muka mi je od popravljanja auta tj davanja para u auto. NEMAM 100 EUR!!! Plaćam fax, kaparu za stan skupljam, do tad dajem mojima pare za u kuću, auto održavam....nemam.

Znači svi komentari su na mestu, samo me zanima zašto država ne brine o tome da nemaju svi para, ima mnooooogo slabijih sa parama od mene, šta oni da rade? A i oni su možda svesni potrebe zimskih guma ne samo zbog zakona, ali nemaju ljudi...

Ne možeš uvoditi zakone kopirajući države gde je standard veći i tu staviti tačku. Moraš smisliti neke olakšice, pomoći kad već svi znamo da narod nema para.

Edited by Oktopod

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma to država brine o našem zdravlju - ko nema netreba da vozi jer neće imati ni za gsp, i lepo ćemo svi postati pešaci na duge razdaljine po svim vremenskim uslovima ...

manji troškovi lečenja i socijalnog :wallbash:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zvučaće surovo - ali ako nemaš para da održavaš auto ispravnim i bezbednim, evo ja te lično molim, u svoje ime i ime mojih bližnjih, da ne učestvuješ u saobraćaju i ne ugrožavaš moj i njihov život. :)

I sad kad se vratimo u realnost, koja je takva, da je tvoj automobil sa tvojim "neodržavanjem" verovatno cvećka u odnosu na ogroman broj vozila koji se nalaze u saobraćaju. Još veći problem su loši (pri tom često i vrlo opasni) vozači.

Zakon ne može da misli na sve, ali može da misli na većinu. Neki standard će morati da se uspostavi. Neko će moći da pređe crtu, neko neće - za njega, ćaozdravo. Naravno, neće to biti preko noći.

U isto vreme, moj dobronameran savet svima koji kukaju da nemaju para, da ne prave dobru računicu tako što štede tamo gde mu nije mesto, nego da grizu i da zarade više. Uostalom, na Puntu ne moraš da kupiš zimske 15ice, koliko znam na Punta mogu čelične 13ice, zar ne? To ti je 20 evra godišnje za zimske gume, koliko potrošiš na gorivo mesečno?

Share this post


Link to post
Share on other sites

E aj praznite frustracije na nekom mestu koje nije forum :unworthy:

I pročitajte prvo lepo šta sam rekao a ne odmah u niski start i napad...

Auto održavam i više nego redovno, zato i nemam nešto para da kupim još 2 gume. A ako ćemo tom varijantom o čeličnim 13, onda najbolje da kupim fiću sa sve 4 nove zimske....i manje sam ti ja opasnost na putu sa samo 2 zimske nego pola automobila po gradu koji možda imaju i 4 zimske, s obzirom koje su šklopocije.

Ja samo hoću da kažem da ovaj narod para nema i šta su se sad setili sa tim zakonima koji udaraju po džepu, a nisu nam da lialternativu, pomoć, kupovinu na rate ili slično...počinjem da se ponavljam, ali sve jer ne čitate lepo šta sam rekao.

Aj malo oladite stvarno...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prihvatam kritiku, ali ova zemlja je napljuvala socijalizam i duboko zglajznula u kapitalizam, sa svim svojim prednostima i manama istog. Eto nam sad svima crno na belo kapitalizam na delu. Nemaš para? Marš napolje iz bolnice i crkni u nekom parku. Tako rade Ameri kad neko nema socijalno osiguranje, bukvalno ga spakuju u taksi ispred bolnice i daju pare taksisti da ga odveze 10km odatle i ostavi tamo.

Ja se iskreno nadam da neće kod nas biti isto tako. Uveren sam da smo bolji ljudi od toga...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovo rešenje NIJE u interesu bezbednosti u saobraćaju.

Nije jer su predvideli da zimska oprema podrazumeva i M+S gume.

Da me neko ne shvati pogrešno, na svom autu imam Pirelli M+S, tako da ovo moje pisanje nije motivisano nekim troškom kojim me sada izlažu, već prostom činjenicom da znam kakve su te gume.

Leti su lošije od klasičnih letnjih, a zimi ne mogu da se porede sa zimskim. Sa tim gumama, ja sam manje bezbedan od ostalih (koji leti koriste klasične letnje, a zimi klasične zimske sa pahuljicom) tokom cele godine...a po ovom pravilniku sam ok.

