Jump to content
FAS Goran
Dragon

Fiat / Lancia / Alfa - dimenzije felni i guma

Recommended Posts

10 hours ago, djole81ar said:

Jel mogu 195 gume na 6,5 sirinu felne ili samo na 6?

Naravno da moze. Tih 6.5 je 6.5'' ili 6.5 inch ili 6.5*2.54=16.51cm. A tih 195 je 19.5 cm nominalne sirine gume, sve se samo kaze kada se uporede odgovarajuce mere...

Svaka sirina felne ima opseg sirine guma koji na nju moze da ide. Neko se drzi fabrickih preporuka, neko se igra, imas i npr. ekstremne slucajeve stretch-ovanja u stylingu, gde se na siru felnu stavi dosta uza guma... Zavisi sta kome treba i sta zeli da postigne.

6'' je pomalo usko za 195 gumu, cak i sa 6.5'' (sto je neki standard) deluje prilicno krofnasto...

Na Stilu je recimo po fabrici 195 balonka isla na 6.5'' felnu (15''), 205 na 7'' (16''), 215 takodje na 7'' felnu (17'').

Na Nuova Bravo slicno, 205 i 225 (16'' i 17'') gume na 7'' felnu, dok je kod 18'' to bilo 225 na 7.5''.

Na Tipu su (ne znam iz kog razloga) za 16'' smanjili sirinu felne, pa 205 ide na 6.5'' (bokastije i malo vise ljulja). 225 na 7'' i takodje 225 na 7.5'' za 18'' felnu. Ova poslednja felna je za mene nevidjena :), tj. jos je uvek ne videh uzivo za jace od 4 godine koliko model postoji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

:thumbup:

Iliti guma sira 2.5 santima od sirine felne. Pa +/-, kako kome odgovara. 

Kod standardnih fabrickih dimenzija uglavnom to ide u + , tj. guma bude sira, bokastija i vise ljuska. Poslednje je manje primetno na vecim colazama i nizim profilima guma (17'', 18'' pa navise i 45, 40 profili), koji se uz to jos pumpaju i na visi pritisak.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da se vratimo na ove standardne :)

 

U Inđiji samo alfine 15" 6J širina.. 35ET... A ja se sad zagrejao da nađem 6,5J :) Ako se neko od vlasnika Tipa već obezbedio neka javi šta je našao

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo nekih ilustracija kako stoje alfine, a kako tipove felnec770433998dc64d19397e4af197b7082.jpgff3f8dcdaeeb8c536296e00d64909333.jpg8e3b390e62d93e78e220197ff9ec6c34.jpg

Poslato sa POT-LX1 pomoću Tapatoka

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, djole81ar said:

Po ovom sistmeu gledam ovaj oglas za 500l felne, 7J 27 ET ovo bi znači sa 205 gumama štračalo napolje i prskalo pola auta :)

500L felne imaju veci ET (uvucenije su) i to 36.5, 39 i 41mm, tako da se lako prepoznaju. Vidis i sam koliko su "pouzdane" informacije po oglasima - za to u se i u svoje kljuse. Ovo sto navodis je pola cola sira felna (0.63 cm sire po strani) + 12mm izbacenije, u poredjenju sa tvojim (ET 39). Znaci ukupno 2 cm napolje, nista strasno, kao da si ubacio distanc :) .

3 hours ago, djole81ar said:

Da se vratimo na ove standardne :)

Pa standardne su i 17'' i 18'' ;) .

Sa svakom novom generacijom, dizajnom i performansama moderni automobili traze sve veci tocak. Kao sto je (gledajuci npr. Fiat) na Bravu Mk1 bila 15'', na Stilu 16'', tako je i 17'' postala neki standard za Compact klasu jos u prosloj generaciji. Otuda su 225/45/17 gume tako jeftine, jer su se i one izdvojile kao standard. Poredeci sa pre 15-ak godina, kada je krstena 17'' guma kostala i po 180 EUR, sada se premium moze naci i za ispod 100. Neke u srednjoj klasi mogu da se uzmu i po 60-80 EUR... Sta bi rekao za zadnji Scenic koji fabricki nosi totalno ludu dimenziju 195/55/20 :lol: .

