Jump to content
FAS Goran
Dragon

Fiat / Lancia / Alfa - dimenzije felni i guma

Recommended Posts

Da se javim i da prijavim kako nisam pazario one felne od kojih sam postavio link ka oglasu.
Ponekad covek i pored najbolje namere ne moze nesto da realizuje jer postoji i faktor druge strane. Bas je bila na delu jedna velika neozbiljnost prodavca iako sam ja pristao i na njegovu cenu i na postarinu i na to da ih uzmem bez gledanja i provere. 

Nastavio sam potragu i naleteo na ove bas veceras.
Zanima me da li mogu na GP i da li na njih moze guma 195/55/16? Znam da ima odstipanja kod felni od fabicki preporucenih dimenzija,ali nista sto ne moze da se koriguje.

https://www.polovniautomobili.com/felne-ratkapne/14180152/aluminijumske-felne-denzent-16-4-x-100

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav svima, imam jedno pitanje.

Na autu su mi 185 65 14 koje su fabricke, e sada, nasao sam letnji set na alu felnama sa 1 godinom starim gumama u velicini 185 55 15 tj fabricka za fiat bravo.

Marea je jtd pa me brine da li joj je ta guma slaba.tj 82 je index nosivosti 475kg a kod mene je 86 index 530 kg.

Ako je neko vozio mareu na ovoj dimenziji ili zna provereno bio bih zahvalan na odgovoru jer nije fabricki propisana ni kao opcija za mareu.

 

 

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pošto sam vozio Mareu i malo eksperimentisao sa gumama - te 185/55/15 prodaj jer su ipak niske za Mareu, pa potraži 185/60/15, 195/55/15 ili eventualno 195/60/15. Ima članova foruma koji su uspevali da nabace i 185/65/15. 

 

Moja preporuka je da potražiš 185/60/15 dimenziju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prodaja tih guma pa kupovina novih nije kao opcija..ne bih da se desi da sam zarobljen sa gumama koje ne mogu da prodam..ali i kada preracun tezinu auta plus putnike ipak dolazimo do toga da je losa ideja staviti te gume..tako da nista od toga..jedino ako neko nije zainteresovan da kupi te gume odmah..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma ni ja necu..odustajem..ipak cu uzeti 4 nove gume 185 65 14 za celicne felne koje imam i cao..koje gume preporucujete a da su do 5 000 u toj dimenziji..malo je specificna dim pa su skupe gume..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo ti je 195/55/15 skupa i specifična - sve ostale su oko 4500-6000 komad (Tigar, Kelly, Sava, Lassa, Fulda).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nadam se da vise necu dosadjivati na ovoj temi i da je sledeci upis onaj u kojem cu reci "resio sam sve sa felnama i gumama".

Naime,uzeo sam felne. Nisu fabricke. Sve stima,sem sto je na njima stavljen prsten i sa njim je promer centralne rupe 57mm. Za GP treba da je 56,6mm.
Pretpostavljam da ovako,kako je sada,to nece biti dobro i da ce morati da se naprave novi prstenovi da stima? Da li da odmah narucim da mi naprave ili da probam da montiram felne kakve su trenutno(57mm)?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Treba da se zahvalim svima koji su mi pomogli savetima oko potrage za felnama i gumama. Ne bih da vas nabrajam poimenice jer cu nekog zaboraviti sigurno. :D
Auto je dobio bitno drugaciji izgled..ili je to samo moj utisak. :stuart: Ja sam fakticki vozac pocetnik (nisam formalno) pa ne mogu sad da prenesem ne-znam-kakve utiske,ali imam osecaj kao da su malo "neudobnije" od zimskih;vise se osete neravnine,kad predjem preko lezeceg policajca..tako..tek sam presao 15-ak km na njima..
Ako nekog interesuje - 4 nove Lassa gume + balansiranje (montaza je 'dz) sam platio ukupno 24.600 jake valute.

Sledece sto sledi je hemijsko pranje unutrasnjosti i dopuna klime. Dolaze vruci dani. :beer:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav, da li bi bio problem da se stave 16 gume na GPa? Posto je po fabrici 15, ali sta bih dobio i izgubio sa 16?


 

Edited by Ivan
Spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa svi mi kazu da nije pametno 16 na 1.3 tj na mali motor. A cini mi da sam procitao ovde da nije nikakav problem

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Pluto

Pitanje je iz teme o iskustvima sa pneumaticima prebaceno u odgovarajucu temu o dimenzijama felni i guma.

Sto kaze Milutin, na GP je islo i 205/45/17 po fabrici.

Pisalo se vec nasiroko na ovu temu i za GP i za druge modele generalno (sta se gubi a sta dobija promenom colaze felni i dimenzija guma) pa mozes i to da pogledas ;) . 

 

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobio bi na izgledu, stabilnosti na putu a i veci izbor guma pri kupovini. Izgubio bi nijansu na udobnosti i ako je benzinac malo bi se povecala potrosnja.

Послато са SM-J330F помоћу Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites
9 hours ago, Pluto said:

Pozdrav, da li bi bio problem da se stave 16 gume na GPa? Posto je po fabrici 15, ali sta bih dobio i izgubio sa 16?


 

 16ke sa Evo modela su meni jako lepe npr. 195/55 r16 ili 205/50 r16, mada je bas retka dimenzija u ponudi. 

IMG-20180620-WA0008.jpg.d704cd47947781ee516e31e44f748c0a.jpg

9 hours ago, MS PK said:

a i veci izbor guma pri kupovin

sumnjam da se 195/55 r16 nalazi lakse od 185/65 r15 , osim ako bas ne insistiras da mora da vozi 175/65 r15. Moze cak i neka sredina, npr 185/60 r15...

Edited by gile smederevo

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 13/07/2019 at 4:30 PM, djole81ar said:

Koja je u suštini razlika stavio 15 i 16 zimske?

 

Trakcija

Uze gume se bolje ponasaju po snegu, "seku" sneg

 

 

Edited by Ivan
Prebaceno

Share this post


Link to post
Share on other sites
16 minutes ago, srdjos said:

Uze gume se bolje ponasaju po snegu, "seku" sneg

Ok. Za sada sam pre mišljenja da ću na Tipa staviti 15" zimske 195 na čelične felne sa ratkapnama nego 16" alu 205, videćemo još

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po snegu su uze bolje, da, ali nije bas cele zime sneg. Mislim da su po standardno-suvom-hladnom vremenu, ipak bolje sire gume (205 u ovom slucaju). Mislim da prilikom izbora zimskih guma (i mene to ceka uskoro), treba gledati balans osobina, a ne da samo briljira po snegu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...