Jump to content
FAS Goran
Dragon

Fiat / Lancia / Alfa - dimenzije felni i guma

Recommended Posts

Nema na cemu ;) .

Setih se da je skoro kaceno, imas jos toga po forumu...

Delta na 205/55/16, na fabrickoj Stilo felni sirine 7'' i offset-om od 41mm (2 mm vise od te koju planiras):

 

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi treba mi vasa pomoc, uzeo sam alu felne 16" 6.5J za letnje gume za Grande Punta i na te felne preporucena dimenzija guma je 195 55 16 ili 205 50 16 da bi se ostalo u okviru fabrickih dimenzija.

Dali je neko od vas vozio ovakve gume i dali ima neke razlike u samoj voznji izmedju ove dve dimenzije.Felne sam dobio sa gumama 205 50 16 koje su lose i cini mi se kao da su za nijansu sire nego sto bi trebalo za ovu felnu.

IMG_20191229_185352.thumb.jpg.9cf4f5f1932fc3f7b86468cfb6f2f786.jpgIMG_20191228_203706.thumb.jpg.79d0ff369f2da4d427572fa8efae5e7a.jpg

Edited by Kurjak71

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav svima, 

 

Od skoro sam vlasnik Fiat Eva MultiAir Turbo, koji ima fabričke 17 alu felne sa letnjim gumama. Hteo sam da mu stavim zimske iste veličine, ali me je burazer ubedio da su zimu bolje 15 felne sa zimskim gumama. Pre toga mi je sugerisao da proverim da felne 15 odgovaraju klještima ovog modela Fiata zbog veće snage. Da li neko zna odgovor na ovo pitanje? Pozdrav svima

 

Edited by Ivan
Spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

U principu, za sneg su svakako bolje uze gume sa zimskom sarom. Drugacije se guma ponasa na niskim temperaturama, posebno letnja koja u nekim situacijama moze biti neupotrebljiva.
E sad, kakve su nam zime, u BG skoro snega ni nema, dok juznije svakako je prica drugacija ali ne kao i pre 10-15 godina kada su bili snegovi. Onda se postavlja pitanje ekonomicnosti a to je: uzeti komplet manjih felni i uze gume (kao sto ti prijatelj savetuje) / uzeti samo zimske gume u istoj dimenziji felni koju imas sada i na kraju uzeti all season gume.
Zavisi od stila voznje, kuda ides najcesce zimi (tj ako samo vozis po gradu ili ides i na cuke), imas li mesta gde da cuvas drugi set, kao i isplati li ti se imati 2 seta felni i 2 seta guma jer je to fin trosak kada se lepo sabere.
Razmislis o tome pa vidis.
 

Ima cela tema pa udri u citanje :)

https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/28085-pneumaticiletnji-zimski-iskustva/

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Andrejdordev

Pitanje je iz podforuma za kupovinu vozila prebaceno u odgovarajucu temu o izboru dimenzija felni i guma.

Trebalo bi u eLearn uporediti velicinu klesta tvoje MultiAir verzije (kao najjace koja je postojala) i ostalih. Mozda i nema razlike, tek su krenuli ovde da se voze pa ce biti malo konkretnih iskustava iz prakse.

Licno retko koristim Korisnicka uputstva, trebalo bi da i tu postoji podatak koje felne i rezervni tocak idu na koju verziju motorizacije. Sto ce ti dalje dati odgovor sta moze, a sta ne i olaksati odluku.

Apropo sirine guma za zimu, dovoljno je malo uporediti nove tehnologije i pogledati rezultate testiranja sire vs uze gume - ali to ostavljam onima koji se cvrsto drze price o tehnologijama iz proslog veka ;) . Kuckali smo o tome na temi o pneumaticima detaljno, da ne offujem ovde.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Andrejdordev

Da ne kopam po eLearn, evo ti i podatka iz Korisnickog uputstva, znaci moze i 15'' felna (na Puntu je obican MultiAir od 105 KS, a MultiAir Turbo od 135 KS):

 

Untitled.thumb.png.0dc3b31cce374fc636372eba567bca0b.png

 

Kompletno uputstvo imas okaceno i na nasem forumu, u sekciji "Uradi sam". Tako da masti na volju :) , mozes da uzimas dimenzije felni/guma 15''-17'', sta vec odgovara tvojim potrebama.

