Jump to content
FAS Goran
Marko_ng

Fiat Bravo - skidanje farova; skidanje stakla fara

Recommended Posts

Znam ja sve to :) ali ipak ako bih mogao da ustedim oko 60e za jedan dan muke ne bi bilo lose :D najlakse je kupiti nove. hvala u svako slucaju za odg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znam ja sve to :) ali ipak ako bih mogao da ustedim oko 60e za jedan dan muke ne bi bilo lose :D najlakse je kupiti nove. hvala u svako slucaju za odg

Tek kad kupiš nove, vidiš koliko ništa nisi video sa starim. Ja sam krajem 2007. uložio pare u nove farove i ksenone (ukupno 270€) i od tad prođe ohoho vremena. Farovi i dalje sijaju kao prvi dan, vidim ispred sebe perfektno i nikad nikakav problem nisam imao. Ipak je bezbednost na prvom mestu ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Caos drugari, treba mi mala pomoc, imam bravu 98o god. sa obicnim farovima, levi far kao da negde pusta vodu iako se voda nikad ne vidi na crnom delu (mislim da je plastika) u dnu fara skuplja se kamenac, inace far mi deluje kao da je otvaran i lepljen (od strane predohdnih vlasnikka) cak je i jedan od ona dva drzaca gde se srafi malo polomljen pa ponovo lepljen. Nasao sam dosta tema o otvaranju fara ali ne i konkretan odgovor. Da li treba da se bakcem sa tim i vredi li, ili da negde jednostavno zamenim far (farove) uz doplatu?

Pozz :D

Samo lagano i sam će se otvoriti. Kreneš lagano fenom u krug i samo strpljivo. Strpljen - spašen :)

Postoji i opcija da ga ubaciš u hladnu rernu pa da ga ugreješ na 50ak stepeni i onda ga izvadiš i još malo samo fenom dodatno ugreješ i rastaviš. Ovo će ti samo ubrzati proces i eventualno dovesti do razvoda braka :D ali u suštini može i bez toga ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@npesic Naravno, ali farovi su kao novi, staklo je perfektno kao i sve plastike unutra, samo me nervira sto mi je ona crna plastika ustvari pobelela :D

@dovla Uh, hvala na podrsci.. Resio sam! Cim budem nasao vremena i strpljenja odradicu pa javljam kako je proslo.. Reci mi samo, da li da nekako cuvam onaj lepak koji je bio na njemu, ili da silikonisem kansije ili vec nesto trece sto ce sacuvati od kasnijeg prodora vode?? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dosao na redi i moj far da se otvara. Posle manjih problema sa motorcicem koji sluzi za stelovanjem farova, isti sam sredio i stavio na svoje mesto na faru, izvrsio sam dodatne korekcije i danas sam bio zadovoljan. Medjutim, kad sam veceras parkirao i bacio pogled na farove , u faru sam video (kod kratkog svetla-xenon) neki deo, koji ni sam ne znam odakle tu, ali je ocigledno da se otkacio od negde i sada mi bleji sa unutrasnje strane fara prislonjen na samo staklo.

Da li je neko odtvarao far u svojoj reziji i kako je prosao ? Video sam ovde par vas koji ste planirali da otvarate pa reko da se konsultujem sa vama. Nemam onaj profi fen za zagrevanje i moje pitanje je da li bi otvaranje moglo da se odradi bez njega ? A posle i zatvaranje !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da odgovorim sam sebi, a mozda jos nekome i zatreba.

Danas se optimisticki uhvatih posla sa farom i oko samog skidanja fara ne bi mnogo filozofirao jer vec ima na pocetku navedeno sta i kako.

Pre nego sto sam skinuo far, identifikovao sam deo koji se otkacio. U pitanju je bila ona kapica koja prekriva sijalicu na oborenom svetlu, a koja sluzi da oboreno svetlo ne smeta drugim dragim nam vozacima.

E sad ono glavno : Far sam doneo kuci i uz pomoc OBICNOG fena za susenje kose , uz lagano zagrevanje, uspeo dam da odvojim staklo od one plastike. (posao oko 10 min lagano)

IMG_1.jpg

Zatim sam uvideo sta je uzrok onom otkacinjanju kapice koja prekriva frh kratkog svetla .

