Jump to content
FAS Goran
Dragon

Fiat / Lancia / Alfa - dimenzije felni i guma

Recommended Posts

Da, ali ako vozi zimske od 1. novembra do 1. aprila, ima tu onda i dosta suvog vremena. Zato kazem, treba gledati balans osobina... 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bolje su uže iz više razloga, mada je istina i za ovo drugo...
Kada žuriš ujutru na posao a sneg napadao, a ti zaglaviš sa 215 gumama, onih 3% sa snegom ti dođu kobne...
Višedecenijsko iskustvo...

Poslato sa POT-LX1 pomoću Tapatoka

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav drugari, zanima me da li na alu felnu 7J ET35 moze da ide guma 185 65 15, felne su naravno R15?

Sent from my SM-A520F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav, jedno pitanje. Trenutno sam bliži da za zimske uzmem 15" felne i gume. Gledao sam neke felne od 500l, mislim da su iste na Tipu, i na njima je oznaka ET 31 a na alu 16" koje imam ET 39, ostale karakteristike su iste. Ako sam razumeo logiku ''ET'' znači ove felne će biti uže 8mm u odnosu na karoseriju? I plus gume 15" uže još 1 cmm znači ukupno 2 cm uže?  Jel zato meni kad vidim Tipo sedan sa čeličnim deluje da je dosta uži?

 

 

Edited by Ivan
Prebaceno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sto je ET manji to je felna izbacenija ka napolje, s time sto se racuna od centra felne. U ovoj matematici koju si postavio gore je potrebno jos parametara da bi ti rekli tacno sta i kako. Za pocetak sirina tvoje felne i druge felne koju planiras da stavis. Nije zgoreg da stavis i kompletne dimenzije postojece gume i gume koju planiras da stavis

Share this post


Link to post
Share on other sites

@djole81ar

Pitanje je prebaceno u odgovarajucu temu.

Offset je rastojanje od ose felne do ose kacenja, u milimetrima. Manji offset - izbacenija felna, kao sto rece kolega.

Sto znaci da ce felna sa ET 31 biti 8 mm izbacenija u odnosu na felnu sa ET 39. Pod uslovom da su iste sirine, naravno.

Za kompletnu racunicu potrebna je i sirina felne (u inch-ima, 15'' su najcesce kod Fiata od 6'' do 6.5'', 16'' od 6.5'' do 7'') i dimenzija guma. Imas na netu i brojne Tyre Size kalkulatore, gde i vizuelno lepo mozes da vidis sta se sve i kako menja sa dimenzijama.

 

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala. Razjašeno. Napisao sam u prvom postu da su sve ostale karakteristike iste osim offset-a. @horvat mi je dao link na kalkulator i na njemu pokazuje da je izbačenija, što mi je ok jer je guma uža, mislio sam da je kontra jer neke sedane koje sam viđao deluju uže, mislio sam da je do čeličnih felni... jedino ako je različita fabrička čelična od 500l.. pogledaću na rez točku, možda tamo piše koji je ET čelične od Tipa.  

 

image.thumb.png.0aaf221148e70172f9a9743e86a43af3.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iz uputstava, Tipo HB:

Untitled20.thumb.png.f996b120d73cb50891c2c28ca5165567.png

 

500L:

Untitled21.thumb.png.4ef9f63afdb337bea9a6ebf824b734de.png

 

Ako nesto nije menjano u ponudi, tvoja felna 16'' bi trebala da je siroka 6.5''.

A ove 15'' od 500L su em uze pola cola (6''), em imaju veci offset od napisanog (39mm, kao kod tebe)? Bilo mi je i cudno na prvu otkud na 500L toliko izbacena felna (ET 31 je bio na Bravu).

Nasao si nek drugi model ili...?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pretpostavljam da si gledao samo tekst :) - dobro je prepisao dimenzije, 6.5'' sirina, 15'' precnik, offset 31 mm: 

 

4face42cd68c-1920x1080.thumb.jpg.ad1236bcf1ab080b62148a30ae5c1016.jpg

 

Ali onda pogledas ovo:

 

aad99f1c4128-1920x1080.thumb.jpg.83a09cd4130b4e2103fd2f01d7c0e785.jpg

 

Malo se snadjes i vidis da je to Fiat Professional program. Tj. originalna felna za Scudo (opet kazem da mi je bilo cudno da 500L ima toliko izbacenu felnu):

 

Untitled23.thumb.png.2c55e5da55f660c44aa8fecc60760584.png

 

I po ugraviranom natpisu Michelin se vidi da deli felnu sa "bracom" Jumpy, Expert, Nemo...