Da bi bilo u interesu bezbednosti, morali su da napišu da zimska oprema podrazumeva samo gume sa pahuljicom na sebi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I sa ovim se slažem, ali ako govorimo o umerenoj gradskoj vožnji, na vozilu koje nema visoke performanse, moja pretpostavka je da sad valjda postoje neke all-season gume koje mogu da piju vodu. Problem u Srbiji je što je aplituda temperatura kod nas zapravo jako velika. Zimus smo imali -19, slikao sam instrument tablu kod Bubanj Potoka, a one godine kada sam kupio Stila, to leto se sećam da sam pri solidnoj brzini prelazeći Gazelu u smeru NBGD, gledao kako temperatura raste do 46.

Ne znam, ali mišljenja sam da se sa gumom nije šaliti. Uvek nekako polemika udari na te gume, a one su jedina veza automobila sa asfaltom. Džaba si spušten auto, svemirsko vešanje, n-kanalni ABS, EBD, ESP, ITD, kada se sve te tehnologije uzimaju informacije i daju svoju reakciju samo preko te gume i ono malo vazduha unutra.

edit:

Takođe sam revoltiran što je konstrukcija rečenica dvosmislena i nejasna. Opet može da se tumači i ovako i onako. Kad ćemo više da postanemo precizni, jasni, koncizni - samim tim i uspešni. Puno vremena provodim u švabiji poslednjih meseci, u raznim gradovima, i pizdim koliko smo individualno kvalitetniji od njih u svakom mogućem pogledu. Pogledajte gde su oni, a gde smo mi - užas.

Edited by nidza

Share this post


Link to post
Share on other sites

I veliki problem je što je vozačima rok da kupe 4 zimske gume malo više od mesec dana, da je ovaj pravilnik donešen u maju npr. pa bi se ljudi nekako snašli za 4-5 meseci, ali ovako je baš veliki neplanirani finansijiski izdatak. Ja imam 4 letnje gume koje su po prvom predlogu pravilnika odgovarale, a sada moram da kupim 4 nove, hmmm teško. I naravno da će svi kupovati M+S gume.

Koliko dana godišnje ima snega na kolovozu u gradu ? Da im je bezbednost u interesu mogli su da urede tu oblast kao i u drugim zemljama, ako se dobro sećam u Austriji (možda ima malo više snega nego u Srbiji :) ) moraš da imaš zimske gume ako ima snega na putu.

Edited by Joker

Share this post


Link to post
Share on other sites

@MilanLaki

Saberi sledeće stvari:

- koliko je registracija kola

- koliko košta godišnje održavanje vozila sa kilometražom od 10000km (računaj i poneki ''propratni servis'' jer uvek može nešto vanredno da rikne)

- koliko godišnje padne vrednost vozila

- koliko se para da na gorivo za tih 10000km

- sve ostale godišnje troškove koje auto uzima u proseku

E kad se sve to sabere onda lepo podeliš sa cenom taxi-kilometra i zaključiš da je cena tu negde vrlo slična, a da u životu nemaš problem gde ćeš se parkirati, da li će ti neko obiti ili razbiti auto na parkingu ili će ga neko ukrasti itd itd... Zbog toga ja kažem da je takvim ljudima bolje da budu GOSPODA i da se voze taksijem jer realno isto im se 'vata čak im taxi izađe povoljnije ;)

@tema

Svako se rasteže koliko je dugačak. U vreme kada sam kupovao Bravu možda sam mogao da se rastegnem i uzmem čak neku A6icu staru isto 5-6 godina kao i Brava kojoj je registracija neznatno veća od Brave, ali Audi je Audi... a zašto nisam? Pa zato što je jedan dugi šraf za alu felne na Audiju preko 20€ po komadu, zato što je mali servis preko 100€, zato što je veliki servis Bog te pita koliko, zato što su gume 16ice duplo skuplje od 14ica itd itd... Oktopode, nemoj da se ljutiš, ali šta fali Fići? Ako je to vozilo za koje trenutno možeš da postigneš neophodno održavanje, nije ga sramota voziti.

