Jump to content
FAS Goran
stefanves

Fiat Punto / Grande Punto - koje dimenzije guma?

Recommended Posts

195/50 r15 je neka najrealnija varijanta, da bi auto mogao normalno da se upotrebljava. Može da se ide i na varijantu 205/45 r16, mnogo dobro izgleda na puntu, ali zna da bude malo nepraktično.

Ovako je kod mene izgledalo sa 195/50 r15... Možda ne izgleda tako zbog celokupnog gabarita točka i širine felne, ali ja sam muku mučio sa sa ivičnjacima i sličnim stvarima. Sa 16'' je još gore, mora poprilično da se pazi. :)

25032010580.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja na putnu vozim 195/50 R15 Michelin Pilot Exalto gumame i za sad nemam nikakvih problema sto se tice paznje sa ivicnjacima itd, verovatno je razlog to sto su malo izbacene preko felne, da bi je zastitile. Jedina mana je to sto je auto osetno tvrdji nego sa prethodnim 185/65 R14 gumama.

Za GT-a spremam 16" felne ali jos uvek razmisljam koje gume da kupim. Drug preporucuje 205/40 R16 jer su jeftinije nego 205/45 R16, ali je problem naci tu dimenziju kod nas i vec 2 nedelje jurim sta da uzmem. Tu se sad javlja i drugi problem, previse siroke gume, a auto je vrlo lak pa mi je drug takodje rekao da moram da jurim gume koje imaju bolje prianjanje na podlogu. Preporucio je Yokohama Parada PA01 gumu u dimenziji 195/50 a Falken u dimenziji 205/40 (nije precizirao koje, a jedino sto ima da se nadje je Falken ZIEX ZE-912, a sve nagadjam da je mislio na Falken Azenis RT-615K). Nazalost nista od toga ne mogu da nadjem kod nas, a bogami malo teze i u okolnim zemljama.

Ima li neko preporuku koja guma do nekih 12-13 hiljada a da ima dobro prianjanje na suvom? Najbolju ponudu sam nasao na sajtu http://www.autogume.rs/ pa mi je malo cudno da jedino oni imaju nesto od ovoga sto sam naveo. Takodje pisu da se gume isporucuju direktno iz Nemacke i da je cena sa isporukom i PDVom. Ima li ko iskustva sa ovom firmom jer do sada sam kupovao gume samo preko IPG-a? Hvala unapred

Edited by RazoR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li mogu da stavim na sportinga Mka 2001 koji je fabricki spusten celicne felne sa Fiat Marea 175 65 r 14,sa obzirom da su mi sad 195 45 r 15?Hvala unapred

Share this post


Link to post
Share on other sites

Marea ima ET43 a punto 35 ,Mareina felna  je uvucenija za 8 mm.Sve sto je + - 5 je prihvatljivo,moze se desiti da felna kaci o amortizer.175/65/14 ima veci precnik od 185/45/15 za 2.66cm,razlika izmedju ovih guma ja 4.78%,do 3% je tolerancija.Probaj obavezno kako leze felne na kolima!

Edited by Drasko bgd

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja vozim 175/65 r14 na Puntu, ali su fabričke felne, tako da može, a ako su uvučenije, onda bolje nemoj da isprobavaš.. ET verovatno piše negde na felni ugravirano

Share this post


Link to post
Share on other sites

Et je 37 na ovim felnama,raspon rupa je 4x98, 5 1/2J X14.To su prave dimenzije felni,e mene sad interesuje da li to odgovara na moj punto?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te felne su najverovatnije od Lancia Delta,Lybra ili Thema,one nose ET37, 99.9% odgovara,to je 2 mm uvucena.Na ove felne od 5 1/2 J idu gume min 165/70/14,idealna 175/65/14,max185/60/14,sve preko toga izgleda ko balon,uska felna a siroka guma.Zar Sporting ne nosi 185/55/15, profil 45 je pomalo egzotican.Razlika izmedju 185/55/15 i 165/70/14 je 0.36%,zanemamarljivo a i najjeftinija varijanta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Puntove  fabričke (čelične) su ET 43. Na mom autu su ET 36 15" 7J ,195 x 50 x 15, i ne kači.  Znači,nemaš šta da razmišljaš!

Share this post


Link to post
Share on other sites

@vicent, jel si siguran za celicne ...

 

moje celicne su et 35,175/65/14 ako se ne varam

rezervni tocak je isto et35,

alu felne su ET35 15x7J a i guma isto 195/50/15 isto vozim bez problema

Share this post


Link to post
Share on other sites

Drasko idu te 185 55 r15 ali meni je izletelo povoljno 4 felne i 4 zimske gume te dimenzije pa zbog toga planiram da ih uzmem,samo sam se malo istripovao da ne bude kacilo jer sporting ima krace opruge.Znaci mogu opusteno da ih uzmem i da ne razmisljam sta vi mislite?Unaped hvala jos jednom?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@vicent, jel si siguran za celicne ...

 

moje celicne su et 35,175/65/14 ako se ne varam

rezervni tocak je isto et35,

alu felne su ET35 15x7J a i guma isto 195/50/15 isto vozim bez problema

Varas se-165/65 R14 , ako nisi menjao u medjuvremenu.  :cheers:

Share this post


Link to post
Share on other sites

treba da uzmem zimske gume, ako sam dobro shvatio za mog puntisu 1.3 multijet '04 mogu 165/7014 i 185/60/14 da li neko moze da mi objasni razliku, to jest preporuci sta je bolje, trenutno imam 165/70/14 na fabrickim felnama...  

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li ce smetati da se na pogonskim tockovima stave 175/70 14" a da pozadi ostanu 165/70 14" ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po mom mislenju ne. Samo ce biti za nijansu siri gazeci trag.

Sent from my PMP3970B using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...