IMG_2.jpg

Polomio se onaj mostic u gornjem delu koji fiksira tu kapicu i pojavio se luft usled cega je ona otpala :(

IMG_3.jpg

IMG_4.jpg

Krenem nesto da kripim uz pomoc stapa i kanapa, tacnije bakarne zice i dok sam bio na samom kraju posla, desilo mi se sledece :

IMG_5.jpg

DA ! Ta sugava kapica je pravljena od nekog sugavog materijala koji mi je pukao... :wallbash: i danas od fara nema nista... Vozicu na maglenke sta da radim, dok ne skrojim novu kapicu od nekog lima posto pretpostavljam da ista ne moze nigde da se nadje :( :(

Ako neko ipak ima viska neku ovakvu kapicu, bio bih mu veoma zahvalan.

Edited by STG

Share this post


Link to post
Share on other sites

Potpuno isto se i meni desilo. Kapica je bas lose izrade, kao da su je kinezi pravili. Samo da ti odgovorim, ja sam taj far promenio, tako da tad nisam resio doticni problem, ali mislim da bi to moglo da se zavari ili bar zalije srebrnom elektrodom uz pomoc TiG aparata. Nisam ga imao na proslom poslu tako da nisam ni mogao da probam. A sto se tice reparacije blende fara, mislim da bi to islo uz pomoc epoxy lepka u kombinaciji sa staklenim vlaknima, pa nakon toga da se izbusi nova rupa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni su te kapice bile otpale na oba fara i vozio sam tako bez problema. Niti se žalio (blicao) neko ko je išao meni u susret niti je meni falilo svetlosti. Kasnije sam stavio farove sa sočivom... Moj predlog je da ti to lepo sklopiš bez kapice i vozdra ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nabudzio sam ga, nije bas lepo , ali ocekujem sutra kada budem kresnuo ksenone da ce biti funkcionalno ! :)

IMG_7761.jpg

IMG_7763.jpg

Uzeo sam parce nekog lima i priblizno ga skrojio kao onaj sugavi deo sto je bio...

Videcemo sutra kako ce se pokazati kad bude pao mrak, nadam se da necu imati manjka svetla :laser:

Znaci ujutru fen u ruke i obrnuta procedura. Na kraju cu sve zaliti i silikonom kako slucajno ne bi ostala neka rupica da se stvara kondenz... Javljam kako je ispalo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Operacija konacno uspela !

Vraceno sve na svoje mesto i sada imam samo jedan ''problem''. Posto sam ovaj far ocistio iznutra on je sada kao nov, a onaj koji nisam dirao na kolima daje bas slabije svetlo :)

Znaci ovaj far sto sam cistio baca mnogo ostriju onu kosu liniju i ja sam prezadovoljan. Palo mi je na pamet da rasturam i onaj drugi kako bi ga ocistio, ali kad uzmem u obzir koliko sam se zezao sa ovim, neka 'fala. Prozujacu ovde na forumu, cini mi se da sam video da neko rasklapa farove radi poliranja i ciscenja, pa cu da ga pitam da mi ocisti levi far i naravno da ga castim nesto !

Znaci ako se mimoidjete sa bravom nekim koji izuva na desno svetlo - taj sam ! :laser:

Edited by STG

Share this post


Link to post
Share on other sites

imam mareu i farove s lecama i jedan far mi dosta slabije svijetli na tim kratkim svijetlima tj.lecama a sijalica za duga svijetla extra sija.

Provjerio sam napon i ok je...stavio sam jacu sijalicu, bila je od 55W pa sam postavio od 100W ali opet nista :wallbash:

Predpostavljam da je stvar u leci tj.socivu da li i kako mogu to ocistiti?

HVALA

Edited by neshaoct
spojena tema

Share this post


Link to post
Share on other sites

Drustvo hvala vam za uputstvo za skidanje fara...stvarno ga je lako skinuti kao i staklo...Odmah sam se registrovao da bih vam zahvalio..samo me interesuje da li postoji na faru stelovanje za levo i desno? pozzz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo i ja sam poceo sa skidanjem i pranjem farova i desni sam zavrsio za 20ak min.

Kada sam skidao far skinuo sam onu cetvrtku zajedno sa jabucicom, malo se nategne srafcigerom i ispada far bez problema.A sto se stakla tice, stavio sam far ispred TA peci, ukljucio izduvavanje nekih 10ak min, i lagano rukama skinuo staklo , malo pogoreo prste ali nista strasno.Razlika se vidi :shock: tako da sutra isti postupak i sa levim. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...