30 minutes ago, YUgisa said:

Kad citas teme o zimskim gumama kao da smo u dobu Fica i Tristaca sa snegom do ramena :D Gume nikad bolje, snega nikad manje, a mi ne mozemo da se izborimo :D

E vala, ovo si odlicno rekao, svaka na mestu. I identicno mislim, pogotovo u vezi prve recenice :D . Pred sezonu razvlacenje u sitna crevca na temi o gumama, na desetinama strana dileme, izbori, cene... A evo zimska sezona maltene na izmaku, a skoro ni jednog jedinog iskustva kako su ljudi zadovoljni, kako im kramponi na uskim gumama kopaju po ovim smetovima i sl. :) .

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 hours ago, Ivan said:

@Andrejdordev

Da ne kopam po eLearn, evo ti i podatka iz Korisnickog uputstva, znaci moze i 15'' felna (na Puntu je obican MultiAir od 105 KS, a MultiAir Turbo od 135 KS):

 

Untitled.thumb.png.0dc3b31cce374fc636372eba567bca0b.png

 

Kompletno uputstvo imas okaceno i na nasem forumu, u sekciji "Uradi sam". Tako da masti na volju :) , mozes da uzimas dimenzije felni/guma 15''-17'', sta vec odgovara tvojim potrebama.

E vala, ovo si odlicno rekao, svaka na mestu. I identicno mislim, pogotovo u vezi prve recenice :D . Pred sezonu razvlacenje u sitna crevca na temi o gumama, na desetinama strana dileme, izbori, cene... A evo zimska sezona maltene na izmaku, a skoro ni jednog jedinog iskustva kako su ljudi zadovoljni, kako im kramponi na uskim gumama kopaju po ovim smetovima i sl. :) .

 

Hvala puno! 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav

 

Imam Fiat Punto mk2a Sporting 2003 i zanima me koje gume su propisane za taj auto jer meni u knjizici su upisane 185/55/15 i 195/45/15. Zanima me jel smiju ici gume 195/50/15 ili ako cak se smiju staviti felge 16" sa nekim drugim dimenzijama? 

 

Hvala unaprijed na odgovoru

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sad teram 235/45 R18 i razmisljam se da predjem ma 245/45 R18, zbog eto cene i estetike.
Ili daodem korak daljena 245/40 R19

R18 je skroz udobno sa adaptivnim amortizerima.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

19 naravno, imas i savu u toj dimenziji taman, skoro ista cena guma, skoro ista udobnost, bolja stabilnost, a drasticno bolji izgled.

 

Ja sam probao na f30 i f10 17, 18, 19 i vizuelno je ogromna razlika izmedju 18 i 19, mnogo vise nego 17 i 18, a opet po nasim putevima sam presao pa jedno 30k kombinovano na 19 bez problema i to bas sa savom uhp2 :) 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam 19" u ponudi sa gumama koje su bas malo presle.
Nisam bas siguran da li uzimati neke aftermarket felne ili fabricke ili ove plagijate, zaista ne znam kako su se pokazali. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tačno mi to sa velikim točkovima ovako izgleda... Nekome stoji, nekome...

 

FB_IMG_15869759171293211.jpg

 

Edited by Ivan
Sredjena slika

Share this post


Link to post
Share on other sites
37 minutes ago, Bingodalton said:

Imam 19" u ponudi sa gumama koje su bas malo presle.
Nisam bas siguran da li uzimati neke aftermarket felne ili fabricke ili ove plagijate, zaista ne znam kako su se pokazali. 

