Jump to content
FAS Goran
Dragon

Fiat / Lancia / Alfa - dimenzije felni i guma

Recommended Posts

Ide lagano 205/55/16 na grande punta, km sat ce biti precizniji, a auto udobniji, nigde ne kaci, ali gubis nesto na ubrzanju.

 

Ako je fabrička dimenzija bila 185/65 R15, onda 205/55 r16 odgovaraju. 

Ako je fabrička dimenzija bila 175/65 R15, onda 205/55 R16 ne odgovara. U principu može, ali ja je ne bih stavljao jer bi cajger lagao. 

 

Ti odluči kako hoćeš. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fabričke idu i 175 i 185 kod mene je išla 175,ma neka laže cajger samo da nigde ne kači to mi je bitno.Trenutno imam 195x45x16 neudobna guma i velika rupa pod rubom blatobrana,auto je kao za WRC :-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

sta mislite o prelazu sa 195 50 na 185 55 r15.

6,5j et 36

dal bi smetalo zbog visine?

Share this post


Link to post
Share on other sites

ove 195  50 mi se istrosile..a nasao sam odlicne 185 55 ,2012 god sa 7mm sare za 100 evra..pa cu na njih da predjem..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav kolege stilisti  :)

 

Da pojasnim slučaj...na Stilu imam felne 15" od Fiat Punto Sporting-a i gume 195/65/r15 i to je ok, fabrička preporučena dimenzija za 15" na Stilu.

 

Kupio sam nove fabričke felne 16" i planirao da uzmem gume 205/55/r16 što je opet fabrička preporuka, ali se sad pitam da li na Stila mogu da stavim gume 205/60/r16 jer bi ipak voleo da je kolko tolko podignutiji i udobniji.

 

Problem je što nemam predstave kolike su dimenzije točka sa pomenutim gumama i ne znam da li će imati problema sa istima, kačiti negde i sl. pa ako je neko upućen voleo bih da saznam što pre tu informaciju, jer felne verovatno stižu sutra pa bi prekosutra da kupim gume  :D

 

Uzgred, imate li preporuku za gume, neke jeftinije do 7500 RSD (po komadu), ja sam trenutno zagrejan za Sava Intesa HP

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites
Koliko pronađoh, 1 cm je razlika u obimu između varijanti 205/55 R16 i 205/60 R16. To je sa sve felnom, dakle obim celog točka je za toliko veći.
Taj 1cm neće praviti razliku, tj. neće kačiti...i sad kada pogledaš vidiš da imaš znatno više lufta od tog jednog centimetra. Ali će te više lagati brzinomer nego što inače laže. Neće biti strašno, ali par km/h će dodati na svoje uobičajeno laganje zbog povećanog obima točka. Koristio sam ovaj kalkulator:

 

Iskustva sa gumama su ovde:

https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/28085-pneumaticiletnji-zimski-iskustva/

 

Naravno, ko će čitati 247 strana koje trenutno tu postoje :) , ali baci pogled na poslednjih 10-20 strana, ili na onaj period kad se više pričalo o letnjim gumama, proteklih meseci je više bilo o aktuelnim, tj. zimskim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala na informacijama. Ako je samo 1cm u pitanju onda ću možda ipak uzeti fabričke, ali videću još.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Zoki Pet" sa foruma ima bas tu dimenziju (205/60) na Stilu karavanu, tako da moze. I bas na novim Dynamic felnama. Jos ako nadjem sliku neku bice odlicno.

13bfcec9df547675293bc2931ae8bacf.jpg

95aee13e1abc62f7f54fa9a7eabe5ee5.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
Koliko pronađoh, 1 cm je razlika u obimu između varijanti 205/55 R16 i 205/60 R16. To je sa sve felnom, dakle obim celog točka je za toliko veći.

Cek, cek, razlika u profilu (visini boka) gume je 1,025 cm (0,05*205).

To mu dodje 2r*pi (obim) koji je veci za oko 6,4 cm. A razlika u ukupnoj visini (precniku) tocka je 2,05 cm.

Po meni bez preke potrebe balonkasto, a i 205/55 guma je standard i najjeftinija od 16''.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne bih ni ja stavljao tu dimenziju... I 205/55 je dosta udobna guma. Da stavljaš neke 17'', pa i da brineš za udobnost...ovako ne beri brigu nego stavi po fabričkoj preporuci. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kopija,nije original.

Edited by genca

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam ih viđao... Mislim čak i kada sam kupuvao 147 da sam našao jednu sa takvim 16''. Ispred zgrade sam video jednu 159 sa ovakvim 16''. E sad, jesu li kopija ili orginal, to ne znam... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sigurno se dobro uklapaju uz onaj "sekira" dizajn.

Share this post


Link to post
Share on other sites

moze li na stilu felna 15" 7.5j et30 i kako bi izgledala guma 195 65 na toj felni?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav, na novom bravu imam felne 17-ke sa gumama 225 45, da li bi mogao radi udobnosti da vijam isto neke 17-ke samo malo višlje ili one ne bi stale pa bi morao 16-ke, koje bi 46-ke preporučili, u pitanju je 1.9 mjet 150 hp?

Share this post


Link to post
Share on other sites

moze li na stilu felna 15" 7.5j et30 i kako bi izgledala guma 195 65 na toj felni?

Felna bi bila 13 mm izbacenija u odnosu na fabricku celicaru (ET 43mm). A sirina te felne je ceo Inch veca od iste te celicare koja je 6,5''. Felna ukupno 19,05cm, prilicno ce da rastegne 195 gumu? Na 7,5'' opusteno ide 225 guma, 195 mi je bas usko za nju, zavisi sta hoces :) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma imam 195 65 15 super gume,pa kupujem felne za njih,i hocu da mi izgleda i bude normalno kad stavim gumu na felnu i to bih postigao sa 6.5-7j,e sad mi ovo ispale prelepe felne za male pare,i pretpostavio sam da ce ici ali da ce biti ruzno,no nije bilo na odmet da pitam....hvala na odg :-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...