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 hours ago, Ivan said:

Pa standardne su i 17'' i 18''

Naravno, nisam se lepo odrazio :) Razumem, svako prema potrebama treba da izabere, tako da ja zarecih 15" celicne za zimu, 6,5j 31ET, 80eur... Indjija su 50eur al uze I od alfe, I pitanje kakve su, onaj oglas od 120eur se ne javlja na pomenu nize cene, jedan mi danas utece za 60eur tako da zarecih ove, trebalo bi da su dobre, jos malo pa 01 novembar ce, verujem da ce biti teze naci. Sad gume. Verovatno ce trebati ratkapne pa ako neko ima predlog

Share this post


Link to post
Share on other sites

3mm uvucenija felna (naravno, ako su iste sirine).

Share this post


Link to post
Share on other sites

drugovi prvi put sam u situaciji da moram da kupim celicne felne i zimske gume za auto. U pitanju je skoda Karoq 2019to, trenutno su na njemu 17'ce gume sa alu felnama. Dimenzija je 215/55/R17 94V Bridgestone Turanza..e sad pisao sam i na onoj cuvenoj temi za gume pa reko i da pitam ovde,..jel ok uzeti neke felne ( i gde ) 16'' i gume recimo 205/55 R16 ...uzeo bih sve novo posto je vec nov auto.. dajte neke preporuke gde i sta kupiti..ovo sam dobio direktno od skode danas

 

  1. Celicna felna 16 – 11.298,00 mp cena X4 kom -na istu moguce odobriti rabat u visini od 10% na gotovinsko placanje,

Set ratkapni 16 – 10.514,00 mp cena - na iste moguce odobriti rabat u visini od 10% na gotovinsko placanje

 

  • Nexen Snow G – 7.729,00 mp cena X4kom

  • BF Goodrich  - 10.532,00 mp cena X4kom

  • Michelin Alpin A6 – 14.762,00 mp cena X4kom

  • Sava Eskimo – 7.250,00 mp cena X4kom

  • Toyo SnowProx. – 11.353,00 mp cena X4kom

Sta mislite ?

 

Pozdrav,

Share this post


Link to post
Share on other sites

205/55 jeste najjeftinija dimenzija guma za 16'', ali nije bas mala razlika izmedju 215/55/17 i 205/55/16. Ovako iz glave, svi parametri ce biti oko 5-6% manji (precnik, sirina, visina boka, obim...). Deluje mi pre da bi tu isla neka 215/60/16 ili tako nesto, pogledaj i u korisnickom uputstvu ili preko komparatora.

Sto se felni tice, licno mi ne bi palo na pamet da dam em skoro 400 EUR, em za odvratne celicare, koje se em nece ni videti ispod ratkapni. Pre bih uzeo dobre polovne, verujem da je to reda velicine oko 4 puta manje. Ili neke lepe alu polovne, isto za manje love (ako se ne stavljaju lanci). 

Fabricke ratkapne jesu uvek kvalitetnije, savitljivije, ali opet 100 EUR za komplet...

Ako su cene guma koje si naveo u velicini 205/55/16, "malo" su naduvane cene za tako standardnu dimenziju - Alpinku imas i za ispod 10k din (naspram njihovih 14.7k), BF za 6k (10.5k), Savu za malo jace od 5k (7.2k). Pa po testovima debelo nahvaljena Kleber Krisalp trojka je oko 6500 din. I tako, standardno za ovlascene, jedino ako bas hoces novo i bas kod njih...