Ovo što je ostavljena mogućnost M+S guma je prilično loša stvar i definitivno nije u cilju bilo kakve bezbednosti. Ni leti ni zimi. S druge strane, činjenica je da kod nas zime nisu tako jake, da vrlo često ni ne padne ljudski sneg i da je onda potreba za zimskim gumama apsurd, ali ipak smatram da treba razviti svest i naviku kod vozača da to tako treba da se radi i da se imaju letnje i zimske gume. I tu se opet dolazi do onih sa malim kilometražama jer oni ne voze tako često, a i kad je veliki sneg mogu da kažu ''ići ću danas busom'' i ostave auto kod kuće. To nije posao, koji je onda cilj posedovanja auta :question:

I veliki problem je što je vozačima rok da kupe 4 zimske gume malo više od mesec dana, da je ovaj pravilnik donešen u maju npr. pa bi se ljudi nekako snašli za 4-5 meseci, ali ovako je baš veliki neplanirani finansijiski izdatak. Ja imam 4 letnje gume koje su po prvom predlogu pravilnika odgovarale, a sada moram da kupim 4 nove, hmmm teško. I naravno da će svi kupovati M+S gume.

Koliko dana godišnje ima snega na kolovozu u gradu ? Da im je bezbednost u interesu mogli su da urede tu oblast kao i u drugim zemljama, ako se dobro sećam u Austriji (možda ima malo više snega nego u Srbiji :) ) moraš da imaš zimske gume ako ima snega na putu.

Više puta je naglašeno da neće sve odredbe pravilnika stupiti odmah na snagu, a naročito ne ove koje traže neko finansijsko ulaganje. Konkretno primer je bio da će rok za nabavljanje novog seta prve pomoći biti godinu dana od dana stupanja pravilnika na snagu, a da će slično biti i sa ostalim stavkama koje ne mogu da se regulišu preko noći.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo da se, ukratko, nadovezem i prozborim par reci. Smeta to sto dosta ljudi povlaci paralelu da je sneg uslov za posedovanje i upotrebu zimskih guma. Pre svega, treba istaci veoma bitnu cinjenicu da nije ista smesa kod zimskih i letnjih pneumatika, i da prvenstveno imaju razlicita svojstva i karakteristike u zavisnosti od temperature, koja kada se spusti ispod 7 stepeni, dovodi do "stvrdnjavanja" letnje gume koja gubi svojstva. Tako da je u tim uslovima voznja sa zimskim pneumaticima veoma preporucljiva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Dovla

moras uzeti u obzir da u tih 10000km imas i po neko putovanje sa porodicom (javni prevoz nije resenje za mene), taxi u BG-u je prilicno skup. Recimo da imam samo 10 voznji od par km u toku 4-5 dana i svaka voznja izadje min 400-500 din, a da ne spominjem neku relaciju u BG-u od recimo 30km u odlasku/povratku... (znaci samo 10 voznji, a sigurno vise puta upalim auto i lepo se odvezem). Mozda u nekim drugim gradovima taxi solucija pije vodu, ali u BG-u nikako. Ima jos dosta razloga i nije samo novac odnosno taxi u pitanju. Da mi je to drugi auto u kuci pa bi i razmislio, ovako ne vredi pricati o tome. Inace nisam ja bas gospodin :thumbup:

Izvinjavam se svima na off-u

@ tema

posle 12 godina ovo ce biti prva zima sa gumama prilagodjenim za to god.doba :). Svi su mi pricali da je mnogo bolje sa njima pa rekoh da se uverim i ja u te price, a i ovaj zakon :rolleyes: Pricamo o gumama, ali isto tako je vazno prilagoditi i voznju uslovima puta. Dzaba zimska guma ako uletis u neku krivinu kao da je jul mesec :whistle:

Edited by MilanLaki

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovo rešenje NIJE u interesu bezbednosti u saobraćaju.

Nije jer su predvideli da zimska oprema podrazumeva i M+S gume.

Da me neko ne shvati pogrešno, na svom autu imam Pirelli M+S, tako da ovo moje pisanje nije motivisano nekim troškom kojim me sada izlažu, već prostom činjenicom da znam kakve su te gume.

Leti su lošije od klasičnih letnjih, a zimi ne mogu da se porede sa zimskim. Sa tim gumama, ja sam manje bezbedan od ostalih (koji leti koriste klasične letnje, a zimi klasične zimske sa pahuljicom) tokom cele godine...a po ovom pravilniku sam ok.

Da bi bilo u interesu bezbednosti, morali su da napišu da zimska oprema podrazumeva samo gume sa pahuljicom na sebi.