 

 

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naucilo me iskustvo sa nasim (pre)prodavcima ;) . Sve moze, sve odgovara, sve or'ginal...

Ovako sad... Imas istu sirinu felne i 8 mm manji offset (za toliko izbaceniju felnu). Guma ce ti biti cca 1 cm uza (195 vs 205), znaci gubis 0.5 cm na izbacenosti same gume.

Tj. taj novi komplet bi po mojoj racunici trebao da bude izbaceniji 3mm, sto mu dodje maltene na isto. Slazem se da je bolje nego da uzimas felnu sa vecim ET koja ce uvuci tocak pod rub.

Sto se tice 195/65/15 i 205/55/16 guma, vrlo je mala razlika cak i u obimu, tako da ti je po meni cela kombinacija maltene identicna fabrickom setup koji trenutno imas. Naravno, jedino sto ces imati gumu balonku koja se duva na nizi pritisak (malo nestabilniji i mekaniji auto) i uzu 1 cm.

 

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 minutes ago, Ivan said:

jedino sto ces imati gumu balonku

:) nemam ni auto sa performansama pa ne mora ni gume :) šalim se, svestan sam razlike, ali verovanto ću uzeti neke bolje zimske što sa 16 opet malo podiže cenu i sve kad se skupi ver će biti 15", imam nezgodan izlaz iz parkinga zgrade sa velikim usponom pa mi je bitno ili da gume budu nove uvek ili bolje. 

 

Imate li neki komentar na cenu ovih čeličnih? da su nove kao što pišu nisu to vidim...

 

I kad smo kod pritiska guma. Zašto li su mi gume sve 4 bili fabrički na 2,8 napumpane? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tesko za toliko zbog sunca, uglavnom indijanci svuda prepumpaju :) . Cak i kad im eksplicitno naglasis. Zato u autu jedno 15 godina obavezno nosim manometar (sada ima preciznih, digitalnih i za 2$ na Aliju), kao i pumpu, pa sam korigujem. Korisno i za ovakve promene vremena, gde pritisak zna da varira po 0.2-0.3 Bar.

Sto se felni tice, normalno prvo kod vulkanizera pa proveri da li su prave. Estetski, preko ionako verovatno idu ratkapne... Sto se cene tice, to je ono sto pise :) , zviznes neku bezobraznu ponudu, pa se onda trazite na sredini.

Jos jedna stvar - proverio sam ti i to za Scudo - CB je isti (58.1mm) pa ce felna sesti kao i fabricka na glavcinu. Po ovome OBAVEZNO koristi tvoje originalne srafove (ako ti uz felne slucajno daju njihove), da ne zeznes navoj, jer razlicit korak navoja - kod Scuda je 1.4, a na Tipu standardnih Fiatovskih 1.25 mm (i M12 sraf):

 

Untitled26.thumb.png.8037af8e34881958008b9b316fcb4264.png Untitled27.thumb.png.a895b5c7a43af84427992d04101a9128.png

 

 

 

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nema na cemu ;) . Nije nista komplikovano, ali kada se stavljaju felne sa drugih modela ili neke aftermarket, ima prilicno stvari o kojima treba povesti racuna: PCD, CB, precnik, sirina, offset, cesto znaju da budu potrebne "dorade" tipa prstenova/razbusivanja centralnih rupa, plivajucih srafova, distancera,... Pa duzina, velicina i korak navoja srafova, dimenzije guma itd., itd...

Zato sam uvek za lepu, OEM alu-felnu gde je sve Plug&Play i nema za sta da te boli glava. Ima naravno i odlicnih aftermarket, ali OEM najcesce budu i lepo stilizovane uz linije vozila. Ima X primera kada neko stavi felnu sa drugog modela samo zbog poklapanja parametara, a estetski sa autom kao du*e i glava :).

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slazem se, ali pricam o nama obicnim korisnicima. Nismo se dobacili ni do tezine istih ;) .

Vecina ljudi nauci sta je sta od parametara, tek kada ima zatreba da promene felne. Mozda ni tada.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja svaki put nanovo, ispočetka, kako promenim auto... Google...

Poslato sa POT-LX1 pomoću Tapatoka

Share this post


Link to post
Share on other sites

Opet pitanje mi se Javi.... Jel mogu 195 gume na 6,5 sirinu felne ili samo na 6? Da nije neki problem ako se guma koja po fabrici verovatno ide na 6 sirinu stavi na nesto siru? Da nije na ove 6,5 205 predvidjena. Ne znam jel se sirine poklapaju ili je felna uza od sirine gume

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...