 

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne bi ja uzeo nove čelične po ovoj ceni... Bar za vw ima kod nas svašta

Poslato sa POT-LX1 pomoću Tapatoka

Share this post


Link to post
Share on other sites

hvala na odgovorima,,, ja sam malo pogresio sve gume gore navedene su za dimenziju 215/60/R16..slazem se da su felne skupe pogotovo sto za celicne mora da ide i ratkapna koja se krade zar ne...dajte preporuku onda gde da trazim nove jefrinije ili polovne celicne/alu felne..za gume takodje ima dosta izbora na netu mnogo jeftinije nego kod njih.. jedno samo pitanje da li ce svaka celicna felna/alu felna 16'' da pasuje na karoq ili mora bas za skodina vozila da se trazi ?

 

Pozdrav,

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 10/1/2019 at 4:58 PM, shortee said:

drugovi prvi put sam u situaciji da moram da kupim celicne felne i zimske gume za auto. U pitanju je skoda Karoq 2019to, trenutno su na njemu 17'ce gume sa alu felnama. Dimenzija je 215/55/R17 94V Bridgestone Turanza..e sad pisao sam i na onoj cuvenoj temi za gume pa reko i da pitam ovde,..jel ok uzeti neke felne ( i gde ) 16'' i gume recimo 205/55 R16 ...uzeo bih sve novo posto je vec nov auto.. dajte neke preporuke gde i sta kupiti..ovo sam dobio direktno od skode danas

 

  1. Celicna felna 16 – 11.298,00 mp cena X4 kom -na istu moguce odobriti rabat u visini od 10% na gotovinsko placanje,

     

Set ratkapni 16 – 10.514,00 mp cena - na iste moguce odobriti rabat u visini od 10% na gotovinsko placanje

 

  • Nexen Snow G – 7.729,00 mp cena X4kom

     

  • BF Goodrich  - 10.532,00 mp cena X4kom

     

  • Michelin Alpin A6 – 14.762,00 mp cena X4kom

     

  • Sava Eskimo – 7.250,00 mp cena X4kom

     

  • Toyo SnowProx. – 11.353,00 mp cena X4kom

     

Sta mislite ?

 

Pozdrav,

Ivan ti je već napisao - umesto 215/55/17 letnjih, idealna zamena ti je 215/60/16. Prevelika je razlika preći na 205/55/16 (skoro 4 cm razlike u visini i brzinometar bi ti lagao sigurno 5-10 km).

Share this post


Link to post
Share on other sites

evo sveze informacije od vikenda..isao sam i gledao po netu i po radnjama i otprilike ono sto trazim dakle celicna felna 16' 5x112 6.5Jx16 je od 30 do 40 evra nova ( kod ovlascenog 90 e).. Ratkapne da pise samo Skoda sta vec su oko 40e ceo set ( kod ovlascenog oko 90 ).. Guma ima sta ocete zavisi od kinte, ja sam se odlucio za neke Hankok oko 10k su po gumi..  e sad vodila se polemika da li mora da se uzme senzor koji javlja kad je guma ispustila i sve ostalo vec vezano za pneumatik, medjutim u Skoda servisu kazu da sad to ide preko ABS i da mogu da uzmem slobodno koje hocu felne.. na moje pitanje pa sto bi onda uzeo kod vas 3 puta skuplje , oni slezu ramenima i kazu kako hocete mi vas ne teramo ni na sta itd.. .tako da cu verovatno da idem sa varijantom kupim sam gde nadjem najbolje i najsigurnije i ustedeo sam pare ( lazem, dacu zeni :) ..jos nesto sto sam nasao ( ako ne smem da reklamiram obrisite ) je ovo http://www.vizijawelt.rs/product-category/felne/

imaju sve felne  i prave sve i uvoze sve. pa ako nekome treba nek baci oko

Pozdrav ljudi

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 02/10/2019 at 4:33 PM, shortee said:

hvala na odgovorima,,, ja sam malo pogresio sve gume gore navedene su za dimenziju 215/60/R16..slazem se da su felne skupe pogotovo sto za celicne mora da ide i ratkapna koja se krade zar ne...dajte preporuku onda gde da trazim nove jefrinije ili polovne celicne/alu felne..za gume takodje ima dosta izbora na netu mnogo jeftinije nego kod njih.. jedno samo pitanje da li ce svaka celicna felna/alu felna 16'' da pasuje na karoq ili mora bas za skodina vozila da se trazi ?

