Jump to content
FAS Goran
oktopod

Punto mk.2 - podmazivanje mehanizma brisača

Recommended Posts

Evo kako podmazati mehanizam koji pokreće brisače. Ovo probati ako brisači skakuću kad rade i slično, mada je često problem sam zglob ručica koje guraju i vuku brisače. Evo tih zglobova. Oni su mana kod Punta, ima da se kup zamenski ceo set mada ne znam gde kod nas.

aVwodpr.jpg

Treba podmazati zupčanik kod motora brisača, nalazi se ispred vozača, ispod haube, onaj kanal gde se sliva kiša, pokriven crnom plastikom.

Prvo skini tu plastiku rukom, drži se na jednu žabicu tamo iza al samo je jenkni, posle kad vraćaš gledaj žabu.

Zatim odviješ poklopac mehanizma koji se drži na otprilike 6 torex šrafova.

Pqw7PBS.jpg

Ovako izgleda sa druge strane

Pqw88z0.jpg

A ovako izgleda mehanizam koji treba da se podmaže

Pqw8nwS.jpg

Podmažeš ga tako što dodaš malo tovatne ili grafitne masti, ne previše da se ne zaguši i postigne kontra efekat, već samo da ovaj deo nalik na šraf bude u masti ravno recimo.

OPREZ:

NIKAKO ne skidati 2 šrafa koja drže ovaj crni valjak. To je poklopac i stator elektromotora. Čim ga svučeš par milimetara - gotovo. Ispadnu četkice iz ležišta i ako ne znaš oko elektromotora zeznuo si stvar. Ako umeš, samo nabi četkice nazad, ima ih 3, prvo ispod njih ide feder, drži ih čačkalicom na mestu i lagano navuci stator i rotor. Problem je ako ti magnet povuče četkice opet napolje. Potrebna su dva čoveka za ovo i dosta sitnog napora. Nikako ne probaj da čekićem vratiš stvari na mesto, izbićeš udarcem 100 evra iz džepa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

e pusti covek slike.na trecoj slici vide se dva bakarna kontakta e o njima sam pisao da treba malo da se napnu na dole radi boljeg kontakta sa velikim zupcanikom da bi se eliminisalo 'seckanje' brisaca

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uradio sam ovo sa savijanjem ovih kontakata malo od štampane ploče ka spolja i na prvih par obrisa mi je delovalo da je isto, međutim gotovo sam siguran da je od jednom primetno bolje :thumbsup::clap::scooter::thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

E a ja se spremam danas da budem vredan , naime uzeo sam auto u junu i naravno sad kada je padala ova kisa sam imao problem sa seckanjem i to samo kada je polozaj rucica na tajmiranom radu,u I i II brzini rade normalno , a ovako cujem rejej kako prekida , tj muci se , plasim se da ce mi sam od sebe razvaliti te zglobove pa cu imati dodatni problem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lako je vama Puntadzijama.Vas motor moze da ispadne i na rupi,ajd ti dodji kod Brava do motora.... :rant:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na Bravu toliko potrosis samo u plakanju dok se molis bogu da ne pukne neka zabica.... :cry::X

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovo moram uraditi cim stane kisa...

Nego na koje bakarne kontakte mislite i kako ih podici gore, to mi je nejasno...

Edited by zaki

Share this post


Link to post
Share on other sites

@dachiss

volim kad se moj neki post pokaže koristan, evo sve se bijem u grudi ispršene :lol:

@zaki

bolje ti to uradi dok je kiše, za nju ti i trebaju brisači :D

a bakarni kontakti su ti na trećoj slici, sad nemam više fotku u većoj rezoluciji valjda će ova pomoći...

samo ih malo nategni tako da ih odaljiš od cele te plastike koja je ustvari poklopac, oni legnu na dva prstena koja su na zupčanicima, pa kapiraš logiku, kad ih nategneš ka sebi onda bolje pritisnu na te prstene kad vratiš poklopac...znači povuci koliko god, ne možeš da preteraš sem ako ne preteraš :D

1h3_9.jpg

Edited by Oktopod

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala, stvarno je koristan savet, cim stane kisa, mislio sam sutra ili prekosutra cu to resiti :thumbsup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja se preporodio , onako sam bio napet jer sam stalno palio i gasio rucno , osim kad je dovoljno kise bar za prvu brzinu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I ja danas resio problem sa brisacima, samo mislim da nije trajno jer sam podmazao sa vd 40 sprejom, mislim da bi bilo bolje da sam imao neku mast...

Hvala Oktopod

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pih bre čoveče toliko si čekao da stane kiša a mas' ne kupi :D

Sad si bar video da je laganica posao pa ćeš sledeći put još brže...i nategni malo one bakarne ručice za svaki slučaj ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

poceli su brisaci da mi se ne ukljucuju... Osamarim rucku na 1, 2 ili 3-cu brzinu, nista. Uljucuju se tek kad im dodje.

1IBsES.jpg

Sta uraditi? Napinjati ove kontakte motora, ili prskati konektore/mase... ? Ili sve? :D

1h3_9.jpg

slika nece da se otvori u H Rome-u, a Boga mi ni Firefox-u. Otvara upload link, ne sliku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To sa linkom do slike i mene zeza, u istom postu neke otvori a za neke otvara upload link :(

Ne verujem da ovi kontakti mogu da pomognu, jer koliko sam ja shvatio taj deo, on samo drži točkić zubčasti na mestu, nikakvu struju ne prenosi, al aj sačekajmo da neko pametniji kaže...

Mene isto zezaju čudno kao što rekoh u prošlom postu, izgleda da ne vole zimu :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

meni ne...

brisaci ne prekidaju na pola, ili tako nesto. ili se ukljuce, ili ne. Kao da negde gube kontakt, ili relej ne odradjuje prekid. Mada, nece jednako cesto ni na onom trenutnom ukljucenju, kad nema prekida...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mogu samo da nagađam jer sam davno negde pročitao da kontakti na samoj ručici uhvate patinu, probaj pomeri gumu kod ručice pa vidi da li se tako vide neki kontakti ručice i štrcni sprej :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

e ako je tu, pa da se samoubijem. Jednom sam raskopavao te plastike oko volana, i stvarno mi se to ne radi jopet...

Share this post


Link to post
Share on other sites

a ipak da proveris te kontakte na motoru?samo ih malo nategni da bolje nalegnu na zupcanik

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...