Jump to content
FAS Goran
Dragon

Fiat / Lancia / Alfa - dimenzije felni i guma

Recommended Posts

@Ivanivky

Pitanje je prebaceno u odgovarajucu temu, pa mozes da pogledas i dosadasnja iskustva.

Generalno, moras da povedes racuna o PCD (broj i razmak rupa), CB (precnik centralne rupe) i 

ET (offset). Pored precnika i sirine felne, naravno.

GP vuce dimenzije od saradnje sa GM, koje se razlikuju od fiatovskih 4x98 i 58.1.

Sto znaci da ne moze bez prepravki.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav svima! Imam Punto 1.2 8V 2001 god. i interesuje me koje gume idu na ove felne. Trenutno leti vozim sa gumama dimenzije 185/60/R14 koje su dotrajale i treba da kupim nove. Interesuje me, ako mi neko moze pomoci, da li za ovu felnu odgovara guma 175/65/R14, ustvari koja ce se guma bolje pokazati ? Unapred hvala.

 

 

PHOTO_20150420_160657.jpg

PHOTO_20150420_160406.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav svima, ja naime imam jedan problem u vezi mojih celicnih felni za mog stilosa. Dobio sam uz njega fabricke alu felne 16-i to je super prica, vozim ga leti sa gumama 205/55/R16 gumama. Ali sto se tice zimskih guma kupim od neke budale 4 komada celicnih 15 ca i sve pasuju samo sto ove dve koje sam koristio na zadnjim tockovima su sire od guma( felne vire u odnosu na gume 1 cm, dok su prednje savrsene .)

Konacno moje pitanje glasi koje su felne iste kao moje prednje da li treba manji j , et ili koji moj? Hvala na pomoci, btw ovo pitam zato sto na dobrim felnama nemogu da pronadjem njihovu oznaku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na Stilu su fabricke 15'' siroke 6.5''. Ako su sire od guma (fabricki propisana je 195/65/15 balonjara) onda treba da juris manju sirinu.

ET (ili offset) predstavlja rastojanje ose felne od ose kacenja. Tj. narodski receno izbacenost tocka - manji offset vise izbacena felna, kod Stila za 15'', ET iznosi 43mm.

Share this post


Link to post
Share on other sites

koje najmanje felne mogu na moj auto, posto su letnje 17" koje bi mogo za zimu da uzmem? Dimenzije i da ne kace u klesta?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Buvac030

Pitanje je iz teme o pneumaticima prebaceno u odgovarajucu. Ne bi bilo lose da napises koji je tacno motor u pitanju (ili da to upises u polju Garage na profilu kako bi i ostali videli).

Na vecinu Puntica po fabrici minimalno ide 15'', 175/65 ili 185/65 zavisno od verzije.

Korisnicko uputstvo: https://www.fiat-lancia.org.rs/Manuals/GrandePunto_SRB.pdf

 

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Unapred se izvinjavam ako je tema na pogresnom mestu.

Imam alu felne 16 stilove one sedmokrake i na njima gume uniroyal 205/55/16 kazite mi moze li ovde guma 15 ,posto planiram da ih menjam,msilim da je naj bolje 195/55/16 ili se varam,ali gemeralno pitam da li na alu felnu 16 mogu gume 15 i da li time nesto gubim na performansama tj sigurnosti brzina mi nije bitna.Hvala

Edited by Ivan
Prebaceno

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Spirit

Pitanje je prebaceno u postojecu temu.

Kao sto kolega rece, na felnu precnika 16'' idu iskljucivo gume 16''.

A generalno, na istoj felni mozes da se igras sa sirinom i visinom (prva 2 parametra), ali naravno sve u okviru tolerancije za konkretno vozilo. Ako zelis drugi precnik razlicit od 16'' (npr. 15'', 17'') - moraces da promenis i felne.

Imas na netu brojne kalkulatore dimenzija, gde mozes i paralelno da uporedis razlicite dimenzije guma i da li su u okviru fabricki preporucenih vrednosti.

Ako imas neku nedoumicu ili planiras zamenu velicine, slobodno pisi pa da procaskamo oko izbora. Svaka promena sirine, visine, precnika pneumatika (uz to i tezine felne) vuce sa sobom promene u ponasanju vozila - performansama, stabilnosti, udobnosti, a nije zanemariva stavka ni razlika u ceni guma, nekome estetika...

 

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav Drustvo,imam Fiat punto  2006 Godiste,1.2 Motor, na njemu imam gume 165/70-14 mislim da su fabričke ali su mnogo uže pa bi stavio malo šire,mogu li staviti 175/65-14 ili 175/70-14

Molim za pomoć ako neko zna?

 

 

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Skoro sam ga kupio,na njemu su trenutno gume 165/70-14 a ruzno mi izgleda sa tim gumam,mnogo su uske,a nasao sam neke kamine Gume nove pa nikako da se odlucim za dimenziju,175/65-14 mnogi su mi rekli da moze samo me plasi da nije mnogo niskoprofilna a ne znam kako bi dosle 175/70-14 ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
19 minutes ago, STARVIN MARVIN said:

Svaka guma je dobra samo da je nova!

Kamo srece da je tako :) .

 

@vlada012

Pored saveta kolega, korisnickog uputstva, uvek imas i varijantu online Tyre/Rim Calculatora (komparatora), sa kojima mozes da vidis da li je neka felna (sa svojim precnikom, sirinom i offsetom) zajedno sa gumom u toleranciji u odnosu na fabriku.

Na temu konkretno Punta je ranije puno puta pisano u odgovarajucem topicu, sa kojom cemo spojiti ovaj (mozes i tu da pogledas dosadasnja iskustva pomocu Search):

 

Da ne bi pravili kupusaru od teme, za pricu o kvalitetu, izboru i iskustvima sa pneumaticima, ovaj topic:

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites
10 hours ago, Matkecar said:

Mislim da je 521,auto u garazi ja na poslu

E kazu  mi da je ta kama 521 sa kockastim Sarama malo Tvrdja sara i bolja jel ona meksa 505 i 519 brze se trosi

 

kama3.png

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
10 hours ago, YUgisa said:
 Ovo kad cujem je kao da mi neko tvrdi da je svaka zena ista

Uglavnom se iskustva oko guma zasnivaju na polovnim gumama zato sam i rekao da je bolje kupiti bilo koju novu nego voziti polovne za koje ni ne znas kako su vozene.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...