 

Pozdrav,

Potraži Alcar Hybrid čelične felne. Ima Kemoimpex. Oko 8000/komad. Rade se u Luganu u CH. Ne treba ti ratkapna za tu felnu. Ili potraži kod njih alu Borbet u 16 cola za oko 10000/kom. 

 

Screenshot_20191008-000111.png

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 9/25/2019 at 11:31 AM, Ivan said:

Fiat Professional program. Tj. originalna felna za Scudo

Stigle mi čelične felne ovih dimenzije, 15" 6,5 širina 31 ET, nisam naručio sa ovog oglasa pošto nije reagovao na ponudu niže cene, platio sam  80 eur komplet vulkanaizer kaže da su baš dobre. Namontirao juče na gume 15/195/65/pa ćemo videti kad zazimi kako stoji na Tipu, da li su ružne 15". Takođe ću videti da li lepše stoji po pitanju širine pošto su nešto šire i izbačenije felne nego standardne čelične 15" kod kojih sam primetio da deluje usko na vozilu sa 195 gumama. Vuklanizer je primetio da su teže felne pa je pitao da nisu sa nekog teretnog iako nisam pominjao, tako da su izgleda ove felne teže nego standardne, nadam se do to nemanekih mana, osim što je teži auto :) 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

To je nikakva razlika u tezini za sam auto. Ali je svakako bolje kada sam tocak ima sto manju neogibljenu masu (moment inercije), koja utice na gomilu parametara: ubrzanje, kocenje, brzinu reakcije suspenzije, preciznost upravljanja, ponasanje po krivinama.... Zato su felne od laganih legura efektnije (recimo Mg), ali i imaju toliku cenu.

To je cela teorija, ali za svakodnevnu upotrebu, pitanje je kolika je ta razlika u tezini i da li ces uopste i primetiti nesto. Ako ti je "za utehu", ne retko je bilo slucajeva da je alu-felna teza od celicne. Tipican primer ti je Stilo - doduse za inch veca, njegova fabricka Dynamic 16'' alufelna (koju sam jedno vreme imao, dok sam ga vozio) je teska kao tuc :) .

Vizuelno naravno nemoj mnogo da ocekujes em od 15'', em od celicara ;) . Tehnicki, racunali smo onda, zbog manjeg ET ce felne biti 8 mm izbacenije napolje, i uz uzu gumu (i istu sirinu 15'' i 16'') - to ce biti maltene identican raspon kao i sa originalnim 16''. Svakako bolje, nego da ih veliki ET podvuce pod rub.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites
16 minutes ago, Ivan said:

Vizuelno naravno nemoj mnogo da ocekujes em od 15'

Mislio sam vizuelno na širinu auta, baš primećujem kad mi u susret ide Tipo sedan beli sa ratkapanama znači 15" a ono usko deluje kao jarac ko drugi auto... A ovako vozio sam i Stila 10god sa ratkapnama pa sam se navikao na taj izgled. Jedino što sam te ratkapne farbao u mat crnu, videćemo šta će sad biti :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

To svakako... Ova felna ce ti imati ET manji za 7mm i plus je sira pola cola u odnosu na fabricku 15''...

0.7+0.63=1.33 cm izbacenija felna po strani u odnosu na tog "jarca" :) , a raspon skoro isti kao sada sa tvojim originalnim 16''. Dopisi i ovde utiske kad montiras ;) , verujem da ces biti zadovoljan. Da ne ostane cela prica samo na teoriji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naravno, zaokružiću priču prvim mrazevima, sad malo da uživamo u miholjskom letu, gume su namontirane na felne, sad mogu i sam da namestim kad bude trebalo :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...