Moje su Michelin M+S i imaju pahuljice na sebi,jel to po tebi u redu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Više puta je naglašeno da neće sve odredbe pravilnika stupiti odmah na snagu, a naročito ne ove koje traže neko finansijsko ulaganje. Konkretno primer je bio da će rok za nabavljanje novog seta prve pomoći biti godinu dana od dana stupanja pravilnika na snagu, a da će slično biti i sa ostalim stavkama koje ne mogu da se regulišu preko noći.

Upravu si samo za prvu pomoc... to pise u Pravilniku (clan 137). Ali sve ostale odredbe stupaju koje imaju finansijske posledice po vozace stupaju na snagu osam dana nakon objavljivanja Pravilnika u sluzbenom glasniku... tj. odmah.

Znaci... do 1.Novembra kupiti 4 zimska pneumatika i lance.

Naravno da bi trebalo odmah skinuti naknadno ugradjene xenone (ili ugraditi autonivelaciju i brizgaljke za farove).

P.S. Znam ja da ne branis ti Pravilnik nego da smatras da je bezbednost u saobracaju veca ako svi zimi imamo zimske gume, i ja se sa tim u potpunosti slazem. :thumbup:

Sam Pravilnik je biiip zato sto dozvoljava upotrebu M+S pneumatika (bez pahuljice), koji sigurno nisu nista bolji po snegu od mojih letnjih (a verovatno su i losiji) :thumbdown:

Edited by Steelo

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa to i ja pričam da je neptreban trošak - pogotovo za mene koji van BG idem avionom ili vozom /autobusom, a kola mi isključivo služe za švrćkanje po gradu bez okoline...

a ono što je pomenuti lik pokazao u emisiji i što je kamera zumirala je drukčiji tekst od onog sa sajta :wallbash: :wallbash: ali videćemo kako će ići primena ... :whistle:

@ maki- druže armijski ti ubijaš opasne kilometraže i to uglavnom u međugradskim relacijama tako da bi ja na tvom mestu svakako uzeo zimske bez obzira na zakon ...

najebali smo mi kojima kola služe za urbanu i blisku borbu u saobraćaju, ali biće kako biti mora :rtfm::police::thumbdown:

Vecu glupost nisam odavno procitao. Ispade da je zimski set nepotreban po gradu, kao da u gradu nikada ne pada sneg, ne pravi se led i da nije pun brdovitih ulica. Evo, cak i ako gledas kroz prizmu tebi najbitnijih stavki, a to je novac, zamisli samo koliku stetu mozes da napravis sebi i drugima zimi po snegu i ledu zato sto nemas zimske gume. Troskovi najmanjeg cukanja su skuplji od cene dve nove zimske gume za tvoj auto.

Tek je glupost ovo sto ti kazes.Po tebi znaci treba zimski set guma u gradu isto kao i da smo na kopaoniku,pa valjda ima razlike.To sto "ponekad" i padne sneg,pa nije mi zapelo da bas vozim taj dan.Sledece godine punim 30g vozackog staza,znas kakvih je sve zima bilo u tih 30 godina,i nikad nisam imao zimske gume,i nikad nikakav problem nisam imao,jer ne izlazim iz garaze po kijametu.Naravno ne racunam hitne slucajeve koje bi neko mogao imati,ali evo ja ih nisam imao za sve ove godine.Znaci podrzavam samo ako su u pitanju zimski uslovi u gradu (kada toliko pada i veje da putari ne stizu da ociste)a ne da to bude kalendarski...a za lance po gradu pa to je prava smejurija koja ne zavredjuje komentar

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Dovla

Znas li profil ljudi koji prelaze godisnje 10000km ili vise.Ako izuzmemo taksiste,trgovacke putnike i one koji moraju kolima na posao,ko ostaje?Ti verovatno prelazis ovu kilometrazu,pa ako nisi medju ovim nabrojanim,bas me interesuje gde "ubijas" tu km?Svaka takva (ili slicna)kilometraza predstavlja MORANJE,a kad nesto moras to je muka.Meni auto sluzi za uzivanciju,laganica,opusteno,muzika,godisnje 4000km??? :thumbup:

A svuda idem kolima.Auto volim i hocu da imam,izmedju ostalog i zlu ne trebalo(deca,skola lekari...)i sve to za 4000km godisnje.Znaci NE SLAZEM se sa tvojom konstatacijom da ko ne prelazi 10000km ne treba mu auto. :yes

poz

Edited by Mitros

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...