 

Uzmi model koji ti se najvise svidja, kopije su skroz ok, znam dvojicu koji su zgazili velike km sa fejk rotorkama na audiju sa nizim profilom tj. 245/35r19, original obicne felne ne odskacu po kvalitetu (ili makar ne znacajno), recimo za bmw znam koji modeli originala su skloni pukotinama.

Kovane originalne felne su ipak druga klasa, verovatno ima i kovanih kopija.

 

U svakom slucaju 245/40r19 je po "mesu" gume egal sa 225/45r17 tako da stvarno nije to neki problem, takodje to prastarom puntu ne stoji 19 sto je 2 broja iznad predvidjenog maksimuma, to ne znaci da novijem superbu dve klase iznad po velicini ne stoji fabricki propisan tocak :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa propisan i 20 i 19 i 18 :)
Pardon 235/40 R19 naspram 235/45 R18

Morao bih probati te 19 kako stoje, neka srebrna bas boja, a auto je siv. Kvarc, grafit siva boja.

Moracu ga predstaviti, cekam malo da se slegnu utisci. Ili slike cekam. Ne znam ni sam.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
57 minutes ago, neshtry said:

Tačno mi to sa velikim točkovima ovako izgleda... Nekome stoji, nekome...

Zasto ne bi stajalo? Pa manja Compact klasa danas nosi 17'' kao svojevremeno 15'' celicare. Polako i 18'' postaje neki standard (pominjali smo najobicniji Scenic sa serijskih 20''). Jednostavno veca vozila, masivni otvori krila, dizajnom traze i veci tocak. 

A kamoli ova vozila iz klase iznad ;) .

Plus, sto kolega kaze, visine profila za te 18'' ili 19'' se vrte oko 10 cm +/-, sto je potpuni optimum. Pa 205/55 balonjara u 16'', koju sam ranije imao na Stilu je maltene samo santim visa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te prve gledam. Iste su kao druge, samo sto je silver finis. One druge su lepse za tu sivu boju.
Ima i opcija 2.

 

0790b4215c98130fec990d613c4dab9f.thumb.jpg.4edd01b32dab8e44f940f484495e98ad.jpg Untitled6.thumb.png.6b7264f952c30ab592f8b8394e986cd8.png b3c37e6b532b733de44a6b980b8c43d1.thumb.jpg.f16cf1e1d299f824c5a0b5675be90ddf.jpg
 

Ovo je ta original felna, ali srce je crno i kraci iznutra, drugacije izgleda od silver varijante.
I ovde se vidi razlika u visini sa kracim oprugama. Plus ima distancere, mislim 10mm ili 12mm.
Opet trujem temu.

 

Untitled1.thumb.png.acb40e1e59f7c49c18cc66b533a39792.png

 

Edited by Ivan
Sredjene slike i prebacene na FLCS server

Share this post


Link to post
Share on other sites

U Srbiji je oktavia A7 nudjena i u paketu Premium, koji je serijski podrazumevao i alu felne od 18". Lepe. Ali, jedno je kada točkove 18" dobiješ serijski na oktaviji VRS 2,0 TSI od 245 ks sa DSG, a drugo kada ih dobiješ serijski sa motorom 1,6 TDI sa 115 ks i 5MT u paketu "Premium".

Pri čemu će neko reći i da lanci za sneg kod te oktavije mogu najviše na točkove od 17" :)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Misljenje?
Popodne cu probati da montiram bas, ovako nije najmerodavnije, leci ce i guma malo pod tezinom.

 

 Untitled5.thumb.png.178656dedd60d6e2ae35da65d0075679.png 3aeefdac7aa5a9e4d3c0c91d5849279f.thumb.jpg.e831cb71268d6582e30c07d245a58984.jpg

 

Edited by Ivan
Sredjene slike i prebacene na FLCS server

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...