Jump to content
FAS Goran
stefanves

Fiat Punto / Grande Punto - koje dimenzije guma?

Recommended Posts

pozdrav ekipi na mom puntu fabricki dosle 155-80-13 sto mi je malo sirotinjski da napomenem da nemam servo.sta bih ja mogao da montiram da to malo izmjenim a da ne motam kao da starog dajca vojnog vozim

Share this post


Link to post
Share on other sites

e moj brate, zaboo si u zid, jer tanje gume od 155 tesko da ces naci a ta dimenzija je i stavljena upravo zbog toga da se tockovi laks okrecu.

@ Dejo_Joe

Brate, svaku gumu na svaku felnu ste velicine mozes da stavis, samo zavisi na sta ce to da lici i koliko ce biti funkcionalno. Na 5.5J felnu mozes da stavis sve od 145- 205, prva ce biti razvucena a 2. ce biti ko balon... i verovatno ce na 1. rupi ispustiti. Sledite jedno pravilo... 185 je guma koja na skoro sve moguce felne moze da se udee jer je to neka sredina i nema problema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

185 na mojim felnama je usko. Bezim od ivicnjaka ko djavo od krsta jer rub felne dosta strci i prvi udara.

Sto se tice pitanja o tome da li mogu neke sire gume da se stave a da ne bude tezi volan, ja bih rekao tesko da moze. Medjutim ne mora da znaci. Mislim da kada bi stavio 175 a bila je sirina 155 osetio bi da je malo teze ali navikao bi se. Isto da napomenem, da i od same gume zavisi koliko ce se teze volan okretati. Npr. kod mene su bile bridgestone gume napred 195/50 r15, i bez obzira na servo volan se teze okretao. Kada sam stavio drugi model guma istih dimenzija znatno se osetilo olaksanje na volanu. Tako da mislim ako ekstremno ne povecavas sirinu gume da neces osetiti veliku razliku na volanu ;) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moje misljenje je da ti malo sira guma nece uticati na volan. Slobodno stavi 175 i ne razmisljaj mnogo.

Po meni je idealno:

- sirina 175 na 5.5J

- 185 na 6J

- 195 na 6.5J

- 205 na 7j

Sve ovo sam vozio i lepo izgleda,a i ne moras mnogo da brines za ivicnjake :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

ispravite ma ako nisam u pravu na mom jtd-u imam celicne fabricke felne sa gumama 185/60.E sad moje pitanje je da li moze 195 profil na tu felnu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bezite od guma dimenzije 185/55...bruka koliko su skupe. Imam 15ce al felne i letos sam uzeo 2 letnje barum bravuris 2, to je bilo najjeftine sto sam nasao. 2 gume+zamena,balansiranje+centriranje trapa me kostalo oko 15000 rsd :( :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Viđam veliki broj Puntića mk2 1.9JTD sa 185/60/14 pa me zanima jel to na istim 14" 5.5J felnama koje stižu i uz 1.2 8V? Trenutno imam zimske 165/70 14 ali bi za letnje hteo da iskoristim komplet 185/60/14 koji imam od ranije? Visina stranica i prečnik točka su za ~1.5% manji u odnosu na standardnu varijantu ali bi to trebalo da bude u okvirima tolerancije.

tyre.png

Da li bi se ova tabela mogla smatrati ispravnim vodičem za odabir širine gume u odnosu na širinu felne?

tyre2.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nađoh u specifikacijama da Punto 1.9JTD ima iste fabričke 14" 5.5J felne kao i slabiji modeli i da standardno stiže sa 185/60 gumama. Tako da je moja "dilema" rešena, gume koje imam ću moći bez problema da koristim kada prođe zimska sezona.

Share this post


Link to post
Share on other sites

na punta mk1 1.2 8v su mi trenutno 165\70 R14 81T sve cetiri m+s. zelim da uzmem letnje ali ne znam koje dimenzije bi bile najbolje. ovde citam sve neka razlicita misljenja i sve mi deljuje kao ok.. 185 mi nekako deluju da ne mogu da stanu, imam osecaj da ce zakace. jesam nesto ja umislio ili to moze stvarno da se desi..??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Istripovao si se. 185/60/14 legnu bez ikakvih problema, cak i na spustenog Punta. Nigde nista ne kaci.

Cak ni 195 (al' na 15 i 16") ne kaci.

I nema tu mnogo misljenja, proizvodjacka specifikacija dozvoljava.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E super. Narucene su MICHELIN 195/50 R15 ENERGY SAVER GRNX 82T Sada kako ce to da stoji nemam pojma. :D hahahahaha :D nadam se da ce stajati super, jer tolke sam pare treba da dam... :D ako izgleda super kacim slike.. Pozdrav svima i hvala na savetima.. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jedno pitanje, da li na punta mk2 1.9 jtd moze da se stavi na celicnu felnu (14) guma dimenzije 185/65 14 i da li ce da kaci. Iz prethodnih postova sam video da je fabrika preporucila 185/60 ali nigde nisam video iskustva sa 185/65 14. I jos jedno pitanje, da li je greska staviti napred dimenziju koju sam pomenuo , a pozadi ostaviti dimenziju koja je sada na felnama 165/75 14? Znaci samo mi ove kombinacije dolaze u obzir (napred sira-nazad uza), jel je sira guma u boljem stanju od ove uze...

Ne budzim ovo za sebe vec za meni nekog bliskog pa reko da se strucno konsultujem ovde :whistle:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sada su mi na puntu mk2a čelične felne sa gumama 185/60 R14, zanima me koje dimenzije alu felni odgovaraju za ovaj model? Želim da felna bude što veća, gazeći sloj gume takođe što veći, a onaj deo gume što se vidi kada se pogleda sa strane da bude što manji?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Preko 17" ne moze na punta. E sad zavisi sta ocekujes jer sto je veca felna lepse izgleda i auto bolje lezi sa sirom gumom ali se povecava potrosnja goriva,habanje trapova,cena je visa za vece gume i slicno. Mislim da je najbolji kompromis izgled/performanse/cena 195/50/15. Procitaj malo po forumu iskustva drugih.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok, to je za gume, ali zanima me koje bi mi dimenzije alu felni išle na te gume? Mislim na felne, koje bih stavio bez ikakvih prepravki, a da mogu da stanu na Punta. Video sam da raspon rupa mora da bude 4x98, da je et35, zanima me za ovo et, koliko sme da odstupa od fabričke mere? Negde sam procitao plus minus 2, ali ne znam da li je to tacno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cini mi se da je za punta ET od 30 do 38,ako gresim ispravice me neko. Moze i drugi ET ali uz distancere i slicno a i zavisi od velicine felne. Centralna rupa na felni treba da je 58,1mm. Ako je sira od toga napravi se adapter/prsten koji to regulise i nije skupo. Ako je uza metalostrugar je prosiri. Ja licno imam 195/50/15 6,5J ET 37 i izgleda dobro i ne kaci nigde.

Edited by Dr. Tuborg

Share this post


Link to post
Share on other sites

ET je oznaka koliko felna ide ka unutra ili spolja. Sto je manji ET felna je uvucenija a veci ET felna je izbacenija. To je vazno da bude u propisanim granicama da felna ne bi cesala o amortizer ili rub kola.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...